ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2013
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 04.07.10
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 6&9 ani

Un hotel bun pentru familiile cu copii

Anul acesta am ales din nou Turcia, după ce anul trecut fusesem de 1 Mai la Istanbul (vezi impresii). De data asta am mers la mare, în sudul Turciei în regiunea Antalya, în luna iulie.

Am ales hotelul Nova Park din Side – aşa apare pe pliante şi pe ofertele de la noi. În realitate el se află în localitatea Kumköy. Side se află la aproximativ 70 km de Antalya, iar de acolo mai sunt 5 km până la Kumköy.

Dacă ar fi să comparăm cu localităţile de la noi Antalya ar fi Constanţa – capitala de judeţ, Side-Mangalia, iar Kumköy-Saturn.

Drumul până la hotel a durat cam o oră, fiind făcut cu un mirobuz al agenţiei turce partenere. În costul biletului era inclus transportul cu avionul, transferul la şi de la aeroport.

Hotelul este unul all inclusive standard în sensul că se asigură trei mese pe zi în sistemul turcesc de bufet suedez cu băuturi locale. Acesta este clasificat în Turcia la 5 stele însă în mod corect agenţia de la noi îl vinde ca fiind unul de 4 stele.

Formalităţile de cazare au durat foarte puţin, iar recepţionerii au fost amabili si ne-au si trimis la masa de prânz imediat cum am ajuns deoarece întârziasem, iar programul era pe sfârşite.

Hotelul este in formă de U si are 5 etaje. În hotel sunt 3 lifturi moderne. Doar în hol există internet wifi gratuit, nu şi în camere. Tot aici este şi un bar cu o terasă foarte frumoasă, unde la fel băuturile sunt gratis.

Vis à vis de hotel sunt multe magazine de-a lungul bulevardului ce leagă Kumköy de Side.

Camerele sunt mari, iar noi, deşi cumpărasem o dublă standard, fiind cu doi copii, am avut 3 paturi în cameră: unul mare, matrimonial şi două mici, de o persoană.

Accesul în cameră se face pe bază de cartelă iar aceeaşi cartelă se foloseşte şi pentru curentul electric. Această cartelă are cip dar şi bandă magnetică. Poate din această cauză deschisul uşii din exterior este uneori problematic, uşa nerecunoscând cartela.

Aici nu se poate pune o altă cartelă pentru a lăsa aerul conditionat şi frigiderul să meargă cât se pleacă din camere, ca la alte hoteluri.

În cameră există un dulap mare, încăpător, două noptiere, o măsuţă cu oglindă, aer conditionat, frigider, seif electronic şi tv LCD cu cablu. În frigider se află doar apă minerală plată şi gazoasă-în sticle de diverse mărimi, care este gratis şi se înlocuieşte mereu.

Balconul este micuţ, dar există un suport de prosoape precum şi o măsuţă cu două scaune. Baia este mare, cu cadă şi are în dotare un foehn. Prosoapele sunt multe şi curate şi este un stoc suficient, care se schimbă mereu, de săpunuri, geluri de duş, şampoane.

Camera a fost situata deasupra piscinei cu topogane,pe latura de vest a hotelului.Cu toate acestea,in camera era liniste si nu se auzea mai nimic de jos.

Restaurantul principal se află la acelaşi nivel cu piscinele şi cu scena. Acesta este destul de mare, iar în interior există climatizare. Doar seara se poate sta şi pe terasă. Mâncarea, ca de obicei în Turcia este multă şi variată. Programul meselor, program care se respectă la acest hotel, este următorul: mic dejun 7-10, prânz 12-14 şi cina 19-21.

La acelaşi nivel cu recepţia mai există încă trei restaurante, doar pentru masa de seara, care sunt în sistem à la carte: otoman, italian şi pescăresc. Pentru acestea se face programare dinainte deoarece sunt mai mici. Noi am fost la toate trei şi nu am regretat.

În total sunt 3 piscine. Prima are o adâncime între 1,40 m la un capăt şi 1,46 m la celălalt. Aceasta este şi cea mai mare dintre ele şi are formă de trifoi. În mijlocul acesteia este o insuliţă pe care se află un palmier. Programul este de la 6 la 19.

In piscina mare au loc in anumite zile diverse jocuri facute de animatorii hotelului.

Următoarea are la un capăt două tobogane cu apă şi are o adâncime de aproximativ 1 m. Aceasta este folosită mai mult de copii, dar programul topoganelor este de la 9 la 15.30.

În jurul ambelor piscine există sezlonguri cu perne precum şi umbrele şi măsuţe.La hotel exista si prosoape oferite gratuit pentru piscina,insa noi am preferam sa le folosim pe ale noastre de acasa.

De asemenea, tot langa piscine se afla si un bar de unde se pot lua bauturi, cafea pe parcursul zilei. Exista si un frigider cu inghetata, insa aceasta este contra cost aici, preturile variind intre 2 si 5 euro.

În spate, pe latura opusă acestei piscine mai există încă una mai mică ca suprafaţă, cu apă de 20 de cm, pentru copii pana in doi ani. Lângă acesta este şi un loc de joacă cu leagăne şi alte asemenea.

Alături de această piscină există şi o scenă mare unde seara se fac spectacole pentru copii. În ultima zi a sejurului am asistat tot gratuit, la un spectacol folcloric turcesc.

La nivel cu restaurantul şi piscina există magazine, frizerie, fotograf, discotecă, baie tucească, masaj şi sală de fitness.La frizerie se pot face pentru fetite codite impletite tip afro la 1 euro bucata.Baia turcească este gratis, însă masajul nu. O şedinţă costă 30 de euro.

Hotelul are şi o plajă privată a sa care se află la aproximativ 300 m de poarta de sud a hotelului. Până acolo se poate merge pe jos sau cu o maşinuţă electrică de 6 persoane. Atât la hotel cât şi la plajă există staţii cu o bancuţă şi un paravan.

Plaja este de nisip şi există şi aici sezlonguri cu saltele. Tot la plajă există şi un restaurant la care se poate lua chiar şi masa de prânz, tot gratis.

Apa este curată şi alternează porţiunile adânci cu cele mai puţin adânci. În apă se mai întâlnesc pietre şi stânci. Geamandurile sunt puse destul de departe. Noi nu am avut valuri în nicio zi,dar asta nu ne-a deranjat deloc pentru ca am inotat. Doritorii pot face şi sporturi nautice (parasailing, banana, skyjet, etc), însă contra cost.

Pe plaja animatorii hotelului organizeaza jocuri de bile (Boules) precum si de volei,pe un teren cu nisip amenajat in spatele plajei.

În fiecare seară noi mergeam în Side cu microbuzul, costul unei călătorii fiind de 1 e/persoană. Oraşul este superb, fiind situat chiar pe malul mării. Sunt foarte multe monumente istorice în oraş, ca peste tot în Turcia. Cele mai celebre sunt Templul lui Apollo şi Amfiteatrul.

Lângă centrul istoric se află zona comercială care este destul de întinsă. Se poate cumpăra direct în euro sau dolari, iar restul se dă tot în valută. În unele magazine se poate plăti direct cu cardul. Tot aici este şi o poştă precum şi câteva bancomate.

Pe aproape întreg malul mării sunt terase luminate unde ne retrăgeam după umblătura din fiecare seară. Aici luam câte ceva de baut, îngheţată şi admiram Marea Mediterană.

În oraş, ca peste tot în Turcia sunt foarte multe pisici blânde şi îngrijite, aşa încât copiii noştri se opreau mereu să se joace cu ele.

De la hotel se pot face multe excursii. Cum noi eram cu copiii şi le făcusem aproape pe toate în vizita noastră în Antalya din 2006, nu am mai luat decât una singură. Se numeşte Excursia cu Vaporul Piraţilor şi costă 20 e/ adult şi 10 e/ copii mai mari de 5 ani.

Se pleacă dimineaţa când turiştii sunt luaţi de la hotel cu microbuzul şi duşi în portul Side. Durata este de aproximativ 5-6 ore, iar în costul excursiei este inclus şi prânzul. Aici a intervenit o mică problemă deoarece sunt puţine mese pe vas şi se mănâncă de obicei cu farfuria în mână.

Ceea ce nu se spune de la început este faptul că băuturile pe vas sunt contra cost. Noi am plătit pentru 8 sucuri suma de 16 euro.

Se merge cu o corabie cu două catarge până în locul unde se varsă râul Manavgat în mare. Acolo se face o pauză, destul de mică de aproximativ o oră pentru plajă şi baie.

Pe parcursul călătoriei copiii sunt pictaţi pe faţă şi li se dă câte o bandană. Apoi se organizează, tot pentru copii, dansuri şi animaţie.

Pe vas sunt şi nişte fotografi care imortalizează pe rând fiecare cuplu, în mai multe ipostaze. La sfârşit se pot cumpăra fotografiile care sunt în format 14x20 şi costă 3 euro una simplă şi 4 euro un colaj. Nu este însă obligatorie cumpărarea fotografiilor.

Am lăsat pentru final cireaşa de pe tort. Hotelul respectiv este ocupat în proporţie de 90 % de turişti germani, fiind inclus în portofoliul Neckerman şi TUI. Tocmai de aceea majoritatea personalului nu vorbeşte decât germana.

Asta ne-a bucurat foarte mult deoarece nu eram decât două familii de români precum şi una de ruşi şi una de ucrainieni.

În concluzie, hotelul este unul foarte bun pentru familiile cu copii, pentru cei care nu sunt extrem de pretenţioşi care nu vor doar mancare si bauturi straine şi pentru cei care nu vor să fie în hotel cu români sau cu ruşi.

Trimis de tabache in 18.07.13 22:05:21
Validat / Publicat: 19.07.13 05:21:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Antalya

VIZUALIZĂRI: 3035 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tabache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina Mare
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com