ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2013
ÎNSCRIS: 02.01.08
JUN-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 ani si 5 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Ioannis - ma asteptam la mai mult!

Grecia - dragostea mea… prima intalnire cu taramul elen… dar nu si ultima!

Am plecat intr-o zi de iunie cu mic cu mare… patru adulti si 3 copii zgomotosi dar nerabdatori sa “ajunga la plaja”.

La ducere am ales traseul: Pitesti - Bucuresti - Veliko Tarnovo - Slivengrad - Keramoti iar la intoarcere am mers pe: Keramoti - Xanthi - Zlatograd - Stara Zagora - Ruse…

Il recomand pe al doilea pt ca este mai scurt si mai liber iar zona muntoasa Zlatograd nu mi s-a parut f dificila… adica cine a mers macar o data pe Transfagarasan nu are de ce sa se teama… in general drumul dureaza cam 12 ore cu mici opriri inerente (de 5-10 min) de altfel! Noi am calatorit numai noaptea pt ca cei mci sa doarma si nu am facut pauza de somn dar per ansamblu drumul este obositor… insa merita efortul!

Cazarea la hotel Ioannis s-a facut in jurul orei 14.00 atunci au fost gata camerele, noi am avut cam dubla superioara insemnand fata de cele standard: baie renovata, cabina de dus, mobiler ceva mai nou, si cred ca ceva mai mult spatiu (mie asa mi s-a parut). Am avut si pat suplimentar inclus si a fost chiar util noi fiind doi adulti si doi copii in camera. Haideti sa vedem punctele forte si pct slabe:

Punctele forte:

- Gradina hotelului spatioasa, ingrijita…... flori, palmieri……

- zona piscinei: ok, curata!

- curatenie in hotel

- distanta mica fata de plaja

- personal amabil

Puncte slabe:

- locul de joaca ar merita un upgrade! arata ca in jurasic park!

- in camera s-a facut curatenie in 9 zile de 3 ori: au fost schimbate asternuturile 1 data iar in cele doua dati in care s- a facut curatenie pe asternuturi a ramas nisip (copiii fiind mici… intelegeti voi ca mai aterizau si direct in pat) deci cearceafurile au fost doar netezite nu si scuturate! macar!

- camerista avea un program criminal de curatenie: de la 14 la 16!! Cand cei mici dormeau!!! Si nu stia o boaba de engleza ca sa-i putem explica de ce nu e bine sa vina intre acele ore!!

- izolare fonica = ZERO!!! Ca si cum nu aveam usa la camera… se tranteau usi se striga ca la piata… unii locatari ai hotelului (romani fiind) mancau seminte, beau bere si radeau zgomotos pana tarziu in noapte!!! aviz celor care vor liniste!!

- apa calda nu era decat seara!!!

- la capitolul mancare (am avut dp): a fost dezastru!! Mic dejun identic in fiecare zi: oua fierte, cremvursti, gem, miere, unt, un fel de salam unul de sunca, cascaval, branza, masline, ceai, cafea, lapte, cereale! Seara aveam de ales dintre doua feluri si faceam alegerea cu o zi inainte! Vreau sa va spun ca nu am mancat mancare mai proasta! Compar evident cu un hotel de 3 stele din Romania si cu unul de 3 stele din Bulgaria! de vreo doua ori am primit ceva mancabil adica un cotlet de porc cu cartofi prajiti si a mai fost o data o tocanita de ciuperci cu un rulou din carne de porc… in rest… dezamagire! Nu stiu de ce faceau o astfel de mancare sincer!! Erau nelipsite salata de varza alba in care puneau frunze de telina… nu voi intelege niciodata de ce! Si salata de rosii si castraveti cu branza!

Masa se servea dimineata de la 7.30 la 10 si seara de la 7 la 9 dar de pe la 8 si 20 daca se termina salata de ex nu mai aduceau un alt platou cu salata… nu cumva sa nu se consume! Josnic!

Desertul era: jeleu (oribil) ori budinca de ciocolata ori o jumatate de piersica si 3 lingurite de compot!!!

Am intrebat-o pe Elena, ghida romanca de la receptie (apropo, Ionescunic am transmis salutarile tale … a zis ca nu-si aminteste dar oricum apreciaza, i-am spus de site dar a fost evaziva… ca stie ceva de un site romanesc dar nu prea multe) caci aveam doua curiozitati:

- De ce este thassosul plin de romani: va rog sa ma credeti ca ma simteam ca la Mamaia… peste tot se vorbea romaneste… numai masini de RO pe toata insula eram majoritari acolo! Cam cum sunt rusii in unele zone din Turcia! A raspuns ca 2013 este anul romanilor in Grecia… nu stie de ce dar sunt in numar ffff mare….

- A doua intrebare a fost de ce este mancarea asa proasta la hotel!!! Raspunsul a fost dezarmant: “este o afacere de familie (ca o paranteza… aceasta Elena nu este cumva casatorita cu unul dintre patroni? stie cineva?) si ca orice afacere de familie nu exista suficient potential pt a mentine si structura de cazare, curatenia, mancarea etc la un nivel f inalt si pretul cu care vand ei in Romania este unul extrem de mic (53 59 de e/zi in cazul nostru) cu alte cuvinte la banii astia... ce vrei??? Adica mai plantez doi palmieri mai sterg un geam, mai pun o floare, mai tund un gazon… dar iti dau o mancare de doi lei ca sa ma incadrez in buget…!

O alta problema care m-a deranjat mult este atitudinea doamnei in varsta care se plimba vesnic prin restaurant si prin lobby ca o mare matroana, stapana de hotel doar si apropos am vazut-o stand tolanita cu picioarele ridicate pe canapeau din lobby in timp ce se uita la TV. Am presupus ca era sefa! Ea facea regulile acolo… Aceasta dna avea o atitudine sfidatoare, aroganta, deranjata vizibil de ceata de romani care ii invadasera hotelul, deranjata de copiii mici… galagiosi evident. Ocupa intotdeauna prima masa din restaurant acolo citea presa alaturi de poza raposatului ei sot care trona la loc de cinste pe o masa din restaurant!!! Si se uita cu ochi critici la noi in timp ce mancam!!! Va spun sincer ca inghiteam cu noduri!

Ii transmit pe aceasta cale doamnei care urmarea ca nu cumva sa iasa cineva cu mancare din restaurant sau cu vreun pahar de suc ca din banii romanilor care ii calca pragul traieste familia sa si ca daca nu-i convine de noi romanii ca natie (unii stiti ca sunt mai neciopliti) atunci sa nu mai vanda bilete catre Romania!

Plaja: curata in mare parte... ici colo cate un chistoc ingropat in nisip sau cate un sambure, deficitari oarecum la capitolul curatenie: exista un singur cos de gunoi in permanenta full! Plaja golden beach mi s-a parut ingusta mi-a placut mai mult cea din Skala Potamia (la 3 min de mers cu masina) Aici in Skala plaja era lata, aerisita, apa mica perfecta pt copii (6 e 2 sezlonguri cu umbrella si masuta plus 2 cafele sau doua sucuri la alegere).

In rest despre Thassos la cat s-a scris nu stiu ce as mai putea adauga doar cateva mentionari personale:

Plaja Aliki nu m-a impresionat: era foarte aglomerata in rest aceeasi apa faina, acelasi nisip fin. Mi-a placut in schimb f mult o plaja mica izolata, dupa Marble beach, am mers pe un drum forestier si am dat de plaja asta unde acostau mici barcute de croaziera… aici m-am simtit ca Robinson Crusoe!! Foarte fain! Am zis izolata dar nu era chiar asa caci la 15 min dupa ce am sosit noi a venit si un grup de 16 romani!!!

Am vizitat Potos, Panagia (unde am mancat cele mai bune prajituri ever), Limenaria, Limenas unde mergeam pt caruselul pe care cei mici il adorau!

Despre mancare as vrea sa mentionez (si totodata sa le multumesc celor care mi-au oferit sfaturi culinare) ca este f buna si cel mai mult mi-a placut ca este proaspata si asta inseamna respect fata de client: de la cotletele de miel, la mousaka, midii, supa de ciuperci, caracatita, salata de vinete, souvlaki, calamar etc toate mi-au placut si au fost bine gatite;

la capitolul taverne as transmite felicitari bucatarilor de la Vigli si de la Enavlion!

Mi-a placut atmosfera, linistea, Thassosului, oamenii sunt zambitori, calmi, relaxati, stiu cum sa te maguleasca in asa fel incat sa scoti euroii din portofel!! Bravo voua grecilor ca stiti sa vindeti!

In concluzie: Thassos esti dragostea mea!

Trimis de indiralisa_26 in 16.07.13 11:26:00
Validat / Publicat: 16.07.13 12:31:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 arici de mare prins pe plaja pustie
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

indiralisa_26AUTOR REVIEW
    [16.07.13 14:27:18]

erata!

il rog pe admin sa modifice durata sejurului: in loc de 9 nopti au fost 8 nopti iar pretul din text: este 59 de e/camera in loc de 53 cat am scris eu!

cu multumiri!

rezolvat (by webm)

am vazut,dar o parte din text apare acum taiat!

rezolvat si asta

indiralisa_26