ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
ÎNSCRIS: 19.07.11
JUL-2013

Către satisfăcător
Sub orice critică

Un hotel supraevaluat. Un hotel mediocru. O experienta fada. Regret.

Stiu ca review-urile negative nu aduc pma. Si ce daca?!

Nu scriu pentru popularitate. Vreau sa ofer informatii corecte, si sa previn pe altii sa faca aceeasi greseala ca mine, daca au asteptari asa cum am avut eu.

Dupa 3 review-uri pozitive aici, iata ca a sosit randul si primului review negativ. Era si cazul, deveneam suspect de indulgent in exigente ca sa nu zic modest. Intradevar asta inseamna ca nu mi-am facut nici temele cum trebuie... desi eu zic ca m-am informat destul de mult, dar acest hotel e o ‘pacaleala’ adica are recenzii nefiresti de bune, fata de cum e in realitate.

Deci e a 3a zi aici. Mai inca 4 zile. Dar impresiile sunt definitive.

E un hotel mediocru, slab.

Mult mai slab decat sa zicem lantul Grifild din Nisipuri, sau mai correct la ani lumina fata de aceasta fara nicio exagarare.

Nici nu il comparam cu Grifild desi pretul nu e mai jos decat cu 20% fata de acesta; dar e mai slab lejer fata de Laguna Garden, hotelul invecinat, care e mai ieftin, si unde stiu cum e caci am fost si am scris despre el.

Argumente:

Capitol 1 – Hotel si servicii generale.

Hotelul e urat. E urat si pot sa pun poze cu pereti decojiti (de pe culoar), finisaje de nici 3*. Camera e renovata, adica are mobilier nou, dar in rest nu e nimic special la ea, din contra, m-a impresionat prin dimensiuniile ei mici, abia daca avem loc 2 adulti si un copil sa ne miscam prin ea, fara sa ne calcam.

Serviciile sunt modeste. Receptia abia mai vorbeste engleza. Personalul e frustant de indifferent, nu te simti turist, zicea cineva ca nu sunt zambete... asa e: nu sunt zambete.

Trecem peste lenjeria neschimbata in 3 zile si nici prosoapele. Aici la taranoia asta, asa o fi standardul.

Trecem peste faptul ca am net dupa am platit 2 leva pe zi ca sa am WI FI. Nu e deloc o suma care sa supere un turist, dar pe mine m-a suparat gestul; era o chestie de obraz... cica ar fi 4* (oficial in pliant acum ce il am in camera are 4 stele). La 4* stele nu imi taxezi asa ceva.

Capitol 2 – Restaurant

Prost. Prost rau.

Daca discutam de genul ‘dar ce nu ai avut ce manca?! Inchidem discutia aici. Pentru ca am avut ce manca.

Dar sunt in vacanta si poate doresc sa ma desfat un pic, nu sa mananc la fel, adica exact aceeasi mancare cum mananc acasa. Sa nu mananc ca la cantina...

Feluri de mancare? Pai va spun ca sunt combinatii de 3 luate cate 3. Adica vreo 3 garnituri cu 3 chestii de asortat la garnitura, cu alte 3 luate cate 3 salate (adica 6-7-9 salate facute din acelasi 3 materii prime).

Mancare foarte, dar foarte putin diversificata. Ce pastrav?! Nu l-am vazut. M-am saturat sa manac orez, cartofi prafiti, sau natur cu vreo 2 tipuri de fripturi de pui si odata si de vita.

Fructe?! Care alea 2?!! Piersicile si pepenele?! . Odata a fost si niste portocale. Banane nu exista, altceva la fel.

Desert?! “da ce dracu ai venit sa mananci si cine stie ce desert?! ”

Ma scuzati... asa e…2 tipuri de prajituri (da stiu cateodata sunt si 3) puse pe o farfuriuta cate una miniaturala. Inghetata d-aia de genul la 0.6 lei din penny... Execrabil.

Carcotasii vor zice ca am venit sa ma indop.

Le raspund astfel. 1) Ma indop si cand nu sunt la ei, sau altfel zis sunt pretentios si cand nu sunt la ei, si platesc ca sa mananc ce vreau, cat vreau si de calitatea care o vreau.

2) Da, as vrea sa ma indop nitel daca asta inseamna sa ai standard mai ridicat decat nea Gheorghe de la Afumatii din deal... Maine poimaine o sa ne dea astia sunca cu ceapa si rosii si o sa ne ceara sa fim multumiti.

Capitolul 3 Distractie – animatie

Care capitol lipseste cu desavarsire.

Nu am scriu mult aici ca nu am ce sa scriu despre. Exista un program seara in germana de la 9.30 – 10.30... e anost, scurt, prost si mai ales e in GERMANA. Numai in germana. Am intrebat la receptie si nu fost niciodata si nu va fi decat in germana. Nu conteaza ca aici mai sunt romani, bulgari, rusii. Dar poate ei sunt germanofili. Noi nu suntem.

Ziua echipa de animatie e asa discreta, ca nu prea e. Jalnic.

Seara cei mai multi dintre cei de aici cu copii mici ne ducem la Laguna Garden pentru programul minidisco (de la 8.30) pentru ca aici ceva ce se face in holul hotelului, cu 3 copii si un animator blazat, numai minidisco nu este.

Aspecte generale:

Nu sunt zambete, nu e nicio stralucire (nu sunt lumini colorate, la programul de spectacol, baloane, buna dispozitie, ci sunt ziduri crapate, aspect de ieftin, saracacios), nu exista implicare.

Singurul aspect pozitiv este apropierea de plaja. Atat.

Pana nici cocktail de la poolbar nu am avut, pentru ca nu se serveste acolo alcool altceva decat bere. In slipi in barul din hotel, eu nu ma duc.

Evitati acest hotel! Am argument multe, dar mi-e lene sa imi mai bat capul si sa le scriu.

L.E. Review-urile multe f bune pentru aceasta locatiile mi le explic prin faptul ca multi nemultumiti nici nu se mai sichinsesc sa se deranjeze sa si vorbeasca si sa imi aminteasca de o experienta asa proasta . Sau cei carora le a placut au servit 3stele inainte.

L.E. Exemplificare mancare putin diversificata. Nu am vazut tocanite, musaca, dovlecei , salata de vinete, si multe altele

Trimis de kamath in 17.07.13 16:22:42
Validat / Publicat: 17.07.13 17:40:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Vistamar - nisipuri, Laguna Garden - albena

VIZUALIZĂRI: 1797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kamath); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 perete decojit...

[22.07.13 14:41:47]

Chiar nu mai aveam nici un chef sa mai scriu ceva, insa ca sa aiba si finalitate (review a fost scris inainte sa se termine sejurul), mai punctez ca:

- ne am intors toti acasa mai devreme cu 2 zile, cu dureri mari de stomac, varsaturi. Pentru copil am certificat medical (doar ea avea asigurare si pentru ca ea era mai importanta si mai grav doar ea a beneficiat de servicii medicale).

- pentru ca copilul a vomat pe lenjeria de pat, ni s-a imputat contravaloarea acesteia.

Toate 'serviciile' au fost execrabile, mizerabile.

[11.07.17 11:59:22]

@kamath: Este foarte bine ca ati povestit ce ati patit acolo, pentru a fi informati corect si alti potentiali turisti. Sa nu mai fie lumea indusa in eroare de supraevaluari!

[11.07.17 13:25:49]

@cris1982:

poti sa scrii asta si la celelalte review-urile ale mele despre Bulgaria unde a fost f bine!

Ca sa vada cei ce citesc ca se poate si rau si bine, depinde cum alegi.

Oricum mai bine in Bulgaria decat la noi!

[11.07.17 13:42:26]

@kamath: Am comentat la acest review pentru ca va faceati probleme ca

Stiu ca review-urile negative nu aduc pma.

Eu am vrut sa va arat ca va inselati si pot fi apreciate chiar cu pma maxim si review-rile negative.

Oricum mai bine in Bulgaria decat la noi!

Cu generalizarea asta nu pot fi de acord!

[11.07.17 13:45:17]

Nici eu nu sunt. Am zis-o sa va enervez.

Dar dvs ati spus asta - adica in sens invers.

Eu nu sunt de acord cu nicio generalizare.

[11.07.17 13:53:22]

@kamath: N-am generalizat deloc in sens invers! Am spus-o de mai multe ori la celalalt review ca am comentat si am facut o comparatie doar in privinta hotelului respectiv, anume LTI Dolce Vita! Dar vreti sa va faceti ca nu intelegeti!

cris1982, kamath
    Alte impresii din această RUBRICĂSandy Beach (ex Orlov) Hotel: