ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
ÎNSCRIS: 15.07.13
JUL-2013
6 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 3 ani

Bravo, Sol Luna Bay!

Dragii mei, tocmai ne-am intors din vacanta... de, exact, din Obzor, hotel Sol Luna Mare Bay... vreau sa va spun ca mai intai am citit comentariile postate de cei dinaintea mea si am o intrebare: oameni buni, voi, cand va alegeti o destinatie de vacanta, nu stiti sa intrebati despre toate aspectele care va intereseaza??? Fel si fel de nemultumiri: ba ca e hotelul in camp, ba ca parcarea e in sant cu buruieni, etc... voi va alegeti destinatiile cu ochii inchisi? ... sau poate ca e vina agentiei ca nu v-a furnizat informatiile necesare... Oricum, ideea e urmatoarea: pentru o vacanta reusita, trebuie sa va ganditi la tot inca de la inceput, si aici ma refer la alegera agentiei de turism. Dar asta depinde de fiecare in parte... asa ca sa trecem la subiectul principal: hotelul Sol Luna Bay. Pentru inceput:

RECEPTIA si CHECK-IN-UL: - cazarea (6 adulti si 2 copii) s-a facut in cateva minute, timp in care baiatul care s-a ocupat de bagaje ne-a asistat mereu, cu zambetul pe buze. Receptionerele foarte dragute, cu o engleza fluenta si amabile si foarte bine organizate. Hotelul foarte mare, aerisit, cu bun gust si extrem de curat!!! (la intrarea in hotel, puteti vedea toate premiile dobandite-se numara printre primele 99 cele mai bune hoteluri din lume).

CAMERELE: foarte spatioase, luminoase, curatenie cat cuprinde. Mobilier nou, mocheta pe jos, aer conditionat la discretie, muzica in baie ce se poate regla dupa bunul plac ca volum. Am avut placuta surpriza sa gasim in camera si patut pentru copil, utilat cu tot ce ii trebuie... lenjeria de un alb imaculat, prosoapele la fel (cele din urma se schimbau zilnic, inclusiv prosopul de pe jos din baie!). Cat despre curatenie... se facea curatenie! Pana si bateriile de la cada si chiuveta erau lustruite de puteai sa-ti faci freza-n ele! In plus, puteai sa-ti lasi bunurile la vedere, ca nu se atingea nimeni de ele (nu ca in Albena, unde maruntisul disparea ca prin minune, iar parfumul personal era folosit pe post de odorizant de camera de catre cameriste). Balconul si el de aemenea, mare, cu tot cu uscator pentru prosoapele si hainele ude. O masuta, 2 scaune erau si ele prezente acolo, numai bune de savurat noaptea tarziu o tigara...

RESTAURANTUL SI MANCAREA: dupa gustul meu, la superlativ! Pana si cele mai pretentioase persoane nu aveau cum sa plece flamande de acolo. Dimineata aveai de ales dintr-o gama foarte variata (mezeluri 6-7 feluri, cascaval, branza cateva tipuri, pateu-pui si porc, branza topita, unt, dulceata 6-7 sortimente, clatite, ciocolata alba si neagra, croissante-cu ciocolata, cu unt, cu branza sarata, multe feluri de paine, baghete, oua ochiuri si costita prajita-in fiecare zi, fel de fel de legume fierte sau crude astfel incat sa-ti poti tu prepara salata dorita, omleta, salate diverse cu fructe de mare, seminte de tot felul, fructe confiate, cereale, etc...

La pranz si seara diversitatea era si mai mare, mereu ciorba (de vacuta, a la grec, de peste, de perisoare) si supa (destul de anosta) iar mancaruri gatite cat cuprinde. Pana si cele mai pretentioase persoane puteau alege intre pui, vita si porc, ceea ce nu lipseau niciodata de la masa, in fiecare seara gatita altfel-foarte, foarte bunea. S-a servit chiar si iepure la tava, cocos in sos de portocale, cotlete de berbecut in crusta de migdale, sarmalute de orez in foi de vita, lasagna, canellonni... mult prea multe sortimente pentru a le putea enumera. Nu lipseau niciodata cartofii prajiti cu branza rasa si sosuri de tot soiul pentru simandicosii care faceau nazuri la restul mancarurilor... Gratarele erau si ele nelipsite, dar de obicei trebuia sa astepti ceva timp la coada... Cat despre deserturi... nu am cuvinte: foarte proaspete si extrem de gustoase: prajituri, torturi, savarine, amandine, banane in ciocolata, minieclere, budinci, creme, jeleu de fructe, inghetata-nelipsita si foarte buna! , fructe foarte multe fructe (pepene galben, rosu, prune, nectarine, pere, mere, banane, portocale, kiwi, grapefruit...). De asemenea, erau nelipsite legumele pentru salate (ceapa alba, rosie, fasole alba, rosie, baby-corn, castraveciori murati, gogosari, masline cateva tipuri, branzeturi, porumb, pasta de masline, morcovi, rosii, castraveti, peste marinat, fasole pastai, mazare, varza... Sincer, nu aveai cum sa pleci nesatul! Cei care spun ca mancarea e proasta inseamna fie ca sunt prea pretentiosi, fie nu stiu sa combine alimentele... Pana si copiii (pentru care ne faceam griji) au avut de unde alege si nu a patit nimeni nimic, nici o toxiinfectie alimentara sau sa se planga cineva ca i-ar fi rau... Bauturile erau chiar ok: mereu la dispozitie 2 dozatoare: unul cu bauturi acidulate (coca-cola, coca-coca light, fanta, sprite, apa minerala) si altul cu bauturi neacidulate (nectar de portocale-foarte bun! , copiii l-au devorat, suc de mar-delicios, suc de ananas, suc de cirese si apa plata), dozator de bere, vin alb (bun) si vin rosu (nu l-am gustat). Dozatoarele acestea le gaseai peste tot: pe plaja, la barul de langa piscina ptr. adulti unde aveau si bauturi alcoolice (sotului i-a placut coniacul), il lobby, in restaurant si pe terasa unde se tineau spectacolele.

Intre mese, mereu gaseai in lobby si la barul de la piscina fel de fel de minipateuri (dulci si sarate), prajiturele, inghetata, dar cat sa mananci?!... Personalul din restaurant forte prompt si serviabil, mereu cu zambetul pe buze.

ENTERTAINMENT: in fiecare zi de la 20.30 la 21.30 miniclub pentru copii (foarte apreciat de copii), apoi pentru adulti cu fel de fel de concursuri (primesti o diploma si o sampanie-noi am castigat de 2 ori), si in fiecare seara altceva. Mi s-a parut destul de variat si interesant. Contrar a ceea ce scria cineva mai devreme, cei din echipa de animatie sunt foarte draguti, rup si in romana cateva cuvinte si nu tin cont de ce natie esti. Trateaza pe toata lumea la fel de frumos. Doar ca programul lor tine o ora, o ora jumate maxim. De la 23.00 practic nu mai ai ce sa faci, decat sa stai in lobby si sa consumi pe banii tai sau sa te plimbi...

In timpul zilei organizeaza fel si fel de activitati: polo pe apa, baschet in apa, fotbal pe plaja, lupte sumo (ii imbraca pe barbati in niste costume de sumo cu burete, foarte haioase) -toate astea pentru domni. Pentru doamne, dansuri zonga. Pentru copii, picturi pe fata si miniclub.

PLAJA: curata si frumos amenajata, cu multe sezlonguri cu umbrelute si masute, totusi pareau putine pentru capacitaea hotelului. Daca te duceai pe plaja dupa mic dejun, aveai noroc daca prindeai sezlong langa piscina... majoritatea se trezeau la 05-06 si puneau prosoape pe ele, semn ca sunt ocupate... mai este o portiune langa, cu plata: 6 leva sezlongul. Destul de ocupate si acestea. Plaja cu nisip, intrarea in mare destul de lina. In rest... in fiecare zi veneau fetele de la bar cu cocktailuri pe plaja (foarte bune, cu alcool).

Singurul minus pentru noi a fost aqua park-ul ce nu e inca licentiat, dar asta, REPET, stiam dinainte de a ajunge acolo, datorita agentiei. care ne-au spus si plusurile, si minusurile.

Magazinele din hotel sa stiti ca au cam aceleasi preturi cu cele din statiune, nu prea e diferenta. Statiunea e mica si destul de plictisitoare.

Per ansamblu, am avut un concediu foarte frumos, chiar am avut de toate la dispozitie si am fost tratati foarte frumos. Si credeti-ma, hotelul acesta chiar merita, conditiile sunt excelente, o spun din experienta, comparand cu hotelurile de 4 stele din alte tari, la care am fost. Acum pot adauga si Bulgaria (cu toate ca la Albena a fost un dezastru cap-coada) la frumoasele momente petrecute in Egipt, Creta, Muntenegru si Croatia.

Trimis de ralu.constantin in 17.07.13 11:22:22
Validat / Publicat: 17.07.13 12:24:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 3746 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ralu.constantin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [17.07.13 12:24:27] »

Foaret bun review de debut

@ralu.constantin: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

coco codruta [17.07.13 13:00:32] »

Buna ziua, felicitari pr review, ma bucur ca ati avut un concediu reusit la acest hotel, si eu am avut un concediu excelent la acest hotel in mai (vezi impresii) si nu imi venea sa cred ce au scris cei care sau intors de la acest hotel dupa mine. Aveti perfecta dreptate inainte sa mergi intr-o vacanta trebuie sa intrebi despre toate aspectele care te intereseaza (localizarea hotelului, pretul parcarii).

Felicitari inca o data.

PAA [17.07.13 14:07:19] »

Salut

Felicitari pentru review-ul tau. Ai punctat excelent tot ce ma interesa pe mine, si mai ales ai adus argumente prin pozele adaugate. Mi-a mai venit inima la loc, pentru ca incepusem sa-mi fac probleme pentru alegerea facuta (voi merge in august). Si alegerea mea a fost facuta mai ales pentru parkul de apa, sper sa am putin mai mult noroc si sa se deschida pana atunci, desi cei de la hotel se feresc sa dea o data exacta a deschiderii.

Bravo

bogdan_manolica [17.07.13 18:22:26] »

@ralu. constantin: Salut,

Exact din cauza acestor review-uri mi-am spus si eu parerea ca ceilalti sa fie avertizati ca e posibil in functie de pretentii sa nu fie atat de extaziati... la banii astia am mers la hoteluri mult mai bune problema este daca ai cu ce sa faci comparatie.

Nu e vina agentiei ca la un alt hotel la care am fost au fost conditii mai bune.

Ca sa dau un exemplu la camera: un monitor (ca nu pot sa-i spun televizor), o mocheta patata care si la firma la mine pe holuri e de calitate mai buna si o canapea murdara de voma, niste cearsafuri care bat mai mult in gri si nicidecum in alb.

ralu.constantin [17.07.13 21:57:47] »

@PAA: Ma bucur ca am putut sa-ti fiu de folos, noi chiar am fost multumiti... sper sa aveti noroc si de Aqua Park, noi din pacate n-am putut profita de el...

Depinde mult si de atitudinea turistului... daca mergi cu inima deschisa si vrei sa te distrezi e super ok, dar daca mergi chitit sa cauti nod in papura si sa faci comparatii cu alte hoteluri, normal ca o sa gasesti si neajunsuri...

Concediu placut si drum bun!

ralu.constantin [17.07.13 22:04:08] »

@coco codruta: Da, nici mie nu mi-a venit sa cred ce am citit, mai ales ca eram asa euforica dupa concediu... acum poate tine si de noroc... , dar noi am specificat la agentie ca avem 2 copii de 2, respectiv 3 ani si vrem camere decente... in consecinta, am primit 3 camere consecutive, fiind 3 familii, la etajul 6... mai bine de atat nici ca se putea!

ralu.constantin [17.07.13 22:26:44] »

@bogdan_manolica: Buna, imi pare rau ca n-ati avut parte de conditiile la care v-ati fi asteptat, . pacat... sunt niste bani cheltuiti totusi... si noi am avut parte de concedii la hoteluri de 4 stele, in alte tari, la servicii superioare acestora, cu aranjamente din prosoape in forma de animale, flori naturale si ciocolata in camera (tot la 4 stele), dar aspectul acesta nu ne-a impiedicat sa ne simtim bine si sa ne distram. Nu am spus ca raportul calitate-pret la Sol Luna Bay a fost excelent (cu putin peste pretul de aici si avion inclus am fost in Egipt la conditii hoteliere mai bune), dar nu ni s-a parut nici exagerat... crede-ma, si eu as fi putut face muuuulte comparatii, dar nu pentru asta am plecat de acasa, nu acesta era scopul... Cu riscul de a ma repeta, are si agentia un rol destul de important, depinde cat de deschisi sunt si oamenii de acolo si cat de important e pentru ei confortul clientului... ca poate si noua ne-ar fi dat camere la intamplare, dar am specificat clar ce ne dorim si nu vrem sa avem surprize neplacute, mai ales cu 2 copii mici in carca...

Acum fiecare e liber sa-si exprime opinia, doar pentru asta s-a infiintat site-ul acesta...

Sper ca urmatorul concediu sa fie asa cum vi-l doriti!

bogdan_manolica [17.07.13 23:17:33] »

@ralu.constantin: M-ai inteles gresit. Am avut si eu un concediu placut pentru ca trec destul de repede peste aspectele neplacute si in general ma informez inainte de a pleca undeva.

De obicei sunt mai sever dupa cand fac un review pentru ca persoanele care vor sa mearga in aceeasi locatie sa fie constiente la ce conditii merg. Din punctul meu de vedere este mai corect sa expui si lucruri bune si lucruri rele pentru ca ce pentru tine pare indiferent sau tolerabil pentru altcineva poate parea ceva netolerabil.

Cum inainte de mine majoritatea notelor ca si in cazu tau au fost peste 9 mi s-a parut ceva in neregula. Daca asta este hotel de 9.80 pentru altele ar trebui inventate note peste 11.

ralu.constantin [18.07.13 17:00:09] »

@bogdan_manolica: Nu, n-am inteles gresit deloc, doar mi-am exprimat punctul de vedere, la fel ca si dumneavoastra... e clar ca acestea nu coincid! Si daca Sol Luna nu s-a ridicat la inaltimea asteptarilor, incercati sa mergeti cu banii pe care i-ati dat aici, aceeasi perioada de timp, la un hotel de 4 stele pe litoralul nostru, All Inclusiv... atunci sa vedem... Oricum faptul e consumat, banii au fost dati, vacanta consumata...

Va doresc numai bine si concedii cat mai frumoase in continuare!

O zi buna!

RaduG [22.07.13 12:52:19] »

Sunt uimit!

Te-au platit aia de acolo sa dai asa bune referinte?!

Daca tie ti se pare ca parcarea in camp la 10 leva e un lucru ok - asta e!

Daca ti se pare ca mancarea aia de porc - vita - pui, cu acelasi gust, este delicioasa - inseamna ca tu acasa consumi foarte mult fast-food sau nu prea gatesti.

Si toate prajiturile alea facute numai din prafuri...

Animatorii o rupeau pe romaneste... nici engleza nu stiu toti, daramite romana... mai ales fetele de la echipa de copii.

Inca o data sunt uimit cat de usor ne multumim noi romanii cu praf in ochi!

Dar gandeste-te ca la aceeasi bani si tot la 4 stele sunt conditii de 2 ori mai bune, cel putin.

Nu-ti pui intrebarea de ce?

Pentru ca bulgarii raspund de fapt cerintelor noastre: cantitate in locul calitatii.

Spui ca trebuie sa te documentezi inainte... asa este si crede-ma ca m-am documentat; dupa impresiile scrise de voi. Mare greseala, de acum o sa ma documentez dupa impresiile scrise de nemti si englezi.

Si sa stii ca nemtii platesc mult mai putin decat romanii la conditii de calitate superioara. Dar e partea lor, ca ei le-au contruit. Se poate mult mai bine al aceeasi bani.

Asta nu se intelege pret - calitate.

Apoi mi se pare desuet sa compari 4 stele in Bulgaria cu 4 stele in Egipt, Creta, etc. Prea suna a reclama... de fapt ma si intreb, e cam ciudat textul tau, prea totul e minunat... hmm...

cata_mincu [22.07.13 16:14:56] »

@RaduG: Apropo de parcare, nu este in camp.

Va rog nu mai dezinformati.

Parcarea aceea in camp este in afara hotelului (dupa bariere) si nu stiu daca se plateste. Eu am parcat imediat dupa bariera in dreapta. Erau vreo 30-40 locuri de parcare si mi-am gasit si eu acolo un spatiu intre 2 masini din Romania. Erau altii care parcasera pe langa hotel (nu e spatiu amenajat), dar fiecare se descurca cum poate.

A nu se intelege ca am fost multumit, dar stiam la ce sa ma astept dinainte.

RaduG [22.07.13 16:36:38] »

@cata_mincu:

Daca va uitati pe pozele postate de altii o sa vedeti ca este si parcare pe camp. In stanga cum intri. Si nu e numai camp, mai mult, e plin de bolovani. Dezinformare faceti dumneavoastra: exista parcare la acelasi pret in camp pe bolovani.

Si intr-adevar, sunt multe masini de romani...

cata_mincu [22.07.13 16:42:43] »

@RaduG: Am fost acolo acum 3 saptamani, deci stiu zona. Nu te obliga nimeni sa parchezi in zona respectiva. Asta incercam sa explic. La receptie te intreaba daca ai masina si daca le spui ca da si le dai numarul te taxeaza. Puteai alege sa zici ca nu ai masina sau nu vrei parcare si parcai in afara complexului (inainte sau dupa bariere). Am vazut masini parcate si pe faleza. Nu cred ca te taxeaza si pentru chestia asta.

RaduG [22.07.13 16:46:41] »

@cata_mincu:

Mda, de ce sa cerem servici conforme cu platile cerute. Mai bine ne descurcam... ca de aia suntem balcanici.

Ma rog, parcarea e ultimul lucru care nu mi-a placut...

Te felicit pentru o vacanta reusita!

ralu.constantin [23.07.13 15:22:01] »

@RaduG: Uimit ar trebui sa fii pe propria-ti persoana, sau mai bine spus de atitudinea ta incisiva. Nu mi se pare deloc ok. Daca tu ai fost dezamagit de servicii si te-ai intors de acolo plin de frustrari, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa-ti impartaseasca opiniile... si nu, nu m-a platit nimeni sa dau referinte asa bune, pur si simplu am luat lucrurile asa cum au fost si am fost multumita de ceea ce a iesit.

Si... e o mare diferenta intre mancarea gatita (si mancarea de acolo in general) si "fast-food"-ul tau (se vede si in fotografii!), parcarea iti oferea destule variante de a parca autoturismul din dotare (dumnezeu stie ce-ai cautat spre faleza!), cu animatorii te puteai intelege foarte bine in limba engleza - daca o stii, bine-nteles! (unul dintre ei vorbea si romaneste, destul de bine chiar)...

Acum, ca intelegi asa de bine mentalitatea bulgarilor vis-a-vis de cerintele noastre ("cantitate in locul calitatii"), poate ca nu o sa te mai uiti in gura oamenilor simpli ca noi si o sa-ti cauti o locatie de vacanta pe masura pretentiilor...

Cam multe lucruri ti se par dubioase si in neregula... de unde atata negativism si agresivitate nu stiu... pacat!

Pacat ca noi, cei cu impresii bune, trebuie sa suportam [...] celor ca tine, exprimate cu atata venin.

RaduG [23.07.13 15:44:06] »

@ralu. constantin:

Scuza-ma ca am agresat o persoana atat de minunata ca tine. Si plina de pozitivism.

Fara lectia ta de etica nu se putea.

Dar asa cum eu mi-am spus parerea (plina de frustrari - ca sa te citez) asa ti-ai spus-o si tu (plina de afectare - ca trebuie sa suporti unii ca mine).

Ce ai vrea toti sa aiba pareri ca ale tale?!

Nici eu nu am pretentia sa aiba toti pareri ca ale mele.

Dar pot sa spun ce nu mi-a placut.

Si fata de alte locatii (similare ca si bani) sunt multe care nu mi-au placut.

Dar avand in vedere ca tu compari Bulgaria cu Egipt, Creta, Muntenegru si Croatia e clar….

webmaster [23.07.13 15:52:48] »

Discuția a trecut în "diverse" - vă invit să vă opriți aici. orice alt ecou care nu este pe subiect - "hotel Sol Luna Bay Obzor" - va fi șters, iar autorul e posibil să suporte consecințele neconformării la invitaţia de mai sus.

ralu.constantin [26.07.13 12:44:33] »

@RaduG: Dar ce au, ma rog, Bulgaria, respectiv Sol Luna Bay de nu pot fi comparate cu alte tari, respectiv alte hoteluri de acolo? ... Pentru simplul motiv ca nu-ti plac tie? Asta se numeste discriminare.

webmaster [19.08.13 22:05:20] »

@dmirela: galben şi 2 zile supendare pentru atac la personaă. Pe AmFostAcolo se pot combate - musai CIVILIZAT - doar ideile exprimate, şi nu autorii acestora.

ravenala22 [12.11.13 14:43:14] »

Ne dati si noua pe privat agentia...

bogdan_manolica, cata_mincu, coco codruta, dmirela*, PAA, RaduG, ralu.constantin, ravenala22
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: