ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
DIN: Turda
ÎNSCRIS: 27.03.12
JUN-2013

Prima vacanta in Nei Pori! Super!!!

Dupa un drum de 23 ore am ajuns cumva in fata vilei si am fost cazati in 10 minute (vila Maria).

Dupa o jumatate de ora, eram pe plaja unde am fost incantat de ce am vazut. Plaja mare, cu nisip fin, destul de curata tinand cont ca nu se facea curatenie pe plaja libera. Erau intercalate portiuni de sezlonguri cu bucati de plaja libera unde sa-ti intinzi cearsaful. Apa e de vis, curata incat vezi pestii si cu intrare lina, ca mergi 20 metri si apa ti-e pana in brau. In apa, pe jos e nisip fin asa ca e o placere sa intri in apa.

Vila era amplasata la 200 m de plaja, cu traseu f. simplu, de fapt vilele sunt amplasate pe randuri paralele si e usor sa ajungi oriunde si sa te intorci. Sezlongurile erau 2-3 euro pe zi si primeai o bautura din partea casei (frappe, bere, apa plata) dar daca plecai la amiaza nu se mai punea plata, deci era OK sa-ti iei sezlong daca voiai sa stai toata ziua la plaja. Noi am vrut baie de soare si apa asa ca am stat pe prosop si ne-am balacit dimineata si uneori mai rar seara.

In apropiere de orice vila este cate un mic ABC cu de toate, inclusiv cu articole de plaja. Apa plata la bax de 6 sticle de 1,5 l este 1,5 euro! Bere la doza de la 0,7 euro! Vin foarte bun, e 7 euro / 5 l! La terase am mers mai putin, dar am verificat preturile si pot sa va spun ca la taverna ALCAZAR, pe faleza, sunt preturi acceptabile, adica o portie de gratar de pui cu garnitura e 5,8 euro, la fel frigarui de porc sau gratar de porc! Se face o reducere de 10 % (care tocmai bine e ciubucul) si desertul e gratis (=cateva felii de lebenita, pepene, nectarine, cirese si un fel de dulceata cu putin iaurt dulce cu scortisoara). Recomand taverna! Am vrut mult sa incerc ceva nou si am ales caracatita la gratar dar am fost f. dezamagit! Caracatita era proaspata dar nu a fost ce speram eu, asa ca m-am hotarat sa nu mai fac probe cu atat mai mult cu cat o portie a fost 9.5 euro!

In statiune te descurci usor daca iti iei niste repere, toate drumurile sunt paralele si te descurci usor dar la fel de usor te poti pierde. Este o biserica frumoasa, un reper clasic aproape de iesire din statiune spre Platamonas. Am fost placut surprins de multitudinea florilor, a copacilor infloriti, deosebiti de ce stiam, curatenie peste tot, vilele bine intretinute si asemanatoare.

Un alt restaurant ar fi Platon care are preturi destul de acceptabile, in apropiere de biserica. Per ansamblu am fost impresionat de ce am vazut si imi pare atat de rau ca noi nu stim sa facem turism si cat de usor pare!!! Cine cauta distractie si zgomot nu are ce cauta aici, trebiue sa mearga in Paralia, aici totul e linistit, cu adevarat o statiune de relaxare!

Voi reveni cu drag aici!!!

Trimis de peche in 16.07.13 17:36:28
Validat / Publicat: 16.07.13 18:48:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (peche); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Marii Egee iar in fundal Muntele Olimp!

danapp
[17.07.13 09:03:09]

Super! Impresiile tale m-au facut sa retraiesc momentele fabuloase de anul trecut! Am insa o nedumerire: de ce ai facut 23 de ore pe drum??? Eu am facut doar 12 ore si am mers cu autocarul, cu o agentie de turism.

[17.07.13 11:45:01]

@danapp: Am pornit din Turda si la dus am facut 23 ore iar la intoarcere doar 18 pt. ca au fost mai putine opriri!

first traveler
[19.07.13 10:39:15]

Super! Noi mergem acum la inceput de august... Despre excursii optionale, luate acolo pe loc stii ceva? Multumim pentru informatii!

[19.07.13 11:45:47]

@first traveler: Pot sa-ti spun ca excursiile optionale difera de la agentie la agentie, ca pret! La Meteora, excursie de o zi, pret: 30-35 euro/persoana, la Skiatos, tot o zi, pret: 35-40 euro/persoana, la Atena, excursie obositoare de o zi jumate, 40-45 euro, la Muntele Olimp, pret: 20-30 euro! Trebuie incercat la mai multe agentii daca vreti neaparat o excursie! Merita daca bugetul va permite! Vacanta placuta!!!

danielutz
[19.08.13 14:45:46]

@peche: @michele: spune mi te rog daca merg pe cont propriu in statiune gasesc cazare sau trebuie sa ma adresez agentiilor?

Nu sunt ca la noi persoane care inchiriaza camere, e usor de gasit?

Merci mult!

[19.08.13 20:14:50]

@danielutz: sigur gasesti camere libere, este exact ca la noi, doar ca nu te asteapta in gara, dar in statiune sunt multe vile cu "rent rooms" sau aprox. !

wally*
[15.04.14 19:36:00]

Buna ziua am si eu cateva intrebari stit cumva cum este Vila Mihalis si as vrea sa va intreb 2 persoane ne ajung 700 de euro mentionez ca avem decat cazare si transport. Ce taverne ne recomandati si 2 ce excursi si daca stiti cumva tariful va multumesc

[15.04.14 21:08:47]

@wally: nu cunosc vila dar sunt atatea incat e imposibil sa le stii pe toate. In privinta banilor, parerea mea e ca va ajung 700 euro pt. 2! Fiecare strica cat vrea dar noi ne-am si gospodarit putin, pt. ca fiecare camera are chicineta si iti poti pregati ce vrei acolo, un mic dejun, o cina sau daca vrei chiar si un pranz! Recomand Meteora ca excursie, e magnific, stiu de pe YouTube ca noi nu am fost!

wally*
[18.04.14 13:40:31]

Buna ziua multumesc pentru raspuns si as mai avea o intrebare cum este apa la inceputul luni Iunie va multumesc si sa aveti un PASTE FERICIT

[18.04.14 17:22:57]

@wally: noi am fost la sfarsitul lunii iunie si apa a fost super! Distractie maxima si Paste fericit!!!

mariustml
[01.07.14 13:16:47]

@peche: Ceva date de contact aveti? Va multumesc

[02.07.14 09:12:26]

@mariustml: imi pare rau, dar am fost prin agentie si nu am nici un fel de date de contact!

danapp, danielutz, first traveler, mariustml, peche, wally*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nei Pori: