ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
ÎNSCRIS: 12.02.08
JUL-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Tranzit la marginea Europei

Am ales ca loc de popas de o noapte acest hotel in drumul spre Antalya.

Amplasarea este foarte buna, chiar in fata ferry-ului spre Canakkale, parcarea chiar in fata hotelului sau pe laterale.

Este un hotel destul de neangrijit, camerele mari si urate, putin mobilier si vechi, am avut 5 paturi in camera, baia mare, curatenia multumitoare, oricum pentru o noapte de somn a fost in regula.

Micul dejun se serveste la ultimul etaj cu priveliste la Dardanele, tip bufet, multumitor.

In zona exista cateva tersase si magazine unde se poate manca si face ceva cumparaturi.

Mult mai frumos este peste garla in Canakkale dar nu am mai gasit cazare convenabila acolo.

In concluzie, un loc bun pentru dormit si cam atat.

Trimis de calingolea in 17.07.13 11:10:18
Validat / Publicat: 17.07.13 11:48:59

VIZUALIZĂRI: 1314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calingolea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Arya
[17.07.13 13:58:28]

@calingolea

Te rog sa detaliezi traseul urmat pana in Antalya (kilometri, timp).

Multumesc.

calingoleaAUTOR REVIEW
[18.07.13 08:56:43]

@Arya: noi la dus am cam exagerat cu opririle; prima zi a fost Suceava-Buzau-Calarasi (trecere cu bacul 35 lei de masina) -Silistra (oprire la Danube hotel), a doua zi Silistra-Shumen (portiune complet nou asfaltata mai putin 5 km la care lucrau inca) -Yambol-Elhovo-Lesovo-Turcia.

Portiunea intre Shumen si Yambol a fost mai dificila fiind prin munti si deasemenea in lucru. Pe toata Bulgaria nu am avut nici un fel de neplaceri, distanta a fost de 315 km in 4-5 ore; vama cu Turcia foarte rapida, trecere consecutiva cu masina in fata a 4 ghisee.

In Turcia traseul e cunoscut, la ora 6 eram deja la hotel la Eceabat. A treia zi vizitat Troia, Efes, oprire la Kusadasi la Happy apart Hotel. Ultima zi Kusadasi - Antalya, la ora 15-16 eram deja la destinatia finala.

Am ales acest traseu fiind cu alti prieteni prima oara in Turcia si au vrut sa viziteze punctele de interes.

Costurile de familie au fost 25 euro Silistra, 57 euro Eceabat, 36 euro Kusdadasi + motorina, taxa bac, 35 lire HGS.

La intoarcere a fost Antalya - Istanbul (2 nopti cazare Soho Ortahoy - 49 euro pe noapte) si Istanbul-Suceava (de data asta traseul prin Elhovo-Yambol-Kotel-Omurtag-Targoviste-Razgrad-Ruse-Giurgiu taxa pod 2 euro). Am avut cu noi ca gps IGO pe telefonul mobil cu hartile din 2011-2012 nu a fost nici o problema, a stiut absolut toate drumurile, inclusiv pe Bulgaria.

Ca si km totali au fost la dus 2000 km inclusiv micile abateri la Troia si Efes, 200 km locali in Antalya (Alanya, Manavgat) si 1800 km la intors. Pretul la motorina in Turcia oscileaza intre 4,2-4,5 lire litrul.

Bani am schimat pe tot traseul, cursul variind intre 2.3-2.5 lire pentru un euro, motorina am mai pus si cu cardul. Taxe de intrare la obiective turistice de persoana (copii pana in 12 ani gratis) au fost Troia 15 lire, Casa fecioarei Maria 15 lire, Efes 25 lire, Hagia Sophia 25 lire, palatul Topkapi 25 lire + 15 lire haremul. Transport in Istanbul cu tramvaiul modern 3 lire de pers calatoria, cu autobuzele 1,95 lire.

Pentru alte intrebari, oricand cu placere.

O zi buna

Arya
[18.07.13 09:17:56]

@calingolea

Iti multumesc pentru precizarile suplimentare. Ceea ce ma interesa de fapt era tronsonul Kusadasi-Antalya care ar putea fi o varianta daca vreau sa nu mai traversez Istanbulul. Vad ca exista o diferenta de 200 de km intre traseul de la ducere si cel de la intoarcere, abaterile de la traseu pentru Troia si Efes nedepasind 20-25 de kilometri.

calingoleaAUTOR REVIEW
[18.07.13 09:31:22]

@Arya: asa este, traseul la dus a fost mai lung si ca distanta si ca timp. Tronsonul Kusadasi-Antalya a fost: Kusadasi-Germencik-intrare pe autostrada (de aici am cumparat HGS-ul) -Aydin-Saraykoy-Denizli-Serinhisar-Sogut-Antalya. Practic traseul urmeaza drumul E87 pe harta. Drumul foarte, foarte bun si liber, mai ales dupa Denizli.

In ansamblu, cea mai grea portiune din tot traseul a fost Canakkale-Izmir fiind foarte multe semafoare si destul de aglomerata dar nu este de speriat.

calingolea
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Eceabat Hotel: