ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2013
ÎNSCRIS: 03.07.09
JUL-2013

Laganas, relaxare si distractie

Anul acesta am ales Laganas ca destinatie de concediu trecand peste toate parerile negative despre aceasta statiune.

Laganas este cea mai mare si animata statiune din Zakyntos si are una dintre cele mai frumoase plaje care se intinde pe o distanta de 5km.

Frumusetea este in ochii privitorului, nu stiu cine a spus aceste vorbe dar cred sincer in ele, ceea ce voi scrie este doar parerea mea, total diferita fata de ce am citit si auzit de la cei care au fost aici.

Mi-au placut foarte mult aceste locuri minunate ale Greciei, mi-a placut maretia plajei, m-a impresionat acea culoare albastru-turcoaz a apei intalnita peste tot in Grecia si mi-a placut viata de noapte, strazile foarte animate noaptea care sunt de nerecunoscut ziua, muzica care se auzea de peste tot, tinerii fericiti, dornici de distractie, zgomotosi care nu deranjau cu nimic. Laganas mi s-a parut deosebit, cu un peisaj uimitor cu oameni minunati si primitori, cu o multime de taverne pentru toate gusturile si buzunarele si mai ales cu strazile foarte animate noaptea care m-au facut sa ma simt foarte tinara.

Am pornit spre Grecia, cu autocarul agentiei de turism la ora 13, drumul dureaza aproximativ 22ore. Este prima data cand am avut ghid si la ducere si la intoarcere, numele lui este Claudiu. Cred ca este unul dintre cei mai buni ghizi pe Grecia, un om pasionat de meseria lui, care a stiut sa faca drumul usor, a stiut sa creeze a atmosfera foarte placuta si care ne-a vorbit despre fiecare zona Greciei facandu-ne sa ne dorim sa ajungem in acele locuri.

Am ajuns in Laganas in jurul orei 11, am fost cazati la studioul Nicolas. Acest studio se afla la aproximativ 5 minute de plaja, in partea dinspre Kalamaki a statiunii Laganas.

Plaja este foarte lunga, cu nisip fin si cu numeroase sezlonguri si umbrelute, cu taverne unde se poate servi masa, sau se poate bea doar o cafea.

Toate locatiile de cazare pentru romani, sunt departe de centru, zgomotul de pe aceasta strada, strada principala cum ii spuneam toti, nu te afecteaza.

De acolo de unde eram cazati daca nu am fi fost sa vedem centrul statiunii unde erau barurile si distractia nu ai fi zis ca esti in Laganas.

Zona in care era studioul era foarte linistita, drumul spre mare cu palmieri pe o parte si cealalta. In statiune sunt foarte multe taverne, pe malul marii la fel, pe toate stradutele sunt taverne, cafenele la care seara se asculta muzica nezgomotoasa, foarte multe magazine de suveniruri cu preturi pentru orice buzunar.

Strada principala, Ibiza Greciei este cu totul alta lume, ai fi zis ca esti in alta parte nu in Grecia, baruri, muzica dar nu greceasca si foarte multi tineri englezi, dornici de distractie si mai ales de bautura. Grupurile de tineri sunt foarte zgomotoase dar acest lucru nu afecteaza pe nimeni, trec pe langa tine fara sa te deranjeze. Noi am fost in fiecare seara cat am stat acolo pe aceasta strada tocmai pentru aceasta atmosfera si pentru magazinele de suveniruri de acolo.

Daca doresti liniste te poti plimba seara pe malul marii unde sunt taverne cu tot felul de oferte sau pe stradutele statiunii. Mie totul mi s-a parut minunat, o atmosfera de vacanta, de bucurie si o viata lipsita de griji.

Pe plaja am stat pe sezlonguri, 2 cu umbreluta costau 6 euro, in unele locuri aveai acces la internet sau acces la piscina. La pranz plecam in camera si lasam prosoapele, cand ne intorceam le gaseam tot acolo.

Pe plaja un cafe frape era 2,5 sau 3euro., un gyros pita la tavernele de pe plaja 2,5euro, un meniu cu un gyros pita, cartofi prajiti si un suc, care se servea intr-o halba de 0,5l costa 5 euro.

Seara am mancat la tavernele de pe stradutele din statiune. Am mancat la Steakhouse Greek and Mexican, de doua ori, aici aveau zilnic un meniu special afisat afara, care avea preturi mai mici. Ti se oferea din partea lor, la inceputul mesei, paine prajita cu usturoi, cate 2 bucati de fiecare, o bucata de branza care se flamba in fata ta, o portie la 2 persoane si erai gata satul pana venea mancarea comandata. Portiile foarte mari, musaca cu 6euro, mix grill 10 euro, portia era pentru doi, piept de pui la gratar cu garnitura de cartofi, orez si legume la 6euro. Erau si preturi mai mari, dar noi am ales doar meniurile speciale. Acestea sunt peste tot afisate la intrare. La sfarsitul mesei ti se oferea tot din partea lor ce doreai, ori desert ori ceva de baut. A doua seara ne-au oferit si o sampanie. Pe unde am mancat toti erau foarte serviabili, atenti. Seara in jurul orei 21 era un mic program de dans grecesc.

In alta seara am mancat la taverna Vanilla House, aici aveau meniuri cu 12 sau 15 euro. La fiecare meniu aveau un aperitiv si felul principal la alegere, la meniul de 12 aveau 3 randuri de bautura si la cel de 15 bautura cata poti bea. Asta este fara exagerare, puteai bea oricat si orice, noi am luat vin, coctailuri, cola dar cu masura. Din partea lor ne-au dat tequila si desert. Am vazut mese de tineri englezi care beau coctailuri cu halba, care erau beti si inca mai cereau, dar nu faceau scandal si toti pareau obisnuiti cu ei.

Din Laganas se vede pe mare o mica insulita, Cameo, unde este un peisaj de vis. Aici am ajuns pe jos, pe malul marii, stabatand toata plaja in aproximativ jumatate de ora. Este si un autobuz local dar noi am preferat drumul pe plaja, am fost de doua ori pentru ca ne-am indragostit de acel peisaj unic. Intrarea este 4euro de care poti consuma ce doresti, suc, cafe frape, uzo sau vin de la barul de acolo. Aici este si un restaurant deschis toata noapte. Este un loc de vis, se va vedea din poze.

As avea o gramada de povestit, dar ma opresc aici. Mi-a placut enorm aceasta statiune, v-o recomand tuturor indiferent de varsta, am intalnit pe plaja multe cupluri cu copiii si oameni de toate varstele si sper sa revin.

Trimis de flori_floricika in 20.07.13 19:55:24
Validat / Publicat: 20.07.13 21:02:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Tassos, Corfu, Argassi

VIZUALIZĂRI: 15414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flori_floricika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 O portiune a drumului spre insula Cameo

webmaster [20.07.13 20:41:23] »

Când găsești timp, poate ne scrii câteva recomandări distincte și despre cazarea la Nicholas Studios...

flori_floricika [20.07.13 20:59:47] »

@webmaster: Sigur, o sa scriu si despre acest studio

djpedros [09.08.13 12:18:50] »

Cat ati cheltuit in Laganas? (mancare+distractii/excursii+suveniruri etc). Cam ce buget este recomandat pentru un cuplu fara copii?

flori_floricika [09.08.13 12:45:29] »

@djpedros: 40 euro este ferryboatul si am cheltuit cam 400euro plus mancarea de acasa, fara nicio excursie, doar vizita pe insula care e foarte putin, 4 euro de persoana. Banii acestia sunt cheltuiti pentru mine si sotul meu, mancare, bautura, sezlonguri, 6euro pe zi si suveniruri.

djpedros [04.09.13 08:44:29] »

este necesara rezervare la ferry? cum ati procedat? cat dureaza calatoria?

flori_floricika [06.09.13 06:35:41] »

@djpedros: Noi am fost printr-o agentie de turism, stiu doar doar ca de biletele de ferry s-a ocupat ghidul, le-a cumparat cand am ajuns acolo, nu cred ca era nevoie de rezervare pentru ca daca l-am fi pierdut pe cel de ora 7 parca a fost l-am fi luat pe urmatorul. Drumul cu autocarul a durat aproximativ 22 ore, cu popas de 20 minute facut la 3 ore.

Nasshu [06.09.13 07:16:35] »

@djpedros: nu e nevoie de rezervare. Biletele le poti cumpara chiar in ziua plecarii, sau poti sa le cumperi si din Zante cu citeva zile inainte.

In iulie cand am fost nu a fost plin la capacitate ferry nici la dus nici la plecare.

Calatoria cu ferry dureaza cca 1h (+ 15/20 minute minute)... parca aici nu am fost chiar foarte atent la ceas. Oricum trece repede.

flaviana77 [16.01.14 15:59:38] »

Buna, felicitari pentru articlolele tale, le-am citit cu interes si chiar imi sunt de folos. am si eu o intrebare pentru tine: pentru cineva care nu a mai fost niciodata in Zakyntos, ce ai recomanda Laganas sau Argassi??? Precizez ca merg doar eu cu sotul meu, suntem o familie tanara pana in 40 ani, ne place foarte mult Grecia, dar parca nici nu as dori sa ma lovesc la tot pasul de englezi bauti. Pe de alta parte, nici nu as vrea sa ma duc intr-un loc unde nu este plaja si sa trebuiasca sa stau pe iarba pe sezlong. Sunt foarte confuza, daca cumva vezi ceea ce am scris aici, te rog frumos, ma lamuresti si pe mine ce anume sa aleg??? Multumesc anticipat. Si noi avem de gand sa mergem tot cu autocarul.

flori_floricika [16.01.14 16:17:32] »

@flaviana77: In Argassi nu este plaja, indiferent ce citesti te asigur ca nu exista decat o mica portiune in dreptul unui hotel, dar nu se poate considera plaja. Noua ne-a placut mult statiunea, pentru atmosfera, pentru grecii foarte primitori, pentru preturile mici. Plaja am facut pe iarba pe sezlong, intram in mare pe niste trepte. Pare ciudat dar nu ne-a deranjat, dar pentru copiii nu e recomandat pentru ca e oarecum greoi. In Laganas e total diferit, erau foarte multe familii cu copilasi, plaja lunga, lata, cu umbrelute si intrarea in mare lina. Sunt englezi multi, tineri, foarte tineri, doar in centru si doar noaptea. Beau mult, sunt si beti dar nu au treaba cu nimeni si nu te deranjeaza. Dar statiunea e foarte mare si inafara de centrul foarte animat, dar cu o super atmosfera de vacanta, are multe stradute cu verdeata, taverne si magazine. Parerea mea este ca se poate merge cu copiii fara probleme. Cheltuiala e in functie de fiecare, cred ca aproximativ 800-1000euro pentru 4 persoane ajung. Sper sa-ti foloseasca raspunsul.

flaviana77 [17.01.14 09:55:51] »

@flori_floricika:

multumesc foarte mult pentru explicatii, este altceva cand esti lamurit pe deplin de o persoana care a fost la fata locului. pe internet citesti te informezi dar de multe ori ajungand la destinatie constati ca regreti alegerea facuta. chiar nu as vrea sa merg undeva unde nu exista plaja sincer.

iza* [30.01.14 18:24:53] »

Buna... am si eu o rugaminte, daca ma poti ajuta. Plec si eu in august si merg cu avionul dar nu am transfer de la aeroport la hotel, in Laganas. Sunt taxi-uri pe insula si care sunt preturile? Transportul in comun cum este?

flori_floricika [04.02.14 14:31:06] »

@iza: Sunt taxiuri pe insula desigur, eu nu am mers cu taxiul, o prietena cu care am fost in vara a mers cu taxiul din Laganas in Kalamaki si a dat 10euro, am inteles ca te poti tocmi. Exista si transport in comun, asigurat de autocarele grecesti care seamana cu autocarele cu care venim noi din tara, au aer conditionat, biletele se pot cumpara de la sofer sau de la orice magazin. Daca doresti sa chemi un taxi te ajuta si patronul hotelului in sensul ca ti-l cheama. Autocarele de transport in comun au un orar stabilit pe zile si este afisat in statie. Pretul biletului este mic, 1,5; 2 euro in functie de locatia in care vrei sa ajungi.

flaviana77 [17.03.14 13:05:44] »

Buna ,

imi poti spune ceva despre apa din Laganas, cum este, daca sunt pietricele, daca este adanca marea, daca apa este rece sau calda, etc.

Nu am gasit detalii de genul acesta si chiar sunt interesata, este nevoie sa ai papuci din aia speciali sau merge si fara papuci?

mersi.

flori_floricika [17.03.14 16:11:49] »

@flaviana77: plaja este cu nisip foarte fin, la fel este si in mare, apa este foarte calda, in iulie la inceputul lunii am fost, limpede, fara valuri, are adancime mica, chiar foarte mica pe o distanta mare, sunt si pestisori, foarte curata.

cartaovitu [12.05.14 21:54:30] »

Laganas are o apa cam ca la noi la Mamaia, doar ca difera evident culoarea si limpezimea. Cat despre temperatura, golful Laganas are cea mai calda apa de pe insula, chiar si in luna mai fiind excelenta pentru baie. In ceea ce priveste distractiile, in luna mai nu era nimic in statiune care sa confirme renumele privind distractia, poate doar prezenta masiva a englezilor, insa nu am vazut pe nimeni beat. Strada cu barurile nu-ti spune nimic ziua, din contra, este putin dezamagitoare. Seara nu se schimba mult, iar noaptea nu am vazut-o, fiind cu copilul care trebuia sa doarma. Prin Argassi am trecut, nu mi s-a parut ceva deosebit, insa Zante town este minunat. Nu pot spune nimic despre plaja, dar oraselul este greu sa nu te cucereasca. In rest, pe insula sunt multe plaje care merita vazute si care sunt foarte primitoare (in toate localitatile sunt indicatoare spre plajele importante din fiecare ori spre zonele protejate cu broaste testoase), avantajul fiind ca in maxim 30 minute ajungi oriunde, pe niste drumuri luxuriante, prin livezi de maslini, cu conace aranjate, cu gradini de vis, cu portocali si lamai in parg, cu iasomie inflorita si arome minunate "de Grecia".

calatorul [03.12.16 21:45:19] »

@flori_floricika: Frumoase locuri pe aici, inca nu am ajuns, multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru frumoasele poze insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

calatorul, cartaovitu, djpedros, flaviana77, flori_floricika, iza*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Laganas și împrejurimile: