ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2013
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 06.08.09
JUN-2013

Excelent

Datorita faptului ca pe mine m-a ajutat mult acest sait, m-am hotarat sa impartasesc din experienta proprie si sa incerc sa fiu cat mai obiectiva, cu putinta. Dupa un drum foarte obositor de 24 de ore am ajuns si noi la Xenia Apartments.

Ca si localizare, l-am gasit foarte usor: cladirile roz nu le puteti rata, pentru ca sunt chiar pe drumul principal care face inconjurul insulei si exista o firma mare (luminoasa noaptea). Dupa oboseala de pe drum, prima impresie a fost buna: piscina curata, terasa primitoare.

Din pacate am ajuns mai repede decat se fac cazarile in mod normal (orele 14) si am asteptat putin pana ne-a fost gata apartamentul. Intre timp, am beneficiat de ospitalitatea gazdelor si am folosit dusurile si baile de serviciu (care se afla intr-un corp de cladire separat de cele cu cazarea).

Fiind 3 adulti, am avut rezervat un apartament: intrarea se facea intr-o camera care avea o canapea extensibila confortabila; tot aici se gasea chicineta foarte bine utilata (cratita, tigaie, farfurii si de ciorba si intinse, pahare, ibric pentru cafea, tacamuri). Imediat langa usa era si baia mica, dar suficienta: cabina de dus, wc si chiuveta. Dotata cu sapun mic si prosoape mari si mici pentru toata lumea.

Dormitorul cuprindea un pat matrimonial, mare, foarte comod, precum si un pat de o persoana, amandoua cu saltea relaxa; un sifonier tip dressing, spatios pentru bagaje. De aici se iesea pe balcon, care dadea intr-o gradinuta mica, cocheta si foarte verde :) Fiindca stateam la parter, intr-o seara am iesit direct din balcon in gradina si am stat pe pernele din curte pentru a vedea cerul instelat.

La capitolul curatenie nu pot sa spun decat ca am fost placut surprinsa. Fiind o afacere de familie, Xenia impreuna cu parintii ei se ocupa de toate.

In cazul curateniei, cele doua gospodine ale casei zoreau de dimineata si pana seara, alergand mereu pentru ca totul sa fie perfect.

In fiecare zi se facea curatenie in camere: si cand zic curatenie nu ma refer la dat cu matura pe ici pe colo, ci spalau, maturau, dezinfectau, scuturau si aranjau paturile - m-am simtit rasfatata :) De 2 ori am avut schimbate lenjeriile si prosoapele.

Trebuie sa mentionez aici ca totul era de un alb imaculat si mirosea foarte frumos (ca in reclamele de detergenti :)).

O alta surpriza am avut-o cu micul dejun: totul era proaspat, pregatit atunci pe loc. Am avut parte de: oua fierte sau omleta, legume (rosii, castraveti, masline), cascaval, iaurturi, lapte, 2 feluri de cereale, nelipsitul unt cu dulceturi si miere, cel putin un fel de fructe (in special pepene rosu sau galben) si in fiecare zi alte tipuri de produse de patiserie: biscuiti, chec, baclava, croisante, tarte cu caise.

Si sa nu uit: o paine excelenta, pe care nu o fac ei acolo in hotel, dar care e de la o brutarie din Vassiliki.

Piscina era deschisa cat e ziua de lunga, de dimineata pana la 8.30 seara. Noi am folosit-o faoarte putin, dar va pot spune ca in fiecare zi era curatata si ingrijita foarte bine.

Comparativ cu alte studiouri/hoteluri la care am mai stat in Grecia, trebuie sa recunosc ca am fost placut impresionata si surprinsa de conditiile de aici. M-as intoarce oricand cu placere si cu drag recomand pentru cazare.

I know Xenia is watching this site, and I would like to thank her and her parents for everything. They were extremly nice, very pleasant and they did everything from their heart. Greetings from north of Romania and I will send you some snow in the winter :)

Ps. din pacate, datorita unor motive medicale si a faptului ca am plecat mai repede decat am planuit, nu am apucat sa fac fotografii. Dar... cele de pe saitul oficial prezinta realitatea si nu sunt deloc trucate.

Trimis de gianym in 21.07.13 22:33:34
Validat / Publicat: 21.07.13 23:58:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Riviera Olimpului, Thassos

VIZUALIZĂRI: 2628 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gianym); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster14 [21.07.13 23:12:03] »

@gianym: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

gianym
Alte impresii din această RUBRICĂXenia Apartments [Ponti]: