ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2013
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 10.02.10
JUL-2013

Vacanta perfecta

Hotelul este situat in zona Davutlar, cam la 20-30 min de centrul statiunii Kusadasi, intr-o zona cu multe case de vacanta si strazi cam prafuite. Accesul este semnalizat cu numeroase indicatoare din drumul principal. Parcarea se face pe doua drumuri situate lateral de resort.

Majoritatea turistilor erau turci, nordici, insa si cateva familii de romani, bulgari, maghiari.

Cazarea s-a facut rapid, primind camera in corpul principal. Camera OK, spatioasa, curata, balcon mare cu vedere spre munti, seif, minibar completat zilnic cu 1,5 l apa plata. Baia curata, cu dus incapator, consumabile zilnic. Curatenia se face zilnic, lenjeria schimbata la 3 zile. Desi hotelul este nou-nout, din pacate pe mobilier sunt deja unele zgarieturi. Or fi fost turisti mai "veseli".

Masa se serveste in restaurantul principal situat aproape de plaja. Mancarea proaspata, variata, multe specialitati locale, in fiecare seara cate ceva special prezentat si servit de chef. Personalul din restaurant foarte rapid in servire, atent la aspectul preparatelor si curatenie.

Intre orele 12-17 se poate manca si la snack-barul de langa piscina unde sunt preparate stil fast-food. Tot aici se servesc inghetata si preparate traditionale turcesti.

Complexul dispune de 3 baruri-in lobby, la plaja si deasupra restaurantului, acesta din urma deschis 24 de ore. Bauturile racoritoare din gama Coca, precum si unele neacidulate turcesti, bere Efes de foarte buna calitate, bauturi alcoolice locale preparate dupa dorinta in fel si chip.

Piscina curata cu apa foarte calda atragea majoritatea turistilor, sezlongurile fiind destul de solicitate. Echipa de animatie activa isi desfasura programul aici. Este si piscina pentru copii-nivelul apei 40 cm, insa si o piscina cu tobogane cu program intre anumite ore.

Plaja larga cu nisip, foarte fin mai ales in mare. Locuri numeroase toata ziua. Prosoape de plaja se obtin de la piscina.

Seara sunt spectacole la amfiteatru, cam slabute unele, insa gustate de public.

Personalul hotelului foarte sociabil si prompt la solicitari.

Internet wi-fi in lobby bar si zona piscinei.

Se pot face plimbari pe faleza unde este amenajat pietonal, sau in Kusadasi-chiar si cu dolmusul-4 lire/pers. La 300 m de hotel este si un mic bazar "satesc".

Singurul inconvenient l-au prezentat tantarii care in cateva zile au fost cam numerosi, dar s-a rezolvat cu un aparat. (preferabil sa-l aveti de-acasa).

O vacanta linistita, placuta, asa ca recomand acest hotel.

Daca doriti informatii, va raspund cu mare placere.

Trimis de stefan.b in 22.07.13 10:36:46
Validat / Publicat: 22.07.13 12:08:52

VIZUALIZĂRI: 3466 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefan.b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Barul deschis non-stop

corinutza [22.07.13 12:16:06] »

Buna ziua.

Va rog sa mi scrieti pe unde ati tranzitat Bulgaria? Si noi vom pleca la Didim in august si ma intereseaza tot ce se poate despre tranzitarea Bulgariei.

Va multumesc!

gabitza* [22.07.13 20:48:13] »

@stefan. b: Super review, asteptam pe cineva obiectiv in privinta acestui hotel deschis anul acesta. M-ai convins sa merg aici la anul. Si pozele atasate imi confirma faptul ca poti avea un concediu reusit alegand Palm Wings ex Egeria (patroni sunt cei de la Venosa).

Camera in corpul principal ai rezervat-o prin agentie, sau a fost o intamplare?

stefan.b [23.07.13 09:28:48] »

@gabitza: Chiar am avut un concediu reusit. Turcii stiu sa faca turism.

Camera am primit-o "din intamplare". La receptie mi s-a propus o camera in corpul situat vis-a-vis de piscina, insa gandindu-ma la harmalaia de peste zi am solicitat alta si am primit in corpul principal, fara nici o atentie din partea mea.

stefan.b [23.07.13 09:34:05] »

@corinutza: Tranzitarea Bulgariei a decurs fara probleme, desi a plouat cu galeata tot drumul. Am mers pe traseul Ruse-Razgrad-Targoviste-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli-Edirne. Intre Razgrad si Targoviste drumul a fost cam peticit, in rest OK.

La intoarcere am venit pe la Veliko Tarnovo, deoarece am vrut sa vizitez orasul. Parca acest traseu a fost mai in regula.

corinutza [23.07.13 11:46:28] »

@stefan. b: Mulţumesc pentru răspuns.

Şi noi ne gândeam la varianta prin Veliko Tarnovo, deoarece prin Razgrad am mai fost, dar nu ştim cum e varianta pe traseul 6 Gurkovo-Yambol. Ce-mi puteţi spune despre porţiunea aceasta de drum?

Vă rog să mă scuzaţi dacă pun prea multe întrebări.

Corina70 [23.07.13 11:54:44] »

@gabitza: la anul pretul va fi simtitor mai mare, anul acesta a fost "oferta", fiind vorba despre un hotel proaspat renovat (si partial reconstruit), care nu-si poate atrage primii clienti decat prin renumele lantului hotelier de care apartine si preturi promotionale.

gabitza* [23.07.13 19:40:04] »

@Corina70: Chiar daca intra la pret de Venosa vreau la Palm Wings.

mirelag2003 [26.07.13 17:53:15] »

Buna, am si eu o intrebare , fructe de mare erau la masa???

Ati fost si la un rest a la carte??

stefan.b [29.07.13 17:08:44] »

@mirelag2003: Da au fost si fructe de mare, creveti, calamari, stridii-in general sub forma de salate.

Restaurantele a la carte cu specific italian, turcesc si pescaresc sunt gratuite odata pe saptamana, deci la un sejur mai lung se pot "folosi" de doua ori. Noi am fost la cel pescaresc. Meniul consta in aperitive cu fructe de mare, creveti, rulada cu fructe de mare, iar felul principal peste in diferite moduri (somon, dorada, ). Desertul inghetata sau o specialitate din halva topita.

Rețea [25.01.14 10:39:47] »

Cele mai bune camere sunt in corpul principal? Ce se poate vizita apropape? Multumesc

stefan.b [25.01.14 16:25:23] »

@Rețea: nu stiu daca sunt diferente mari intre camere. In zona nu prea aveti ce vizita. Cu dolmusul puteti merge la Kusadasi, sau cu masina proprie la Selcuk-vizitare Efes, casa Fecioarei Maria

Rețea [25.01.14 16:35:03] »

Căti km sunt? Multumesc

stefan.b [25.01.14 16:45:10] »

@Rețea: cati km unde?

Rețea [25.01.14 17:18:15] »

Pana la selkuc?

stefan.b [25.01.14 19:11:52] »

@Rețea: in jur de 30-35

loreda [07.02.14 20:58:47] »

Buna!

Spune-mi te rog din Bucuresti cati km sunt pana la acest hotel si daca este camera destul de mare pt. 4 persoane?

Plaja este fina si la ce distanta?

Multumesc.

stefan.b [08.02.14 00:39:16] »

@loreda: Din Brasov au fost 1270 km.

Nu stiu cat de mare este family room.

Plaja este la 3 min de corpul principal cu nisip fin si intrare lina in mare, fara pietre.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.02.14 16:20:21] »

@loreda:

Noi am făcut 1140 kilometri din București până la hotel, dar am traversat Bulgaria pe cel mai scurt traseu.

Camera dublă standard are 26 mp. Depinde de vârsta copiilor. Există și varianta de a alege o family room, de 34 mp, cu două dormitoare și o singură baie.

Plaja este fina si la ce distanta?

Plaja este perfectă. Sunt maxim 15 metri de la ieșirea din restaurant.

loreda [13.02.14 11:28:02] »

Multumesc frumos! Anul acesta pe unde v-ati gandit sa mergeti?

stefan.b [13.02.14 14:14:44] »

@loreda: Mai avem timp de gandire vreo 10 zile, dar sotia vrea tot aici. Serviciul ei fiind destul de stresant vrea in concediu relaxare si odihna.

Corina70, corinutza, gabitza*, loreda, mirelag2003, nicole33, Rețea, stefan.b
Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Beach Resort (ex Egeria) [Davutlar]: