ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
ÎNSCRIS: 21.06.09
JUL-2013

Vis de vacanta la sultan

De pe data de 1 iulie pana pe 8 iulie am fost oaspetii hotelului Sultan of Dreams din zona Kizilot-Manavgat nou deschis [ pe data de 15 iunie-2013 a fost inaugurat]. Am avut ceva emotii ca hotelul nu se va deschide la timp [ data oficiala era 15 mai ] dar agentia prin care am plecat ne pregatise deja o surpriza pentru tot grupul [ 8 adultii si 4 copii ] in cazul in care acest hotel nu se deschidea la timp eram cazati la Sea Planet Resort & Spa fara sa platim diferente de bani sau pentru o alta perioada, acest hotel se afla pe aceeasi strada cu Sultan of Dreams iar distanta pe plaja este de 200 -300 de metri [ voi adauga poze din acest hotel].

As incepe cu lucrurile care mie nu mi-au placut chiar daca sunt putine trebuie sa le spun, distanta fata de aeroport este de 75-80 de km cam 1; 15 de mers[ cu un microbuz], zona este in plina constructie si ma refer la ce este pe langa hotel: strazi, vile, magazine etc. si este un pic de disconfort vizual daca vrei sa iesi din resort, statia de buss care duce in portul Side este la 200 de metri de hotel [ nu chiar f mult] plus plaja care chiar daca este de nisip are la intrare in mare o portiune de 3- 4 metri de pietricele fara sa deranjeze, dupa care in apa este nisip dar se adanceste brusc in 5 metri apa trece de 2 metri [ asta pentru cei care nu stiu sa inoate ] am terminat cu ce a fost mai rau.

Hotelul este compus din 2 corpuri de cate 6 etaje fiecare dupa cum urmeaza: cel care se vede din sosea are receptia, lobby bar, magazine, restaurantele a-la -carte [ italian si turcesc ] plus restaurantul central. Corpul 2 contine: coafor, spa, piscina acoperita, doctor si locul de schimbat prosoape, distanta dintre ele este foarte mica 40 -50 de metr[ voi posta poze pentru fiecare cladire ].

Camerele sunt spatioase cu balcon si toate dotarile necesare [ seif gratis, minibar umplut zilnic, lcd alb HD, telefon, aer conditionat care merge perfect poate ca este nou, si mobilier cu mare gust pe jos se afla parchet laminat] toate camerele au doua cartele si alte trei cartele pentru prosoapele de plaja. Totul este impecabil fara repros.

Ca distractie ai la dispozitie pe timpul zilei: polo, darts, tir cu pusca, boccia, volei, aerobic si diferite jocuri la piscina. Seara sunt diferite spectacole cu cei care fac parte animatie sau diferite trupe venite din afara, plus muzica live, karaoke si discoteca in aer liber aici am descoperit ca bauturile pana la ora 1 noaptea sunt gratis.

Pentru cei care sunt interesati de masa va pot spune atat ca sunt serii tematice dupa cum urmeaza marti am prins seara mexicana [ burrito este prima oara cand am mancat si este super bun, tortilla si diferite feluri de carne de vita pe gratar, pentru cei care nu au vrut sa incerce a existat si mancare de pui, peste si vita in diferite feluri pregatita] joi a fost seara mediteraneană [ un ton de 150-180 de kg pozele vb, somon in paine la cuptor, dorada, scoici, creveti si multe altele eu nu prea ma impac cu pestele asa ca am facut poze si am ascultat la altii cat de bun a fost, la fel ptr cei mofturosi intru si eu in aceasta categorie a fost gratar de pui si vita cu piure si cartofi prajiti. ].

Sambata a fost seara turceasca cu multa muzica in timpul mesei si mancare specifica [ adana, kebab, frigarui, coaste de berbecut la gratar, chiftele si tot felul sosuri si salate de diferite forme si gusturi ] tort de inghetata ff mare si foc de artificii. Bauturile au fost din gama pepsi si servite din sticle de plastic la 1l, berea tuborg, sampanie, vodca, vin demisec alb si roze si diferite bauturi locale pe care nu le-am incercat.

La pranz masa se servea la terasa de langa plaja si la restaurantul central fara diferente de mancare intre cele doua si era compusa din pui la rotisor, vita pe gratar, peste, kebab de pui si vita o zi una o zi cealalta, paste, salate, pizza si diferite garnituri. Prajiturile erau cele mai multe mai ales seara cate 6-7 torturi, tarte, baclava si sarailie. Fructe la fiecare masa: mere, pere, struguri, pepene rosu si galben, caise, prune si portocale.

Ca turisti in hotel majoritari au fost nemtii si am inteles ca managerul resortului era tot neamt limba de baza germana si rusa [ putini rusi fata de alte hoteluri] angajati nu preau stiau limba engleza decat cuvinte uzuale, in afara de noi a mai fost o familie din Satu Mare si una din Piatra Neamt.

Pe plaja erau umbrele [ nu exista parasolare ] iar la piscina nu era problema de sezlong. Toboganele aveau program 10 - 12; 30 si 14 - 16,30 foarte spectaculoase unele aveau si obligatia sa te dai cu colacul pus la dispozitie de hotel. Daca am uitat ceva sper sa ma intrebati si voi raspunde.

P. S. Un sfat hotelurile noi deschise sunt mult mai ieftine in primul si al doilea an.

Va doresc vacante reusite.

Trimis de manuta_1969 in 23.07.13 12:53:20
Validat / Publicat: 23.07.13 15:22:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadassi, Ozdere, Lara.

VIZUALIZĂRI: 8299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (manuta_1969); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.07.13 15:21:50]

Foarte bun, foarte util review-ul

Mutat la rubrica "Sultan of Dreams [Kizilot]" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

[23.07.13 15:55:42]

Am uitat sa scriu in acest hotel copilul pana la 14,99 este gratis.

[23.07.13 17:58:35]

Foarte frumos resortul, super pretul asa ca, te rog sa-mi trimiti (prin masageria privata) agentia cu care a-ti fost voi.

marocanu21
[23.07.13 18:20:07]

@manuta_1969: v-ati mai imputinat observ!

Inteleg ca ati fost cu avionul de data asta; cat v-a costat?

[24.07.13 16:43:18]

Ptr marocanul am fost mai putini ca de obicei din motive obiective [examene de clasa 9, vreo 3 la numar] dar la anul se face gasca la loc.

Vad ca ati luat drumul vestului [Elvetia] dupa care ati fost si pe la marea neagra.

Pentru bobyrodin am trimis deja pe privat.

[24.07.13 19:23:44]

@manuta_1969: multumesc pentru promtitudine.

eug
[27.07.13 23:24:28]

din cele peste 20 de hoteluri deschise anul acesta in turcia urmarite de mine, acesta se pare ca este primul la care rezultatele sunt asa cum ar fi trebuit: pret mic de deschidere, servicii de calitate

felicitari pentru alegerea facuta! (trebuie sa recunosti ca la cum s-au deschis hotelurile noi anul acesta, ai avut noroc)

[28.07.13 11:38:34]

Salut eug, in principiu tu ai dreptate dar noi incepem cautarile in luna decembrie iar in luna ianuarie vedem ce preturi sunt. Despre noroc este discutabil deoarece din cele peste 30 de hoteluri de 5 stele deschise in 2013 poti gasi si unul ptr gustul si buzunarul fiecaruia. O sa dau niste exemple de hoteluri noi deschise pentru toate bugetele. In belek: Hotel Riu Kaya Palazzo Golf Resort, Kirman Hotels Belazur Resort & Spa, Hotel Titanic Deluxe Belek [ cred ca este cel mai scump hotel nou deschis ]. In side: Sultan of Dreams, Sea Planet, Hotel Crystal Sunset Luxury Resort & Spa. In kemer: Hotel Vertia Luxury Resort

[28.07.13 11:53:58]

RAYMAR HOTELS & RESORT 5* - Alanya

HOTEL THE COLOURS WEST 5* - Side si asta parca avea un pret bun.

HOTEL GRAND PARK LARA 4* - Lara

cred ca este singurul de 4 stele deschis in 2013 As putea continua dar cred ca este de ajuns. Va doresc vacante reusite.

eug
[29.07.13 21:39:12]

@manuta_1969:

la toate cele enumerate de tine, in special la raymar, dionis, riu kaya, kirman, titanic, din cele mentionate pe afa au fost probleme semnificative: parti importande din petrecerea timpului liber nefinalizate (miniclub, discoteca, etc), decor exterior de santier, neoferirea tuturor celor precizate in concept, si multe altele

toate astea ma fac sa cred ca si la turci se resimte o lipsa de bani, plecand si de la faptul ca anul trecut nu au fost deschise o serie de hoteluri anuntate si chiar vandute pana in ultima clipa (ex:vikingen)

de aceea, tinand cont si de precizarea ta ca in ianuarie deja ai platit (daca imi aduc aminte si la ozdere tot as ai platit), cu atat mai mult ai avut noroc ca hotelul nou deschis, ales de tine sa nu aiba astfel de probleme, ba chiar sa fie super ok

toate astea ma fac sa ma gandesc daca voi mai vana hoteluri noi deschise, ca si tine, care se stie ca la deschidere au un pret bun, dar se pare ca si riscurile cresc

la buna "auzire"!

codrin
[29.09.13 14:36:55]

@manuta_1969: Te rog frumos sa-mi spui: cate piscine exterioare are resortul? au conexiune wi-fi? este amenajat ponton? au sporturi pe apa?probleme cu curatenia in camere? Multumesc.

[30.09.13 10:47:52]

Salut, codrin hotelul are 3 piscine exterioare dupa cum urmeaza: 1 - se afla la tobogane, 2- la piscina pentru cei mici unde au si un tobogan pe masura lor si 3 - cea mare care se poate vedea si dintr-o poza de a mea de sus de pe tobogane [o parte din ea la mijlocul ei se afla si un pod peste ea].

Conexiunea la wi-fi exista numai in loby si avea 3 denumiri; DREAMS LOBY, SULTAN OF DREAMS si pe a 3 nu o mai tin minte dar tot ceva de hotel acum depinde de fiecare pentru ce are nevoie dar este foarte greoaie din cauza celor care stau in loby mai ales seara [copii in general cu tablete si telefoane] sau o problema de a lor,

cea mai buna perioada este dimineata sau la ora meselor daca ai ceva urgent, de exemplu noi aveam de descarcat biletele de intoarcere [check-in] si am stat pana la 3 dimineata.

Curatenie este facuta in fiecare zi nu iti face probleme.

Pontonul nu era construit cand am plecat noi dar din ce am inteles la anul este gata [scheletul exista undeva pe plaja in partea in care nu deranja pe nimeni].

Sporturile motorizate pe apa ale hotelului sunt urmatoarele: banana, saltea de 4 persoane, skijet, dar o sa pun o poza cu ce avea hotelul disponibil.

Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie cu mare drag.

narcisa
[30.09.13 11:38:45]

@manuta_1969: multumesc frumos.

alice-eos
[24.10.13 14:28:51]

@manuta_1969:

buna,

ma intereseaza la anul sa merg la fotel sultan si am vazut ca oferta platita de tine este ok; poti sa imi trimiti numele agentiei?

merci!

scbabz
[06.01.14 19:51:23]

@manuta_1969: Buna! Am si eu cateva intrebari despre aceasta locatie (pentru ca site-ul hotelului este sarac in amanunte privind conceptui UAI):

- ce suprafata are resortul? este verdeata, sunt copaci?

- bauturile sunt free 24 de ore sau pana la o anumita ora? sunt si bauturi de import incluse in UAI?

- ce contine minibarul?

- au facilitati pentru ceai/cafea in camera?

- au programe de animatie zilnic?

Anul asta se pare ca au preturi acceptabile si m-ar interesa o vacanta aici.

Multumesc!

[07.01.14 01:02:18]

Salut, scbabz sa le luam pe rand suprafata nu este chiar una ff mare dar are verdeata si palmieri indeajuns daca vrei o plimbare pe plaja noaptea poti sa te duci pana la hotelul de langa el Sea Planet, resortul nu este unul cu foarte multe aleei sau banci dar ai confortul necesar, pe iarba sunt un fel de perne care iau forma corpului si se fumeaza narghilea sau stai la barul de langa plaja la o sampanie.

Noi cand am fost bauturile mai deosebite erau in lobby unde ora de inchidere era jurul orei 1 sau 2 noaptea.

Minibarul are apa plata, minerala, suc la cutie de carton si 2 cutii de racoritoare acidulata care incepe cu p... i.

In camera ai o cana in care sa iti faci cafea si ceai si pliculete cu zahar daca se termina ceaiul ai la toate barurile un loc cu tot felul de pliculete de ceai de la cele de slabit pana la ceai negru. cafea numai daca le consumi pe cele din camera si apoi le aduce cel care umple si minibarul.

Programul este in fiecare seara cu anumite teme de ex: discoteca ptr copilasi de la 20 la 21; 30 dupa care ai spectacole organizate de echipa de animatie cu ajutorul publicului am prin doua seri, o noapte care a fost turceasca cu dansatori de afara, o noapte cu muzica si dans de cabaret.

Daca mai vrei detalii iti stau la dispozitie.

[24.01.14 13:01:46]

@manuta_1969: gata am achiziționat biletele la acest resort la un preț bun (zic eu-760€, 2adulți +1copil, transport individual, jumătatea lunii iunie) şi te rog să-mi spui dacă formalitățile la cazare durează mult şi dacă recepționerul trebuie cumva " stimulat".

[24.01.14 19:19:10]

Salut, ma bucur ca ai reusit sa gasesti bilete, iar pretul este ok cred ca in viitor pretul se va mari substantial. Cazarea plus formalitatile necesare se fac repede fara stimulare, decat daca vrei tu sau vrei in cladirea care se afla mai aproape de plaja [ asta in cazul in care nu iti da direct acolo sau ptr eu stiu ce moft]. Exista si varianta sa stai foarte mult in doua cazuri: sa ai ghinionul sa ajungi cu un grup mare care vine de la aeroport sau sa ajungi tu foarte devreme 10 - 11 dimineata. Iti doresc vacanta reusita si sa ne povestesti cum a fost.

[24.01.14 20:08:58]

@manuta_1969: mulțumesc pentru răspuns.

Cred că în jur de ora 13.00, vom ajunge iar de povestit, cu siguranță o voi face. Vacanțe frumoase îți doresc să ai şi să auzim de bine.

Mai am o întrebare parcarea este în exteriorul hotelului? În poza P5 aşa se cam vede.

[25.01.14 00:25:44]

Asa este acolo se parcau masinile, dar se poate sa termine si langa hotel in partea stanga cum te uiti din strada asa era vorba cand eram noi acolo se poate in poza P6. Dar tu o sa te convingi cel mai bine la fata locului.

alice-eos, bobyrodin, codrin, eug, manuta_1969, marocanu21, narcisa, pascadenisa*, scbabz
Alte impresii din această RUBRICĂSultan of Dreams Hotel [Kizilot]: