ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
  • --- F ---
    DIN: Constanta
    ÎNSCRIS: 03.06.13
    JUN-2013

Mai bine in bazar decat in outlet

Inainte sa plecam din tara ne hotarasem sa facem si o oprire la outleturile din Soke ca sa ne cumparam ceva haine mai bune si mai ieftine decat in Romania.

Despre locatia lor nu am sa mai scriu, sunt deja cateva review-uri detaliate pe afa.

Ziua la Soke a fost o zi pierduta. Sunt mai mult de doua outleturi, o parte din magazine turcesti, dar sunt si Wrangler, Adidas, etc.

Daca doresti sa cumperi tricouri, rochite, pantaloni scurti de carpa era ok. 10,15,20 de lire. Bune pentru o vara, un spalat... apoi de aruncat.

Sunt si unele magazine cu incaltaminte de piele, foarte bune dar foarte scumpe, de la 80,100 euro in sus. Asa gasesc si in Romania.

Bineinteles ca ne-am indreptat atentia si spre bazaruri.

Am inceput cu cel din Altinkum, la 5 km de Didim. Multa marfa contrafacuta, tricouri, traninguri, genti, acelasi model, culoare dar cu etichete diferite, de la Ralph Lauren pana la Prada.

Un tricou cu una dintre inscriptiile de mai sus porneste de la 35-40 lire si dupa negocieri il iei cu 15.

In schimb la partea de textile pentru casa stau foarte bine. Am cumparat prosoape de bumbac de 1m pe 2 cu 15 lire si tot cu 15 lire niste cuverturi din bumbac alb de 2 m pe 2,5m, bune de folosit vara.

La bazarul din Didim, care seamana mai mult cu o piata cam prafuita, sunt aceleasi marfuri la preturi mai bune. Adica, pretul negociat in Altinkum, la Didim era pret de plecare la negociere.

Nu m-am putut abtine sa iau un set de servit cafeaua, cu tavita, ibric si 6 cescute dintr-un metal ce imita argintul invechit la 45 de lire. Ne-au tentat si am si cumparat rahat, halva si ulei de masline extrem de gustoase si de ieftine.

Am ajuns si la bazarul din Bodrum unde toate aveau pretul dublu sau triplu fata de cel din celelalte doua. Adica, aceleasi tricoruri costau 60 de lire, prosoapele, 30 de lire, seturile de cafea/ceai 150 sau 165 de lire.

Cam asta a fost!

Sper sa va ajute informatiile postate.

Trimis de anca39* in 14.07.13 12:03:27
    Validat / Publicat: 14.07.13 15:36:13

VIZUALIZĂRI: 4907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anca39*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• SOCIALs