ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 09.05.13
JUN-2013

Concediu reuşit în Limenas, Thassos!

Iată-ne în drum spre Limenas insula Thassos, după ce cu ceva luni în urmă am achiziţionat un sejur de genul plateşti 7 zile şi stai 10 cu cazare şi transport incluse, dar fără mâncare. Cu inima un pic strânsă, deoarece după achiziţionarea sejurului, am constatat că insula Thassos este cea mai nordică insulă grecească şi nu foarte recomandată la început de iunie. După un drum destul de lung cu autocarul, dar surprinzător nu atât de obositor cum ne aşteptam, am plecat la ora 17 din Timişoara şi am ajuns la Keramoti la ora 9 şi câteva minute, numai bine ca să pierdem ferry-boat-ul de ora 9 şi a trebuit să-l aşteptăm pe cel de ora 10. Bucuroşi nevoie mare, că era soare şi cald în Keramoti şi cei cu prognoza meteo s-au înşelat, la ora 10 ne-am îmbarcat pe ferry-boat. Bucurie de scurtă durată, pentru că pe la mijlocul drumului spre Limenas, cerul s-a înnourat şi a început să plouă torenţial. La ora 11 am debarcat în Limenas şi după ce ghidul local şi-a făcut numărul şi ne-a prezentat excursiile şi oferta tavernei la care ne-a dus, am ajuns la cazare. Am fost cazaţi la Vila Popi unde am fost foarte mulţumiţi de condiţii. Nu mai intru în amănunte, pentru că am povestit totul la topicul dedicat cazării: vezi impresii.

După ce ne-am cazat am tras o fugă în oraş, să ne facem o idee despre ce este vorba. Am luat primul prânz la Thassian Taverna, caracatiţă eu şi soţia un peşte Tzipura cu discount la fiecare porţie şi desert din partea casei. La plecarea spre vilă, iar a început să plouă, iar patronul tavernei foarte amabil ne-a oferit o umbrelă cu condiţia să o aducem înapoi când putem. Am ajuns la vila şi am tras un somn până dimineaţa.

A doua zi am plecat la plajă şi ne-am propus să facem plajă pe cât mai multe plaje. Aşa că am început cu Nisteri Beach, o plajă lungă şi destul de îngustă, dar foarte frumoasă şi aproape goală aşa că ne-am simţit ca stăpânii acelei plaje. Deoarece nu era foarte cald, la prânz am hotărât să ne mutăm pe altă plajă şi astfel am ajuns la Glyfada Beach, dupa 30 min de mers pe jos de la Nisteri Beach. Aici o plajă goală, doar a noastră cu nisip fin, apă limpede şi cu intrare lină şi cu pădurea de brazii şi stânci care ajungeau până în mare. Aici am făcut plajă şi baie câteva zile şi pentru că era prea mult de mers pe jos am folosit transportul local. Un drum dus-întors era 3,20 euro de persoană.

Săptămâna următoare am mers în turul insulei unde am vizitat casele pescarilor din Skala Kalirachis, apoi evident că s-a făcut o oprire mai lungă la Iris Gold la fabrica de bijuterii, unde doamnele au început să intre în trepidaţii la vederea atâtor bijuterii. Evident că nici consoarta mea nu a scăpat ocazia să cumpere ceva. Apoi s-a continuat drumul până la Mănastirea Sf. Arhanghel Mihail, unde am vazut unul din piroanele cu care a fost răstâgnit pe cruce Domnul Isus şi am putut degusta un delicios rahat de trandafiri făcut de măicuţe la mănăstire. Bănuiesc că, cu esenţă naturală de trandafiri. Apoi ne-am continuat drumul până la Aliki şi am vizitat vestigile antice din staţiune. Apoi am făcut o oprire de două ore la celebra plajă Golden Beach unde cine a dorit a făcut baie şi plajă. Turul insulei s-a încheiat la Panagia la fabrica de ulei de masline şi la magazinul de dulcuri pe bază de miere.

În ziua următoare împreună cu nişte prieteni cu care eram cazaţi la aceiaşi vilă, am închiriat o maşină pe 2 zile, care ne-a costat 70 de euro cu tot cu benzină şi fără limită de km. Am pornit să colindăm insula pe cont propriu. Am fost în satul Sotiras de unde am cumpărat pâine, pentru că ghida ne-a spus că se face cea mai bună pâine de pe insulă şi aşa şi a fost. Apoi am plecat către satul Theologos, de fapt adevărata destinaţie pentru care am închiriat maşina. Aici am vizitat satul tradiţional thassian cu acoperişuri din piatră şi am mâncat o porţie din deliciosul şi mult lăudatul miel la rotisor. A fost foarte bun. Apoi ne-am întors şi am făcut baie şi plaj la Grand Beach de la Iris Gold, plajă ochită cu o zi înainte.

A doua zi a fost marea dezamăgire. Ne propusesem să vizităm şi să facem plajă pe celebrele plaje din sud-estul insulei, dar toată ziua a plouat sau a fost înnourat aşa că până la urmă ne-am mulţumit să filmăm şi să fotografiem plajele Paradise Beach, Golden Beach, Marble (Saliara) Beach şi resortul Makriamos Beach. În final ne-am consolat cu o masă copioasă la o tavernă în Panagia unde am mîncat "maţe fripte" organe de miel înfăşurate în maţe şi făcute la rotisor. Delicios. Ne-am înecat amarul cu nişte halbe de bere Mythos. Apoi am vizitat şi spectaculoasa carieră de marmură din apropierea Limenas-ului. Pe scurt a fost un concediu reuşit şi chiar dacă a plouat cam mult, ne-am bronzat frumos şi bine şi am făcut baie în apa limpede şi curată a mării.

Este pentru prima dată când recomandările şi ofertele făcute de ghid au fost cele mai bune. Astfel la Taverna Mouses se serveau nişte porţii inuman de mari de mâncare la preţuri rezonabile şi cu închiriatul maşinii am ieşit tot cel mai bine cu firma recomandată de ghidă.

Trimis de marsus in 14.07.13 15:37:51
Validat / Publicat: 14.07.13 16:38:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marsus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Glyfada Beach, doar a noastră

gabriel mari
[22.12.16 23:54:17]

@marsus: bună seara. Avem o rezervare la această vilă din 26 mai, 10 zile. Cum este vremea si apa in această perioadă. Se poate face baie sau sunt valuri mari. La ce camera ați fost. Avem si un copil si am cerut la agenție o cameră triplă. Ce sfaturi ne dați despre taverne si excursii. Mulțumim! Sărbători fericite.

marsusAUTOR REVIEW
[23.12.16 12:39:40]

@gabriel mari: În perioada în care am fost eu, adica începutul lunii iunie vremea a fost schimbătoare. În general noaptea ploua. Ziua era cald, dar mai mult pentru plajă. Apa era cam rece pentru gustul meu. Undeva cam de pe 10 iunie a început să fie vreme bună şi de baie. În perioada în care mergeți voi e după cum va fi norocul. Dacă va fi o vară timpurie va fi ok, dacă nu, veți mai cere o pătură pentru câteva zile. Numărul camerei nu îl mai ştiu, dar era la parter cum intri prima pe stânga. Am fost mulțumit. Două balcoane, unul cu vedere la stradă, trei paturi şi cameră mare.

[26.11.17 12:03:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Limenas» (nou-creată, între timp, pe sait)

gabriel mari, marsus
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenas și împrejurimile: