ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2013
    DIN: Timisoara
    ÎNSCRIS: 19.07.08
    JUL-2013

Vacanta ca la sindicate

Cele 5 nopti petrecute la Macedonian Sun mi-au rascolit amintirile. M-am simtit exact ca in vremea cand, copil fiind mergeam cu parintii la hotelul sindicatului UGSR. In primul rand, hotelul (camerele sale) pute, indiferent daca esti cazat la padure sau la parc sau la piscina, pur si simplu pute (cu toate ca unii zic ca s-a renovat de curand).

Apoi cantina... Da, cantina, nu se poate numi restaurant locul in care am mancat. Mancare ar fi destula, dar foarte prost gatita, felurile cam aceleasi zi de zi, cartofi prajiti si la micul dejun si la cina, spaghete cu carne in fiecare seara, peste cu sos alb, rosii vechi la salata doar seara - la micul dejun lipseau, masline cam uscate, sunca gretoasa, felurile gatite ori erau uscate ori cu mult ulei (ce sa zic, complimente bucatarului, aud ca este roman - sigur a lucrat la UGSR). Cafeaua, cafeaua era o spalatura si iti era servita la portie de chelner, la alegere intre spalatura si ceai de musetel.

Norocul meu ca aici am stat doar 5 nopti din cele 20 petrecute in Halkidiki.

Nu sunt singura persoana nemultumita de cantina hotelului, am auzit si pe altii cand ii reprosau chelnerului Toma dar el saracul n-are nicio vina in privinta meniului.

Directorul hotelului acel batranel de 72 de ani avea grija doar de iubita lui ucraineanca s-o fotografieze noaptea goala in piscina (16.07.2013 - orele 23.30).

Animatia, plaja, piscinele de la Pallini si Athos Palace sunt ok dar la cca 300 m de Macedonian Sun.

Oameni buni, nu pentru asta ati platit o groaza de bani!

Trimis de Dum* in 18.07.13 17:47:57
    Validat / Publicat: 18.07.13 19:00:26
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki - Daphne, Police, Flegra, Sonia, Meliton, Kassandrinos etc

VIZUALIZĂRI: 3764 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dum*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

z_claudiu [22.07.13 16:03:50] »

,,Oameni buni, nu pentru asta ati platit o groaza de bani!,,

Draga DUM

260 euro - o groaza de bani? 2 adulti si un copil / sejur. Nu credeti ca sunteti cam dur in aprecieri?

De expresia ,,raport calitate - pret" ati auzit?

Cu stima.

Dum* [22.07.13 16:21:37] »

260 Euro pe 5 nopti nu pe 7!

Dur in aprecieri? Deloc.

Eu acest pret l-am obtinut in noiembrie 2012 dar majoritatea pe care i-am auzit ca s-au plans au platit intre 450 si 480 Euro pe o saptamana, pret imens pt ceea ce ofera.

Nu-i vorba de raport calitate pret este vorba de un mic efort al lor sa diversifice mancarea aia cu gust de cantina. Dimineata ofereau cartofi prajiti si nu aveau o rosie, este normal?

z_claudiu [23.07.13 15:23:16] »

@Dum: Facand abstractie de lipsa tomatelor la micul dejun eu am gasit la fiecare masa o alternativa, am observat ca sunteti din Timisoara deci preferintele culinare nu ar trebui sa fie foarte diferite de ale subsemnatului, caz in care cred ca ati avut pur si simplu o lipsa de inspiratie in alegerea preparatelor.

Multe dintre felurile mancate aici la cina au fost gatite mai mult decat bine, iar la micul dejun se serveau tot timpul si fructe poaspete sau confiate, iaurt de calitate atat natur cat si cu aroma de fructe, merdenele cu carne, branza, foietaje, masline, branza feta de calitate.

Haideti ca nu a fost chiar rau, eu anul trecut in Olimpic Beach la pretul specificat de dumneavoastra in ecou nu am primit decat oua fierte si muraturi!

Acum este adevarat ca un pret intreg fara reduceri la acest hotel (ex 600 euro pentru 7 nopti) este exagerat dar asta mai tine si de orientarea turistului, dar pana in 450 de euro la acest hotel pentru 7 nopti este acceptabil.

Am tinut sa postez aceste ecouri pentru ca posibili turisti care ar gasii reduceri la acest hotel sa le ia cu incredere.

PS Eu am fost in iunie cu 300 euro 7 nopti si a fost o afacere reusita

Dum* [23.07.13 16:22:43] »

Eu unul mi-am expus parerea mea, eu am stat anul asta in 3 locatii diferite iar Macedonian mi sa parut cel mai de jos hotel in care am stat vreodata.

Referitor la placinte pot sa va spun ca sunt fun placinte, dar acestea nu le-am putut manca mai ales alea cu spanac. Timp de 20 de zile cat am stat in Grecia nu a fost zi sa nu mananc placinte de la patiserie. Ati mancat placinte in Grecia la patiserie? Daca da, era ati observat diferenta?

Fiecare cu gusturile lui.

Fructe taiate in feliute vi se pare normal? Mie NU.

laurentiulaur [31.07.13 12:17:17] »

@Dum: Salut, Eu vreau sa spun ca aici daca critici in vrun fel hotelul unde ai stat tu si este parerea ta proprie si personala si care tu doar ti-o exprimi nu trebuie cineva sa tina cont de ia in mod personal, oameni te cearta si chear te fac mincinos sau iti inventariaza bani celtuiti iti fac ei socoteala. Eu personal ma bucur ca nu sant singurul care critic hotelurile pe unde am stat si de rest daca ma duc sau nu este alegerea mea sau daca mie imi place si tie nu. Concedi placute si scrie cum vrei tu nu trebuie sa dai socoteala nimanui!

webmaster [31.07.13 12:32:41] »

@laurentiulaur: Dacă ai fost cumva la Macedonian Sun, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Ibi* [14.08.13 15:55:55] »

@Dum:

In sfarsit o parere sincera si realista despre minunatul Hotel - Macedonian Sun, din Kassandra - Kallithea!

Si noi tocmai ne-am intors din concediu si pot sa va spun ca a fost mult-mult sub nivelul asteptarilor noastre. Nu sunt "carcotas" de felul meu, dar am simtit nevoia sa imi exprim nemultumirea, si am postat pe site-ul agentiei opinia mea. Binenteles ca mesajul nu a fost publicat, pentru ca, cica " isi rezerva dreptul de a nu publica toate comentariile in functie de continut si incadrarea in prevederile legale" adica nu publica mesaje care reflecta realitatea ci probabil ei sunt cei care "compun" mesaje fictive, prin care se recomanda!

In primul rand acest "hotel de trei stele" este de fapt un bungalow, instalatia de aer conditionat este subdimensionata si chiar daca functioneaza non-stop, nu rezolvi problema, fiindca noaptea temperatura in camera este insuportabila.

Daca vrei sa dormi cu geamurile deschise, nici o sansa fiindca ai parte de muzica la maxim de la discoteca din vecinatate, unde in intervalul 0 - 4 dimineata lumea petrece, iar tu daca te-ai dus in Grecia ca sa te odihnesti, aici, nu ai nici o sansa...

Camerele de la demisol, sunt intr-adevar mai racoroase, dar mirosul de igrasie + canal, te ametesc... nici nu-ti vine sa-ti despachetezi lucrurile.

Deja de la sosirea in receptie, am intalnit o gramada de turisti nemultumiti, dar am crezut ca se exagereaza... asta pana cand mi-am dat si eu seama de realitate.

Plaja si mancarea au fost intr-adevar ok, dar cam atat... nu ai nici macar o terasa unde sa iesi seara, fiindca centrul statiunii Kallithea este la 3 km. de acest hotel... nemaivorbind de faptul ca nu ai nici macar trotuare, ca sa te poti plimba.

In concluzie, daca vrei sa ai parte de un concediu reusit si relaxant, CAUTA in ALTA parte!!!

webmaster28 [14.08.13 16:05:20] »

@Ibi, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Insa, te rog atentie, nu se accepta mentionarea numelui agentiilor de turism din Romania.

Dum*, Ibi*, laurentiulaur, z_claudiu
    Alte impresii din această RUBRICĂMacedonian Sun Hotel: