ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.07.13
JUL-2013

Locuri dragi

Pentru că am observat că nu sunt prea multe impresii despre zona Văliug-Crivaia, am hotărât să scriu acest review pentru că numai ce m-am întors din această zonă. În primul rând vreau să vă spun că este o zonă foarte dragă mie, o zonă pe care o cunosc de când eram mică, pe care am îndrăgit-o de mică și pe care am văzut-o dezvoltându-se pe măsură ce timpul a trecut.

Din Reșița trebuie să mergeți pe drumul către muntele Semenic apox. 25 km. (drumul este recent amenajat, foarte bun, exceptând o porțiune de 4-5 km de la ieșirea din Reșița până la ieșirea din Cuptoare care este puțin cu denivelări – gropi plombate). Treceți prin satul Cuptoare, apoi Văliug și, imediat ce se termină satul faceți la dreapta pentru a ajunge în stațiunea Văliug. Sunt și indicatoare în acest sens.

Imediat ce ați făcut dreapta spre stațiunea Văliug, vă recomand să priviți râulețul din partea stângă a drumului (evenual coborâți din mașină). Veți observa că, pe măsură ce dvs. aveți impresia că urcați către Văliug, râulețul ”merge” cu dvs. Noi îl numeam ” Râul care curge în sus”. Este, bineînțeles, iluzie optică, deși, poți să juri că tu urci și că râul ” curge în sus”.

Odată intrați în stațiune, aveți mai multe posibilități de a petrece timpul (o să mă refer la perioada de vară).

Pe partea dreaptă cum ați intrat se întinde măreț Lacul Gozna. (noi îl numim ”Văliug”). Lacul (barajul) a fost amenajat în perioada 1950-1953 pentru alimentarea cu apă menajeră şi industrială a municipiului Reşiţa, producerea de energie electrică şi atenuarea viiturilor. Situat la 610 m altitudine, cu o suprafață de 66 ha, lacul are o adâncime de apox. 40 m. Cu timpul, pe malul lui s-a amenajat o adevărată stațiune turistică.

Primul ponton pe malul lacului este ”Casa Baraj”. Superb amenajat, cu o mulțime de șezlonguri pe ponton, paturi și baldachine în zona pădurii, bar pe ponton și o celebră discotecă seara, în aer liber, cu DJ renumiți aproape în fiecare weekend. (pentru detalii, consultați pagina de facebook a lor).

Următorul ponton amenajat este ”Bamboo”, la fel, foarte frumos amenajat cu șezlonguri, paturi, bar și din nou, o celebră discotecă pe timp de weekend (intrare: 10 lei, șezlong: 10 lei). Aici găsiți și căsuțe pentru cazare amenajate chiar deasupra pontonului (vezi foto cu prețuri și detalii).

Chiar lângă Bamboo se află pontonul de la Hidroconstrucția. Aici găsiți, de asemenea șezlonguri, balansoare, un bar și un loc amenajat cu două grătare mari unde puteți să faceți singuri grătar. Există și trei mese mari din lemn cu băncuțe și paviloane deasupra unde puteți mânca. Nu au restaurant, dar îți oferă toate condițiile de a face grătar. Urmează să se facă și hotel (e ridicat în roșu, are termen de finalizare anul 2015). Aici biletul de intrare costă 6 lei, iar un șezlong costă 4 lei și este singurul ponton unde poți să intrii și cu altceva decât prosopul și lucrurile pentru plajă (mâncare, băutură). Numai accesul câinilor este interzis.

Imediat după Hidroconstrucția, pe partea stângă se află hotelul - restaurant Tirol, foarte frumos amenajat și cu mâncare foarte bună. Totul este în stil tirolez, inclusiv ținuta ospătarilor. E foarte frumos amenajat și cu mâncare foarte bună.

Ultimul ponton amenajat este Aquaris Hotels and Resorts, un luxos complex cu multiple posibilități de petrecere a timpului. Complexul Aquaris are hotel amenajat deasupra pontonului, terasă imediat la intrare, în partea stângă, terasă pe ponton, șezlonguri, piscină, bar. Tot de aici puteți să închirați hidrobiciclete, bărci și ATV-uri pentru plimbare în acea zonă.

După Aquaris se termină și lacul Gozna, continuând drumul, cam 1 km, pe partea dreaptă există un indicator ”Haus Hubertus”. Coborâți puțin în dreapta și ajungeți la Casa Hubertus, o pensiune amenajată în stil rustic și cu mâncare foarte bună. Măsuțele din lemn cu butuci, căsuțe pentru copii în copaci, pisici drăguți și prietenoși, hamace, posibilitate de camping, groapă de nisip pentru copii, cadrul rustic specific fac din această pensiune un loc minunat de petrecere a timpului liber.

Urmează zona Crivaia cu o mulțime de pensiuni și hoteluri, zonă de camping – super de mers cu corturile. (dacă mergeți cu cortul, asigurați-vă că v-ați luat multe pături, saci de dormit și haine groase. Pe cât e de cald ziua, pe atât e de frig noaptea, vă spun din proprie experiență). Tot în această zonă, cam la 10 km de la intrarea în Văliug găsiți și o păstrăvărie. (este indicator la intrarea în stațiunea Văliug).

În concluzie: dacă iubiți natura și aerul curat de munte, dacă vă face plăcere să faceți o baie răcoritoare, dacă vreți să vă alegeți cu un super bronz de munte sau să savurați un cocktail pe malul lacului, dacă vă plac distracțiile și voia bună, discotecile în aer liber sau, pur și simplu, plimbările la aer curat, veniți la Văliug și nu o să regretați. Eu, cel puțin, asta fac aproape în fiecare weekend cât e vara de lungă. Dar eu sunt o fericită pentru că am doar 25 de km de parcurs până la această minunată zonă pe care pur și simplu o iubesc!

Trimis de Alina Roxana in 22.07.13 23:04:21
Validat / Publicat: 23.07.13 00:09:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VĂLIUG & CRIVAIA.

VIZUALIZĂRI: 14835 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Roxana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Râulețul care ”curge în sus”

[22.07.13 23:21:20]

radumalica
[27.08.16 19:50:40]

excelent review, am fost si eu de vreo 2 ori la Casa Baraj cand au fost DJ renumiti si atmosfera este dementiala. La mare distanta oamenii din vestul tarii fata de cei de la mine din Bucuresti care merg in cluburi... M-am simtit ca "afara", multi si din Timisoara vin acolo. E o zona excelenta. Cand vin in tara de tot o sa reiau traseul desi din Bucuresti mi-e destul de greu.

Daniela33
[07.08.17 23:18:36]

Aveti o recomandare de cazare aici pt un cuplu cu un bebe de 5 luni?? E asa aglomerat/zgomot duminica incat nu s-ar potrivi pt bebe?

Alina RoxanaAUTOR REVIEW
[07.08.17 23:27:31]

@Daniela33: Puteti incerca la Gasthaus Grindeshti-inainte de intrarea in Valiug se face un drum la dreapta-este indicator cu Grindesti. Are recomandari f. bune si e liniste si zona frumoasa-cautati pe fb pt. mai multe detalii.

Daniela33
[18.08.17 23:45:31]

Multumesc frumos pt recomandare, am rezervat la Gasthaus Grindesht, duminica vom fi acolo. Ce putem face in zona cu un bebe de 5 luni?

Alina Roxana, Daniela33, radumalica
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Văliug-Crivaia: