ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 și 10

Hotel Voila – Caraiman Mamaia

În urma voturilor primite din partea voastră, am primit cadou un week-end gratuit la mare, la hotel Voila din Mamaia. Si uite-așa în 12 iulie dis-de-dimineață am pornit la drum spre litoralul românesc, unde am promis anul trecut că mă voi întoarce doar peste 10 ani … deci vorba aceea: niciodată să nu spui niciodată.

După cca. 4 ore de mers continuu am ajuns în jurul orei 10.00 în parcarea din fața hotelului. Acesta se află în partea de nord a stațiunii Mamaia, pe bulevardul central, pe marginea lacului Siutghiol, chiar în sensul giratoriu de lângă ”barierele” de ieșire din stațiune spre Năvodari. La recepția hotelului, personalul foarte amabil a verificat rezervarea noastră și ne-a recomandat ca în jurul orei 14.00 să fim acolo pentru a primi camera. Hotelul este destul de întins, având 200 de camere, majoritatea cu vedere la lac. La ora stabilită am primit camera 4018, la parter, undeva în spatele hotelului, cu o priveliște frumoasă înspre lac. La intrarea în camera am avut plăcuta surpriză de a găsi pe un platou câteva banane și piersici proaspete. Comentariile despre acest hotel erau destul de rezervate, din ceea ce citisem pe net, mai ales din cauza problemelor cu apa, așa că imediat am aruncat o privire înspre baie: curată, micuță, cu dușul care avea apă caldă și presiune nu prea mare și cu o chiuvetă micuță care din păcate cred că avea robinetul stricat, iar apa doar picura …... Nu există termopane la geamuri, ușa de la balcon se închidea cu cheia, dar sincer dacă cineva vrea cu tot dinadinsul să intre în cameră poate foarte ușor să forțeze intrarea din balconaș. Aparatul de aer condiționat era un model foarte vechi, zgomotos și care nu răcorea aerul decât foarte puțin deși era dat la maxim. În rest, camera era curată, cu lenjerii albe pe cele două paturi, iar internetul a funcționat foarte bine din prima clipă. Curățenie s-a făcut în fiecare zi, de asemenea gunoiul a fost luat zilnic.

Dacă ieșeam prin balcon și traversam părculețul plin de verdeață de pe malul lacului (în direcția Mamaia-centru) dădeam într-un parc de joacă pentru copii cu tobogane și două balansoare frumos legate între copaci, chiar și hamac, urmau niște măsuțe mici cu umbrele deasupra, apoi două foișoare și terasa unde se servea masa. Din restaurantul cu autoservire și ”a la carte” se ajunge cu ușurință la recepție și totodată la o mică terasă care dă în fața hotelului.

Tot din părculețul de joacă pe marginea lacului se ajunge la o altă terasă (goală unde nu se mișca nimic) și apoi la piscina (pe care am văzut-o în poze pe site-ul hotelului), destul de micuță, cu câteva sezlong-uri de-o parte și de alta (ocupate toate de fiecare dată). Piscina aparține de fapt celuilalt hotel ”partener” Hotel Caraiman, care la receptie pare că ar avea o clasă în plus. Toți cei cazați la Caraiman serveau masa la terasa hotelului nostru.

Micul dejun se servește de la 07.00 la 10.00 (inclus în mini-sejur) și a fost o experiență foarte plăcută: multe feluri de omletă, ouă fierte, salamuri diverse, cașcaval, roșii, castraveți, ardei gras, cârnăciori, cremvuști, sucuri, ceai, lapte, cafea, cereale, fructe proaspete și o măsuță plină de brioșe, cornulețe, prăjiturele proaspete și gustoase. Am servit sâmbătă chiar și prânzul, tot autoservire și pentru o ciorbă de cocoș, cordon bleu+orez, ruladă de pui+piure, o salată și două prăjituri aprox. 80 ron și foarte gustoase. În timp ce savuram prânzul alături de noi erau așezați la o masă niște turci (cred) care serveau în regim ”a la carte” mâncare libaneză … arăta nemaipomenit.

Pentru a ajunge la mare, din fața hotelului, traversam sensul giratoriu și trecând pe lângă câteva terase ajungeam direct la mare. Aici pe plajă am văzut mereu echipe de jandarmi și polițiști, plus paza lor privată care îi vânau pe vânzătorii ambulanți.

Dacă hotelul și-ar renova camerele l-aș recomanda cu căldură pentru un sejur pe malul mării.

Mulțumesc tuturor pentru voturile voastre și nu în ultimul rând echipei AmFostAcolo

Trimis de sigcristina in 16.07.13 21:20:40
Validat / Publicat: 16.07.13 22:51:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 13155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sigcristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apus de soare - priveliște din camera

[16.07.13 22:48:06]

Din câte ştiu, deşi fac parte din acelaşi "complex", sunt două hoteluri distincte fizic. Deşi au o parte din facilităţi comune, oferă totuşi condiţii disticte de cazare şi au preţuri de vânzare distincte.

Am mutat recomandările, la reorganizare, în rubrica "Voila Mamaia Hotel (complex Caraiman) " (nou-creată pe sait)

[16.07.13 22:49:21]

@Admin: sincera sa fiu au acelasi site, acelasi nr de mobil la contact si la fax, doar fixul este diferit, piscina e a hotelului Caraiman dar la comun pentru oaspetii ambelor hoteluri, terasa pt mic dejun a e hotelului Voila dar toti oaspetii celor doua hoteluri vin aici dimineata, tarifele pe site sunt identice, e practic acelasi complex.

Am inteles ca mai demult Voila avea 2 stele, Caraiman 3, acum sunt ambele cotate la 3 stele.

Sedinta de masaj primita cadou a avut loc la Caraiman.

Eu am trimis rezervarea la ambele nestiind la care am castigat si m-au dat la Voila.

Cred totusi ca doar o jumatate de stea are Caraiman in plus, pt ca la camere am zarit aceleasi giurgiuvele vechi de lemn

[16.07.13 22:50:34]

@sigcristina: mulţumesc - au însă saituri diferite vezi mai sus (voilamamaia.ro)

[16.07.13 22:56:58]

@Admin: aceeași interfață, aceleași prețuri, același contact, și interacționează - din unul îl selectezi pe celălalt. din partea mea cum credeti de cuviință. Eu una m-am achitat de datorie

danamandache
[17.07.13 18:44:35]

@sigcristina: pe booking cele 2hoteluri au aceeasi clasificare 3stele dar se pare ca diferenta exista si este facuta de cei de la receptie. Am primit confirmarea pt a petrece cele 2zile castigate pe AFA, tot pt Voila Mamaia si se specifica ca are 2 stele. Tu sti mai bine daca au fost diferente sau nu deoarece ai fost acolo. Ma bucur ca ai avut un mini-sejur placut.

[17.07.13 23:55:16]

@danamandache: iți doresc și ție un sejur cât mai plăcut. astept impresiile tale

andreea.ionita
[29.08.14 17:21:03]

eu nu inteleg... este o diferenta foarte mare intre pozele de pe site si cele de pe afa... ma puteti ajuta... cum este de fapt?! multumesc frumos!!

danamandache
[29.08.14 23:39:16]

@andreea. ionita: pozele de pe site nu reflecta realitatea. Este o mare diferenta. Pozele postate pe am fost acolo. spun totul. Nu stiu daca intre timp s-a mai schimbat ceva. M-as bucura sa aud vesti bune!

ela75
[17.06.15 15:07:35]

Sper sa reflecte realitatea pozele de pe site. In iulie merg si eu cu familia. Am intrebat la receptie si mi-au zis ca hotelul este renovat.

andreea.ionita, danamandache, ela75, sigcristina
Alte impresii din această RUBRICĂVoila Mamaia Hotel (complex Caraiman):