ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
DIN: cluj
ÎNSCRIS: 02.08.12
JUL-2013

De repetat locatia

In primul rand ar trebui sa va povestesc pe scurt cum am ajuns aici. Am rezervat o saptamana la Euphoria Palm Beach Resort in Side, 7 nopti cu UAI, zbor de pe Cluj, 3 persoane (2 adulti si un copil 12 ani) la un pret de early booking rezervat din luna aprilie. Cu 24 de ore inainte de plecare am fost sunat de tur operatorul meu ca hotelul Euphoria din Side a facut un owerview, adica a scos la vanzare mai multe camere decat are posibilitatea de a caza, si deci nu mai are locuri de cazare. Asta cu 24 de ore inainte de plecare, bagajele fiind facute si noi cu moralul ridicat in asteptarea unei vacante. Incep nervii.

Operatorul din tara, conform contractului, trebuia sa iti ofere alta locatie de cazare cu cel putin acelasi pret si aceleasi conditii ca si cele aflate in contractul meu. Am primit o oferta de la 3 hoteluri. Doua dintre ele am gasit ceva pe suteuri in romana dar despre al treilea (Vera Stone Palace) nu am gasit nimic in romana decat in siteuri de vacante in engleza si germana. Am decis sa alegem Vera. Mentionez ca era mai scump decat ceea ce am platit noi cu 600 de Euro. Noi nu a mai trebuit sa platim deloc diferenta. Emotii nestiind ce ne asteapta. Nervi inainte de plecare, reprosuri catre agentie.

Zborul OK. Ajungem in Antalya, la aeroport ne asteapta ghidul care ne conduce la hotel impreuna cu alti 15 turisti din zona Cluj. Noi am fost primii care ne-a dus la hotel, ceilalti asteptand in microbuz pana ne-a cazat pe noi. La hotel am fost intampinati cu zambetul pe buze, receptionerul intr-o engleza cu accent german ne roaga sa asteptam 10 minute. OK ghidul pleaca. Ramanem singuri in recetia hotelului. Dupa 3 minute vine tipul de la receptie si ne spune ca nu are confirmarea faptului ca avem rezervare in hotel si ca nu s-a facut nici o plata pe numele nostru. INTELEGETI? Ajungem in Side la hotel si nu este facuta plata. NERVI, TRANSPIRATIE, INTREBARI, CE SE INTAMPLA? Sunam in tara la operator si ii explicam ce se intampla. Acesta zice ca sa asteptam 5 minute ca o sa ma sune inapoi. Dupa asta, in 2 minute ma cheama tipul de la receptie si spune ca totul este OK si ca ne putem caza. Sincer nu stiu ce s-a intamplat dar stresul si nervii au fost la maxim. Ne da cartela de la camera, completam documentele de acces in resort si ne intreaba prin ce tur operator am ajuns acolo deoarece suntem prima familie de romani care ajunge acolo. Ii explic ce s-a intamplat si intelege, spunandu-mi ca ei nu lucreaza cu operatori romani decat germani si rusi. Am inteles mai tarziu de ce. Cam atat a fost ceea ce a fost naspa, in rest sejurul a fost OK.

Cazarea ok, un pat matrimonial si unul mai mic pentru copil. Tv plasma, minibar cu apa plata si minerala gratis, seif in camera, prosoape de baie, de plaje, etc. Asternuturile se schimbau la 2 zile, curatenie in camera zilnic. In fiecare zi faceau aranjamentul patului altfel cu pasarele facute din lenjerie de pat, cu petale de flori pe pat, frumos. Deci cazarea ok.

Mancare super buna si foarte multa. Mesele principale deosebite iar in rest se seveau din 2 in 2 ore gustari calde (saorma, kebab, hamburger, diverse mancaruri traditionale turcesti.) Au fost seri cu specific turcesc si marim in care s-au servit mancaruri traditionale si din peste. Gateau chiar in fata ta din ce spuneai tu, asta pe langa ce era la masa, iar peste cred ca era vreo 5-6 feluri (somon, pastrav, dorada, ton, somn) care ti-l gatea de asemenea in fata ta. Nu poti reprosa ceva la mancare. Prajituri vreo 20 de feluri, fructe la fel, etc. Un singur lucru nu erau, Racoritoare erau doar locale si alea la dozator, dar era ok. La fel la baruri era doar bautura locala, daca doreai ceva care nu era local plateai suplimentar si era cam piperat. De exemplu un coktail era 6 Euro. Erau 3 baruri, 2 langa resort iar unul langa plaja.

Plaja era la 150 de metri de hotel cu sezlonguri si umbrelute incluse deci free, curat si deloc aglomerat. Adica de la mine si pana la cealalta persoana pe plaja erau 3 metri. Loc berechet sa te joci cu copii, apa curata si pana la vreo 30 de metri nu depasea 1-1,5 metri adancime. Era ok.

Pe plaja era un restaurant al resortului unde gratis (adica inculs in pret) puteai sa servesti o gustare la pranz sau fructe sau bauturi fara sa mai mergi la hotel. Foarte cool sa mananci pe plaja si sa stai frumos la masa chiar imbracat in costum de baie. Animatorii erau ok, incepeau programul la ora 10.00 si pana la ora 24 erau non stop in priza. Aqua gym, tir cu pusca, darts, polo in apa, fotbal, volei pe plaja, bocia, etc era toata ziua iar seara erau spectacole in fiecare seara in amfiteatru. Era ok. Mai organizau discoteca in are liber, seara de karaoke, bingo, etc. Totul te facea sa te simti ok. M-am imprietenit cu MASTER CHIEF de acolo, bucatarul sef. Tot timpul cand ma intalneam cu el ma intreba cum este, daca am ceva sa le reprosez, daca mancarea e ok, daca aranjametul din sala de mese e ok, toti se ocupau sa ai un sejur cat mai ok. Piscin era ok, mare si foarte curata si tot timpul gaseai locuri la sezlonguri. Erau 2 topogane pentru copii foarte ok. Nu am vrut sa va plictisesc dar am vrut sa va fac o imagine despre resort. Intr-un cuvant merita sa mergeti.

Am uitat sa va spun, dupa 2 zile a venit o familie de romani stabiliti in Germania, iar a patra zi au venit 3 familii de romani care stiau sa se comporte civilizat. Tot respectul. Nu va inchipuiti ce cool este sa nu manance nimeni seminte, sa nu injure, sa nu rada cu gura pana la urechi in hohote si sa nu vezi cefe groase pline de lanţoaie de aur aruncand tigari pe jos, scuipand si strigand dupa puradei. Nu vreau sa fiu rasist dar nemtii, olandezii si rusii care erau acolo stiau sa se comporte civilizat. Scuze.

O zi buna si concediu placut

Trimis de lucian2012 in 14.07.13 16:01:41
Validat / Publicat: 14.07.13 17:12:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucian2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

gabitza* [15.07.13 22:30:35] »

Placut review, sper sa pui ceva poze. Ma mir ca dupa cati nervi v-ati facut ati reusit sa va simtiti bine.

adyx_80 [06.08.13 21:57:54] »

@lucian2012: salut!

si eu sunt din cluj si as dori sa merg cu familia mea la acest hotel! Ma poti ajuta si cu ceva poze? Adresa mea de mail este [***] (editat webmaster)... asta in caz ca nu le postezi pe afa...

webmaster [06.08.13 22:01:15] »

@adyx_80: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

lidana [23.12.13 21:38:41] »

Bună seara,

Te rugăm să pui niște poze, având în vedere faptul că ești singurul care a scris un review.

Sunt și eu interesată de acest hotel pentru vara 2014.

Te-aș ruga să-mi mai dai câteva lămuriri:

1. Cum sunt camerele-pe alte site-uri de profil se plânge lumea de mărimea lor, și mai ales de faptul că aerul condiționat funcționează cu program și este foarte cald în cameră?

2. Legat de mâncare: erau baclavale? Grătare se făceau la prânz și seara?

3. Seiful a fost inclus sau contra cost?

4. Cum ți s-au părut băuturile?

În speranța ca îți vei găsi timp să-mi răspunzi, îți mulțumesc anticipat

adyx_80, gabitza*, lidana
    Alte impresii din această RUBRICĂOtium Stone Palace Hotel (ex Vera) [Colakli]: