ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2013
ÎNSCRIS: 13.11.11
JUN-2013

Cand Dumnezeu a creat Pamantul a daruit culoarea albastru insulei Lefkada

Dupa vacanta de anul trecut in insula Zakynthos (vezi impresii), nu credeam ca mai poate fi un alt loc cu ape de un albastru azuriu pana la turcoaz profund in afara de plaja Navagio - vezi impresii . Asta pana cand am vazut plajele din vestul insulei Lefkada.

Lefkada este o insula ionica ce face parte dintr-un grup de sase insule. Cea mai mare dintre ele este Kefalonia, urmata de Corfu, Paxos, Zakynthos, Itaka si Lefkada. Din insulele ionice mai fac parte Antipaxos si Meganissi, dar si grupuri de insule mici, precum Strofadele.

Lefkada este o insula mica si muntoasa, acoperita de paduri de pin si chiparos. Spre deosebire de celelalte insule ionice, pentru Lefkada nu este nevoie sa luati ferriboatul deoarece insula este legata de continent printr-un pod subteran si prin altul mobil ce se ridica atunci cand trec vapoarele.

Accesul pe insula se face foarte usor pe pod sau cu avionul pana la Preveza, asa cum am fost noi, si de acolo am facut cam 40 de minute cu masina pana la locul unde am avut cazare -- vezi impresii

Spre deosebire Zakynthos, Lefkada nu este o insula foarte vizitata, si nefiind atat de turistica, multe locuri si-au pastrat farmecul lor rural. Aici am vazut cele mai multe nuante de albastru ale apei marii, de la albastru inchis pana la turcoaz deschis, totul contrastand cu plajele cu nisip alb. Nisipul din Lefkada nu este nisipul pe care il stim noi, ei numesc nisip acele pietricele foarte mici care se gasesc pe toate plajele de pe insula. Plaje cu nisip fin nu am vazut in Lefkada dar nici nu mi-au lipsit!

Insula a fost binecuvantata cu plaje cu ape cristaline strajuite de munti inalti stancosi plini de vegetatie luxurianta. Simturile va vor fi alintate de mirosul de conifere, de cel al livezilor de maslin care se gasesc la totul pasul sau de florile salbatice frumos mirositoare ce cresc pe rocile stancoase. Aici am vazut pentru prima oara maci galbeni, crescand chiar pe plaja, langa mare! Lefkada are un farmec salbatic, are multe plaje virgine unde nu se poate ajunge decat cu masina sau cu vaporul pe mare.

Cele mai deosebite plaje sunt cele din vestul insulei si pentru a le vedea puteti inchiria o masina sau un scuter (in cazul in care nu ati venit cu masina personala). Drumurile pe insula sunt foarte bune, asfaltate, nu sunt gropi, dar sunt foarte multe serpentine si trebuie sa aveti grija la condus.

Pentru a ajunge la plajele frumoase din vest trebuie sa treceti prin satucuri foarte pitoresti de munte ce si-au pastrat acel farmec traditional, sunt locuri unde va puteti opri pentru a cumpara produse traditionale de la localnici. Aici veti gasi cea mai buna miere, cea din flori de cimbrisor, cu un parfum aparte sau cea din flori de portocali, foarte exotica.

In ceea ce priveste cazarea pe insula, cele mai apreciate sunt sudiourile care se gasesc in toate satele din est, incepand cu capitala Lefkas (unde se gasesc si hoteluri), satul pescaresc Ligia, Nikiana sau Nidri.

Locurile cele mai bune de luat masa sunt tavernele care se gasesc peste tot, le-am apreciat in mod deosebit pe cele din satucurile mici, mai ales cele cu vedere la mare. Preturile sunt accesibile.

Pentru cei ce vor sa se gospodareasca singuri, exista un Carrefour in capitala, si un Lidl in apropiere de Ligia, si foarte multe magazine locale peste tot in orice sat.

Lefkada este o insula pentru cei ce iubesc natura si aventura, cei ce vor sa vada in fiecare zi ceva nou. Pentru cei ce prefera comfortul, nu recomand aceasta insula si spun asta deoarece nu se gasesc sezlonguri peste tot, nu exista toalete sau dusuri pe plaja, sunt multe locuri in care se ajunge doar strabatand pe jos carari abrupte de munte. Sunt multe plaje unde nu exista magazine sau taverne pentru a va cumpara ceva de mancare, asa ca trebuie sa luati toate astea in calcul si sa va luati mancare si bauturi cu voi.

Frumusetea insulei consta in combinatia de munte si mare, muntele incarcat de paduri racoroase de conifere si marea ce are aici nuante ireal de frumoase.

Noi am stat doar 7 zile pe insula si am facut in asa fel incat sa vedem cate doua plaje pe zi in masura in care am putut. Bineinteles ca o saptamana mi s-a parut foarte scurta pentru aceasta frumoasa insula, dar am profitat din plin de fiecare clipa petrecuta acolo. Toate apusurile ne gaseau pe cate o plaja din vest, nu am avut nici o zi din cele 7 in care sa mergem acasa, sa facem dus si sa ne schimbam pentru cina. Nu ne-am putut dezlipi de spectacolul naturii care ne-a fascinat, ne-a rapit si de cele mai multe ori uitand unde suntem.

Citisem inainte de a pleca cum ca plajele nu sunt foarte populate, dar nu am crezut pana nu am vazut si trebuie sa spun ca pe majoritatea plajelor pe care am fost, erau cel mult 3 cupluri si spre inserat mai mereu ramaneam singuri pe plaja.

Am sa va recomand mai jos locuri ce nu trebuie ratate pe insula pentru toti cei ce ajung acolo.

Egremni

A fost prima plaja din vest vizitata de mine. Am ajuns acolo cu masina prin satul Athani. Cand am ajuns si am vazut culoarea apei nu ma mai puteam opri din exclamatii! Este minunat contrastul de munte plin de vegetatie si marea involburata! Vazuta de sus apa este de un turcoaz profund, iar cand valurile se sparg de tarm si formeaza o spuma alba minunata. Accesul la plaja se face coborand 350 de trepte, iar pe plaja gasiti sezlonguri contra cost sau puteti sta direct pe pietricele. Apa este adanca la mal si valurile foarte inalte de nu te mai poti opri din fotografiat! Aici puteti admira unul din cele mai frumoase apusuri! Pe plaja nu sunt taverne nici chioscuri, asa ca daca vreti sa stati ceva mai mult, trebuie sa va luati cu voi cele necesare.

Vasiliki

Este un golf ce se afla in sudul insulei unde puteti gasi cazari la preturi rezonabile cu vedere la mare. Aici apa nu are nuanta ca in vest, avand culoarea smaraldului, dar se pare ca este foarte apreciata de cei ce practica sporturi nautice.

Si aici plaja este formata din pietricele mai mici si mai mari.

Aici in schimb veti gasi unele din cele mai bune taverne de pe insula chiar pe malul apei, toate mesele fiind asezate inspre mare. E minunat sa iei cina aici si sa privesti marea! Satucul este foarte pitoresc, plin de magazine de suveniruri pentru toate buzunarele!

Agios Nikitas

Este un satuc mic in partea de nord-vest a insulei. Satucul are o strada principala foarte pitoreasca plina de taverne si magazine al carui capat este chiar la plaja.

Aici plaja este intr-un golfulet mic, cu apa linistita, fara valuri, recomandata in special famiilor cu copii. Plaja este formata din pitricele. Am gasit aici plaja foarte aglomerata, chiar prosop langa prosop.

Katisma

Este una din cele mai mari plaje de pe insula. Plaja se gaseste in vest iar accesul se poate face din Agios Nikitas sau Kalamitsi. Plaja este foarte lata si gasiti sezlonguri contra cost. Pe plaja sunt numeroase taverne unde puteti servi masa. Au si o parcare foarte mare unde am vazut multe rulote. Apa marii are aici culoarea albastru azuriu. Cand soarele apune apa marii capata atunci nuante de la gri pana la argintiu. Am admirat aici unul din cele mai frumoase apusuri de pe insula!

Cascada Nidri Dimosari

Lefkada are multe locuri de o frumusete rara, unde natura a creat adevarate minuni, cu chei specaculoase, pereti de stanca si cascade. Cascada Nidri, aflata la Capatul cheilor Dimosari, langa Perigiali si Nidri, este cea mai impresionanta. Pesterile subterane pline cu apa alimenteaza cascada rapida, care se prabuseste cu putere in bazine cu apa cristalina, unde puteti inota.

La cascada se ajunge din satul Nidri, sunt indicatoare catre cascada peste tot. Se ajunge cu masina pana la o parcare, iar de acolo accesul se face pe jos pe o cararuie de munte care este strabatuta si ea de siroaie de apa. Veti avea de mers circa 30 de minute prin padure bucurandu-va de cantecul pasarelelor si de susurul apei. Aici veti uita ca sunteti la mare si veti avea impresia ca ati venit la munte!

Gialos

Este una din cele mai frumoase plaje de pe insula! Se afla in partea de vest iar accesul se face prin satul Athani.

Apa marii are aici nuanta de turcoaz iar plaja este foarte lata si cu pietricele mici. Plaja foarte lunga dispune de o parcare foarte mare si aici am vazut mai multe rulote. Pe plaja nu sunt sezlonguri nici taverne in apropiere deci si aici trebuie sa veniti cu pachet. O plaja care mi-a placut mult.

Porto Katsiki

Este cea mai spectaculoasa plaja de pe insula! Se afla in partea de vest a insulei iar accesul la ea se face prin satucul Athani. Plaja in forma de porcoava este accesibila coborand niste trepte sau cu barca din statiunea Nidri si Vasiliki. Si-a castigat reputatia de cel mai frumos loc de pe insula, atragand multi turisti. Are nisip alb format din pietricele mici, stanci albe cu vegetatie pe alocuri si formatiuni de stanci in culori interesante. Aici am descoperit o nuanta de turcoaz a apei la fel cu cea de la Navagio din Zakynthos! Este ireal de frumos! Pe varful unei stanci exista un pod pe care puteti merge pentru a avea o imagine panoramica asupra golfului. O priveliste care iti taie rasuflarea!

Cand am fost noi nu erau sezlonguri si nici cele cateva chioscuri de langa plaja nu erau deschise. Banuiesc ca se deschid in plin sezon.

Cape Lefkada/Dukato

O ce loc minunat! Este chiar locul unde se termina insula, in sud-vest, locul unde se spune ca s-a aruncat Afrodita ca sa se vindece de iubirea ce i-o purta lui Adonis! Tot aici s-a sinucis si poeta Sappho ca sa se vindece de dragostea neimpartasita pentru Phaon. Aici pe stanci s-au gasit ramasitele Templului lui Apollo si pe acest loc s-a ridicat farul. Trebuie sa urcati sus la far si sa priviti ce nuante minunate de albastru inchis are marea aici!

In imediata apropiere se gaseste Biserica Sf Nicolae, ridicata in secolul al XVII-lea. Aici ne-a intampinat o maicuta ce ne-a poftit in lacasul de cult unde din pacate nu se pot face fotografii.

De la maicuta puteti cumpara produse locale cum ar fi masline, miere, cimbrisor uscat, rahat cu diferite arome.

Agios Ioanis

Este o plaja foarte lunga aflata in partea de nord a insulei. Puteti ajunge aici chiar din capitala. Aici apa este foarte mica la mal, plaja are nisip fin si este preferata de cei ce practica sporturile nautice.

Langa plaja se gasesc foarte multe taverne dar si niste mori de vant impresionante.

Culoarea apei este de albastru spre turcoaz dar plaja in sine nu este spectaculoasa precum in cele din vest.

Manastirea Faneromeni

Este o biserica frumoasa ce se afla pe un deal inalt la 3 km de capitala. Este biserica cea mai importanta de pe insula, aici adunandu-se toti preotii pentru a tine slujba in ziua de Rusalii. Noi am fost inainte si nu am putut admira ceremonia. Biserica a fost construita in 1634 si a fost reconstruita la sfarsitul secolului al XIX-lea dupa ce a suferit un incendiu.

De aici de sus de pe deal puteti admira o priveliste frumoasa a capitalei. Aici la manastire puteti vizita o mica gradina zoologica cu animale si pasari ce traiesc pe insula cum ar fi gaini de munte, rate, pauni, bibilici, iepuri, caprioare etc. Exista si un iaz cu pestisori si testoase mici. Am dat nas in nas cu un papagal foarte nervos ce ataca tot ce-i sarea in cale! Un loc foarte placut de vizitat mai ales pentru cei ce au copii!

Milos

Cat am cautat-o pana am gasit-o!!! Dar nu ne-am lasat si pana la urma am dat de cea mai frumoasa plaja de pe insula!

Accesul se face din Agios Nikitas, acesta fiind principalul motiv din care ne incurcam si nu dadeam de ea! Este un mic indicator langa o anume taverna pe unde trebuie sa o iei si apoi sa urci un munte ca sa ajungi la plaja. Daca ai ratat indicatorul, ai ratat si plaja! Am sa revin cu un review special si fotografii dedicat acestei plaje minunate pentru ca cei ce isi doresc sa nu se mai incurce ca mine!

Odata ce ati urcat muntele respectic vi se va arata in fata ochilor o priveliste de vis! O apa de un turcoaz profund parca ireal, o plaja foarte lunga si destul de lata care culmea: nu este aglomerata deloc! Poate tocmai din motiv ca este greu accesibila!

Cand am ajuns noi pe plaja erau doar 3 cupluri si cativa nudisti (majoritatea care vin aici sunt nudisti). Plaja nu are sezlonguri nici taverne, deci trebuie sa veniti cu mancare si bautura la pachet daca vreti sa stati aici cateva ore pentru ca nu aveti de unde sa va cumparati.

Aici am vazut cele mai spumoase valuri si am admirat un apus de vis!

Megali Petra/Kavalikefta

Sunt doua plaje una langa alta in partea de vest a insulei. Se ajunge aici cu masina din Agios Nikitas. De fapt trebuie sa traversati un munte pana sa ajungeti la plaja asta insemnand foarte multe curbe pana jos. Daca priviti de sus de pe munte, marea are aici o frumoasa nuanta de albastru turcoaz.

Accesul la cele doua plaje se face prin plaja Kavalikefta, unde exista si loc de parcare spatios si o mica taverna pentru a servi masa. Pe plaja se gasesc sezlonguri contra cost. Nici aici nu am gasit plaja aglomerata.

Plaja are atat nisip fin cat si pietris si aici aveti neaparat nevoie de pantofi speciali pentru plaja. Bolovanii foarte mari ce se gasesc pe plaja dau acesteia un aer foarte exotic. Peste tot unde te uiti vezi pietre mari sau stanci ce ies din mare iar peisajul devine din ce in ce mai dramatic odata cu lasarea serii cand valurile inalte se sparg de stanci oferind o imagine feerica. Veti fi inconjurati de spuma si bule de apa si apa, valurile sarind pe voi din toate partile!

Ne-am lasat furati de spectacolul naturii privind valurile ce se sparg in stanci pana pe inserat!

O alta plaja care ne-a placut enorm si de care nu ne-am putut desparti decat dupa ce o ploaie scurta de vara ne-a gonit de pe plaja!

Agiofili

Este inca una din plajele greu accesibile. Se afla in sudul insulei si pentru a ajunge la ea trebuie sa veniti din Vasiliki pe un drum rural. La un moment dat nu se mai poate merge cu masina deoarece sunt gropi foarte adanci, si aici este o mica parcare unde puteti lasa masina pentru a continua drumul pe jos. De aici mai mergeti inca 15 minute pe jos pana la plaja. Accesul la plaja se face coborand niste trepte, plaja aflandu-se intr-un mic golfulet. Aici marea are o culoare de turcoaz deschis incredibil de frumoasa! Plaja nu dispune de sezlonguri nici de taverne prin preajma, va trebuie sa veniti cu pachet.

Plaja nu are nisip ci pietricele de la foarte mici pana la mari de culoare alba. Si aici aveti nevoie de pantofi speciali pentru mers pe plaja!

Este un loc foarte bun pentru snorkeling, apa fiind foarte limpede si plina de pesti colorati.

Cand am ajuns noi pe plaja erau vreo 10 cupluri dar s-a mai golit dupa amiaza!

Indiferent din ce capat al insulei incepeti explorarea acesteia, in fiecare loc veti descoperi ceva unic, locuri pitoresti unde traditia s-a pastrat pana in zilele noastre si peisaje ce par a fi decupate din wallpaper-uri. Lefkada este un loc atat de exotic si atat de usor accesibil noua romanilor incat ar pacat sa nu bifati macar odata in viata!

Rog ilustratie video-muzicala: http://www.youtube.com/watch?v=Z8zxFUbh1hs

Trimis de Muffin2009 in 15.07.13 23:56:45
Validat / Publicat: 16.07.13 08:37:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Salonic, Kavala, Kalampaka-Meteore, Kefalonia

VIZUALIZĂRI: 6609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P36 Un apus in fata manastirii Sf Nicolae

[16.07.13 09:53:55]

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[16.07.13 10:12:05]

Cănd citesc despre Lefkada, mă aştept să descopăr în răndurile citite, emoţia şi uimirea provocată de impactul cu Creaţia Divină, doar Dumnezeu este cel mai mare artist, nu?

Ce nu am reuşit să aflu printre rănduri, am perceput în măiestria pozelor, cred că acestea singure spun tot despre Lefkada, şi tare mi-ar plăcea să acord câte un vot pentru fiecare dintre aceste poze!

[16.07.13 12:26:13]

@Cristian_h: Iti multumesc pentru cuvintele frumoase!

Asa este, cuvintele sunt prea sarace pentru a descrie acest Paradis care este Lefkada! Ma bucur ca fotografiile mele au reusit sa redea frumusetea acestui coltisor de rai!

In legatura cu incarcarea fotografiilor, mi-as dori sa se faca un sistem care sa permita uploadarea mai multor poze deodata, ceva gen FB, pentru ca sistemul actual mi se pare foarte greu, iti ia foarte mult timp sa pui poza cu poza.

Ce parere ai Admin, se poate lucra la acest aspect pe viitor?

Ne-ar usura enorm munca de uploadare.

[16.07.13 12:36:31]

@Muffin2009:

Am mai răspuns acestei solicitări, reiterez răspunsul: doecamdată nu. Prefer ca la fiecare poză utilizatorul să aibă posibilitatea să adauge un text explicativ. E mult mai important pt mine (și, cred, pt toți) acest aspect. Mult mai important decât "cantitatea" .- mai bine mai puțin poze, dar explicitate, decât mai multe fără nicio explicație la ele...

[16.07.13 13:49:14]

Hop și eu cu superbonusul! Nu l-am mai ratat, de data asta

Extraordinar articol, fabuloase poze (P31 este din altă lume). Nu, clar, trebuie să ajung și eu acolo!!!

