ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2013
ÎNSCRIS: 04.07.10
JUL-2013

Dragut hotel

Buna ziua

Tocmai ne-am intors de 2 zile de la acest hotel.

Tin sa multumesc celor care au scris pe acest site pentru indrumarile despre drumul catre Thassos. Am setat gpsul de acasa pe traseul aflat de pe site;

Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Veliko Tirnovo - Nova Zagora - Svilengrad - Orestiada - Alexandroupoli - Keramoti.

Drumul in mare parte a fost bun, in Bulgaria, in una din localitati pe circa 2 km sint cratere in asfalt unde se merge incet. In Grecia drumul cu citeva denivelari pin la autostrada. In Bulgaria am intilnit un singur echipaj de politie iar in Grecia 2 echipaje in localitatile pina la autostrada.

Am plecat din Bucuresti la 6.00 si am ajuns in Keramoti la ora 17.00 unde ne-am cazat la hotel Filippion exact linga portul de unde am luat ferybotul. Pe drum am respectat in mare parte limitele de viteza din cauza asta am facut 11 ore (se poate face si mai putin). A doua zi ne-am dus pe plaja din Keramoti, eram nerabdatori sa intram in apa. Foarte draguta plaja, cu nisip, cu pomi pe margine in departare se vedea frumoasa insula Thassos.

Din Keramoti am luat ferybotul la ora 12.00 si la 14.00 am ajuns la hotel.

Hotelul se gaseste foarte usor, din sosea se vede pe dreapta la 4o metri.

Ajunsi la hotel am cauta receptia, care nu se afla in hotel.

Un anunt in engleza ne spunea ca receptia se afla in celalt hotel, Thalassies linga mare la circa 30 m.

Desi de la agentie ne-au spus ca avem aer conditionat, am constatat la fata locului ca trebuie sa platim 5 euro pe zi, pina la urma nu am platit peentru ca camera ni s-a parut racoroasa si chiar nu am avut nevoie de aer conditionat.

Mare atentie hotelul nu are plase de tintari luati din tara aparate de tintari va vor fi de folos.

Mincarea a fost suficienta;

dimineata -

ou, brinza, rosie, castravete, o felie salam, o felia cascaval, unt, gem, o felie cozonac sau placinta. Asta era in fiecare zi. Cafeaua era cam slaba.

cina-era diferita in fiecare seara;

souvlaki, giros, frigarui de porc, musaka etc

la astea mai puneau si garnitura

salatele erau in fiecare seara; rosii castraveti, tatiki. Ce a fost foarte frumos era faptul ca teresa unde mincam era pe malul marii.

Seslongurile nu se platesc nici la piscina nici la mare.

Hotelul are o portiune mica de plaja unde incap circa 25 sezlonguri (toate albastre) daca va asezati pe sezlonguri de alta culoare, puteti sta doar daca consumati ceva de la terasa hotelului respectiv. Plaja este cu pietricele, ca sa intrati in apa va trebuie papuci de plaja. Apa este curata.

Dupa 2 zile am plecat in turul insulei cu masina. Am descoprit peisaje superbe si citeva plaje frumoase. Ne-am oprit sa facem plaja dupa vreo 30 km de orasul Limenaria (unde stateam) in superba plasa PARADISE BEACH. Merita sa mergeti pina acolo; nisipul este extraordinar de fin iar apa prea limpede, iar plaja este inconjurata de munte. Atit de mult ne-a placut incit am mers si a doua zi. Iar noi avem ceva experienta cu plajele; anul trecut am fost in Corfu, acum 2 ani la Duny (Bulgaria), acu 3 ani Kemer (Turcia) etc. Plaja PRADISE BEACH o pot compara cu plaja Kukunaries din insula Skyatos.

Orasul in care am stat Limenaria este foarte dragut; are o strada pe malul marii cu taverene si magazine unde ieseam seara la plimbare.

Ce mi-a placut este faptul ca nici o taverna nu da muzica tare incit sa deranjeze trecatorii...

Acum sa va spun si despre drumul de intors.

Am plecat din Limenaria la ora 9. Prin Bulgaria nu am mai respectat limita de viteza prin localitati, ne grabeam spre casa. Am trecut vama la Giurgiu si dupa 30 km ma opreste politia, am fost inregistrat cu radarul in localitatea CALUGARENI cu 75 la ora. Am platit amenda 160 lei.

Pe la ora 21 am fost acasa. Din Limenaria pina in Bucuresti 12 ore.

VA UREZ CALATORIE FUMOASA

si fara evenimente neplacute

Trimis de sandu1971 in 17.07.13 08:50:46
Validat / Publicat: 17.07.13 10:09:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: PARALIA KATERINI, SKYATOS, CORFU,

VIZUALIZĂRI: 7256 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu1971); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 la cina

[17.07.13 17:08:45]

@sandu1971: Buna ziua

Ati fost cazati la Hotel Thalassies sau Thalassies Nouveau? Noi avem doua camere rezervate in august la Hotel Thalassies 2* si nu prea am gasit impresii despre el. Am emotii, dar sper sa fie totul ok .

[19.07.13 18:05:13]

@R-I-R:

Buna

Am fost cazati la Thalasies Noveau

Piscina, plaja, masa sint aceleeasi pentru ambele hoteluri.

Thalasies este bine situat chiar pe malul marii, Thalasies noveau este ceva mai in spate la 30 m. Cele 2 hoteluri sint despartite de piscina.

[22.07.13 09:11:20]

@sandu1971: Buna dimineata si merci de raspuns.

O ultima ingrijorare a noastra este cea legata de parcare... sunt locuri suficiente, asigurate pentru cei cazati in hotelurile lor? Este cu plata? Ati intampinat vreo problema?

[28.07.13 10:03:31]

@R-I-R:

Cind ajungeti la hotel intrati pe aleea din fata hotelului Thalassies Noveau

treceti de hotel si de piscina si veti gasi citeva locuri de parcare linga hotel Thalassies.

Noi nu am platit si am parcat in fata hotelului Thalasies Noveau, nu au fost probleme cu parcarea. O sa pun o poza cu masinile parcate. Sper ca m-am facut inteles.

[29.07.13 10:04:59]

@sandu1971: Va multumesc pentru explicatie. Daca veti pune si poze cu parcarea e super.

Sper ca nu v-am stresat prea tare cu intrebarile mele .

Toate bune.

[29.07.13 10:39:56]

@R-I-R: Buna

Nu sint o problema intrebarile.

Am o poza cu masinile noastre parcate in fata hotelului Thalassies Noveau (poza e facuta de la balconul camerei noastre) nu si cu parcarea din spatele hotelului Thalasies, pentru ca voi o sa parcati in spatele hotelului fata lui fiind catre mare. Oricum chiar daca veti parca linga Thalassies Noveau nu va fi o problema.

vacanta placuta

dana.68
    [01.08.13 19:18:03]

@sandu1971:

Ma bucur tare mult pentru impresiile postate si va multumesc! Eram disperata ca nu gaseam pareri decat pe booking.com! Noi plecam pe 26 august si sper sa avem o vacanta frumoasa! Ferrybotul circula la anumite ore sau din ora in ora? Cat a costat?

Manastirea Arhanghelului Mihail nu e aproape? Ce se mai poate vizita in afara de plaje???

multumesc!

Dana

[04.08.13 21:52:24]

@dana. 68: BUNA SEARA

programul ferybotului se poate gasi pe google, circula la o ora si 45 min interval conform programului, dar la fata locului am constatat ca erau mai dese, probabil in functie de nr pasagerilor. Pretul este 20 euro pentru masina si 3 euro de persoana, daca lu-ati ferybotul din Keramoti.

Acea manastire este la circa 25 km. Nu stiu ce se poate vizita in afara de plaje.

dana.68
    [05.08.13 08:22:31]

@sandu1971: multumesc mult! numai bine!

[22.08.13 21:43:27]

O concluzie finala este ca hotelul nu este pentru pretentiosi, iar raportul calitate -pret este ok

[24.08.13 10:45:35]

@sandu1971: Cind am ales sa merg la acest hotel am citit parerile de pe alt site scris in engleza. Acolo sint numai pareri pozitive postate de turisti din alte tari care au fost la acest hotel, iar parerile lor erau;

cel mai bun hotel din limenaria sau;

cea mai buna vacanta si ca vor revenii cu siguranta in insula Thassos

Sint un pic surprins sa vad parerile negative din celalat rewiev.

Noi am fost anii trecuti la hoteluri de 4 si 5 stele cu all inclusive

Eu cred ca pentru pretul platit la Thalassies Noveau a fost bine. M-a steptam la mai rau.

[06.09.13 13:20:37]

[07.09.13 09:10:22]

@webmaster:

Salut

Este ok pozitionarea pe harta.

dana.68, R-I-R, sandu1971
    Alte impresii din această RUBRICĂThalassies Nouveau Hotel: