ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2013
JUL-2013

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Dezamagire!!

Ne-am intors din sejurul la acest hotel acum 2 zile, si doresc sa va relatez si impresiile mele referitoare la acesta.

Hotelul este amplasat in prima linie, la cca 50 metri de plaja.

Camerele sunt f modern amenajate, deasemenea noua arhitectura a hotelului este una de exceptie (am stat intr-o camera junior suite). Camera era una cu vedere la mare (cu o panorama superba). Insa doar atat.

Parcarea a fost ff scumpa (20 leva pe zi). Aceasta este situata in fata hotelului (este de fapt un trotuar unde nu incap mai mult de 15 masini). Are intradevar bariere, dar noaptea nu este pazita si nici camere nu am vazut.

Piscina se afla la P2 (etajul 1), este f mica ca si dimensiuni, sezlonguri f putine, dupa ora 14.00 se lasa umbra de la hotel-apa ff rece. -insa noi am preferat marea.

Nu are plaja privata (la plaja Grifid au acces doar cei cazati la Vistamar si Bolero-Metropol are 30% reducere-cca. 10 leva pe zi).

Si acum masa-un dezastru. Portii minuscule, in proportie de 70% nu foarte bune calitativ, se putea comanda doar o singura potie/persoana din fiecare fel-antreu, fel principal, desert-pentru copii nu se comanda-ei aveau un kids corner cu aceleasi feluri de mancare in fiecare zi-3 feluri de mezeluri felii de rodii si castravete, branza cartof pane, snitel pane (nu in fiecare zi proaspat), cartofi prajiti, paste cu 2 feluri de sosuri, mere, piersici, pepene, dimineata in plus omleta sau ou fiert (se comanda), lapte iaurt si cereale (in doua zile, acestea au fost pur si simplu mucegaite).

Mai pacaleam foamea dupa-amiaza, intre 14.00-17.00 la restaurantul italian, cu o pizza si o lingura de paste (nu exagerez, atat era o portie de paste-o lingura). La restaurantul Fusion, unde se lua masa seara (cu progamare) nu am fost deoarece nu aveam acces cu copiii (o mare magarie din partea lor).

Nu stiu pentru ce platesti 70% din pretul de adult pentru un copil, nu beneficiezi de absolut nimic pentru ei-nu loc de joaca, nu piscina pt acestia, nu echipa de entertainment, absolut nimic.

Si acum servirea-un haos total. Daca nu cereai cu tupeu meniul, asteptai si cate o ora sa te bage cineva in seama. Comanda venea ff greu, atunci cand comandai, trebuia sa le arati cu degetul pe meniu ospatarilor produsele comandate, pentru ca altfel cine stie ce iti aduceau (nu stiau engleza f bine, unii chiar deloc).

Mai erau si nesimtit pe langa asta, si barmanii deasemenea (daca nu erai atent, in loc de bautura de import iti punea din cea bulgareasca). Mi s-a intamplat de 2 ori, am fost cu ea inapoi si si-a cerut scuze zambind sarcastic.

In concluzie, in special pentru familiile cu copii si nu numai, nu mergeti aici.

Va recomand din suflet Riu Helios-am fost 3 ani la rand si nu regret-anul acest am zi sa fac o schimbare si am luat o mare teapa.

Trimis de Andrei88 in 15.07.13 14:27:46
Validat / Publicat: 15.07.13 15:19:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Riu Helios-Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 2733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andrei88); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera junior suite-holul de legatura intre dormitorul principal si living.

[15.07.13 15:18:51]

@Andrei88: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Ne-am bucura să citim, de exmeplu - când găsești timp - și impresiile de la Riu Helios (ca articol distinct) - la care ai fost, la Helios Bay în Obzor sau la Helios Palace în Sunny Beach?

Andrei88AUTOR REVIEW
    [16.07.13 09:14:14]

@webmaster: Am fost la Riu Helios Palace in Sunny Beach - am sa scriu si impresiile referitoare la acesta. Multumesc.

ANAconda
    [16.07.13 18:06:05]

@Andrei88:

Doamneeee!!! Nu pot sa cred ce am citit mai sus, nici acum nu imi revin dupa ultimele impresii (dezamagire, esec total...).

Am bilete in perioada 2-7 august la acest hotel si deja am intrat in panica!!!

Am ales hotelul deoarece cei de la agentie m-au asigurat ca nu vor fi probleme de acest gen, iar pavel (utilizatorul care a recomandat cu mare caldura hotelul in luna iunie) m-a convins cu detaliile despre hotel.

Nu imi vine sa cred...

Refuz sa cred asa ceva...

Alexandra Cdr*
    [18.07.13 11:19:07]

@Andrei88: Sunt foarte suprinsa de acest review!

Sunt inca la Grifid Metropol si pot sa spun cu mana pe inima ca ma simt ca in conccediu la un hotel foarte classy, nu la tabara din Navodari.

Am petrecut cateva zile la Astera si acum ne-am mutat la Grifid Metropol.

Este ceva nou, portiile arata ca la Masterchef.

Eu nu inteleg cum este posibil sa confunzi concediul cu o cura de ingrasare.

Un meniu in general este compus din antreu, fel principal si desert dar ne place sa ne porcaim si apoi scrie in mod total neoboectiv un astfel de review.

De ce nu ati mers la kids corner sa mai serviti cate ceva ca era nelimitat.

Ati vrea ca restaurantul sa arate ca o popota? Va recomandam hotelul Meridian din Mamaia )

Cei de la agentie trebuiau sa va mentioneze, cum ne-au zis si nou, ca acest hotel este mai mult adults only si ca nu este recomandat familiilor cu copii.

Nu inteleg de ce sa fie asta o magarie.

Vreau sa staui linistita la piscina fara sa aud mamici urland la copii sau copii care ii deranjeaza pe toti.

Din pacate nu ati putut aprecia un hotel la adevarata lui valoare.

ChristuT
    [21.07.13 00:28:13]

Sunt total de acord cu Alexandra. Este un alt concept de all inclusive, pe care turistul roman nu il intelege.

Eu m-am intors in aceasta seara si inca ma gandesc la specialitatile pe care le-am servit acolo.

Nu regret sub nicio forma sejurul la Metropol si recomand.

[21.07.13 00:33:11]

@ChristuT: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Valabil și pentru tine, Alexandra Cdr

Andrei88AUTOR REVIEW
    [21.07.13 15:24:10]

Nu sunt genul de persoana care mananca mult dar apreciez mancarea de calitate. Din felurile servite acolo, doar 20 % erau de calitate f buna, in rest, gatita prost, carnea f uscata, plus ca, daca seara era friptura de vita, a doua zi era supa din aceeasi carne... trageti voi concluzia...

acum 2 zile am scos copilul din spital-enterocolita capatata la acest hotel. A fost internat la V Babes unde surpriza, mai erau internati alti 2 copii care au fost cazati cu noi la acest hotel care mi-au spus in perioada sejurului nostru a fost chemata salvarea de 2 ori pentru copii cu enterocolita.

Parinti ai caror copii s-au imbolnavit la acest hotel, va rog, veniti cu review-uri, nu mai lasati si alti parinti sa treaca prin ce am trecut noi.

razvand
    [26.07.13 22:12:02]

@Andrei88:

Tocmai am fost informat de agentia la care am facut o rezervare early-booking ca rezervarea mea este overbooking si ca mi se propune ca solutie de inlocuire a rezervarii mele cu o cazare la acest hotel.

Suntem 2 familii cu copii mari (12 - 15 ani) si trebuie sa ne decidem pana lunea viitoare pentru ca vineri ar trebui sa plecam in Bulgaria. Ce ne sfatuiti sa facem?

Stiu ca hotelul nu are plaja si ca vom putea face plaja la plaja de la Vistamar? Gasim umbrelute sau trebuie sa ne trezim la 6 pentru a ocupa una? Cum este posibil sa nu-ti permita accesul la restaurantul Fusion cu copii?

floris3170
    [31.07.13 14:21:34]

@Andrei88: asa este cand esti invatat sa mananci mult si sa nu te mai ridici de la masa;

in concediu stimabile mergi sa te simti bine nu sa carcotesti mereu la adresa tarii care te-a primit, stai in tara ta pe viitor, fa Transalpina de sute de ori si mananca in restaurantele roamnesti unde sa comanzi din plin si pe bani buni...

Caty1982
    [02.08.13 17:50:16]

Ne-am întors pe 30 Iulie de la acest hotel si a fost superb vezi impresii. va rog nu mai dezinformati lumea, este un hotel superb cu mâncare excelenta. am fost 2 cupluri si 1 copil, am comandat si pt copil la masa chiar daca au si corner kids nu mi-a interzis nimeni am cerut si sucuri in plus nu a fost nici o problema. In legătura cu restaurantul fusion noi am făcut rezervarea cu tot cu copil nu are cum sa va interzică nimeni, doar au venit si ne-au explicat ca cina acolo durează 2 ore si ca este o mâncare cam grea pt copii, pana la urma am anulat ca. Asa am vrut noi ni s-a părut prea mult sa stam 2 ore la masa, si încă ceva restaurantul fusion serveste doar cina in zilele de marți joi si sâmbăta de la 19.00 la 21.00, in concluzie nu va faceți griji este mancare suficientă si f f f buna (am pus si câteva poze) cei care spun ca au mâncat o lingura de paste sa le fie rusine (vedeți poze)

Alexandra Cdr*, ANAconda, Andrei88, Caty1982, ChristuT, floris3170, razvand
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Metropol Hotel: