ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
ÎNSCRIS: 09.01.13
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Aproape incantator

Avand in vedere ca am citit review-uri foarte detaliate si bine scrise ma voi rezuma la o lista de plusuri si minusuri care, sper eu, sa conduca la concluzia alegerii acestui Hotel/Club.

Plusuri in ordinea desoperirii lor: Zona/peisajul/imprejurimile superbe; Parcarea incapatoare si pazita; Holul si lobby-ul superbe, decorate deosebit; Receptia zambitoare, profesionista, eficienta, rapida, ofera gratuit cheie de rezerva pentru camera, fier de calcat etc. ; Camerele curate, decente ca marime si utilare, frigider, AC, feon etc. ; Prosoapele de baie se schimba zilnic si lenjeria la cateva zile, (in zilele de bacsis am primit si cateva decoruri cu animalute din prosoape); Piscinele excelente in sensul ca erau pe alese: pentru copii, pentru adulti, cu adancimi mai mari sau mai mici, cu tobogane, colaci, arteziene, cascade, piscina pentru relaxare, pentru toate gusturile; Plaja foarte larga, cu nisip fin si curat, sezloguri suficiente (desigur nu toate in buza marii) destul de curata, intrarea in mare se face foarte lin, excelenta pentru copii sau pentru jocuri in apa; Erau robineti pentru spalarea nicipului de pe picioare la iesirea de pe plaja dar ar fi fost utile si niste dusuri; Multime de sezloguri atat la plaja cat si la piscine insa majoritatea ocupate si foarte putine folosite; Restaurantul principal decent, destul de frumos amenajat, cu o terasa mare, aranjamentul clasic de autoservire de la all inclusive insa cu o capacitate dubla pe zonele care prezinta interes mai mare astfel incat nu am vazut cozile imense la clatite (de exemplu) din alte hoteluri; Restaurantele tematice cu rezervare (ma refer aici la cel Bulgaresc si mai ales la cel Asiatic pentru ca face exceptie cel Italian) foarte frumoase si dichisite si intr-adevar te fac sa simti o seara speciala cand mergi acolo; Zonele fast food in aer liber avand mai mult decat sandwich-uri, bine dotate si eficiente, fara cozi imense, cu gratare, pizza excelenta, kebab etc. ; Barurile suficiente ca numar, cu mai multi barmani (nu toti profesionisti) in fiecare bar, destul de amabili, serveau si cocktail-uri cunoscute dar care nu erau in menu, se mai facea uneori coada dar personalul se straduia din plin; Bauturile ok (exceptie vinurile si majoritatea racoritoarelor), berea rece, acidulata si ceva mai buna decat de obicei; Amfiteatrul pentru spectacole ne-a placut (comparativ cu altele); Cel mai important plus + DISTRACTIE LA MAXIM la piscine si tobogane, pacat cu programul era foarte scurt 10 - 12 si 15 - 17.

Minusuri (desi unele minusuri nu sunt neaparat foarte suparatoare eu voi incerca sa le enumar pe toate cele observate de mine): Canapelele albe din lobby foarte murdare umbresc frumusetea acestui spatiu; Nu vorbeste nimeni romaneste si doar cateva inscriptii sunt si in limba romana dar si acestea mult mai expeditive decat in celelate limbi; Camera nu foarte mare pt. 4*, lipsind canapeaua sau fotoliile si masuta obisnuite la acest nivel de confort; Frigiderul mereu gol eu fiind obisnuit macar cu o apa plata; Geluri de dus si sampoane am primit dupa prima zi doar la cerere, chiar daca erau goale daca nu eram in zona sa cerem nu primeam (cred totusi ca problema era camerista noastra); Piscinele desi curate miros puternic a clor, uneori te ustura ochii; Toate sezlongurile de la piscine sunt in permanenta ocupate desi doar 1/3 din ele sunt folosite efectiv (asta, desi este o deficienta provocata de turisti, conducerea hotelului are partea ei de vina), de ex. vecinii nostri de camera (care erau olandezi) mergeau lipa-lipa in papuci la 4 dimineata sa ocupe sezlonguri; Prosoapele de plaja desi se schimba zilnic sunt majoritatea jerpelite si se pot schimba doar 2 ore pe zi 9-11, daca ai ratat ora ramai cu ele pe ziua urmatoare (apreciez totusi pozitiv faptul ca prosoapele se schimba pe loc si nu il lasi de seara sa il iei dimineata ca in alte hoteluri, adica macar nu te lasa fara prosop daca ai ratat orele de pregram); Podina de lemn de pe plaja ar fi fost utila sa fie mai mare, noi avand carut de copil ne-am cam chinuit; Mancarea la pranz cam slab diversificata mai ales in comparatie cu cea de la cina cand era intr-adevar mult mai bogata; In cazul nostru intre orele 17 si 20 nu puteam manca absolut nimic (am fost repartizati la cina in seria a doua); Vinul si majoritatea racoritoarelor super diluate, jalnice; Toate barurile se inchid la ora 12 noaptea, apoi nu mai poti servi decat apa plata de la dozator, ar fi fost ok ca macar unul din barurile interioare sa fie deschise pana mai tarziu; Animatorii foarte slabi, fara experienta, se straduiau cat de cat dar oricum, cel putin la spectacole, penibili; La ceck out personalul era atat de stresat sa fie siguri ca parasesti hotelul incat au fost aproape brutali; Desigur cel mai important minus care deasemenea se datoreaza atat turistilor cazati cat si conducerii si personalului hotelului - ENTEROCOLITA GENERALA prezenta la majoritatea celor cu care am vorbit, din 4 adulti si 2 copii toti am facut enterocolita, dintre care cei doi copii si un adult in forma puternica cu antibiotice si repaus la pat cate 2 zile.

Concluzie: Desi poate parea o descriere generala negativa, impresia noastra de ansamblu este clar una pozitiva. Per total a fost o incantare intregul sejur si cu cateva mici masuri suplimentare poate ar fi fost FB (foarte bine). Singurul motiv pentru care nu vom reveni aici este dorinta noastra de diversitate.

Trimis de mristi in 23.07.13 12:49:42
Validat / Publicat: 23.07.13 13:25:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur - Grifid Arabella, Grifid Bolero, Kaliakra Palace; Balchik - Sea Paradise Complex; Obzor - Miramar; Etc.

VIZUALIZĂRI: 1854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mristi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :

• pagină generată în 0.04141902923584 sec