ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
ÎNSCRIS: 17.07.13
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 4,5 si 3 ani

A fost bine, dar de 3, nu de 4 stele

Am citit aici atatea comentarii si de bine si de rau, incat am mers cu emotii.

Prima si cea mai mare surpriza a fost la check-in cand, desi rezervasem o camera dubla, am primit o camera tripla (important, mai ales ca am mers si cu 2 copii mici), "cu complimente din partea hotelului".

M-au castigat de tot cand am ajuns in camera si am vazut ca unde se termina balconul incepea plaja.

Din punct de vedere al camerei, iar mi-a placut ca a fost destul de racoroasa (nu am prea avut nevoie sa folosim aerul conditionat) desi afara au cam tot fost 30 grade.

Ca tot suntem la puncte tari, mi-a placut ca nu era inghesuiala; in general, nu era inghesuiala nici pe plaja, nici in piscine, nici la bar, nici in mare, nici macar in sala de mese.

Mi-au placut si cinele la restaurantele tematice (va recomand sa va faceti rezervare la fiecare); chiar daca mancarea este versiunea bulgareasca a temei, este buna si deosebita.

Mi-a placut ca erau multe locuri de joaca si copii n-au apucat sa se plictiseasca.

Mi-a placut ca atunci cand au descoprit probleme in camera au intervenit si au rezolvat fara sa facem reclamatie sau sa dam baccis.

Mi-a placut ca seara intre 8 si 9 era "discoteca" pentru copii, intre 9 si 10 era divertisment (ba dansuri, ba cantece, un iluzionist, o scoala de dans sportiv din Sankt Petersburg, etc), pana la 11 ceva muzica la barul de pe plaja si apoi liniste pana dimineata.

Mi-a placut ca personalul vorbea engleza (mai putin camerista pe care nu am reusit s-o fac sa inteleaga sa revina peste 10 min nici macar in gesto-dacica) si era amabil, nu ca in Romania unde stau tot incruntati pe tine, de parca ai venit sa le violezi familia, nu sa le dai bani...

Mi-a placut ca nu am avut emotii gen "ce facem cu telefoanele sa nu ni le fure"

Ca puncte negative, evident mancarea. La all-inclusive, la fel ca la bautura la liber, calitatea pierde in detrimentul ieftinatatii. Totusi am avut ce sa le dam la copii si nici nu am facut toxinfectie, desi unele produse "recidivau" de la o masa la alta... in compensatie, aveau multe fructe.

In camera, probleme inerente hotelurilor de 3 stele: ba chiuveta infundata (au remediat), ba un furtun de dus rupt (si asta au remediat), curgea apa pe langa cabina de dus (ar fi fost culmea sa nu), mai o furnicuta... dar, sa fim seriosi doar n-ati stat numai la Mariotte. Nu era frigider in camera (la ce ar fi fost?) si sper ca nu aveti pretentii de televizor ca nu prindea decat PRO TV International si un canal german de desene, in rest bulgaresti.

un alt aspect negativ (pentru unii) e ca nu e wireless in toate camerele (de exemplu la mine nu batea, dar n-am murit).

In concluzie, copiii au declarat ca a fost super (si pentru ei chiar a fost), iar noi am fost multumiti suficient cat sa dam un 8-8,5. As mai veni in complex, dar parca as incerca hotelul de 5 stele (Grand Hotel Varna), unde e un pic mai scump dar sunt mai multe facilitati (singurul lui dezavantaj fata de Rubin e ca trebuie sa mergi 2-3 minute ca sa ajungi la plaja marii).

Ca recomandari, cafeaua si coniacul de la barul de pe plaja si de la lobby-bar sunt mai bune calitativ decat cele de la barul salii de mese.

Ah da, si nu va purtati ca romanii ca ne vede lumea...

Trimis de Romeo P in 17.07.13 14:53:47
Validat / Publicat: 17.07.13 15:54:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Romeo P); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.13 15:55:18]

@Romeo P: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

fanespoitorul
[17.07.13 18:52:49]

Ce inseamna All Inclusive Premium?? Eu am fost doar o zi mai demult dar nu m-au premiat cu nimic, nici macar cu un pahar de vin

Cat a costat distractia ?? fara transport.

lucianl
[19.08.13 23:37:34]

O descriere perfecta a ceea ce inseamna o vacanta la Rubin.

Este exact asa cum a scris Romeo P.

[19.08.13 23:58:31]

@lucianl: dac-aifostacolo, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

sosso
[20.08.13 00:14:22]

Bine ai venit și felicitări pentru review.

Am fost și eu în acest hotel în august 2011 și per ansamblu am avut un concediu reușit, chiar dacă nu a fost totul perfect. Ai reliefat excelent punctele tari ale acestui hotel, dar la puncte slabe aș mai menționa: geamurile nespălate de " secole", care mai ales în a doua parte a zilei se vedeau urât în lumina soarelui, dând impresia de mizerie ,,calitatea mediocră spre slabă a preparatelor culinare, dintre restaurantele cu tematică ne-am simțit bine la cel Asiatic și la cel cu preparate din pește, la celelalte două a fost penibil, în special la cel cu specific Italian.

Eu am avut parte de all inclusive simplu, ce presupune A. I. premium?

[20.08.13 00:24:52]

@sosso: chiar dac-ai fost acum 2 ani, ar fi bine să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

fanespoitorul, lucianl, sosso
Alte impresii din această RUBRICĂRubin (Roubin) Hotel: