ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
ÎNSCRIS: 17.04.11
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 5,6 si 8,10

Topola Sky sau ce ne ofera vecinii bulgari la 60 km de granita

Nu mi-am inchipuit pana acum ca am sa ajung sa laud vecinii bulgari mai ales ca nu ne despart decat vreo 60 km de Vama Veche. De ce? Pentru ca se straduiesc sa evolueze invatand din greseli, perseverand, intelegand ca turismul la tarmul Marii Negre le ofera multiple oportunitati de dezvoltare, locuri de munca, perspective si posibilitati sa traiasca poate mai bine.

Prin luna martie cand imi planificam vacanta la malul marii, sigur ca am luat in considerare Turcia de care imi era foarte dor ne mai vizitand-o de 2 ani dar si marea mea iubire Grecia. Din pacate cum probleme serioase de familie m-au atentionat ca trebuie sa fiu cat mai aproape de casa fara a fi legata de curse de avion sau distante mai mari de parcurs in timp, m-am reorientat in organizarea vacantei de vara cu cei doi nepoti si gata am hotarat, mergem la izolare, resort pe malul marii, unde copiii sa se joace in siguranta, unde parcarea sa nu fie o problema incerta si financiara... si bine inteles cat mai aproape de casa, in caz de urgenta si de ce nu, in caz ca trebuie sa intrerupem vacanta sa nu pierdem nici foarte multi bani, caci deh... lumea se invarte din pacate in jurul lor...

Si iata-ne la inceput de iulie la Topola Sky., cu oarece emotii caci citisem cateva rew. mai putin favorabile si poate pe buna dreptate.

Despre drum nu e mare lucru de spus decat ca intradevar noua autostrada te ajuta foarte mult ca timp iar de la Vama Veche pana la Topola o mica localitate de care pana acum cativa ani poate nu auzisera nici bulgarii, aflata la 6 km distanta de Kavarna si 12 km de Balcik., nici nu stii cum trece timpul.

RESORTUL este semnalizat din sosea, timid, trebuie urmarit cu atentie traseul si trecand de Kavarna la 6 km pe stanga veti intra spre destinatie.

Este asezat pe o stanca la 143 m deasupra nivelului marii, intr-o localitate mica, ca cateva case razlete. Fiind la inaltime deasupra marii, intotdeauna este vant cu mica sau mai mare intensitate. Localizarea este de exceptie iar peisajul care ti se dezvaluie in fata ochilor este parca desprins din filmele romantice. Se vad in departare barcile de pescari pe mare, Balcikul si alte golfulete pline cu hoteluri si resorturi noi, noaptea luminate feeric, iar Marea Neagra de un albastru superb, rivalizand cu cerul senin, in departare.

Dar sa lasam poezia si sa trecem la fapte., In fata resortului se afla o parcare dar intram in interior unde in stanga se afla o alta parcare mare a resortului. PARCARILE ca de altfel intreg resortul sunt securizate, au montate camere de luat vederi pe aleile laterale, Copiii nu intra sau ies din resort neinsotiti, sunt opriti de portar, de asemenea daca iesi in intervalul sederii cu masina din resort esti monitorizat si eventual ti se cere sa arati bratara, ceea ce este perfect pentru siguranta tuturor. In parcare, fiecare se orienteaza dupa ce loc gaseste liber. Sunt locuri suficiente, insa romanii, pentru ca mi s-au parut a fi majoritari cca 80% nu se jenau sa parcheze blocand alte masini, drept pentru care portarul avea de lucru incercand sa-i dirijeze. Intr-o seara un roman a parcat blocand alte 2 masini, una dintre ele dorind sa iasa din parcare si dupa 15 minute de discutii, portarul si-a facut datoria si a chemat o platforma care a venit si a ridicat masina respectiva. Scena mi s-a parut a face parte cu succes din capitolul "asa nu" draga turist.

In fata intrarii se afla cladirea RECEPTIEI cu parter si 2 etaje. La receptie am facut cazarea in cateva minute, am primit bratarile, intrand cu cina, pentru ca deja era ora 15 dupa amiaza. Receptionera amabila, vorbitoare relativ bine de lb. engleza ne-a dat cateva explicatii aratandu-ne afisele cu orarele de plecare ale shuttle bus spre plaje si orele de masa, cu programul de animatie. Tot la receptie este si un bar/contra cost si administratia in sine.

Am uitat sa spun insa ca pana la receptie si apoi spre apartamentul repartizat am fost transportati cu o masinuta de golf cu o remorca pentru bagaje. Exista 2 asemenea masinute, tinerii sunt amabili, si cooperanti cara si bagajele, daca le oferi ceva primesc si am facut-o cu placere.

Dar sa continui cu prezentarea generala a resortului. Este alcatuit din blocuri cu 2-3 etaje cu apartamente cu vedere spre piscine sau partial sau cu vedere la mare. Conceptia este superba, resortul fiind gandit ca un intreg, un mic cartier cu piscine si apartamente, alei, loc de joaca modest insa, o sala de fitness si un centru spa, 2 terenuri generoase de fotbal, volei si tenis, dupa caz amenajate. Toate aleile si terenurile sunt foarte bine intretinute, Se face curatenie continuu, se uda florile, la 6,30 dimineata oamenii de serviciu curatau piscinele, intretineau gazonul si spatiile verzi.

Resortul are 2 PISCINE mari, una situata in centrul resortului fiind alcatuita dintr-o piscina mare cu jacuzzi, o piscina cu topogan si o alta micuta pentru copii. Alaturi se afla barul principal, toalete, dar si miniclubul copiilor. La barul deschis de la ora 9 -23 se serveste non stop bauturi la dozator, bere, vin alb si rosu, bauturi alcoolice bulgaresti. Exista si bauturi de import contra cost.

In partea exterioara dinspre mare a resortului se mai afla o piscina mare de cca 30 mp incluzand si o piscina mai mica pentru cupii, super amenajata cu multe sezlonguri si umbrele dar si un bar deschis zilnic pana la ora 18, cu bauturi racoritoare, bere, vin alb si rosu, bauturi alcolice autohtone. La piscina aceasta exista dusuri cu apa rece si apa calda, grupuri sanitare foarte curate.

Si pentru ca suntem la capitolul piscine ca tot romanul care se respecta pe el nu si pe ceilalti erau cativa compatrioti care se duceau dis de dimineata sa-si retina sezlongul cu prosopul pe el pentru a-l ocupa chiar daca nu stateau acoli ci plecau eventual la mare. Piscinele erau foarte bine gospodarite si supravegheate continuu dar asta nu-i impiedica pe compatriotii nostri in a se manifesta galagios, strigandu-si satisfactia de a sta cu un paharel pe margine piscinei, unind asa, ca la o sueta in fata blocului sezlongurile pentru o discutie ca intre vecini fara grija ca ar deranja cu ceva pe ceilalti.

PLAJA -pentru a ajunge pe malul marii aveti 3 posibilitati:

-shuttle bus -ul resortului care pleaca din ora in ora incepand cu ora 9 dim. si se intoarce la 15 minute diferenta tot din ora in ora pana, la 19 - nu era suprasolicitat.

- cu masina proprie o deplasare de maxim 10 min. (masine ramane insa pe marginea soselei, in soare)

- per pedes- drumul este amenajat frumos printr-o padurice are si cateva banci pentru popas, dar anevoios, timp de parcurs 20-25 minute pentru familiile cu copii mici nu il recomand sub nici o forma, mai ales dupa cateva ore de plaja la malul marii.

Resortul are la mare cca 10 sezlonguri fara plata care bineinteles erau de la prima ora ocupate de prosoape chiar daca se ajungea la plaja dupa ora 10 dimineata. Pe aceeasi plaja sunt insa si sezlonguri si umbrele cu plata suficient de scumpe 20 leva/zi. Plaja nu este generoasa este o fasaie nu foarte lata cu nisip nu foarte fin, dar fiind amenajata intr-un golf este adapostita de vant iar apa marii era perfect curata. Intrarea in apa are cca 1,5 m cu pietre peste care se poate trece cu ceva dificultati in cazul in care nu aveti papuci speciali, iar distanta pana la geamandura este de cca 10-15 m. Apa nu este foarte adanca la mal, asa incat chiar si copiii pot face baie in mare fara probleme. Plaja este supravegheata continuu de un salvamar. Pe plaja este amenajat un bar si un mic restaurant rustic cu preturi cam mari dupa aprecierea mea, o cafea 2,5 Eur.

APARTAMENTUL 25 corp c, etaj 1, pe care l-am avut a fost compus astfel:

intrarea intr-un hol generos dotat cu cuier, in stanga o baie mare, cada, wc, bideu, ghiuveta, cu finisaje de foarte buna calitate. Tot in stanga un dormitor de cca 18 mp cu 2 paturi mari alaturate, mobila noua, sifonier, caseta de valori in interior, accesorii foeun, minitruse ptr. cusut, incaltatoare (poate ptr. slapi?), LCD de dimensiuni mai mici, noptiere, comoda, oglinda, toaleta, scaun de toaleta

Sufrageria dotata cu un pat generos, masa cu 4 scaune LCD de dimensiuni mari, bucatarie moderna utilata complet, frigider suficient de mare, vesela, cateva tablouri,

A/C pentru fiecare camera, termopan, lipsa plase de insecte care ar cam trebui, usi interioare si exterioara de buna calitate, interfon, sonerie.

Balcon mare cu masa si scaune, vedere la mare... Si ce vedere!!! Marea neagra cea albastra a Reginei Maria, caci seara se vedeau luminile magice ale Balcikului.

Curatenia se facea zilnic intre orele 10-16, prosoape impecabile schimbate dupa metoda cunoscuta, insa asternuturile nu ne-au fost schimbate niciodata in cele 9 nopti. De 2 ori a venit camerista pe la orele 14,20sa faca curatenie si bineinteles ca am refuzat-o, desi fusese sensibilizata. Curatenia in baie ok, fara praf sters, fara terasamaturata. Pe teme curateniei se poate lucra. Consumabilele la baie relativ bune, sapun lichid, fara sampon, in schimb saruri de baie si casca ptr. cap.

ANIMATIA asigurata de un grup de 3 baieti tineri si 2 fete, vorbitori de lb. rusa, engleza si romana (Ira, o moldoveanca din Rep. Moldova) se desfasura de la ora 10 dimineata cu diferite jocuri organizate in zona piscinei centrale, darts, miniclubul pentru copii, pe terenurile de sport dar si in apa, volei, intreceri. De la receptie se putea inchiria fara costuri/pe camera sah, carti, table, mingii de fotbal sau echipament pentru tenis.

Seara la ora 20,30 incepea minidiscoteca pentru copii in amfiteatrul de pe marginea resortului cu vedere totala asupra peisajului marin. O poezie sa vezi pe inserat marea la picioarele tale... Muzica adecvata copiilor era in lb. rusa, bulgara, romana si engleza. Cele 2 animatoare dansau si cantau impreuna cu copiii.

In fiecare seara dupa minidiscoteca copiilor a fost organizat cate un spectacol, am avut o seara cu folclor bulgaresc chiar foarte reusita, o seara cu magie, o seara intreaga dedicata copiilor cu jocuri interactive si muzica, o seara de comedie, o seara mister Topola.

Ei si aici la capitolul "asa nu" din nou cu parere de rau trebuie sa amintesc ca turistii veneau cu paharele de bautura de la bar, pe care le "uitau" apoi in amfiteatru, dupa plecarea lor oamenii de serviciu adunau mucurile de tigara si resturile ramase.

Am vorbit cu familii care mai fusesera si anul trecut si care comentau favorabil prestatia animatorilor si organizarea micilor lor spectacole. Mie echipa de animatori mi s-a parut sincer de buna calitate si straduindu-se in mod deosebit.

RESTAURANTUL se afla la etajul 2 al caldirii principale in care se afla receptia. Fiind insa mic si neavand capacitatea de a satisface cerinta numarului de turisti, la etajul 1 unde initial a fost sala de conferinte s-a amenajat un alt salon de restaurant. Aici insa nu este bucataria principala asa incat tavile cu mancare se aduceau tot de la etajul 2 si de multe ori existau sincope in asigurarea tavilor cu preparatele care lipseau.

Fiecare dintre cele 2 sali au propriul bar. Mesele sunt de cate 4 persoane si cateva mai mari, insa oricum nu pot spune ca se ridica la nivelul de 4* cum este cotat resortul datorita aranjamentului. Modest, cu fete de masa nu de foarte buna calitate, precar intretinute. Tacamurile ti le iei singur la fel si bauturile. Inca de la micul dejun existau la bar sticle cu bauturi spirtoase autentice bulgaresti si non stop frigidere cu inghetata de 4-5 feluri la cuve. Te serveai singur, dupa dorinta.

Am mai aflat ca fata de anul trecut s-a imbunatatit meniul prin diversificare si cantitate.

Programul de masa 8-10,30 mic dejun, 11 mic dejun tarziu (nu am fost), pranzul 12,30-14,30, gustare 15,30-17,00 *| (nu am fost), cina 19-21,30

Micul dejun continea: fructe, banane, grepfruit, caise, prajituri, rulade, cozonac, cereale 2 feluri, lapte cald si rece, ceaiuri, cafea la dozator, sucuri la dozator, paine 2-3 feluri, chifle, unt, oua fierte sau omleta, crenvusti, sunca prajita, un fel de salam, un fel de cascaval, un fel de telemea, friganele, salate de rosii, castraveti, iaurturi simpe sau cu fructe, croissante si pateuri cu branza, spanac, carne, paste, in fine nu pleca nimeni fara a gasi ceva de mancare pe plac. Ei si aici din nou vesnica problema, sa ne facem si un pachetel, caci pana la ora 12,30 e mult timp si poate ni se face foame, nu?

Masa de pranz: bauturi alcoolice bulgaresti la discretie, sucuri, bere, vin alb si rosu, 2 feluri de supe, fie legume fasole, consomeuri, in fine... de gustibus...

Salate din plin foarte bune, consistente si aspectuoase, mancare gatita 1-2 feluri, mazare, fasole, paste cu carne, snitele, chiftele, frigarui, fripturi de porc, de pui, cartofi prajiti, pilaf. Cam multe gen fast-food insa la capitolul calitate nu am reprosuri, bine pregatite, gustoase. Ma asteptam la mai multe branzeturi diversificate. Fructe: pepene, grapfruit, caise, piersici, cirese. Prajituri: ecleruri, cozonac, rulade, inghetata la discretie,

Cina repeta intrucatva masa de pranz cu multe salate, paste, fructe, dulciuri, friptura, orez, mici, frigarui. Peste a fost servit de 2-3 ori si nu pot spune ca a fost ceva de remarcat. Oricum absolut indestulator.

La ce mi s-a parut ca nu stau bine vecinii nostri: diversitate, lipsa de imaginatie, asigurarea debarasarii meselor, stopari in aprovizionarea cu felurile epuizate dar mai ales la modalitatea de prezentare a mancarurilor, caci deh... mancarea trebuie sa placa si ochiului.

Ei si aici vine acel principal in opinia mea: "asa nu"- copiii nostrii zburdau intr-o veselie printre mese de multe ori cu pahare cu sucuri din care se pierdea continutul, turistii nu aveau rabdare sa stea civilizat la rand pentru a alege felul de mancare impiedicandu-se unii de ceilalti, si apoi acele farfurii imense cu multa mancare inghesuita haotic ramasa apoi neconsumata pe farfurii la masa, o adevarata risipa. Fructele erau luate direct cu mana, caci deh... nu se "gasea clestele" iar multi isi puneau in pahare de plastic mari cirese, caise si plecau cu ele de la masa. Nu vreau sa mai continu cu imaginea catorva compatrioti de ai nostri care nu se deslipeau de bar cu paharele aferente... Iertati-mi va rog micile carcoteli si chiar daca imi veti spune ca nu am dreptate, ce atatea pretentii, de ce nu te-ai dus la un resort exclusivist de 5* unde sa intalnesti numai nordici scortosi eu tot cred simplu, ca trebuie sa ne comportam civilizat oriunde am fi, chiar si numai in Bulgaria la o aruncatura de bat, pentru ca asta tine de respectul pentru noi si semenii nostri.

Nu am auzit in rastimpul petrecut in resort despre cazuri de indigestie, de altfel am inteles ca au luat masuri severe schimband mult din personalul de la bucatarie dupa ce anul trecut au avut probleme semnalate de altfel chiar aici pe AFA.

Despre toate cele pe care vi le-am povestit am scris si eu in cartea hotelului la plecare, admirand eforturile pe care le fac administratorii resortului pentru a oferi un turism de calitate dar si despre micile neajunsuri pe care le-am remarcat. Mi s-a spus ca citesc tot ce se scrie si se prezinta conducerii resortului imediat problemele semnalate.

Ca sa inchei cu prezentarea resortului trebuie sa va spun ca pana la plecare am avut la receptie unul dintre documente, retinut, ca s-a verificat camera dupa ce am eliberat-o, si ni s-au taiat bratarile in momentul in care am parasit resortul.

Pentru familiile cu copii sub 14 ani resortul mi se pare o obtiune foarte buna, la un pret corect, in cazul in care nu puteti sau nu vreti sa plecati foarte departe si sa aveti o vacanta comoda si in siguranta.

IMPREJURIMI

Ce puteti vizita in cazul in care vreti sa iesiti din resort: Kavrna la 6 km distanta, un orasel prin care ar trebui sa treceti macar 2-3 ore pentru culoarea locala a pietei centrale amplasata langa autogara, pentru zona pietonala si a unei cafele autentice, de cea mai buna calitate la 1,3 Eur, pentru care veti primi si bon fiscal.

Mai este si optiunea fermei de midii Dalboka despre care s-a scris foarte mult, nu este greu, sunt 8-10 km, in fine personal, nu am fost foarte impresionata, poate decat de peisaj care este intradevar de exceptie, dar in alt rew.

Si bineinteles Blacikul la 12 km mai la sud de Topola, pe un drum serpuind pe malul marii va va incanta cu siguranta. L-am vizitat pe indelete acum 2 ani, am scris atunci despre Castelul Reginei Maria si Gradina botanica (veziimpresii), dar sincer, acum mi s-a parut mult mai frumos, mai curat, mai evoluat, iar parcul si mai ales sera de cactusi sunt de exceptie in aceasta perioada a anului. Pe faleza sunt o multime de restaurante la preturi rezonabile si unde va puteti opri pentru a lua masa.

Drumurile sunt bune, toate lateralele sunt asfaltate, sunt indicatoare si benzinarii la tot pasul, oamenii sunt amabili si cooperanti.

Trimis de amero in 16.07.13 17:44:20
Validat / Publicat: 16.07.13 18:43:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sofia Burgas, Varna, Nessebar, Bansko, Albena, Balcik

VIZUALIZĂRI: 10223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 dormitorul apartamentului

yns99 [16.07.13 19:41:12] »

am fost anul trecut si subscriu la ce a scris Amero mai sus, nici ca putea descrie mai bine resortul.

webmaster [16.07.13 19:54:28] »

@yns99: ne-am bucura, totuşi, să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestei destinaţii. Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

gettutza [16.07.13 20:47:37] »

@amero: Bine ați revenit, am banuit că sunteți plecată pe undeva că nu v-am mai văzut de multă vreme pe sait.

Și eu mă uit de ceva vreme pe postările de pe AFA despre hotelurile de pe litoralul bulgăresc pentru că aș vrea să ajung pentru cateva zile la acolo. Până acum nu prea m-a tras ața pentru că ce am văzut traversând Bulgaria spre Grecia nu prea m-a încântat.

Sigur, am citit că pe litoral lucrurile s-au schimbat mult, că s-a investit și construit mult acolo și au ajuns acum să ofere condiții mult mai bune ca pe litoralul nostru.

Mă bucur că ați petrecut o vacanță plăcută!

amero [16.07.13 22:55:40] »

@gettutza: multumesc ptr. aprecieri.

pe sait am mai intrat insa din pacate datorita unor probleme de familie presante nu am mai avut timp sa scriu.

sper sa am o perioada mai usoara si sa revin si cu alte informatii utile, caci acesta este scopul nu?

sigur, fara sa supar pe nimeni litoralul bulgaresc evolueaza in bine, au invatat lectia la alte proportii, desigur de la turci, o parte, caci exista o statiune pe care o ocolesc cu indarjire.

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [16.07.13 23:41:30] »

@gettutza: Tranzitul spre Grecia poate fi inselator, insa in mod clar d. p. d. v al turismului litoral sunt mai avansati.

Pe de alta parte respectivele conditii mai bune la care faci referire le ofera de multisor timp, iar de cativa ani incoace au cam intrat intr-un oarecare declin. Defapt pe langa o crestere constanta a preturilor an de an se contureaza o polarizare, pe de o parte hoteluri bune dar scumpe, iar pe de alta parte cele "de buget" care insa au lipsuri (mai mici sau mai mari), principala "victima" fiind calitatea (si uneori cantitatea) mancarii si a bauturilor oferite.

amero [17.07.13 09:40:23] »

@Krisko: ai foarte mare dreptate, eu nu am avut un sejur complet estival pe litoralul bulgaresc pana acum ci numai ocazional de week end sau de unele sarbatori. asa este acum devin si ei selectivi ptr. resorturile bune si au crescut probabil preturile iar ptr. hotelurile modeste merg mai departe pe principiul las'ca merge... suntem totusi in Balcani, la Marea Neagra

Pollux* [17.07.13 10:13:10] »

Ar mai fi de adaugat la rubrica "IMPREJURIMI" (pe care eu, de altfel, am omis-o complet in review-ul meu):

Capul Kaliakra aflat la cca. 15 km de resort. Acolo exista ruinele unei cetati antice respectiv medievale si un schit al Sfantului Nicolae.

Si peisajul este de exceptie. (vezi review-uri la amfostacolo.ro/hotel.php? ... -balcic&id=3328)

Asfel, cred ca descrierea Topola Skies Resort este mai mult decat completa.

amero [17.07.13 10:32:14] »

@Pollux*: multumesc pentru completare, ai mare dreptate, insa din pacate eu nu am ajuns sa vizitez si Capul Kaliakra caci seara copiii mi-au facut program de footbal, minidisco si stii cum este, vai de bunicii care nu asculta de nepoti

amero [17.07.13 13:45:22] »

am uitat sa scriu despre internet care functioneaza f. bine in camera cu cartela cumparata de la receptie 6 leva/24 ore

amero, gettutza, Pollux*, yns99
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: