ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
ÎNSCRIS: 16.09.09
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII

Impecabil!

Sunt de doua zile acasa insa nu am putut posta impresiile din cauza lacrimilor. Plang de nu ma pot opri... sunt in depresie... vreau mai multe zile de vacanta la Duni!

Au fost opt zile de soare, mare, relaxare... distractie maxima. Mi-a placut enorm tot ce am gasit acolo. Este o locatie superba plina de vegetatie, flori si cu oameni minunati. Am inteles de ce se fac rezervari din ianuarie, febr.

Am avut emotii din cauza celor 11 ore de mers cu masina. Am avut emotii din cauza faptului ca in ultimele zile am fost anuntati de agentie ca vom fi cazati la hotelul de patru stele in loc de cel de cinci. Am avut emotii ca bulgarii nu vor fi deacord sa ne lase sa beneficiem de serviciile de la cinci si nu vor dori sa fim cazati la patru si sa mancam la cinci. Ganduri si iar ganduri... INUTILE...

Am ajuns la 12, ne-au preluat din parcare cu masinutele de golf, ne-am prezentat la receptie, ne-au pus bratarile hotelului de cinci si ne-au invitat din acel moment sa exploatam le maxim toate resursele resortului. Si... asa am facut!

Cazarea am avut-o asadar in cadrul Hotelului Marina Beach. Junior suite, camera mare, curata, cu vedere superba la mare si piscina. In urmatoarele zile am descoperit treptat intregul ''imperiu'' cum ii zicea fiul meu.

Toate unitatile de cazare sunt foarte bine gandite ca locatie, sunt foarte curate si aranjate cu mult bun gust. Sunt flori peste tot... vegetatie aranjata superb si intretinute astfel. Personal zambitor, amabil...complici la momentul tau de relazare si distractie. Baruri, dicoteca, amfiteatru, restaurant, magazin... peste tot am intalnit oameni minunati. I-am rasplatit pentru stradania lor cum ne-am priceput si noi mai bine.

Plaja este impecabila, apa marii curata. Din cauza pozitiei, ca un mic golf, a digului de beton contruit de ei, valurile sunt mici si linistite spre deliciul micutilor care se joaca aproape de mal. Noi astia mai zbantaiti ne-am deplasat in zona distractilor pe apa unde sunt si valurile mari. Foarte multe sezlonguri libere, nu este cazul de rezervare matinala, de vanat locuri libere. In fiecare dimineata dupa micul dejun ne-am dus la piscina dupa ora 8 si nu s-a pus vreodata problema sa nu gasim sezlonguri libere. Si credeti-ma... noi am fost cazati in locuri unde intr-adevar era necesar ca sotul meu sa se trezeasca foarte devreme sa putem avea unde face plaja. La pranz strangeam tot si plecam in camera, reveneam dupa trei si tot gaseai unde sa te lungesti. Desi eram multi oameni nu am simtit nici un moment senzatia de aglomeratie, care te sufoca.

Dupa parerea mea steaua care face diferenta intre cele doua hoteluri este sesizabila cand vine vorba de serviciile din resturant si... de calitatea bauturilor (vin), cafelei, cocktail-urilor... chiar si a mancarii. Nu e o diferenta care sa te deranjeze foarte tare... dar... exista.

Mancarea este foarte, foarte gustoasa, diversificata, proaspata. Am fost patru adulti si un copil (rasfatat)... toti ne-am declarat incantati. Eu sunt o mare devoratoare de legume si fructe, insa si carnivorii familiei au fost in delir savurand fripturicile. Mi-au placut deserturile... delicioase, siropoase, cremoase... asa cum le sta bine lor. Desi scria pe tine FULL, nu te rabda ficatul sa le ignori. Aveau textura si aroma diferite, nu doar culoarea cremelor asa cum s-a intamplat in alte parti.

Curatenie impecabila in resturant si pe terasa. Mese aranjate de sarbatoare, chelneri, ospatari imbracati in alb-negru, atitudine profi, zambet relaxat in ciuda orelor de munca. Preparatele erau verificate continuu de bucatari calitativ si cantitativ. Ii laud din tot sufletul pentru ce reusesc sa faca.

Il recomand cu mare incredere tuturor care il iau in socoteala in planificarea concediilor viitoare. Merita fiecare banut dat, merita osteneala de a merge atat de mult cu masina.

A fost mult peste asteptarile mele. Bravo lor! Afirm cu tarie ca e cea mai frumoasa locatie de pe litoralul bulgaresc vizitat de mine.

Voi lasa pozele sa vorbeasca in locul meu.

Va doresc concedii frumoase!

Trimis de ROMY in 16.07.13 12:14:43
Validat / Publicat: 16.07.13 13:10:49

VIZUALIZĂRI: 5211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ROMY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.07.13 13:12:20]

Foarte bun review-ul. Cum însă sejurul l-ați avut la Marina Palace (4stele) și nu la Royal Marina Palace (5stele), articolul va fi a fost mutat la rubrica hotelului de 4 stele.

[16.07.13 13:48:04]

@Admin: noi aveam platit sezur la Marina Royal. Din pacate a fost overbooking la Marina Royal, din aceasta cauza ne-au oferit camere mai mari la Marina Beach dar ne-au pus bratari de cinci stele sa servim masa si sa beneficiem de serviciile de cinci stele. La Marina Beach (cel de patru stele) am fost doar cazati. Nu pot spune nimic despre restaurantul sau produsele servite de ei, sau de personal sau de calitatea produselor.

Din aceasta cauza am postat impresiile si fotografiile la Royal, cel de cinci stele tocmai pentru ca despre serviciile lui Marina Beach nu ma pot pronunta.

Puneti-l unde doriti, ramane oricum o locatie grozava de vacanta.

mirmicu
    [16.07.13 13:57:21]

Ma bucur enorm ca pana la urma, in ciuda tuturor ecourilor care ti-au dat emotii, a fost ok si v-ati simtit bine. Pana la urma nu au fost decat niste griji inutile.

Eram sigura ca o sa va placa!

mironnn
    [16.07.13 14:14:33]

@ROMY: imi poti spune ce traseu ati urmat pana la duni? (si despre starea drumurilor, timp etc.)

ravenala22
    [16.07.13 14:15:11]

Imi poti da pe privat agentia... fac un sondaj sa vedem cam pe unde se intimpla overboking vizavi de marina royal... ?

Elena_d
    [16.07.13 14:20:01]

Ma bucur sa citesc " de bine"! Despre drum? Ceva recomandari?

[16.07.13 14:27:47]

@mirmicu: desi pare incalcita situatia mie mi-a placut la nebunie asa caci am avut privelistea spre mare pe care mi-o doream si serviciile de cinci pe care deasemenea le apreciez. Tot raul spre bine!

Locatia insasi e foarte deosebita, iar faptul ca datorita bratarilor am putut merge peste tot a fost fantastic.

Mi-a placut mult de tot!

[16.07.13 14:40:56]

@mironnn: Brasov - Bucuresti (centru) - Giurgiu (matinal, lejer, fara minute de asteptare) - Razgrad - Varna - Burgas - Sozopol.

Am intalnit in trafic multe echipaje de politie.

Se lucreaza pe portiuni mici dar se circula foarte bine.

Am incercat sa fiu atipica in orele de check-in si check-out pentru a evita aglomeratia. (cred ca mi-a si reusit)

[16.07.13 14:46:54]

Imi puteti spune cand ati facut rezervarea si cat v-a ajuns sejurul?

ravenala22
    [16.07.13 14:54:18]

fac un pronostic... cam 1100 euro... ma insel?

[16.07.13 15:02:01]

@LoraG76: rezervarea am facut-o de la inceputul anului. Costul pentru patru adulti +un copil 12 ani 1950 euro, achitati integral dupa confirmarea rezervarii.

[16.07.13 15:29:01]

Multumesc! Am mai auzit de probleme din astea la Duni cu rezervarile, de aia am intrebat, credeam ca ai rezervat mai tarziu. Noi deja ne gandim sa mergem acolo la anul.

Nu ca ar fi un disconfort faptul ca ai platit pt. un hotel si ai stat la altul, am inteles ca nu e, dar, totusi, nu s-ar putea preintampina surprizele astea, cumva?

crima
    [16.07.13 15:32:16]

Am inteles de ce se fac rezervari din ianuarie, febr.

Eheh... Eu am rezervat / achitat încă din prima jumătate a lui decembrie, anul trecut! Iar de teama posibilității apariției overbooking-ului la Royal, am optat direct pentru Marina Beach. Sper să n-am surprize neplăcute.

[16.07.13 16:13:35]

@LoraG76: aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu. Pentru mine a fost o situatie absolut surprinzatoare de aici si panica creata cu doar cateva zile inainte de plecare, ceea ce nu mi s-a parut fair play.

Solutia este rezervarea prin intermediul unei agentii mai mari preferate de ei (dealtfel apare la receptie sigla ei). E vorba de puterea agentiei pana la urma, poate ma insel dar sunt sigura ca nu fac manevre dinastea cu toata lumea.

Si... chiar exista diferente la mancare, bauturi, personal intre cele doua hoteluri. Daca platesti pt cinci... e bine sa ai servicii de cinci. Vinul alb (singurul pe care il servesc) era net diferit de cel servit la patru sau in restul complexului. Cocktail-urile facute la cinci erau diferite de patru. Cafeaua idem. Aspectul salii, al mancarii, al personalului sunt diferite.

@crima: Deci se fac chiar si din decembrie rezervari?! Uau

[16.07.13 16:20:50]

@ROMY: Multumesc pentru detalii! Nu ar fi o problema sa stam la 4, insa e destul de neplacut sa stii ca ai rezervare undeva si cand ajungi sa fii anuntat ca nu o ai si sa fii cazat in alta parte decat te asteptai, nu e in regula, chiar daca nu ai ce reprosa noii locatii. O sa incerc sa caut o agentie mare, cand va fi cazul.

mironnn
    [17.07.13 01:01:29]

@ROMY: multumesc pentru informatii!

arub
    [17.07.13 12:08:58]

ma bucur ca v-a placut si sincer asteptam un rewiev mai recent... dupa cele scrise de alti vizitatori

cat despre rezervari eu am achitat in 11-11-2012 sejurul de anul acesta

myk007
    [17.07.13 15:38:29]

@ROMY:

1. Din fotografii inteleg ca ati avut 2 camere cu un total de 3 paturi matrimoniale si 2 canapele extensibile? ... teoretic puteati dormi cate unul singur in fiecare pat: -)

2. Apoi, ati plecat la ora 1 din Brasov ca sa ajungeti la ora 12 la check-in... si tot ati intanit o multime de echipaje de politie... dar nu reiese ca ati fi "luat" vreun radar. Cum ati reusit asta?

3. In afara de seara cu "beach-party" si spectacolele din fiecare seara, din amfiteatru, exista si alte atractii gen "parc de distractii" (pentru copii) ?

4. Ca "suveniruri" pentru colegi, familie etc... ati avut de unde sa cumparati ceva traditional sau specific locului?

Corina70
    [17.07.13 16:23:54]

@myk007: iti pot raspunde si eu la intrebarile 3 si 4, desi la duni am fost in 2010 si 2011.

3. nu exista parc de distractii, tobogane la piscina, ci doar cateva locuri de joaca amenajate, cu leagan, tobogan, parca si balansoar. seara copiii se pot distra la mini-golf, la jocurile electronice si mesele de fotbal din zona amfiteatrului, pot picta (contra-cost) figurine de ceramica, pot picta tricouri, exista si un kids club la parterul hotelului marina beach (cred).

4. langa terasa de la marina beach exista un mini-market, de unde poti cumpara produse traditionale bulgaresti: cosmetice pe baza de trandafiri, dulceata de trandafir, lichioruri si alte tarii locale, sapunuri cu diverse arome, vederi (carti postale). daca nu esti multumit de diversitatea si pretul produselor, poti trage o fuga intr-o seara la sozopol, in zona orasului vechi gasesti tot ce vrei in materie de suveniruri.

[18.07.13 13:15:18]

@myk007: Daaaa... camerele au fost superbe amandoua. Curatenie ca la carte. Asa am si dormit sa stii; -). Canapelele extensibile sunt foarte, foarte tari. Copilul a fost cel care a dorit in prima seara sa o desfacem sa doarma acolo. Dupa... nu i-a mai trebuit.

Seara au spectacole foarte frumoase la amfiteatru. Am filmat cateva secvente ca ''suvenir'' dar m-au tras de atentie ca nu am voie sa filmez, numai poze. Am facut poze

Nu au parc de distractii, nici topogane. Sunny Beach are dar e departe, nu merita deplasarea. Noi ne-am dat cu skijet-urile, cu banana si cu patul ala pe apa, (filmarea aventurii 10 leva), ne-am imbracat in printi si printese pentru poze dinalea alb-negru (e un studio unde fac astfel de poze, conta cost desigur) dar e funny.

Sunt mese de ping-pong, terenuri de tenis de camp si desigur minigolf (nu am fost).

Ca veni vorba de suveniruri... nu ai de unde sa iei ceva cu adevarat dragut. Sunt de foarte proasta calitate. Noi am fost si la magazinele de la Belleville. Am cumparat niste ceasuri ceva mai dragute pentru prieteni, lasere pentru copii (bat la 2 km), magneti, palarii, tricouri dar... repet nu sunt de calitate si nu ai de unde sa iei altele de acolo.

Noi am uitat sa schimbam leva in alte statiuni si am schimbat mereu la receptie la un curs ucigator... Nu faceti ca noi!

Petrecerea mi-a placut la nebunie. Au adus acolo pe plaja si bauturi si mancare. Am filmat tot, poate voi posta si niste filmulete (nu stiu daca pe acest site se poate). Se danseaza in draci! Nu se stie care cu cine si de ce!

RaduG
    [23.07.13 16:01:37]

Buna

Imi spune te rog daca erau multi romani cazati la acest hotel?

Multumesc.

[23.07.13 16:27:21]

@RaduG: Erau destul de multi romani cazati, judecand dupa numarul de inmatriculare al masinilor. Mi-a fost teama din momentul rezervarii de acest aspect. Se pare insa ca nu au dominat ca numar in saptamana cat am fost eu acolo. Iar cei care erau, erau de calitate (sigur... am mai vazut (... si auzit) cateva specimene dar le-am ignorat cu usurinta).

Citind ecourile de dinaintea plecarii si cele de dupa, am ajuns la concluzia ca sejurul meu a picat cumva intre doua valuri de romani. Poate ma insel... poate nu... insa eu cred ca in functie de ''poporul ''cazat, se schimba si unele lucruri in resort. Cred.

[24.07.13 08:57:39]

@ROMY: imi poti trimite pe PM numele agentiei la care ai rezervat?

Multumesc!

RaduG
    [24.07.13 09:01:54]

Multumesc pentru raspuns.

Eu nu am avut norocul tau anul asta unde m-am dus.

Vacante placute in continuare!

arub, Corina70, crima, Elena_d, LoraG76*, mirmicu, mironnn, myk007, RaduG, ravenala22, ROMY
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel:

• pagină generată în 0.065620183944702 sec