ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2013
ÎNSCRIS: 18.07.13
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Cu gandul la GRECIA

Tocmai, ne-am intors din Zakynthos, Studio Star Timotheos, eu, sotia si copilul nostru de 10 ani.

Am plecat cu strangere de inima dupa ce am citit ultimul comentariu despre aceasta locatie. Dupa un drum lung, de aproximativ 20 de ore, am ajuns in fine, pentru a treia oara in tara ce ne-a fermecat. Daca vrei sa admiri frumusetile Greciei, parerea mea este sa faci acest drum Romania - Grecia cu masina personala sau cu autocarul. Noi am ales varianta cu autocarul, din comoditate. Moidalitatea de deplasare cu autocarul, a fost inspirata, deoarece, pe tot parcursul deplasarii, ghidul agentiei cu care am plecat - [****] - C., ne-a oferit numeroase si utile informatii, pe care nu le-am fi descoperit, decat daca te informai de pe net. Tot timpul calatoriei a fost in contact cu noi, mentinand o atmosfera de relaxare, facandu-ne sa uitam de calvarul drumului.

Ajunsi pe insula am fost preluati de catre ghidul de sejur, A., care a continuat in aceeasi maniera legatura cu noi, cei care tocmai sosiseram. Tot el ne-a condus catre studio, STAR TIMOTHEOS. Administratorul acestui studio ne-a primit cu caldura, ne-a oferit camera 21, ce se afla la parterul cladirii. Am intrat in camera si am ramas surprins placut de ceea ce am vazut: curatenie, prosoape din belsug si curate, totul mirosind a proaspat, desi cu cateva ore inaintea sosirii noastre, aceasta camera fusese eliberata. Un palmier strajuia terasa oferindu-ne astfel o racoare ceea ce ne-a facut sa nu cerem aerul conditionat, si bine am facut! Piscina era compartimentata si pentru copii si pentru adulti, desi cea pentru adulti avea adancimea de la 0.40 m pana la 2.20 m. Copilul nostru a preferat piscina mare, desi apa din cea mica se incalzea mai repede. Si ceilalti excursionisti, care poposisera la acelasi hotel, au fost la fel de incantati de camere, ca si noi. In aceeasi seara, in jurul orelor 17, A. ne-a adunat pe toti, cei din statiunea Argassi, la taverna Star, unde, oferindu-ne un fresh, ne-a prezentat insula, atractiile ei, programul excursiilor optionale, pe care l-a si afisat pentru a fi consultat de catre toti.

In fiecare seara ne onora cu prezenta, intrebandu-ne daca sunt ceva probleme pentru a le remedia. La acest studio nu au fost probleme.

Plaja, desi cam ingusta, era curata, bine intretinuta, iar intrarea in apa era lina.

Recomandam sa faceti excursii optionale, fie prin agentie, fie prin inchirierea unei masini, pentru ca merita din plin. Inchirierea unei masini varia intre 30-45 euro, in functie de ceea ce voiai sa iei sau perioada de inchiriere. Totul este negociabil. Noi am ales, pe langa alte excursii optionale, cu A., si excursia in Kefalonia, excursie de o zi.

Impresia finala a fost ca a meritat din plin pentru al treilea an consecutiv sa vizitam aceasta minunata tara, care nu pare a fi ingenuncheata de criza, cum si-ar dori-o multi. Pentru anul viitor ne propunem sa vizitam o alta insula, dar perioada favorabila este sfarsitul lui iunie, cand temperaturile sunt suportabile.

Daca doriti informatii utile, va stau la dispozitie, cat sunt inca proaspete in mintea mea.

Trimis de gabi cristina in 18.07.13 23:59:12
Validat / Publicat: 19.07.13 05:03:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Corfu

VIZUALIZĂRI: 4305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabi cristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 "Minunile naturii" - Blue Cave

[19.07.13 05:02:39]

@gabi cristina: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

iulian68
[19.07.13 13:01:21]

@gabi cristina, chiar ma bucur ca ai scris despre aceasta locatie, si sfatul meu e, ca atunci cand citesti review-urile sa tii cont si de activitatea pe sait a celor care scriu... Ar fi fost chiar culmea sa mearga cineva acolo si sa spuna ca nu e asa cum scrie si cum arata si pozele... Dezinformari sunt si vor mai fi insa, din pacate cei care le fac nu pot fi sanctionati... cica e parerea lor!!!

[12.08.13 11:06:46]

@gabi cristina: m-ar interesa si pe mine ce excursii optionale se pot lua si daca la masina au cerut garantia aceea? intreb pentru ca in creta nu am platit acea garantie. multumesc. noi vom pleca in august la acelasi hotel

gabi cristinaAUTOR REVIEW
[12.08.13 18:37:01]

@andreicri: Buna @andreicri. Puteti opta pentru excursii optionale astfel: fie de la agentia cu care mergeti, ce are un ghid local, roman, fie din statiune cu ghid grec. Noi am ales varianta cu agentia romaneasca, deoarece are ghid roman. Ca si pret e o diferenta de 2-3 euro de persoana. Am ales urmatoarele excursii:

- turul insulei cu autocarul, 20 euro de persoana si 10 euro/copil;

-excursie cu vaporul piratilor -30 euro-adult, 15euro/copil;

- excursie de o zi in Kefalonia-42 euro/adult; 21 euro /copil

La excursia din Kefalonia mai platesti intrarea la Pestera Drogarati -6 euro /adult si 0 euro/copil, precum si la Lacul Melissani 4 euro de adult si 3 euro de copil.

Cu privire la masina nu au cerut garantie.

Sper sa aveti un sejur placut.

Va asteptam cu impresii proaspete.

[13.08.13 11:21:33]

@gabi cristina: multumesc pentru feed back. intrebam de optionale pentru ca un amic care a fost mi-a recomandat varianta loco de excursii optionale pentru ca prin agentie ar fi mai scump.

[16.08.13 13:25:48]

@gabi cristina: imi poti recomanda vreo firma de inchirieri? noi vom sta in argassi. presupun ca sunt 2 la metru ca oriunde in statiuni. legat de excursia la blue caves si navaggio am citit ca se poate lua atat parte a excursiei in jurul insulei cat si separat. intrebarea e daca se merita sa iei separat? se fac aceleasi opriri de inot sau nu? multumesc

iulian68
[16.08.13 14:05:27]

@gabi cristina: dupa cum am scris acum ceva timp, sunt anumite persoane care, din plictiseala sau varii motive se apuca si scriu cate si mai cate pareri ostile. Problema e ca cei ce vor urma citesc tot si nu stiu cine a scris adevarul. Eu acum sunt in thassos a studio panorama, si vreau sa ii incurajez pe cei care vor pleca aici sau acolo sa o faca cu toata increderea...

PS Ghidul de care vorbesti e foarte ok, si pe noi ne-a ajutat mult.

paradoxfantasy
[12.09.13 15:44:09]

Buna, si noi am fost in august, dar totusi exageram putin in acest articol... intr-adevar nu poti sa ceri servicii-facilitati de lux pentru pretul platit, dar pentru cele 3***afisate (care sunt maxim 2**), totusi ai asteptari decente... ceeace sincer a cam lasat de dorit...

curatenia consta in a trece o data pe zi cu matura superficial prin locurile de acces, sters pe jos in baie si eventual spalat un pahar sau scrumiera uitata nespalat pe terasa...

prosoape pot spune ca erau spalate (dar albul nu mai era alb, unele camere nu au primit prosoape decat dupa 2 zile) si s-au schimbat o data cu lenjeria de pat in cele 7 nopti.

Cicineta aproximativ ok, dar baia lasa de dorit totusi... baterii chiuveta si dus cu depuneri masive de calcar (de, e o insula calcaroasa...) cada dus fara perdea, apa fara presiune (in ultima zi au oprit si apa, dimineata dupa ce altii au facut putina zarva au dat drumul la apa sa facem dus-toaleta inainte de plecare...).

Televizor de pe vremuri cu cateva programe de reclame, fara un post de muzica greceasca (dar cine a avut timp de tv, doar cand dormeam ar fi mers in surdina ceva muzica...).

Piscina mica, dar ok, curata nu a fost aglomerat, sezlonguri cate vrei... personalul destul de ok... au muzica ambientala ok, adica destul de aleasa (muzica non-comerciala din anii '70'80'90).

Recomandarea ghidului local cu privire la taverne nu prea a fost corecta (taverna STAR, au si ei interesele lor si nu ne spun tot adavarul...), nu pot spune ca a fost de rau, dar am gasit pe parcursul sederii noastre taverne muuult mai bune si ca mancare si ca pret... (taverna APOLLO de exemplu).

Despre plaja ce sa spun... este foarte aproape dar nu este nici lunga nici lata... deci mai bine cautati in alte parti (noi am mers in mai multe locuri pe insula, BANANA BEACH, in LAGANAS, in TSILIVI, in KERI unde am vazut cel mai frumos apus de soare, etc.).

Privitor la excursii... merita facute cateva din cele promovate de agentii (in jurul insulei, Kefalonia) si inchiriat masina, atv sau scuter pentru a ajunge si pe alte plaje...

Tragand linie, per total a fost un concediu reusit, locuri frumoase (plaja NAVAGIO, apa marii din aceste locuri are o culoare ireala, cum spunea un amic "fotoshopata", livezi de maslini si taverne vechi traditionale), ramanem cu acel sentiment de "I LOVE GREECE" si ne intoarcem cu acele sentimente de liniste si melancolie in anii urmatori, fie pe insule, fie pe continent...

[12.09.13 21:09:07]

@paradoxfantasy: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

flaviana77
[14.07.14 14:17:15]

buna Gabi, m-ar interesa si pe mine ceva preturi la mancare daca esti draguta sa mi le spui, macar asa informativ?

in alta ordine de idei, ai putea sa detaliezi un pic ce inseamna turul insulei si excursia cu vaporul piratilor? adica ce anume se vede in cele doua excursii si care ar fi traseul lor?

scuze ca te deranjez dar chiar ma intereseaza insula si locatia, pretul la bilete la agentie este foarte bun si normal ca fiecare trebuie sa ne facem si noi niste socoteli cand plecam de acasa si aici ma refer la bani normal.

a si inca ceva, asta pentru ca fiind la servici nu am timp sa citesc toate parerile de pe AFA, imi poti spune te rog daca statiunea ofera posibilitatea ca intr-o seara sa participi la o seara greceasca la vreo taverna? sa asculti muzica live undeva ????si as mai vrea sa stiu daca exista marketuri in zona ca sa faci cat de cat o aprovizionare si cum se sta la capitolul magazine de souveniruri, etc.

sper sa nu te superi pe mine, o zi buna si multumesc anticipat.

andreicri, flaviana77, gabi cristina, iulian68, paradoxfantasy
Alte impresii din această RUBRICĂStar Timotheos Studios: