ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2013
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 30.05.10
JUN-2013

All Inclusive made in Grecia

Pentru început MEA CULPA!!!

Am fost apostrofat, și pe bună dreptate de un user, că m-am interesat de hotel, că am fost acolo, dar nu am scris niciun review. Dar abia acum am ajuns la un calculator, și am mai reflectat la condiții.

Poate că voi fi un pic părtinitor, dar am în minte UAI de 3* din Albena și AI de 5* din Turcia (Adakule hotel, Kusadasi).

Dar să încep cu începutul.

Anul trecut după al 2-lea sejur în Turcia, la același hotel, am zis să schimbăm marea, de la Marea Egee să mergem la Marea Ionică.

Așa că în noiembrie, m-am prezentat la agenția de voiaj, (una nemțească cu reprezentanțe în Romania), și am dat temă de casă: Corfu sau Lefkada AI sau demipensiune cu early-booking, transport propriu, buget 500 Euro.

Cei de acolo vin cu oferta: Corfu, AI, 420 Euro (-22 euro voucher de pe net...), la acest hotel, touroperator neamț. Așa că am plătit avans în decembrie, restul în februarie și am așteptat. Cu inima la gură.

Drumul:

Prin Bulgaria traversarea clasică (SOFIA centru), noapte intermediară la Paralia.

A doua zi însă, despre drumul de la Paralia Katerini la Igoumenitsa nu pot să vă spun foarte multe. Autostradă, cam neîngrijită, iar la al 50-lea tunel am renunțat să mai număr. Vroiam eu să văd interiorul Greciei, dar nu la propriu. Am luat primul ferry, și ca sugestie, cumpărați bilete dus-întors. Al doilea drum este la jumătate de preț.

Cost ferry: 105 euro total (70 dus, 35 întors, 1 mașină cu 3 persoane, 40 euro mașina, 10 euro persoana biletul întreg). Și dacă sunt la ferry, stewarzii sunt fenomenali, și te ghidează, cu oglinzile pliate, la distanță de degete. Cel mai comic a fost când un marinar mi-a zis AM ZIS DREAPTA, CE NU PRICEPI ROMÂNEȘTE. Dacă șoferul este mai subțire va fi plasat pe partea stângă a vasului și se va da jos din mașină pe partea dreaptă.

Cost benzină: în jurul la 1,710 euro

Pentru taxe trebuie să revin, nu am acum la îndemână chitanțele, dar marea majoritate a taxelor sunt de 2,4 euro.

În Corfu, drumurile sunt înguste, dar se circulă bine. De fapt peste tot am circulat bine, cu șoferi civilizați, mai puțin în România.

Hotelul:

Ca peste tot în Grecia (diferit față de Turcia), hotelurile nu sunt indicate cu indicatoare standard, fiecare hotel își pune o placă cu săgeata spre ei, dar cum vrea fiecare, așa că este destul de dificil de găsit pentru prima dată un anume hotel.

Cyprotel Almyros Natura Hotel, nu face excepție. Nu am ratat nicio intrare pe nicăieri, din România până în Archavi. unde m-am rotit 30 de minute în căutarea destinației de vacanță. Dar l-am găsit. Și am ajuns. Pentru cei care mergeți cu mașina există un indicator și un anunț care zice că în incinta hotelului parcarea este interzisă, dar parcarea exterioară este pentru 5 mașini (7 dacă le înghesui), așa că îl veți ignora, ca toată lumea de altfel.

Masa:

Să nu credeți că în Grecia conceptul All Inc la 4* este ceva deosebit. Este decent, dar nu m-a dat pe spate.

În primul rând sala de mese este destul de neîncăpătoare, iar spațiul destinat felurilor de mâncare este destul de mic. Poate findcă încă nu începuse sezonul???

Dar nu fiți îngrijorați. La fiecare masă era cel puțin 2 feluri de carne. Pentru cei care le place carnea de miel/oaie, surpriză: doar la 2 mese a fost miel.

Prăjiturile sunt punctul lor slab: ceva gen jeleu, un fel de budincă, și ceva asemănător unui blat de chec... Dar aveau pepene, cireșe, caise, în fiecare zi cel puțin 2 feluri de fructe, și mai multe feluri de înghețată.

Piscina / marea:

Piscina este destul de mare, ce vedeți în pozele oficiale este cam ceea ce veți găsi. Lângă piscină, veți găsi barul, și zona unde animatorii organizează spectacole / concursuri.

Sezlongurile la piscină sunt gratis, și există anunțuri (ignorate) de a nu rezerva cu prosopul. Cu prosopul personal, căci nu se oferă prosoape de hotel (ca în Turcia).

La mare, plaja hotelului nu este ceea ce pare. Sezlongurile sunt contra cost (5 euro două, sau 3 euro un sezlong). Plaja este destul de mică, dar destul de curată. Nu am văzut niciun duș funcțional pe plaja hotelului, dar nici multă lume. La intrare în mare, sunt unele pietre, destul de mari, așa că trebuie așteptat o zi cu valuri mici pentru localizarea pietrelor. În rest, nisipul este destul de fin, sunt ceva pietricele în apă (dar nu deranjante), nu am văzut arici de mare sau alge.

Camerele:

Hotelul este sub forma unor căsuțe, cu un etaj, voi pune, dacă gasesc acasă, schema hotelului. Cei care mergeți cu copii, nu plecați de la recepție până nu aveți garanția că aveți cameră TRIPLĂ nu dublă cu pat suplimentar. Sau cereți cameră la etaj. Acolo toate camerele au un fel de mansardă cu un pat suplimentar.

AC este gratuit, și funcțional, camera este destul de mare, există un televizor cu 10 canale, niciunul românesc. Baia este cu cadă cu jacuzzi...

Animația:

A fost singurul lucru foarte bun. Animatorii veneau în fiecare dimineață și faceau turul de salut, dar ce este cel mai frumos este unul dintre animatorii. Șeful lor este super Mikki. Din Craiova. Așa că veți avea un compatriot în staff.

Dar echipa se îngrijește de toți turiștii, și încearcă să îi coopteze în activitățile desfășurate. În fiecare seară se organizează un spectacol unde sunt implicați și turiștii. Eu m-am afirmat la karaoke, și la un spectacol denumit secretara... (promit să pun și poze).

Barul:

Cel de la piscină program 10-23, servea băuturi locale, cel din holul de la recepție program 17-23. Am să caut conceptul All inc și să îl pun aici. Eu am trimis e-mail la hotel din mai prin care ceream conceptul AI, dar binențeles că am fost ignorat total.

Hotelul este o destinație bună, de buget pentru familii, are foarte multe zone verzi, și este poziționat destul de izolat pentru a feri de tentații pe cei mici. Marea majoritate a turiștilor sunt din Rusia, mai sunt români, polonezi, în general estici. Camerele sunt curate, prosoapele se schimbă la 2 zile, lenjeria la 3 zile, gunoiul se ridică zilnic.

Ca o părere personală, Grecia este frumoasă, are multe de oferit, dar, din păcate, este locuită.

Trimis de cozmin_t in 18.07.13 19:13:26
Validat / Publicat: 18.07.13 21:29:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cozmin_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Conceptul AI

mirmicu
[18.07.13 22:43:06]

Sincer mie mi-a placut foarte mult Egnatia Odos si pot face comparatie cu autostrazi din diverse tari (Austria, Italia, Bulgaria, Turcia, Ungaria + vestitele noastre A1, A2 si A3). In 2011, cand am fost pe acest traseu, am gasit-o impecabila. Daca doreati sa vedeti Grecia aveati probabil si varianta drumurilor nationale sau judetene. Asta e... vedeati Grecia dar faceati o saptamana pana la Igoumenitsa.

cozmin_tAUTOR REVIEW
[21.07.13 16:01:01]

Referitor la autostrazi, în opinia mea ele par în anul 2013 neîntreținute, cu crăpături în asfalt, parcările neîngrijite, dar este doar opărere personală.

Și acum revin cu conceptul AI și schema hotelului, primite la recepție.

cozmin_t, mirmicu
Alte impresii din această RUBRICĂAlmyros Beach Resort & Spa (ex Cyprotel) :