Grand Belish Hotel [Davutlar, Long Beach]

înscris/ă în 21.07.13
JUL-2013
+ COPII: 1 -- varsta: 3-4

Modest

ne-am hotarat sa mergm la kusadasi la acest hotel dupa ce am studiat diversele comentarii existente, chiar si pe acest site. imaginea de ansamblu era ca totul va fi super ok. realitatea e un picut alta. am avut sejur la inceputul lunii iulie, 7 nopti. nu vorbesc de drum, pe care l-am parcurs cu masina personala in 2 zile.

hotelul e ok spre super ok. arata si este de 5 stele. cu masa e putin mai greu. stau bine la dulciuri, destul de bine la fructe. multe salate. unele dintre ele chiar ciudate. nu am vreut sa incerc. niste chestii care se numeau supe. nu am pus gura pe ele. aratau ca dracu. zoaie curata. felul doi destul de saracacios. niciodata gratar de porc. or fi ei musulmani, dar trebuie sa se adapteze cand cea mai mare parte a chiriasilor nu erau musulmani. jenant, dupa parerea mea. si daca va mai spun ca nu suport carnea de oaie sau berbecut, va imaginati ce plin am plecat de la masa in unele zile.

dar punctul cel mai slab il reprezinta barul. nota 1, ca e cea mai mica. vin rosu/alb imbuteliat, bere (cica Efes; am dubii), votca si gin. bai tata, nu tu un liquer, o tequila sau un whisky??? pai nici la bulgari la 4 stele (care sunt 3 si ceva la noi) nu se intampla asta. nu ca as fi eu un mare bautor, dar ideea ca nu ai voie te deranjeaza rau de tot. asta a fost prima impresie.

dupa ce m-am cazat, destul de repede, am coborat la lobby bar. si m-au lovit din plin. aveau bauturi de toate, chiar si dintre cele mai fine, dar costau. o lista impresionanta de cocktail-uri, dar cu bani. ei bine, sunt obisnuit altfel. am mai fost pe la all inclusive-uri si nu am patit asa. cel mai slab sejur. daca as fi aflat asa ceva inainte de a cumpara biletul, in mod sigur nu as mai fi mers la grand belish. mai dai un ban, nu mult, si as fi mers in alta parte.

nu va mai zic ca echipa de animatori a fost slaba. mergeam seara de seara la 1 km sud de hotelul asta la alt hotel (palm wings) care avea un super show seara de seara. evident nu intram, ca nu te lasau, dar erau terase pe langa acest hotel si te uitai prin gardurile de sticla.

in linii mari un sejur slab. nota 3-4 de la noi. sper sa fie de ajutor altor romani si sa nu fie victime viitoare.

Impresii încărcate de marioprofu in 21.07.2013 19:47:17

Validat / Publicat: 21.07.13 21:47:19

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (marioprofu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4949 PMA (din 8 voturi) nota2

[21.07.13 21:46:51]

@marioprofu: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[22.07.13 06:44:39]

@marioprofu:

Cu puțină documentare prealabilă ai fi realizat că șansele de a găsi carne de porc în Turcia sunt foarte apropiate de ZERO, hotelurile unde servesc așa ceva, nu zilnic, ci doar ocazional, putând fi numărate pe degete. Turiștii se mulțumesc însă cu pește, pui, curcan, vită și oaie. Nu ai garanția că vei mânca porc nici la hoteluri la care un sejur costă de 3-5 ori mai mult ca la Grand Belish.

... am coborat la lobby bar. si m-au lovit din plin. aveau bauturi de toate, chiar si dintre cele mai fine, dar costau. o lista impresionanta de cocktail-uri, dar cu bani.

Eu am scris mai demult despre faptul că la acest hotel cocktailurile se plătesc, precum și despre lista prea scurtă a băuturilor incluse în concept. Și mie mi s-a părut aiurea acest aspect.

- calatorul72
[25.07.13 12:12:10]

De acord cu tine (nicole 33) daca in 2013 nu se cunoaste inca ce inseamna si cuprinde all inclusive... iar ca in Bulgaria la 3-4 stele beneficiezi de bauturi straine... imi pare rau pentru marioprofu... aberatii... Daca erai curios macar putin sa gusti din supa poate aveai alta parere... salatele la fel... cat despre conceptul... vreau gratar si ceafa de porc... nu esti nici primul pe care il aud si probabil nici ultimul... deoarece mai erau unul suparat ca nu au inghetata ,,Napoca ,,... Curios ca nu ai putut intra la Palm Wings... poti sa intri dar fara sa consumi... la fel si la Club Mersin care este dupa Palm...

Pacat ca ai pierdut timpul si ai fost pana acolo... puteai sa iesi la iarba verde... la gratar si ceafa de porc

- bogdan78
[07.08.13 17:19:56]

incearca pe viitor sa pui intrebari inainte de a pleca la un anumit hotel

gen ce imi recomandati in banii astia in peroada si sigur vei primi o multitudine de hoteluri care se incadreaza la cererile tale

cat despre carne de porc nu cred ca gasesti asa ceva in toata turcia

drumuri bune pe viitor si concedii cat mai placute si cat mai relaxante

- marioprofu
[07.08.13 19:20:43]

@calatorul72: prietene, daca tu consideri ca sejurul la grand belish hotel merita, atunci te rog, mai du-te. am fost cu oameni care au mai mers in turcia in ultimii 5 ani, dar nu la kusadasi, e adevarat. in antalya se face adevaratul turism din turcia si au de toate acolo, chiar si porc. eu nu ma plang de sejur. am avut de invatat. am postat pentru oameni care trebuie sa vada si alte opinii. eu nu am avut norocul asta. deci, degeaba va mai dati cu parerea acum.

- marioprofu
[07.08.13 19:24:39]

@bogdan78: multumesc de urari. la fel si tie. nu a fost o tragedie cu porcul asta. ma asteptam, desi, o familie din grupul cu care am mers au mai fost prin turcia in ultimii 5 ani si au zis ca in alte parti nu se uita la religia lor si-i fac pe oaspeti sa se simta ca acasa. astea au fost opiniile mele. sper sa foloseasca si altora. daca sunt persoane care considera ca am exagerat, asta e.

- bogdan78
[07.08.13 22:35:34]

nu e de suparare

aici sunt pareri ca se ne facem o impresie dc vrem sa alegem pe viitor un anume hotel

fiecare e cu parerea lui si e bine sa spuna fiecare ce anume la deranjat sau ce a vazut el rau sau bun ca poate altora le-a scapat

oricum una peste alta sejururi placute la toti si fara incidente

- gabriela vilcu
[13.08.13 20:16:24]

@marioprofu:

Buna seara!

Imi pare sincer rau ca ati plecat dezamagit de la acest hotel. Eu m-am intors acum trei zile de la Batihan Resort si pot sa va spun ca totul a fost la superlativ. Eu sunt o persoana mai pretentioasa, desi stiu ca nu e bine. Va marturisesc asta pentru a puncta serviciile de inalta caliatate ale acestui resort.

Va recomand acest hotel pentru vacanta dvs. viitoare si nu o sa regretati.

Cu bine, Gabi

Iasi

[13.08.13 20:24:06]

@gabriela vilcu:

Eu m-am intors acum trei zile de la Batihan Resort
ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Publicitate    [18.06.19 14:55:34]

• O dorinta implinita (Jun.2016) - punctaj satisfactie: 5.80 (scris in 04.07.16 de valileau din FUNDULEA) - NU RECOMANDĂ
  • Frumos (Jun.2014) - punctaj satisfactie: 9.60 (scris in 15.11.15 de marival din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Mult sub asteptari (Jun.2014) - punctaj satisfactie: 3.65 (scris in 27.06.14 de Lillyana din GALATI) - NU RECOMANDĂ
  • Un sejur reusit, linistit si placut... (Aug.2013) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 15.08.13 de Mihagache din GALATI) - RECOMANDĂ
  • Dezamagitor (Jul.2013) - punctaj satisfactie: 3.40 (scris in 18.07.13 de pacorama din BRASOV) - NU RECOMANDĂ
  • Nu chiar OK! (Jun.2013) - punctaj satisfactie: 7.40 (scris in 09.06.14 de MORARUL din GALATI) - NU RECOMANDĂ
  • Un hotel clasic de 5* (Jun.2013) - punctaj satisfactie: 8.70 (scris in 02.03.14 de tudose cornel din PITEșTI) - RECOMANDĂ