ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2013
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 30.07.09
JUL-2013

Vacanta minunata intr-un hotel foarte bun

Mai intai de toate as spune ca hotelul a corespuns exact asteptarilor mele, am luat de acasa hotel de 4 stele cu All, Grecia, asta am gasit acolo. Este un resort la care as reveni cu drag, chiar daca o zi nu am beneficiat mai deloc de servicii, din cauza unei probleme medicale a fetitei, problema ce a fost rezolvata rapid si costisitor de medicul din acest sezon al complexului hotelier.

La receptie am fost intampinati de o doamna care ne-a servit cu sucuri de portocale. Check-in-ul s-a facut foarte rapid, nu cred ca am stat mai mult de 3 minute. Formularul ce trebuie semnat la receptie era completat pe jumatate, era dinainte alocata chiar si camera. In acelasi timp cu noi s-au cazat si alti romani care pregatisera in pasapoarte diverse sume... pentru camere mai bune, presupun! Fara rezultat intrucat pasapoartele nu au fost necesare la check-in, iar camerele erau deja alocate, fara posibilitate de schimbare.

Bagajele sunt etichetate cu numarul camerei, luate de hamal si transportate la camera cu masinuta electrica pentru ca resortul este destul de intins. La receptie primiti informatii tiparite cu schita hotelului si cu date legate de orele meselor, restaurante, ce costa si ce nu costa.

Resortul este format din 23 corpuri cu parter si 1 sau 2 etaje, asezate spre plaja, spre piscina, in gradina, cu diverse arhitecturi. Noi nu am dat nimic pentru camera pe care am primit-o si am avut bafta de o super camera (in corpul 16, primul dispre plaja, ultimul dinspre receptie) cu vedere usor laterala spre mare si spre piscina, la etajul 1. Cel putin seara si dimineata devreme, peisajul este spendid.

Descriu putin elementele cuprinse pe aria intregului resort:

- corpurile de hotel incep imediat de la intrarea in resort, de langa receptie. Corpurile din gradina arata foarte bine, este liniste, umbra, probabil aici sunt apartamentele pentru ca sunt putine camere intr-un corp. Dezavantajul major la aceste corpuri este distanta fata de restaurantul principal, fata de plaja, chiar si fata de piscine, intrucat hotelul este dispus pe lungime. Mai sunt vreo 12 corpuri de hotel construite in stil bloc (in unul am stat si noi), cu parter si 1 etaj, cu camere standard. Camera la noi a fost mare, in comparatie cu ce am vazut prin Turcia la 5 stele, aici a fost excellent! Cu balcon, uscator de rufe, aer conditionat individual (spliterul este pe balcon), TV LCD, DVD player, minifrigider (la sosire am gasit o sticla cu apa plata, alta apa gratis nu veti mai primi); paturile sunt individuale, dar maaarrriii, chiar si copilul a avut parte de un pat generos, baie cu cada, uscator de par.

-terenuri de tenis – se afla chiar la intrarea in resort, langa parcare, sunt ingradite

-receptia nu este foarte mare, dar are bar, de unde va puteti lua bauturi daca asteptati mai mult autocarul la check-out

-clubul pentru copii – animatorii se ocupa bine de copii, au program de pictura, au organizat un minicirc cu ajutorul copiilor turistilor, organizeaza activitati distractive

-loc de joaca pentru copii, cu nisip, tobogane, leagane, punti

-miniamfiteatru – mai ales pentru activitatile cu copiii – se afla langa piscina de activitati si cea cu toboganele de apa, aici s tin discotecile pentru copii si minispectacolele

-piscina de activitati – dedicata sportului in apa, gimnastica, polo

-piscina cu tobogane – este legata de piscina de activitati. Permanent la tobogane sta un animator (in perioada noastra animatorul de la tobogane era roman) care supravegheaza copiii

-piscina pentru pici – cu o adancime de 0,50m, este langa picina cu tobogane. Toata zona cu aceste 3 piscine este inconjurata de sezlonguri si umbrelute, spre margine sunt multi palmieri cu umbra, este minunat sa stai pe sezlong sub acesti copaci, sa citesti

-barul Orion – este situat langa piscina de activitati si ofera de la 10 la 23 tot felul de sucuri, acidulate sau nu, coktailuri, bauturi alcoolice, bere, vinuri, cocktailuri pentru copii, apa, cafea, inghetata.

-sala de jocuri electronice – este intinsa, se gaseste langa barul Orion

- club de wellness si spa – situat la parter intr-un corp de hotel, ofera servicii contra cost de masaj corporal, masaj la picioare cu pesti (Fish Spa), sala de fitness si gimnastica

-sala de conferinte si zona de intalniri cu agentii de turism – se gasesc in acelasi corp cu salonul spa. In holul aceluiasi corp de cladire se afla si zona cu computere de unde puteti accesa internetul in liniste

-piscina de relaxare – este piscina unde nu se asculta muzica, este linistita, nu se organizeaza niciun fel de activitati pe timpul zilei. In apropiere de aceasta piscina se afla si chiscul de unde luati prosoape de plaja (la receptie primiti un card pe baza caruia puteti lua prosoape, le puteti schimba o data pe sejur, returnati cardul la plecare)

-restaurantul principal – este asezat destul de aproape de plaja, are o suprafata mare, atat in interior, cat si terasa. Nu va grabiti la masa... este primul restaurant All inclusive la care merg si am gasit mereu loc la mesele de la terasa. Si asta datorita unor sefi de restaurant care te conduc la mesele libere, urmaresc mereu cine si cand pleaca, ajuta chelnerii sa debaraseze mesele. Un mare punct verde pentru acest resort: mesele eliberate de turisti sunt debarasate foarte repede de vasele murdare, curatate si reasezate pentru urmatorii turisti! Bravo!

-zona de shopping – se afla in spatele restaurantului principal si este formata din vreo 3 magazine, unul de bijuterii, unul de suveniruri si un supermarket de unde puteti lua de la alimente si apa (apa plata 1,5 l = 0,80 euro), pana la suveniruri si slapi, genti

-piscina pentru familie – asezata mai spre plaja (camera noastra a avut vedere spre aceasta piscina), mare, cu multe sezlonguri, se aude muzica de la bar sau de la amfiteatru

-amfiteatrul – urias, fata de altele pe care le-am mai vazut la hoteluri, nici nu-mi venea sa cred ca se umplea uneori seara la spectacole cu atatia turisti. De sus, de la ultimul nivel al amfiteatrului, se vad dunele de nisip din afara resortului

-barul Aquarius de la plaja – situat intre amfiteatru si aleea ce duce spre plaja, ofera aceleasi bauturi ca si barul Orion si are si terasa cu umbra

-restaurantul Seaside – se afla spre plaja si este restaurantul a la carte, unde se poate servi masa contra cost (adult = 15 euro, copil pana la 6 ani = gratuit, copil intre 6 si 16 ani = 10 euro) – nu am utilizat acest serviciu

Cam asa arata complexul Sandy Beach. Notele mele pe fiecare categorie:

Serviciile generale = nota 10 – poate si pentru faptul ca sunt multi romani care lucreaza in acest complex (ospatari, animatori, barmani) dau aceasta nota, dar si pentru ca am primit camera buna fara bacsis, pentru ca ne-au primit frumos, pentru ca la mese debarasarea a mers struna (spre deosebire de Turcia sau Tunisia, unde mai ca trebuia sa strangem noi de pe mese) si sefii de restaurant sunt atenti, pentru ca nu am asteptat la check-in sau check-out, pentru ca se facea curatenie atunci cand am solicitat, pentru amabilitatea doctorului grec si a asistentei lui (cu care am ramas prietena)

Cazarea si camera = nota 10 (poate pe ici, pe colo unele chestii mai trebuie reparate, renovate, dar pentru noi a fost bine) pentru camera mare, curatenie in camera

Bucatarie si masa = nota 9 – desi este un hotel mare, cu peste 600 camere, la masa gaseam loc mereu la terasa (inauntru nu mai zic, mereu erau mese libere). In ceea ce priveste bucataria... aici e o oarecare problema, felurile de mancare se cam repetau de la o zi la alta. Dar noi am gasit mereu ceva interesant de mancat, fiind mari amatori de peste, ne-am bucurat ca la fiecare masa gaseam peste (tocanita, la gratar, fript, cu sos). Si pentru copil a fost relativ simplu, nefiind mofturos... cartofii prajiti si piureul nu i-au placut. In schimb eu punctez fripturile, care erau bine facute si fara grasimi, si maslinele. La capitolul prajituri sa nu va asteptati la cine stie ce, sunt departe de bucataria turca, dar au fost zile cu sarailie, prajitura cu gris, prajitura cu fructe. Evitati spumele sau sarlotele la pahar care sunt sintetice. Inghetata la discretie, la fel si fructe care erau bune (mai ales piersici, pepene, nectarine si portocale) ! Din punctul meu de vedere, bucataria este singurul punct in minus fata de hotelurile de 5 stele din Turcia.

Plaja si mare de nota 100! Marea este superba, ideala pentru copii, cu intrare foarte lina, numai cu nisip. Plaja nu are deloc pietre, la fel si fundul marii. Apa este foarte foarte curata. 2 sezlonguri si o umbreluta la plaja costa 6 euro pe intreaga zi (iarasi un punct in minus fata de Turcia, unde plaja este privata in dreptul hotelului). Aici plaja este publica, mare atentie la obiectele pe care le lasati pe plaja. Noi plateam dimineata si lasam pe sezlong un prosop si o geanta de plaja cu o lotiune si o carte sau un tricou la pranz, dupa-amiaza am gasit mereu totul neatins.

Distractie si relazare = nota 10. A fost liniste, chit ca aveam camera spre piscina, nu se auzea muzica asa tare, iar la ora 24 gata cu zdranganeala, deci super relazare. In ceea ce priveste distractia, eu cred ca exista pentru toate gusturile. In complex se pot inchiria masinute electrice pentru pici, exista si trambulina si o piscinuta cu barcute gonflabile de inchiriat pentru copii, clubul pentru copii, discoteca pentru copii, toboganele cu apa pentru toti, piscinele sunt foarte faine. Nu va inghesuiti la sezlonguri, nici la plaja, nici la piscine! Spre deosebire de Turcia unde ne trezeam dimineata de tot sa ocupam sezlong la plaja sau piscina, aici gasiti loc garantat, chiar daca ajungeti la ora 12 pe plaja sau la piscina. Ceea ce este foarte bine, in una din zile am fost in excursie in Kerkyra si am revenit la ora 4 PM, am gasit loc la plaja fara probleme si nici nu am mai platit pentru ziua respectiva (la ora 18 se inchide taraba de inchiriat sezlonguri la plaja). De asemeni, in amfiteatru se tin spectacole in fiecare seara, noua cel mai mult ne-a placut seara greceasca, cu dansuri populare de-ale lor, fetitei i-a placut seara de magie. In ultima noastra zi acolo am aflat ca in zilele urmatoare, trebuia sa se organizeze petrecere la piscina si petrecere pe plaja (asa rau ne-a parut ca plecam... offf, asa scurta este vacanta!)

As mai vrea sa adaug faptul ca hotelul este ultima constructie din satul sau statiunea Agios Georgios South Argyrades, dupa hotel urmeaza niste dune de nisip si stiu ca la 1 km distanta este un lac. Atentie la tantati, sunt multi, va recomand aparat impotriva lor. O alta problema la acest hotel este lipsa spatiilor umbrite; verdeata nu este foarte multa, noi am avut mare noroc... in perioada noastra, temperatura nu a trecut in nicio zi de 33-34 grade (seara erau cam 25-26 grade), dar cand este mult mai cald, e cam trist.

Cum iesiti pe plaja si o luati la stanga, intrati in statiune. Sunt vreo 6-7 supermarketuri care ofera suveniruri, alimente, apa, haine, vinuri. De asemeni sunt o multime de taverne care ziua nu sunt prea aglomerate, in schimb seara abunda de turisti (in special nemti) care sunt cazati in statiune. La unele taverne se canta si danseaza live greceste, foarte frumos. In sat gasiti si bancomat (hotelul nu dispune), cam la 15-20 minute de mers pe jos de la hotel (intrebati la receptie cum se ajunge la bancomat). Daca doriti sa ajungeti in Kerkyra (capitala insulei) pe cont propriu, exista zilnic autocar public care va ia chiar din fata receptiei si va lasa tot in fata receptiei (receptionerii va ofera orarul autobuzului Ktel). Inca ceva: resortul este destul de izolat de soselele principale ale insulei, adica din strada principala ce ajunge de la Kerkyra la Argyrades, este ceva de mers pana la hotel. Singura legatura a hotelului cu lumea este satul-statiune Agios Georgios. De la hotel pana la Kerkyra se fac cam 40-45 minute cu autocarul public si biletul costa 2,90 euro.

Noi ne-am simtit excelent la acest hotel, pe care il recomand din suflet. Ca sa fiu sincera, am plecat foarte trista de aici, as mai fi stat fara rezerve inca o saptamana (poate si din cauza faptului ca o zi din sejur nu am facut nimic decat sa stam in camera cu copilul bolnav). Vom reveni cu placere!

Trimis de monicutza in 21.07.13 21:50:00
Validat / Publicat: 21.07.13 23:09:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Malia Beach Hotel

VIZUALIZĂRI: 5171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Vedere asupra complexului din camera noastra

• Alte impresii din această RUBRICĂLabranda Sandy Beach Hotel (ex Aquis) :