ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2013
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2013

Istoria se repeta...

Am mai stat la acest hotel in 2010 (vezi impresii), fiind tot in tranzit catre Kusadasi, ajungand sa stau aici dupa ce facusem rezervare la hotel Helen, dar la fel si acum, datorita unor probleme interne, am fost cazat la hotel Park.

Toate bune si frumoase, zic ca e numai bine pentru ca am ocazia sa vad ce schimbari au aparut la acest hotel in acest inerval de timp. Diferente ar fi cateva, atat in bine cat si in mai putin bine. Dar sa le iau pe rand:

• Parcarea- e comuna cu hotel Helen, destul de spatioasa, fata de anul 2010 ar fi faptul ca acum e pavata, cel putin in partea aflata in curtea interioara. Nu e de neglijat faptul ca aceasta parcare e fara plata, fiind supravegheata video, astfel, nu ai batai de cap cu gasirea unui loc de parcare, cu atat mai putin, cu corvoada cararii in camera a tuturor bagajelor.

• Pretul – nu am incercat sa-l negociez, deoarece, ca si data trecuta de altfel, rezervarea am facut-o pe booking.com, diferenta ca acum pretul a fost putintel mai mare, astfel, daca in 2010 pretul platit pentru o tripla a fost de 50 E, de data aceasta acesta a fost de 65 E.

• Camera – daca in 2010 hotelul avea doar un corp de cladire (ca si o scara de bloc) cu vedere spre straduta din laterala stanga a hotelului Helen, de aceasta data a mai aparut un corp ce are vedere spre curtea interioara unde se afla parcarea, in acest corp avantajul turistui ar fi acela ca nu exista zgomot prea mare, asa ca odihna dupa o zi de condus e bine meritata si in acelasi timp mai linistita. Tripla pe care am avut-o anul acesta a fost parca putin mai mica dar la fel de curat, aerisit, cu mobila noua, minibar, televizor, telefon, etc. Baia curata, avand tot ce e necesar pentru a face un dus dupa un drum destul de lung (sunt disponibili papuci, nu mai retin daca aveau si halate de baie). Trebuie avut in vedere ca pentru acest nou corp de cladire, exista inca un lift interior, catre care sigur veti fi indrumat de cei de la receptie. In camera se receptioneaza semnal WI-FI destul de bun incat internetul sa functioneze ok (daca nu ma insel, userul era numele propriu iar parola, seria pasaportului, dar sa fiti siguri, intrebati la receptie)

• Masa - am servit doar micul dejun, la fel ca data trecuta, in acest sens am de facut atat aprecieri pozitive cat si negative. Ca si plus, pot puncta faptul ca acum au o sala de mese mult mai mare si mai eleganta, prevazuta cu mese cu scaune cat si cu banchete confortabile, in partea de la fereastra, vechea sala unde se servea micul dejun e acum o asa zisa sala de primire, langa receptie. Aspectul negativ ar fi acela ca micul dejun e parca mai sarac, cu o mai mica varietate de produse, dar sa spunem ca ar fi undeva la limita inferioara a acceptabilitatii.

• Personalul – bun vorbitor de limba engleza, amabil si cu zambetul pe buze.

• Locuri de vizitat in vecinatate - nu stiu daca voi avea timp in imediata perioada de timp va scriu un nou review despre Canakkale, (vezi impresii mai vechi) asa ca va voi prezenta alte cateva lucruri ce merita vizitate in oras in cele cateva ore cat stati aici: cu toate ca am vazut ca multi prefera sa evite trecerea cu ferry la Eceabat, preferand-o pe cea de la Kilitbahir, o scurta oprire in Eceabat, pana la sosirea ferry-ului, va va face sa prindeti cateva crampeie din istoria acestor locuri, turcii au facut pe faleza, langa statia de ferryboat, un mic muzeu in aer liber cu vestigii din timpul luptelor grele date aici in primul razboi mondial cat si o reprezentare in marime naturala a unei scene de lupta din aceiasi perioada (destul de interesant si de captivant in acelasi timp, in mod special pentru cei mici). Daca nu mai rezistati pana in partea asiataca a Dardanelelor, tot aici sunt pe faleza o multime de restaurante si terase la care se poate manca sau bea, dar am vazut ca merea majoritate a turistilor sunt nerabdatori sa ajunga la Canakkale, unde, dupa ce se cazeaza, direct la terasa langa “o blonda de Efes”! In Canakkale, fata de anii trecuti, e de punctat in Muzeul Naval, aflat in partea dreapta cum se cobara de pe ferryboat, aici aveam sa descoper un minunat periscop autentic, montat in curtea muzeului, cu ajutorul caruia se pot vedea imagini minunate din oras sau al vaselor ce strabat stramtoarea (extrem de captivant pentru cei mici, dar de ce sa nu recunosc, chiar si pentru mine!). Nu e de neglijat o plimbare pe stradutele ce duc spre micul bazar din oras sau o plimbare pe faleza catre celebrul cal troian unde, la terasele numeroase de aici se poate savura o bere sau o inghetata!

In concluzie, un hotel de tranzit curat, elegant si linistit, potrivit pentru pregrinarile noastre la portile orientului!

Alegeri intelepte si vacante placute tuturor!

Trimis de kelyboy in 18.07.13 14:55:51
Validat / Publicat: 18.07.13 16:15:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Privind aceste scene, ai impresia ca te-ai intors in timp...

webmaster26 [27.07.13 17:25:26] »

@nindesign: nu permitem atacuri la persoane pe acest site. motiv pentru care ecoul postat de @nindesign a fost sters. Pentru moment avertisment!!! .

nindesign
    Alte impresii din această RUBRICĂHelen Park Hotel: