ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2013
ÎNSCRIS: 22.07.13
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 16 ani

Concediu linistit !

Am avut placuta surpriza sa gasim un hotel cu o impresionanta priveliste catre mare, priveliste pe care nu am avut-o la nici un hotel de 4-5 stele la care am fost in afara tarii, gen Turcia, Grecia, Bulgaria, Spania, etc.

Am plecat cu inima indoita in acest sejur, pe care in acest an ni l-am propus sa-l petrecem si pe la noi prin tara. Am plecat cu inima stransa in ceea ce priveste acest hotel, insa ne-a surprins placut ceea ce am gasit la fata locului.

Marturisesc faptul ca de regula sunt o persoana pretentioasa si in acest concediu imi propusesem sa fiu zen si orice voi intalni neplacut, (cum ar fi: receptionere gretoase, camere insalubre, mancare fara gust si aruncata pe masa in scarba, etc.) sa ignor si sa ma bucur de soare, mare, concediu.

Cum am ajuns la fata locului am gasit un hotel care nu prea iti spunea nimic, un bloc inalt, cenusiu si care nu prea iti inspira incredere, urmata de o receptie aproape la fel de sumbra ca si exteriorul, dar cu ceva inbunatatiri care te mai linistea putin.

Surpriza mare a fost apartamentul in care am stat si in care daca, dupa ce am fi deschis usa la el si nu am fi dat pe un holisor nas in nas cu un frigider destul de vechi, am fi spus sigur ca intram intr-un apartament de 4 stele. In dormitor se afla un pat enorm, un sifonier, o masuta cu 2 fotolii, o mocheta pufoasa de jur imprejurul camerei, insa cel mai important lucru a fost privelistea pe care ne-o ofereau gemurile camerei.

Livingul era mai mult lung decat lat, insa suficient incat sa te simti confortabil si el mobilat cu o canapea extensibila, doua fotolii, o masuta cu doua scaunele, iar in dreptul masutei de TV inca doua fotolii mai micute, bineanteles cu mocheta in toata camera.

Asadar la doua stele... no comment, credeti-ma ca imi facusem niste scenarii de toata frumusetea!

Baia si holul era cu gresie, baia avea cabina de dus, aveam in baie pana si sapun :) (e adevarat nu unul foarte bun), prosoape, hartie igienica, dar ma dotasem de acasa, pentru ca nu ma asteptam sa gasesc nimic din toate aceste lucruri.

Surpriza si mai mare a fost la masa unde spre surprinderea mea am gasit, nu o mancare comestibila, ci delicioasa si mai mult decat indeajunsa. Sotul meu a avut inspiratia (dupa ce a consultat evident si impresiile de pe acest site) de a achita doua meniuri, iar eu am mancat cu fiica noastra dintr-un meniu si care nu numai ca ne ajungea, ba chiar ne mai si ramanea.

E adevarat ca nu totul este perfect, insa punand in balanta pretul vs calitatea, eu zic ca a fost un concediu reusit.

Am sa enumar acum pentru cei care au avut rabdare sa citeasca pana la sfarsit si pentru cei care vor sa stie exact la ce sa se astepte, si minusurile acestui hotel:geamurile camerelor au niste jaluzele de aluminiu care ar necesita o urgenta schimbare, cele doua lifturi care deservesc hotelul de 13 etaje sunt mici (incap maxim 6 persoane, iar in orele de masa devine piatra de moara a momentului), iar la masa nu se sinchiseste nimeni sa-ti mai aduca un tacam in plus, chiar daca vede ca te chinui sa mananci ciorba cu lingurita... oricum acestea sunt fineturi si le pot intelege si prin afisul care este in restaurant, precum turistii sa nu plece din sala de mese cu tacamurile sau cu vesela, lucru care cred ca se cam intampla.

Primele trei etaje ale hotelului am vazut ca au inceput sa le modernizeze si au jaluzele verticale, insa nu as da privelistea minunata de la etajele superioare pe nici o jaluzea...

Chiar si liftul nu se poate numi o problema, se poate circula foarte bine pe scari, insa cum am stat la etajul 10, dupa masa nu prea ne ardea sa urcam si pana la urma faptul ca suntem sedentari a afectat si siluetei, ca dupa 7 zile de concediu am pus 2-3 kg :)).

Trimis de alina f in 22.07.13 19:17:49
Validat / Publicat: 22.07.13 20:25:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 5722 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina f); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Privelistea de la geamul camerei, in asteptarea rasaritului

webmaster26 [22.07.13 19:28:38] »

@alina f: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ela75 [23.07.13 14:16:53] »

Diana nu e al MAI-ului? Cat a fost sejurul?

alina f [23.07.13 15:19:35] »

@ela75: Ba da este al MAI-ului si biletele sunt numai pentru angajatii MAI.

Dupa cum am vazut la receptie afisate preturile pe camera - 119 lei, pe apartament 170 lei si 60 lei masa/zi de persoana, cred ca atunci cand au ceva liber le inchiriaza si celor din exterior!

superdepor [23.07.13 17:01:50] »

@alina f:

te rog spune-mi si mie la ce ora s-a facut cazarea?

parcarea, cum s-a rezolvat... ?

si eu, am camera rezervata, si m-ar interesa daca are frigider...

Mancarea spui ca merita, imi poti da un exemplu, te rog, legat de mancare, cam care ar fii orele la care se serveste, este tip bufet, sau meniu fix, poti alege... etc...

mersi mult!

alina f [23.07.13 23:48:58] »

@superdepor: Noi am ajuns la ora 16, asta pentru ca la serviciu era afisat ca check in se face la ora 18, ceea ce este fals, avand in vedere ca in ziua check out-ului nostru, era plin la receptie de pe la ora 11 cu persoane care se cazau. Am observat insa ca se repartizau camerele si in functie de cum se eliberau, dar la ora la care noi ne-am cazat eram singuri la receptie.

Pentru parcare nu va faceti griji ca este loc suficient, poate nu o sa fie chiar in fata hotelului, dar nimeni nu ramane pe dinafara! Parcarea cu plata (6lei) este mai mult goala, dar nu cred ca merita, decat daca sunteti foarte"atasat" de masina.

In apartament noi am avut frigider si mai mult ca sigur si camerele au. Este un frigider destul de mare, nu este din acela incorporat in mobilier, acela fiind mai mic.

Mancarea cu siguranta este foarte buna, si asta o spun chiar eu o pretentioasa de fel, dimineata de exemplu este o farfurie gen mizilicul de la o nunta cu rosie, ardei gras, branza, branza topita, vreo trei feluri de mezeluri, crenwusti sau carnaciori, painici, unt, gem, lapte cu cacao sau ceai etc. Desi nu este bufet suedez este arhi suficient pentru o masa de dimineata. Masa de pranz are ciorba adusa in bol si de acolo se serveste de fiecare in farfurie, de cele mai multe ori este mai mult decat o farfurie de persoana, felul doi este format din garnitura si carne, in diverse variante, pentru ca noi cat am stat nu s-a repetat mancarea niciodata, cate o prajitura de fiecare+ o sticla de apa plata de 2 litri la doua persoane. La cina o sa fiti intampinati pe masa cu primul fel care la fel este variat in fiecare zi, ex: ficatei la cuptor, iar felul principal este si el divers, piure cu snitel, sote de legume cu gratar din piept de pui, etc. cate o prajitura de persoana, apa plata, fructe (ex: cate o banana si o kiwi sau banana si nectarina) sau daca nu dau fructe dau un suc mic cu paiul gen tedi.

Fiecarei camere i se atribuie o masa si aceea ramane pe toata perioada sejurului, noi fiind 3 persoane ni s-a dat o masa de 4 persoane, poate daca am fi fost doar doi ne-ar fi alipit cu alte doua persoane si am vazut ca sunt si mese de mai multe persoane, dar nu stiu cum se proceda.

Sper sa-ti fie de folos informatiile, insa mergeti fara griji ca o sa fie mai bine decat o sa va asteptati!

alina f [23.07.13 23:53:18] »

@superdepor: orele de masa sunt la MD de la 7.30-8.45,

pranzul de la 12.30 la 13.45 si cina de la 18.30 la 19.45.

Trebuie sa va incadrati in intervalul acesta, in schimb nu trebuie sa fiti la ora fixa... ceea ce mie mi s-a parut ok, fata de ce citisem ca mase este pe serii si alte minuni dintr-astea.

G-ioana [30.07.13 18:37:13] »

Te rog spune-mi daca ati avut aer conditionat sau cum v-ati descurcat cu caldura la etajul 10? Merg si eu sapt viitoare si as cere camera mai jos doar pt racoare insa n-as vrea sa pierd nici privelistea de la etajele superioare?

alina f [30.07.13 21:47:37] »

@G-ioana: Hotelul nu are camere cu aer conditionat, insa in perioada in care am fost noi (10-17 iul.) nici nu a fost nevoie! Cred ca pozitionarea lui pe malul marii, unde briza este destul de prezenta, nici nu necesita aer conditionat. Seara era chiar rece, noi dormeam cu geamurile inchise, insa te poti dota cu o plasa de tantari, daca cumva va fi suficient de cald pentru a dormi cu ele deschise... pentru ca seara este invazie de tantari! Eu credeam ca nu vor ajunge la etajul 10, insa se pare ca au adrenalina si curaj cu carul ! Noi am avut aparat de tantari, insa daca am fi lasat geamurile deschise nu stiu cat de eficient ar mai fi fost. Sejur placut, va fi minunat, sunt convinsa!

gabryolet [09.08.13 14:37:09] »

@alina f: buna. ai cumva un nr de telefon de la receptie? nu gasesc pe net nicaieri un nr d etelefon. ma intereseaza o cazare de pe 1 septembrie la ei. multumesc si astept cu nerabdare

alina f [12.08.13 09:23:12] »

@gabryolet: Nu am, imi pare rau.

alina f, ela75, G-ioana, gabryolet, superdepor
Alte impresii din această RUBRICĂDiana Hotel: