ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2009

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT

AmFostAcolo... si-mi pare rau

Daca asteptarile voastre la un hotel de 4* sunt doar sa fie langa plaja, sa aiba piscina si parcare si camere decente ca marime, cu personal gata sa va sara in ajutor la carat bagaje si sa aveti telefon fix in baie, inseamna ca o sa va placa la hotel Savoy. De fapt, doar astea sunt lucrurile pe care le-am vazut eu ca fiind pozitive in cele 6 zile de sejur. Exceptie face telefonul din baie, caruia nu i-am gasit nicio utilitate. Poate era de fitze acum cativa ani buni, insa acum nici macar de telefon fix in camera nu ai nevoie.

Ce nu mi-a placut... ehe, aici e mult de scris, o sa ma limitez la a descrie punctual, ca sa stiti la ce sa va asteptati:

- hotelul a fost renovat acum cativa ani, insa, se cunoaste ca intre timp nu s-a ocupat nimeni de acest aspect: rugina, balconul jalnic si fara bec functionabil. Ieseam noapte la tigara, pe intuneric si ascultam liliecii chitaind in stanga si-n dreapta

- liliecii de care vorbeam mai sus nu se sfiau sa intre in camera daca lasai geamul deschis (s-a intamplat la cei cu care am fost, au gasit liliacul in camera in care dormea copilul lor de 6 luni)

- la instalarea in camera n-am gasit prosoape si le-am primit abia dupa doua zile (le-am cerut mai mult ca sa nu se creada ca le-am luat eu, pentru ca oricum am avut prosoape de acasa)

- restaurantul (asa-zis libanez) avea mancare cel mult mediocra, dupa cateva zile m-am invatat minte sa cer lucruri simple, de care puteam fi cat de cat sigur ca nu au cum sa produca surprize: catrofi prajiti (ca piureul era din fulgi), gratare si snitele. Pana si puiul Shanghai (pe care oriunde l-am mancat arata intr-un fel) aici era altceva

- la restaurant astepti extrem de mult pana vine mancarea, chiar daca o mica parte din mese sunt ocupate (recordul cred ca a fost o ora si un sfert pentru... ceafa de porc la gratar)

- apa din piscina era rece, incalzita cel mai probabil doar la soare

- fiind in capatul statiunii, ai destul de putine optiuni de a petrece timpul seara; pana ajungi la faleza, iti trece cheful de plimbare

- micul dejun era in regim de autoservire, dar nu erau deloc atenti la ce se termina, ca sa mai aduca; chiar cutite sau furculite nu gaseai cateodata

- pranzul si cina erau "a la carte", dar trebuia sa ajungi la prima ora ca sa poti comanda orice din meniul zilei; am avut chiar surpriza sa nu mai aiba cartofi prajiti:)

- pranzul si cina nu erau incluse, aveai o limita de 200 RON pe zi de familie pentru ambele. Daca nu ai venit la mare sa te ingrasi, te incadrezi in banii astia, insa daca te gandesti ca un snitzel amarat costa 25 RON, iar de banii astia mananci unul cu adevarat bun in Bucuresti...

- usile au prostul obicei sa se tranteasca chiar de vrei sau nu vrei, iar in aceste conditii e foarte dificil sa iti doarma copilul la pranz. Practic, ca sa poti inchide usa fara sa o trantesti, trebuia intai sa bagi cheia, sa apesi pe clanta si sa o tragi dupa tine, dar vecinii nu stiau (sau nu-i interesa) acest lucru, eu am descoperit procedeul de nevoie

Eh, cam atat, restul amintirilor mi le-am reprimat. Concluzia e ca asteptam mult mai mult de la un hotel de 4*. Dupa ce am fost cativa ani la rand in Turcia, Tunisia, Bulgaria, anul asta am fost obligat sa vin in Ro si am incercat macar un hotel decent, asa cum nu s-a dovedit a fi.

Trimis de thecube in 08.09.09 17:49:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Mamaia, Venus, Olimp, Neptun

VIZUALIZĂRI: 3136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (thecube); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

buburuzica
[09.09.09 10:28:09]

Din pacate sunt foarte putine hoteluri pe litoralul romanesc care sa-ti ofere, la preturi rezonabile, conditii de cazare si servicii bune...

buburuzica
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: