ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2013
JUN-2010
4 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Către satisfăcător

Baile 1 Mai - liniste si relaxare

Desi relativ aproape de domiciliu, pana in vara anului 2010 nu am ajuns niciodata la 1 Mai-Felix. Am o ruda care are o casa de vacanta si mai multe rubedenii chiar in zona statiunii 1 Mai, mai precis pe straduta de deasupra Hotelului Ceres, langa biserica, astfel ca ne-a lasat sa stam cat vrem dar noua ne-au ajuns 4 nopti. De altfel cele 4 camere din casa de vacanta le inchiriaza pe perioada sezonului la preturi modice (cazare la particulari-cum se spune) de obicei acelorasi turisti care revin an de an la Baile 1 Mai.

Dupa cum am spus si mai sus, desi relativ aproape statiunea, drumul mi s-a parut destul de lung, in acea perioada se mai lucra la soseaua Arad-Oradea si astfel se circula greoi pe anumite portiuni.

Din cele 5 zile ale acestui sejur una am petrecut-o plimbandu-ne prin statiunea 1 Mai si la strand, una prin Oradea iar celelalte prin Baile Felix. Despre Baile 1 Mai nu sunt prea multe de spus decat ca o poti vizita in cateva ore si nu ai prea multe de vazut.

Sufletul statiunii era in zona Hotel Perla-Hotel Ceres, acolo existand si mai multe magazine sau localuri. O diferenta vizibila fata de Felix este ca la 1 Mai preturile sunt in general mai scazute la toate produsele sau serviciile.

Am vazut Strandul cu Valuri, am inteles ca era cel mai vechi strand de acest tip din tara, spun era pentru ca in momentul vizitei mele acolo totul era o paragina. Se pare ca intre timp s-a renovat, chiar era pacat.

Am ramas surprins de multitudinea de posibilitati de cazare din 1 Mai, desi pare si este o statiune foarte linistita, precum si de aparitia a foarte multe case de vacanta si vile, constructii noi care iti dadeau impresia ca in curand Baile 1 Mai si Felix se vor uni, cel putin ca aglomerare de imobile.

Baie am facut la Strandul Venus, cel mai mare din statiune si la bazinul Hotelului Ceres, folosit cu precadere de cei cazati acolo. Foarte multi am vazut ca foloseau bazinele de la Hotel Perla, o constructie noua si moderna.

In concluzie, o statiune linistita, ideala pentru cei care vor relaxare sau tratament, departe de aglomeratie sau galagie.

Trimis de Tucu2009 in 19.07.13 02:10:37
Validat / Publicat: 19.07.13 07:39:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 1491 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tucu2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Băile '1 Mai':