ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2013
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 12.08.10
JUL-2013

Stil si Eleganta

Alegerea hotelului am facut-o in baza review-urilor de pe site-urile straine deoarece pe cele romanesti nu exista inca asemenea review-uri si, in final alegerea s-a dovedit inspirata dupa cum ve-ti vedea mai jos.

Si sa incep cu transportul.

Avionul a apartinut acelei companii romanesti care detine un singur avion si, de aceea pana in Antalya a mai facut o escala la Sibiu iar la intoarece una si in Bucuresti. Deci, in total la dus am stat in avion aprox. 3 ore iar la intoarcere aprox. 4 ore.

Transferul de la aeroport la hotel foarte bine organizat, microbuze noi cu ghid roman foarte bine pregatit inclusiv cu informatii legate de situatia politica a Turciei. In microbuzul nostru am fost 7 persoane ptr. 3 hoteluri. Asteria Sorgun este ultimul pe relatia Side astfel incat am mai adunat 2 ore ptr. transfer.

Chec-in a durat aproximativ 10 minute.

Descrierea exterioara

Resortul este intr-o padurea de pini, langa Voyage Sorgun si Ali Bey Resort. Are o curte interioara foarte frumoasa cu palmieri, gazon si alei interioare foarte curate si bine intretinute.

Plaja e cu nisip si e decorata cu Blue Flag cu paza si cu salvamari. Sezlonguri si saltele suficiente. Ponton mare cu sezlonguri, dusuri si un bar.

Piscina mare si frumoasa insa dupa ora 9 nu mai gaseai locuri pe sezlonguri.

3 terase, una la piscina, una langa plaja si una pe ponton. Cort ptr. gozleme deschis intre 12-16.

Descrierea interioara

Aprox. 400 camere pe 4 etaje, deservite de 3 lifturi cu o capacitate suficienta. Zonele de lobby si in lifturi cu climatizare si sonorizare.

Camerele cu mocheta pe jos, renovate si cu o suprafata suficienta ptr. 3 persoane. Climatizare centrala si sonorizare in baie. Cosmeticale in baie completate dupa necesitati. Frigider umplut zilnic cu 2 beri Efes, 2 Pepsi, 2 Fanta, 2 ape plate, 1 apa minerala. Curatenie zilnica pana in ora 12. Schimbatul lenjeriei odata la 3 zile iar a prosopelor in functie de cerere.

Restaurant principal cu o capacitate suficienta, cu climatizare si cu un ambient al unui restaurant de 5 stele.

Rest. a la carte: pescaresc (pe ponton), mexican, italian, otoman. Aveai dreptul sa alegi unul o singura data pe sejur. Meniul il alegeai la inscriere. Nu exista aglomeratie la inscriere.

Mancarea diversificata si gustoasa:

micul dejun: 10-12 feluri de paine, fructe (banane, portocale, pere, mere, cirese, grapefruit, pepene rosu, galben)

patiserie (10-12 feluri), unt, gem, miere, fagure miere, salate de legume, oua in mai multe feluri, 3 feluri de mezeluri, fresh de portocale.

pranzul si cina: 2 feluri de crema supa, gustoase, salate, inclusiv din fructe de mare, sushi sau selectie de branzeturi, cartofi prajiti sau piure, legume la gratar, peste (somon, dorada, pastrav, merluciu), cotlet de miel la gratar, steak de vita la gratar, pui la gratar, curcan, rata.

Bauturile: Bere Efes, Vin alb rosu, rose, Balantines, JIm Beam, Tequila, Coktailuri: Pinacolada, Sex on the Beach, Tequila Sunrise toate servite la pahar. Erau cam un chelner la 4-5 mese care se ocupau de asigurarea debarasarilor si aprovizionarea cu bauturi.

Entertainment-ul de la terasa consta in muzica live seara, zilnic alta formatie cu un repertoriu placut, in special muzica nemteasca dar si internationala cantata la un nivel de decibeli rezonabil.

La amfiteatru in fiecare seara era alta trupa de animatori cu diferite tematici.

La piscina erau jocuri sportive si muzica potrivite cu atmosfera generala a hotelului, aceea de discretie, respect si eleganta.

Cea mai mare parte a turistilor o formau cei nemti urmati de cei olandezi si intr-o poportie mai mica rusii. Romaneste din pacate nu am auzit vorbindu-se.

Personalul cunoscator de limba germana si engleza, mereu saritor si foarte amabil. Supervizori discreti, inclusiv Sousse Chef imbracat in sortul specific.

Imprejurimile: aprox. 4 km pana in Side. Cu dolmusul costa 1 EUR/pers. pana in autogara. De acolo pe jos sau cu autobuzul inca 1 km prin site-ul arheologic pana in centru. Posibilitati de shopping si de relaxare.

In concluzie un resort recomandat celor care doresc eleganta, respect si stil intr-o atmosfera discreta si placuta

Trimis de am9 in 21.07.13 14:54:26
Validat / Publicat: 21.07.13 16:38:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (am9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Curtea interioara dinspre plaja

bobyrodin [22.07.13 22:35:25] »

Urmaresc de ceva timp acest resort, iar tu fiind fiind primul (prima) care ai scris despre el cred ca este "musai" sa atasazi si fotografii (cat mai multe sper), iar despre rew, foarte bun.

am9 [23.07.13 15:23:06] »

@bobyrodin: Multumesc pentru apreciere, pozele au fost atasate.

celena2 [26.07.13 06:51:59] »

Foarte frumos review! Cum este intrarea in apa: lina sau abrupta? Au si piscine pentru copii, tobogane?

Multumesc,

am9 [26.07.13 07:57:12] »

@celena2: Intrarea in apa este destul de lina, insa nu este nisip fin ci pietricele foarte mici care insa nu pun probleme deosebite. Exista si o piscina pentru copii si 2 topogane.

celena2 [26.07.13 09:18:17] »

@am9:

Multumesc pentru raspuns.

cristinaioana [06.08.13 12:23:09] »

Buna!

Am si eu o intrebare: inghetata se gaseste in resort, e cu program sau toata ziua?

am9 [06.08.13 12:46:50] »

@cristinaioana: Inghetata se gaseste in resort intre orele 11-17 la patiserie, langa piscina

cristinaioana [06.08.13 14:03:19] »

@am9: Multumesc frumos de raspuns!

bica adriana [11.05.17 10:35:54] »

@am9: m-ar fi interesat sa stiu ce ati vizitat, pe unde v-ati plimbat, ce excursii optionale ati facut, sau ati stat tot sejurul in resort, numai la masa si la plaja???

am9, bica adriana, bobyrodin, celena2, cristinaioana
Alte impresii din această RUBRICĂArcanus Side Resort (ex Asteria Sorgun) [Sorgun]: