ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 22.04.08
JUL-2013

Un hotel bun

In acest an, o oferta “last minute” ne-a dus la acest hotel. In al cincilea an de concedii consecutive in regiune Antalya am ajuns acum si in Alanya, ultima statiune estica de pe litoralul turcesc al Mediteranei. Am evitat pana acum aceasta zona in primul rand din cauza distantei mari de la aeroport (cca 100 km, adica 2-2,5 ore) dar si datorita plajelor mai pietroase. Dar cum fetita a crescut intre timp, a suportat bine atat drumul cat si plaja.

Din cauza orei tarzii de plecare din Timisoara (20.00) am ajuns la hotel pe la ora 1.00. Dupa 10 minute de stat la receptie, unde ne-au intrebat si daca dorim sa mancam, am ajuns in camera. Dimineata am observat mai bine atat camera, cea mai mica dintre toate in care am stat pana acum, cat si imprejurimile. Hotelul este asezat, ca majoritatea, perpendicular pe linia marii, pentru a avea cat mai buna vedere la mare din toate camerele. Este format din doua corpuri, unul in spatele celuilalt, unite intre ele prin restaurant. Fiecare corp are un lobby foarte spatios, in cel din fata fiind si receptia, accesul la cele 5 etaje facandu-se cu cate 2 lifturi la fiecare corp.

Camera noastra varianta “economy” era intr-adevar micuta, cu un balcon mic cu o masuta si 2 scaune din plastic si un uscator de rufe pe perete. Eram pozitionati in al doilea corp, pe latura sudica, adica spre primul corp. Vedere la mare aveam atat in stanga, cat si in dreapta noastra. Balcoanele sunt astfel concepute, incat nu te vezi cu nici un vecin, ceea ce iti da o mai mare intimitate. Televizor LCD marca Beko, destul de mare, cu telecomanda de la receptie contra 10 euro garantie, pe care ii primesti la plecare. Fiind 2 adulti si un copil, am avut un pat dublu si unul simplu, foarte comode, la fel si perinile. Minibar cu 3 sucuri la cutie de 0,2 litri, 3 ape plate de 0,5 l si 3 ape minerale de 0,33 l, completat zilnic. Baia suficient de spatioasa, cu cada, uscator, 3 flacoane cu sampon, 3 prosoape mari, 3 mici si unul de calcat in picioare. Curatenie zilnica, de obicei pana la ora 12.00, maxim 13.00. Am avut si surpriza unor aranjamente din prosoape, flori si frunze, fara sa dam ceva cuiva. Apoi am observat ca femeia de servici era un barbat 

Restaurantul principal era intre cele doua corpuri si aveai acces din ambele parti. Terasa era relativa mica, de fapt erau 2 terase, una chiar langa geamurile restaurantului, unde se faceau si gratarele, iar cealalta la circa 10 m, intr-un fel de foisor foarte spatios si foarte umbrit de vegetatie. Micul dejun, conform obiceiului, format din omlete, clatite sau ochiuri de ou facute pe loc pe terasa. In schimb, primul hotel in care am mancat paine cu ou (paine pane), facuta tot pe loc pe terasa, la micul dejun, foarte buna de altfel. Pranzul format din diverse preparate cu legume, carnuri de miel, vita, pui sau curcan, plus cateva pide-uri facute in cuptorul de pe terasa. Prima oara cand in Turcia am mancat o ciorba de legume acrisoara foarte gustoasa, din pacate intr-o singura zi. In rest, supele crema clasice, unele bune, altele … depinde de gusturi. Salate de diverse forme, consistente si compozitii, la fiecare mic dejun, pranz si cina. Cinele, in schimb, ca peste tot, mult mai bogate ca diversitate, cu gratare facute pe terasa, frigarui, etc. In general, nu era o varietate foarte mare de mancaruri, dar erau foarte bine gatite si gustoase majoritatea. La capitolul dulciuri baclavelele nu lipseau nici la pranz si nici seara, in 2 forme. In rest, prajituri bune cu mere, cu branza, “negrese”, etc. Fructele erau destul de diverse: banane, pepene rosu, pepene galben, struguri, piersici, etc.

Atat in restaurant cat si in toate barurile, cafeaua era Jacobs la dozator, relativ buna, apa plata la dozator cu bidon de 20 litri plus sticle de 0,5 litri la baruri. Sucurile gen TEC erau la dozator cu autoservire, foarte dulci si colorate. Fiica mea a baut o data si a renuntat. La baruri puteai cere sucuri acidulate din gama Coca Cola (Sprite, Fanta, etc.) tot de la dozator. Pe plaja era un bar care se deschidea la ora 10.00 fix. A fost cel mai bun bar de plaja din toate hotelurile in care am stat, deoarece avea toata gama de bauturi alcoolice, servea cocteiluri si avea un frigider cu vinuri imbuteliate la sticla din care erai servit la pahar. In plus, la ora 11.00 tot pe plaja incepea snack barul, adica aveau un cuptor un faceau in fiecare zi 2 feluri de pizza FOARTE BUNA (una cu branza si una in plus cu legume si salam). Mai aveau cartofi prajiti, salate si iti puteai face hamburgeri din ingredintele dorite: chifle, carne, salate, muraturi, ceapa, sosuri. Hambugerii si cartofii prajiti se puteau manca pana la ora 17.30 cand se inchidea si barul, dar pizza se termina mai repede, nu stiu pe la ce ora. Peste tot era bere la halba Efes, foarte buna, nediluata. Bauturile alcoolice locale dar de buna calitate si in cantitatea dorita, inclusiv in cocteiluri. Mai este un snack-bar la piscine, doar cu hamburgeri, cartofi prajiti si gozleme sarate, tot de la ora 11.00 la 17.30. La piscine mai este un bar doar cu bauturi alcoolice si racoritoare similare. Pe plaja era si ayran la dozator. La snack-barul de la piscine se serveste inghetata de la ora 14.30 la 15.30, cate un sortiment diferit in fiecare zi.

Plaja este cu nisip in zona sezlongurilor, iar accesul se face din zona hotelului printr-un tunel pe sub sosea. Tunelul este iluminat si foarte curat, decorat cu picturi marine pe pereti. De la sezlonguri incepe portiunea cu pietris de circa 3-4 m pana la mare, in care se intra pe pietris destul de abrupt, dupa care la circa 2-3 m incepe nisipul pe fundul apei care se face tot mai adanca. Sezlongurile au saltele, unele destul de uzate si sunt acoperite fiecare cu umbrelute patrate si nu cu copertine. E un pic dificil se te muti dupa umbra, dar am avut norocul ca in aceast an sa avem maxim 33 grade, iar aproape in fiecare dimineata erau nori pana pe la ora 10-11. Apa era destul de calda, dar mai murdara ca in alti ani, poate din cauza valurilor mari din primele zile. Erau si un fel de alge, nu foarte deranjante si in cantitati mici. In a 3-a zi dupa amiaza a aparut pe plaja o vola mare care pana dimineata a curatat tot malul de pietrisul adus de valuri in zilele anterioare. Iar dimineata, un om aduna toate algele depuse de valuri pe plaja, desi nu erau deranjante. Ca recomandare pentru confortul propriu, luati papuci speciali de apa de acasa. Gasiti si la magazinul din hotel la circa 15-20 euro. La valuri mai mari accesul in si dinspre mare este dificil fara incaltaminte stransa pe picior.

Piscinele sunt 4 la numar, dintre care 2 de adulti, una la tobogane si una pentru copii mici. Aceasta din urma este acoperita, are un tobogan pentru copii mai mari si unul pentru bebelusi. Toboganele mari sunt 3, dintre care 2 drepte si abrupte si unul in curbe, mai lin. Programul de la tobogane este de la 10.30-12.00 si 14.30-16.00.

Echipa de animatie din 7 persoane organizeaza ziua volei, botscha, aqua-gym, jocuri de piscina, etc. iar seara cu copii program de desene animate la miniclub dupa care minidisco. Spectacolele de adulti nu sunt din cele mai reusite, se vorbeste aproape exclusiv limba rusa (90 % din turisti), singurul spectacol mai deosebit a fost cel din seara turceasca unde au prezentat si dansat dansuri specifice turcesti mai mult de o ora. Amfiteatrul pentru spectacole este situat dupa piscine, chiar in partea din spate a resortului, astfel ca in camere nu se aude nimic de acolo. Este inconjurat de conifere iar seara este o adevarata placere sa simti mirosul acestora.

In concluzie, la minusuri ar fi plaja cu pietris, camerele relative micute si cam atat. Personalul este foarte amabil, saritor, prietenos, de la receptie, pana la baruri, restaurante si curatenie. Este un hotel unde am mai veni.

Trimis de dognean in 16.07.13 23:30:29
Validat / Publicat: 17.07.13 00:06:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Miracle-Lara, Belek Beach, Seamelia-Side.

VIZUALIZĂRI: 9869 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dognean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din camera.

dea [13.08.13 17:18:50] »

am citit cu mare atentie detaliile despre hotel si va multumesc ca ati detaliat foarte frumos seviciile si hotelul.

Totusi as dori sa va mai intreb daca bauturile de import erau doar la barul de pe plaja?

De asemenea puteti sa-mi spuneti daca discoteca si bauturile de la discoteca se platesc.

Despe serviciile de la centrul spa puteti sa-mi spuneti daca baia turceasca, sauna sunt gratuite?

Multmesc

Deborah77 [13.08.13 17:33:55] »

Senzational pretul, daca este cel total... ati prins o super-oferta. Ati inclus acolo si taxele de aeroport?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.08.13 20:32:47] »

@dea:

Hotelul are doar all inclusive, deci nu vei găsi băuturi de import decât contracost, indiferent de bar.

Se pare că nu ai citit cu suficientă atenție, deoarece autorul a precizat că este vorba doar de băuturi LOCALE

dea [13.08.13 20:42:56] »

- asa a scris domnul dognean

Iar daca studiati, domnul dognean a mai fost in turcia la hotel miracle care era cu ultra all... insa nu vreau sa intru in polemica cu dumneavoastra, din contra -

Poate ar fi mai bine sa va spuneti parerea in cazul in care ati fost la hotelul Aydinbey Gold Dreams

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.08.13 20:59:19] »

@dea:

Fără supărare, dar din citatul de mai sus nu reiese nicicum că ar fi vorba de băuturi de import.

Autorul a apreciat în mod special barul de pe plajă de la acest hotel doar pentru faptul că aici se serveau și băuturi alcoolice+cocktailuri+vin, deoarece sunt destule hoteluri, chiar cu UAI, dar care pe plajă nu servesc decât băuturi răcoritoare și maxim bere.

Nu am fost la acest hotel și nici nu intenționez în viitorul apropiat, dar am căpătat suficientă experiență de-a lungul ”anilor de Turcia”, care-mi permite să-mi dau cu părerea cu riscuri minime de a greși.

Oricum ar fi, așteptăm confirmarea autorului care A FOST ACOLO.

dea [13.08.13 21:12:10] »

@nicole33: Ma bucur ca sunteti foarte bine informat, poate imi sugerati dumneavoastra un hotel din turcia de 5 stele care sa aiba bauturile din import gratuite la unul din hotelurile la cre ati fost

Multumesc

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.08.13 21:27:18] »

@dea:

Am vrut să-ți răspund pe privat pentru a nu fi off topic aici, dar nu ai activată opțiunea de a primi mesaje private.

L.E. Sau și mai bine ai putea iniția o solicitare CMR în care să precizezi zona în care dorești să mergi, un buget aproximativ, perioada dorită și condiția cu băuturile de import incluse. În acest fel întrebarea ta ar fi mult mai vizibilă și vei avea surpriza de a primi multe recomandări utile.

dea [13.08.13 21:31:29] »

@nicole33: adresa mea de mail [...]

Multumesc

webmaster [13.08.13 21:44:48] »

@dea: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

dognean [13.08.13 22:22:02] »

@ tuturor

Bauturile LOCALE sunt incluse. La unele hoteluri am baut bere Tuborg, mai proasta decat Efes. La Miracle era Efes, inclusiv in minibar (aici nu era bere in minibar).

Din experienta de pana acum, conceptul de AI su UAI in Antalya depinde foarte mult de management. Teoretic la UAI ai incluse bauturi din import, dar ele pot fi din Bulgaria, Romania, etc. Uneori cele locale sunt de preferat celor din "import". Repet, depinde de management.

Pentru mine, ideea de bauturi de import conteaza prea putin, in raport cu alte facilitati.

dognean [13.08.13 22:29:25] »

@Deborah77: Da, toate taxele incluse. A fost un "last minute" gasit pe Internet.

dea [13.08.13 22:30:54] »

@dognean: multumesc de raspuns

dognean [13.08.13 22:32:55] »

@dea: Discoteca incepea dupa ora 11.00, cand ne retrageam la camere, deci nu pot sa spun ce era acolo.

Sauna este gratuita iar baia turceasca, din ce stiu, este gratuita pentru anumite proceduri.

dea [13.08.13 22:42:46] »

@dognean: multumesc

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.08.13 02:47:59] »

@dea: Acest hotel este unul dintre cele mai ieftine din toata zona Antalyei. Bauturi alcoolice straine (si aici ma refer la whisky din Scotia sau USA), nu bulgaresc sau mai stu eu ce tara cu "vasta traditie nu o sa gasesti decat la hotelurile scumpe.

Baia turceasca este cam peste tot gratuita, insa ATENTIE! gratuita inseamna ca poti folosi de unul singur facilitatile de acolo, in nici un caz nu sa sa primesti si procedurile ce inseamna o baie turceasca adevarata (hamam) (adica peeling, spumare, masaj etc) gratuit.

Sincer nu stiu nici un hotel oricat de scump la care aceste lucruri sa fie gratuite.

Sauna in general este gratuita cam peste tot (daca au).

Deasemenea bauturile la disco sunt gratuite la foarte multe hoteluri. Insa tot la multe hoteluri de obicei acestea sunt dezamagitoare. Sunt faine daca mergi in gasca, altfel o sa vezi ca dupa prima vizita nu o sa mai mergi.

PS Am stat in Antalya la 11 hoteluri diferite in ultimii 5 ani, de la foarte bune pana la mai slabute. Asta ca sa nu crezi ca vorbesc dupa ureche. Denumirea de UAI nu inseamna ca la hotelul respectiv o sa gasesti bauturi straine, disco gratis sau alte facilitati.

Fiecare hotel are politica si conceptul lui UAI.

dea, Deborah77, dognean, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂAydinbey Gold Dreams Resort [Turkler]: