ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2009
ÎNSCRIS: 04.02.09
SEP-2009

Acasa la moroseni

Invartita maramures

Am ajuns la aceasta pensiune dupa ce am cititm review-ul lui “sniga”. Odata intrati in Vadul Izei dinspre Sighetu Marmatiei, am mers pana la indicatorul spre Barsana, unde am facut stanga, si in maxim un kilometru eram in fata unor veritabile porti maramuresene. Am fost intampinati de o domnisoara foarte draguta (ulterior am aflat ca era fiica proprietarilor, Mariuca) care ne-a condus sa vedem camerele.

Sunt doua categorii de camere: cu baie comuna (la doua camere) in corpul mai vechi la 75 lei/zi si cu baie proprie, iar in corpul nou la 90 lei/zi. Se poate opta pentru mic dejun (15 lei/pers/zi) si cina (30 lei/pers/zi). Pensiunea este amenajata cu mult gust, impletind armonios noul (gresia, faianta, parchetul) cu traditia (lemnul masiv si ceramica sau covoarele specifice locului). Camerele sunt mai spatioase in corpul nou, asa ca ne-am hotarat pe loc. Mi-au placut mult pernele…din fulgi de pasare…ca la buna’ acasa.

Am stat 3 nopti care ni s-au parut ca au trecut intr-o clipita. Toata ziua colindam cat ne tineu…rotile (…masinii), iar seara eram premiati de gazda noastra cu aperitiv, ciorba, felul II, desert si bineinteles delicioasa afinata si renumita horinca. Intr-una din seri sotul i-a spus doamnei Ileana ca ar manca ciorba de carnati, iar a doua zi dorinta fuse indeplinita. Data viitoare mergem cu lista de acasa ce am vrea sa mancam:)))))). Dumnezeiasca era smantana aceea vartoasa, culeasa probabil de deasupra laptelui muls cu doar o seara inainte de la mandrele joiane din gospodarie. Nu am intalnit pana acum o gospodarie plina de animale care sa fie asa cuminti, daca nu te ofereai sa le vizitezi, nici nu stiai ca sunt la cativa zeci de metri de tine.

Masa se servea intr-un foisor mare in care alaturi de gazdoaie si ceilalti turisti te simteai ca la o intrunire de familie. Frumos!!

Este o incantare sa vezi cum doua generatii (parinti si 2 copii) pun atata suflet intr-o afacere de familie. Tot timpul sunt cu zambetul pe buze si gata sa iti vina in ajutor cu informatii. In fiecare dimineata faceam traseul cu dl Teleptean: doar ii spuneam ca am vrea sa ajungem la…ca ne si dadea instant cateva localitati cu obiectivele principale pe care nu trebuia sa le ratam. Ne-am conformat intocmai, doar sfaturile veneau de la un profesionist…in functie de timp, insoteste turistii straini in calitate de ghid, fiind vorbitor de limba germana si franceza. Detalii cu privire la ce am reusit noi sa parcurgem in cele 3-4 zile gasiti la Descopera Maramuresul

Ineditul sederii noastre in sanul Teleptenilor a avut loc in ultima seara cand copiii (17 ai respectiv 19 ani) proprietarilor au cantat si au dansat in porturi maramuresene chiar in mijlocul nostru, in foisor. Acele cateva zeci de minute au facut mai mult decat un spectacol al nu stiu carei vedeta care aduna zeci de mii de spectatori. Ne-au imbogatit sufletul! Sper sa reusesc macar prin fotografiile alaturate sa va transmit mandria celor doi adolescenti in a ne prezenta dansul morosan.

La cat mai multe astfel de pensiuni, sa rasara ca ciupercile…visez frumos, dar poate ii convingem si noi prin exigenta noastra, a celor care AmFostAcolo!

Trimis de mirelab in 09.09.09 22:09:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VADU IZEI. A mai fost în/la: cam toate regiunile

VIZUALIZĂRI: 4134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dupa un lung drum, intreband in stanga si in dreapta, iaca am ajuns!

[10.09.09 10:16:47]

Fragmente substantiale din review au fost citite pe Radiovacanta in direct de catre realizatoarea emisiunii de dimineata. M-a bucurat ca a ales acest review - pensiunea imi pare una dintre destinatiile cele mai in masura sa merite o astfel de recomandare suplimentara, si din partea postului de radio "cel mai de specialitate"

Personal sunt bucuros ca prin intermediul site-ului si al parteneriatului cu RadioVacanta suntem in masura sa contribuim nu doar la cele mai bune "alegeri informate" (ca sanse reale la vacante perfecte), cat si la promvarea acelor destinatii, hoteluri, vile si pensiuni care MERITA, "gradinarind" astfel putinele, poate, flori din primavara serviciilor de calitate in turismului romanesc.

sniga
    [02.10.09 09:28:17]

Excelent review, felicitari! Exact in stanga balconului, in acea camera au stat cumnatii nostrii, iar noi in camera din fata lor. Sper sa mai ajungem acolo, si o zi, doua in drum spre Bucovina, tot as mai manca o ciorba cu smantana la aceasta familie minunata si demna de tot respectul si admiratia. Concedii de vis in continuare!

turist_calatorescu*
    [17.10.09 10:50:57]

daca n-ar fi fost acest top 400 probabil ca n-as fi dat de rewievul asta niciodata...asa mai merge...mirelab esti o comoara....sigur ii "calcam" si noi caci afinitatea noastra turistica pare a fi mie la suta ))) mercic si bafta la vacante frumoase in continuare

dandy_pete*
    [17.10.09 14:39:21]

Sunt intru totul de acord cu webmasterul. Dar am o nelamurire: cine a facut de fapt acest review, mirelab sau realizatorea de la radio? Sau este una si aceeasi persoane? Sa fiu iertat daca nu am inteles.

[17.10.09 15:28:30]

dandy_pete, review-ul este scris de mirela, ea a fost oaspete al acestei pensiuni.

Cat despre realizatoarea de la radio: amostacolo.ro a avut, in aceasta vara, un parteneriat cu Radio Vacanta care presupunea, printre altele, prezentarea si discutarea unor impresii scrise de vizitatori pe site, integral (sau fragmente relevante) in direct la radio, in scopul promovarii destinatiilor turistice care MERITA sa fie supuse atentiei ascultatorilor. Alegerea impresiilor era la latitudinea realizatoarei de la radio.

In concluzie, review-ul e scris de mirela si ales ulterior de realizatoarea emisunii de la radio, pentru a fi citit in acea zi in direct pe post.

Numai bine!

[22.10.09 14:11:00]

am facut un pic curat (am mutat discutiile colaterale & off-topic aici), si am redeschis firul de discutie.

Rog ca eventualele alte postari sa fie referitoare la subiectul abordat - pensiunea si zona turistica in cauza.

[23.10.09 10:41:57]

mirela mi-a trimis un fisier audio, ca ilustratie muzica; mi-a facut mare placere sa-l includ aici (vezi inceputul review-ului)

dandy_pete*, turist_calatorescu*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ileana Teodora Teleptean: