ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2013
ÎNSCRIS: 05.05.10
JAN-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 9, 9

O destinatie minunata

Swahili Beach este pozitionat pe coasta de sud a Kenyei si este unul dintre numeroasele resorturi de pe plaja Diani Beach. Este un hotel in care m-as intoarce oricand cu mare placere si de-asta am sa incep cu plusurile. Stilul arhitectural (un mix de influente africane, arabice si indiene) ii confera acestui hotel o personalitate distincta si un farmec unic care fac ca acest loc sa-ti ramana in memorie pentru totdeauna. Stiti momentele acelea cand dupa luni, ani, incerci sa-ti recompui in minte imaginea unui loc in care ai fost odata? Cand iti storci memoria in incercarea de a-ti readuce in minte imaginea unei camere, a unei plaje? Ei bine, asta nu cred ca se va intampla vreodata cu Swahili.

Resortul este compus din nenumarate vile, cu inaltime maxima de 2 etaje, deschise ca un evantai catre mare. In centru, receptia, un spatiu deschis, generos, unde se gasesc si cateva shopuri, baruri precum si restaurantul principal. Spatiile comune (holuri, restaurant) sunt dotate cu ventilatoare si atat (motiv pentru care seara mancam doar afara, langa piscina) desi in toaletele restaurantelor este AC. Pornind de la receptie catre mare, o serie de piscine, in trepte, apa varsandu-se din una in cealalta pana la ultima dintre ele, asezata langa mare. Vilele sunt inconjurate de vegetatie bogata, pretutindeni sunt flori, iar panorama catre ocean este de vis.

Camerele sunt generoase, dotate cu un pat king size cu baldachin si doua paturi simple, baie cu cada incastrata (as zice mai degraba zidita) in podea precum si dus, doua chiuvete. Curatenia se face de doua ori pe zi. Un minus - am avut probleme cu somnul pentru ca noaptea in camere se face foarte cald, e drept eu nu pot dormi nici cu ventilatorul nici cu AC pornit, probabil pentru cei care nu au aceasta problema ar fi fost perfect.

Pe plaja sau la piscina gasesti oriunde sezlonguri, paturi de plaja, fie la soare fie la umbra, cum iti doresti. Prosoapele de plaja iti sunt aduse la sezlong si tot de acolo sunt luate de catre personal cand pleci. Exista atat la piscina cat si la plaja bar, poti comanda orice doresti de la sezlong.

La ora 5 dupaamiaza se serveste ceai si prajiturele (incluse in tariful de MD).

Iar acum sa trec si la minusuri:

Plaja in sine nu este extraordinara in sensul ca diferenta dintre flux si reflux fiind foarte mare, este o zona destul de lunga cu apa foarte mica, care in opinia mea nu arata prea grozav.

De asemenea pe plaja sunt alge, e drept sunt cu totul altfel de alge decat la noi, nu miros defel si tot timpul sunt acolo niste angajati care curata plaja. Si sa nu uit, localnicii care incearca sa-i agaseze pe turisti cu tot felul de oferte, suveniruri, etc - dar exista paznici care nu le permit accesul pe plaja hotelului.

La final, nu stiu daca este un plus sau un minus, trebuie sa mentionez ca nu exista seara spectacole in genul celor din resorturile turcesti, am inteles de la altii ca in alte hoteluri din Diani Beach exista asa ceva, e drept insa ca eu nici nu mi-am dorit asa ceva, mie mi-a placut atmosfera intima, parca exclusivista din Swahili.

Trimis de skf in 21.07.13 17:13:40
Validat / Publicat: 21.07.13 18:20:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AFRICA [alte locuri]

VIZUALIZĂRI: 4490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (skf); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mihaelafifi
[30.08.13 14:24:15]

@skf: Buna ziua,

Plec 2 saptamani in Mombasa, 09.09.2013, si doresc sa aflu cateva lucruri:

- au fost probleme cu luarea vizei la aterizare pe aeroport?

- care dintre valute este mai agreata: Eur sau USD si este ok sa se schimbe bani in aeroport?

- excursii optionale, ceva preturi, se pot cumpara de hotel?

- sunt probleme daca se pleaca pe cont propriu- in oras (stam intr-un resort) ?

- se poate face sau nu baie in ocean?

-de unde-i mai bine sa se cumpere suveniruri: din resort, din Mombasa sau de pe aeroport?

-safari?

Multumesc.

GYL*
[30.08.13 16:44:02]

@mihaelafifi: Iti recomand postarea mesajului tau pe pagina de deschidere a site-ului "home page" AmFostAcolo, la sectiunea "Ce-mi recomandati? , vei avea mai mult succes. Vacanta placuta!

mihaelafifi
[02.09.13 11:06:11]

@skf: am cateva intrebari care-mi pot fi de mare ajutor pentru sejurul meu de 2 sapt, incepand cu 09.09.2013:

- sunt probleme cu viza la aterizare pe aeriportyul din Mombasa?

- care dintre valute este agreata mai bine: EUR sau USD?

- este bine sa schimb ceva bani la sosirea pe aeroport

sau la hotel?

- se poate face sau nu baie in ocean?

- excursii optionale: ceva preturi?

- sunt probleme daca se pleaca pe cont propriu din resort ptr a vizita orasul?

- suveniruri, de unde este mai bine de cumparat: resort, Mombasa sau aeriport?

Multumesc anticipat!

skfAUTOR REVIEW
[02.09.13 14:46:43]

@mihaelafifi: Scuze de intarziere in raspuns, sunt in vacanta, incerc sa-ti raspund punctual.

Nu sunt probleme cu viza, iar formalitatile nu sunt foarte greoaie. Nu mai stiu exact cat a costat, parca vreo 50 usd de persoana. Cursul a fost mai bun pe aeroport decat la hotel (in cazul nostru) dar diferentele nu au fost semnificative. Se poate face baie in ocean, apa este foarte calda, mai calda decat oriunde am mai fost in alta parte. Pentru excursiile optionale puteti cere oferte si de pe plaja si o sa va oferteze in mod sigur si agentia de turism prin care mergeti destule. Noi am optat pentru oferta de la ag de turism (meyers) pentru ca erau aceleasi tarife ca si pe plaja si ni s-a parut mai safe. Noi am mers in safari in Governors Camp si a costat 1100 usd de familie/zi (2 adulti si 2 copii) - pretul este atat de mare pentru ca implica si deplasarea cu avionul pana in parcul Masai Mara (cca 500 km). Spre deosebire de alte tabere de safari aceasta este pozitionata chiar in rezervatie si este un castig atat faptul ca ajungi sa vezi animalele dimineata inainte ca acestea sa se ascunda de arsita, cat si faptul ca animalele vin nestingherite prin tabara pe langa corturile in care sunteti cazati (am fost vizitati de niste elefanti care e drept ca au daramat niste scaune la locul de luat masa dar au facut senzatie!).

Agentia de turism nu a fost dispusa sa negocieze un discount suplimentar pentru aceasta excursie insa ne-au oferit o excursie de 1/2 zi la Mombasa. Nu stiu daca sunt probleme in cazul in care plecati pe cont propriu, prietenii nostri nu au fost dispusi sa-si asume riscul de a se indeparta mai mult de 500m de resort neinsotiti. Poate este si o senzatie care ti se induce cand vezi toti acei gardieni cu arme, cert este ca nu am plecat singuri (e drept aveam si copiii cu noi). Amuzant este ca lucruri mai "aventuroase" ni s-au intamplat acum in Thassos decat in Kenia (am fost sechestrati de catre proprietarii hotelului la care facusem rezervare pe booking - dar asta e deja alta poveste). Personal regret ca nu am avut mai mult curaj, poate alta data nu voi mai lasa pe altii sa decida pentru mine.

In ceea ce priveste suvenirurile, in hotel preturile au fost mari. Poti cumpara si de pe plaja insa preturile de la care pleaca negocierea sunt chiar mai mari decat cele din hotel. Trebuie sa te inarmezi cu rabdare. In Mombasa preturile sunt mai bune dar idem, negociere. La aeroport nu se negociaza (cred, eu cel putin nu am incercat) insa preturile au fost mai bune decat cele obtinute dupa indelungi tratative pe plaja - e drept ca nici nu cred ca ma pricep foarte bine la asta - m-au "umilit" niste romani cand mi-au spus la ce pret au cumparat ei niste statuete. Pe aeroport nu sunt insa foarte multe magazine, e ceva ce n-am mai vazut pe alt aeroport, se vinde pe caiet, serios, vanzatorul trece pe un caiet ce cumperi, si se misca intr-un ritm de melc, deci daca vreti sa faceti cumparaturi acolo rezervati-va timp.

Scuze ca nu am timp de mai multe detalii, daca mai ai intrebari sunt aici.

Skf

skfAUTOR REVIEW
[02.09.13 14:52:49]

Merg mai bine dolarii decat euro, uitasem de asta si nu stiu cum sa editez mesajul precedent.

GYL*, mihaelafifi, skf

• pagină generată în 0.031152009963989 sec