[16.07.13 14:46:07]

@makuy: Iti multumesc!

Sa stii ca acolo este locul unde s-au aruncat Afrodita si poeta Sappho, un loc cu reputatie sumbra, dar cand ajungi acolo vei uita asta si te vei lasa furat de peisajul minunat din jur.

mireille
[16.07.13 15:23:42]

si eu gandeam ca insula Creta e un foc poetic, superbe poze, voi pleca in Lefkada cand vor vrea zeii... felicitari sincere

[16.07.13 15:32:19]

@mireille: Sunt un mic calator ce descopera Grecia pas cu pas, si cu fiecare loc descoperit, ma fascineaza din ce in ce mai mult. Eu sunt convinsa ca frumusetea aparte a Greciei sunt insasi ale sale insule pe care mi-am propus sa le vizitez rand pe rand. Lefkada e un taram de vis, unde imi doresc sa revin pentru a o savura pe indelete.

Iti multumesc pentru aprecieri!

[16.07.13 16:35:03]

@Muffin2009: Wow!

Mă tot uit la fotografii și nu mă mai satur!

[16.07.13 17:12:53]

@makuy: Poti sa iti imaginezi atunci cum arata aceste locuri in realitate daca in poze arata atat de bine?

Daca da, trage o fuga pana pe insula caci sezonul abia a inceput!

[16.07.13 17:39:36]

@Muffin2009: Ehei, anul ăsta nu ajung acolo, deoarece am planificat o expediție la ”capătul Europei”... Dar, mai sunt sezoane. Deocamdată, mă îmbăt cu povești și cu imagini.

Sunt de expoziție, fotografiile, să știi!

[16.07.13 18:11:27]

@Muffin2009: felicitari pentru o vacanta frumoasa si te rog sa imi raspunzi la o intrebare simpla:

Daca ar fi sa alegi acum intre o vacanta in Zakyntos sau in lefkada ce ai alege?

Daca ar fi sa pleci acum in vacanta in Grecia, unde ai alege sa mergi?

danamandache
[16.07.13 18:43:47]

Extraordinare fotografii, tot ce am citit si vazut pana acum despre Grecia nu m-a facut sa imi doresc o vacanta acolo, dar dvs ati reusit sa ma convingeti sa cunosc aceste locuri minunate, de poveste.

uitandu-ma la fotografii ma imaginez stand acolo invaluita in alb si albastru si parca simt mirosul marii... sigur am sa merg si eu acolo si asta cat de curand.

Felicitari pt review dar si pt felul in care ati trait si simtit fiecare secunda din minunata dvs vacanta! (As fi dorit sa pot acorda voturi si fotografiilor)

[16.07.13 18:48:40]

@ionescunic: Este o intrebare dificila si cred ca toti cei ce au vazut ambele insule vor fi de acord cu mine. Acceasi intrebare mi-a pus-o un patron simpatic de la o taverna de pe malul apei din Ligia unde servisem o cina delicioasa. I-am spus atunci ca nu stiu pe care dintre cele doua insule sa o aleg.

Dar acum, dupa ce amintirile s-au sedimentat, iti pot spune ca m-as intoarce in Lefkada pentru frumusetea plajelor din vest (imi e greu sa spun care dintre ele mi-a placut cel mai mult pentru ca toate m-au impresionat) si as merge in Zakynthos in croaziera doar pentru a revedea Navagio.

Daca imi este permisa o comparatie intre cele doua as spune ca Zakynthos-ul are doar Navagio ca si a place to see before you die in timp ce Lefkada are toate plajele salbatice din vest care iti taie respiratia: Egremni, Porto Katsiki, Milos, Katisma, Kevalikefta, Agiofili, toate sunt atat de exotice incat iti vine greu a crede ca sunt in Europa.

Grecul cel batran de care iti spuneam mai sus imi povestea ca a vazut Caraibele si parerea lui era ca Lefkada este peste ele. Eu nu le-am vazut si nu pot compara. O fi el foarte nationalist? N-as zice atata timp cand imi povestea cat de mult ii place sa vina in fiecare iarna in Bucuresti!

In ceea ce priveste vacantele viitoare as alege Santorini, Corfu, Skiathos, sunt multe pe care imi doresc sa le vad. Mi-am propus sa vad o insula greceasca pe an!

[16.07.13 19:14:14]

@danamandache: Ma bucur ca ti-au placut pozele mele si faptul ca datorita lor te-am convins sa vizitezi Grecia.

Cu riscul de a ma repeta, Lefkada este o insula pe care trebuie sa o bati la picior, nu este un loc unde sa mergi la ALL pentru ca ai pierde spectacolul naturii.

[16.07.13 19:24:12]

@Muffin2009: Multumesc pentru raspuns este exact pe gustul meu, eu am vazut cam 16-17 insule si Lefkada este inca pe primul loc si paradisul pentru mine, desi pe lista se afla si Santorini si Skiathos, posibil sa te dezamageasca, de asta spuneam ca lefkada nu e pentru incepatori ci pentru oameni care au vazut multe in Grecia, orice altceva dupa, ti se pare... banal, scuze pentru userul cu acelasi nick...

flllo
[16.07.13 20:13:42]

@Muffin2009: frumoase fotografii... spune-mi si mie ce aparat de fotografiat ai folosit de ai scos asemenea cadre??

amero
[16.07.13 20:27:46]

mi-a placut foarte mult rew. scris si imi pare rau ca eu nu am putut fructifica premiul primit pentru aceasta destinatie.

ma consolez insa la gandul ca voi merge cu prietenii din AFA in Skyatos. felicitari pentru poze, sunt de exceptie

[16.07.13 21:33:21]

@ionescunic: Incerc pe cat posibil sa nu compar. Eu cred ca fiecare insula are acel ceva unic, numai al ei, un lucru ce nu il gasesti in alta parte.

Stiu ca daca voi compara toata viata de acum incolo orice loc cu Lefkada ori Zakynthos, cu siguranta voi ramane vesnic dezamagita. Incerc sa iau ce e mai frumos din fiecare loc pe care il vizitez.

In paranteza fie spus, in toamna vom pleca in Tenerife, si daca as fi stat sa compar Tnerife cu Lefkada cu siguranta ca nu ma mai hotaram sa vad insulele canare.

Eu cred ca fiecare dintre ele sunt frumoase in felul lor.

@flllo: aparatul foto e cel mai putin important atunci cand fotografiezi. Cel mai important este obiectivul si priceperea fotografului, in cazul meu-al jumatatii masculine a "echipei" noastre caruia i se atribuie toate meritele pentru poze.

@amero: Iti multumesc pentru aprecieri!

Sunt sigura ca vei ramane placut surprinsa de Skiathos! Vacanta frumoasa!

[16.07.13 21:58:26]

@Muffin2009: si totusi? E un Canon corect?

[16.07.13 22:41:20]

@ionescunic: Nop, este un Nikon D7000 si ca obiective am folosit: un nikon 16-85mm si un Samyang de 8mm (fisheye). O trusa pe care o poti lua dupa tine in vacanta fara sa-ti rupa spatele, prea rau!

andruti2004
[18.07.13 11:06:36]

Buna!

As vrea sa te intreb:

- daca pe Egremni Beach chiar nu este niciun chiosc/bar cu bautura macar... am mai intrebat pe cineva pe un alt forum si mi-a spus ca exista, iar in review-ul tau ai spus ca nu exista nimic.

- spre Megali Petra, de la parcare mai este mult de mers pana la plaja? Sunt trepte ca la Egremni?

Multumesc!

[18.07.13 12:11:19]

@andruti2004: Exista intr-adevar o baraca de lemn inchisa ce parea parasita. Eu am fost la inceputul lunii iunie. E posibil ca aceasta baraca sa vanda bauturi in sezon, nu stiu ce sa spun. Acelasi lucru e valabil si pentru Porto Katsiki: erau si acolo cateva chioscuri dar toate inchise. Ma gandesc ca le deschid in full sezon.

La plaja Megali Petra se ajunge prin apa de pe plaja Kavalikefta, acestea doua fiind unite. De la parcare ai de coborat cateva trepte pana pe plaja. Acolo langa plaja exista un chiosc-rulota deschis cu bauturi si snacksuri.

andruti2004
[18.07.13 14:37:28]

Multumesc mult pentru raspuns!

sigcristina
[19.07.13 23:24:21]

Sunt minunate pozele... ai surprins toată frumsețea insulei în ele. Felicitări pt rw și cu siguranță îmi va fi de mare folos dacă voi reuși să ajung în septembrie cu familia în Lefkada.

Păcat că nu-ți pot oferi mai mult decât 900 PMA.

[20.07.13 11:38:44]

@sigcristina: Iti multumesc pentru aprecieri!

maximus1976
[21.07.13 20:12:55]

Foarte frumoasa descrierea, si completa.

FELICITARI, eu am fost de 2 ori in Grecia, in Paralia si Halkidiki, insa, ce povestesti tu, este de vis.

takis
[22.07.13 07:38:49]

@Muffin2009: va multumim din suflet din partea familiei noastre unde ati vizitat insula Lefcada si ati ramas multumiti, va asteptam si la anul din nou, cu stima si respect familia polimeri taverna klimataria ag. nikitas

xia
[27.07.13 01:52:32]

M-am uitat la poze si daca avea dubii unde o sa imi petrec concediul de anul viitor, ele m-au convins. Cu ce aparat le-ai facut de au iesit atat de profi

bitnic
[28.07.13 09:11:59]

Superb! Mai am 6 saptamani pana voi pleca in Lefkada si pana atunci am sa ma uit continuu la imaginile superbe surprinse de voi, asta ca sa treaca zilele mai usor!

[28.07.13 16:01:02]

@maximus1976: Iti multumesc pentru aprecieri!

Grecia continentala sau Peloponezul nu seamana deloc ca si peisaj cu Grecia insulara. Am fost si eu in ambele si nu exista termen de comparatie. Lefkada chiar este de vis!

@xia: Daca ai fi citit ecourile de mai sus ai fi vazut singura raspunsul.

@bitnic: M-ai crede daca ti-as spune ca in realitate e de 100 de ori mai frumos decat se poate vedea in pozele mele?

Nu mai e mult pana pleci, ai ales o perioada foarte buna din an pentru a vizita insula.

Vacanta frumoasa iti doresc!

pisicademare
[02.08.13 20:40:59]

Buna, @Muffin2009: ! Mai am 37 de zile pana ajung in Paradis! Cel terestru, desigur! Si asta o spun chiar si DUPA ce am vazut KOH SAMUI! Mult mi-a trebuit sa aflu ce minuni se afla aproape de mine! Multumesc, @Muffin2009, ionescunic, alecsa si voua tuturor! Multumesc AFA! Ceea ce vad este uluitor, senzational! Si atat de aproape!!

[02.08.13 23:29:14]

@pisicademare: Nu am ajuns pana acum in Thailanda, dar cineva mi-a spus atunci cand eram pe insula ca Lefkada are nuanta apei mai frumoasa decat cea din Caraibe. Nu stiu daca are dreptate sau nu, dar, stiu cu siguranta ca este cel mai apropiat loc exotic si usor accesibil pentru noi romanii.

Vacanta frumoasa!

amero, andruti2004, bitnic, danamandache, DoreD, flllo, makuy*, maximus1976, mireille, Muffin2009, pisicademare, sigcristina, takis, xia
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: