ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 09.05.13
JUN-2013

Primul concediu in Thassos, încântati!

Este primul concediu petrecut în insula Thassos în Limenas. Pentru că nu am dorit să mergem cu maşina personală, am optat să luăm un sejur cu transport inclus printr-o agentie de turism. Am fi dorit o altă locaţie, dar agenţia respectivă nu avea decât în Limenas. În final am ales cazarea la Vila Popi în urma unui review citit pe acest site. Până la urmă nu am regreta deloc alegerea făcută.

Condiţiile de cazare au fost extraordinare pentru acest preţ. Am fost două persoane într-o cameră cu trei paturi fără costuri suplimentare, bonus din partea firmei de turism, pentru că am acceptat un schim de camere în favoarea unui grup.

Camera a fost foarte mare cu două balcoane cu chicineta oarecum separată de cameră printr-un zid. Chicineta foarte bine dotată, avea pe lângă clasica plită electrică şi un fierbător electric, set complet de tacâmuri, ibric şi un frigider cu congelator separat, lucru mai rar întâlnit la astfel de cazări. Unul din balcoane dădea chiar spre intrarea în vilă, intrare acoperită cu flori de iasomie, care raspîndeau un miros foarte plăcut.

Proprietarii acestei vile sunt doi greci mai în vârstă, care se pare că au trăit o parte din viaţă în Germania, lucru care şi-a pus amprenta asupra mentalităţii. Am fost mulţumiţi de curăţenie, aşternuturile au fost schimbate de trei ori în timpul sejurului, iar paturile erau făcute aproape zilnic în absenţa noastră. În spatele vilei există o terasă acoperită cu viţă de vie şi cu mese unde puteai să stai seara şi să socializezi cu restul turiştilor. În cazul nostru tot grupul a fost din Timişoara şi am apucat să socializăm încă din autocar. Oricum în vreo două seri am umplut terasa şi am socializat în faţa unor beri.

Ce ne-a plăcut în mod deosebit a fost faptul, că vila este pe o străduţă liniştită, nezgomotoasă, doar pisicile ne-au deranjat câteva zile, pentru că tocmai erau în sezonul de împerechere. In jurul vilei pe o rază de 500 m se află un supermarket, un minimarket şi o brutărie cu mai multe feluri de pâine proaspătă în fiecare dimineaţă.

Până la mare într-adevăr sunt 200 m de la vilă, dar până la plaje este mai mult. Până la plaja oraşului faci cam 10 min. de mers lejer, iar până la plaje mai celebre, gen Tarsanas Beach sau Nisteri Beach faci 15 min. respectiv 25 min. de mers pe jos, dar s-a meritat, pentru că la data când am fost noi erau aproape goale în comparaţie cu plaja oraşului şi am putut face plajă şi baie în linişte.

Pentru că scriu pentru prima dată pe acest site şi am înţeles că pentru alte impresii, decât cele despre cazare, trebuie scris în alt topic, mă opresc aici cu descrierea cazării. Una peste alta am fost mulţumiţi şi dacă şi vremea ne-ar fi dat o mână de ajutor şi să nu fie aşa instabilă ar fi fost chiar perfect. Voi reveni cu poze şi impresii din sejur în topicu aferent:vezi impresii.

P.S. Ca o observaţie generală, este pentru prima dată când ascultăm de recomandările ghidului şi suntem mulţumiţi.

Trimis de marsus in 14.07.13 10:51:43
Validat / Publicat: 14.07.13 12:04:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marsus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Popi, vedere generală

[14.07.13 11:04:31]

@marsus: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

eleste*
[14.07.13 12:20:47]

salut, poti te rog sa imi spui cam ce preturi sunt la mancare la taverne in perioada asta? nu fructe de mare, traditional, gyros, platou 2 persoane, multumesc anticipat;

marsusAUTOR REVIEW
[14.07.13 12:55:53]

@eleste: În perioda în care am fost noi, adică prima jumătate a lunii iunie, erau cam urmatoarele preţuri din ce mai ţin minte:

- coaste de porc (3 felli si garnitură) 5,5 euro

- baclava 11 euro/kg

- cupă îngheţată f. mare 1,2 - 1,3 euro

- berea 2,5 euro sticla

- pâine la brutărie 1 euro

De menţionat că porţile erau inuman de mari şi e recomandat să nu comandaţi doi acelaşi fel de mâncare pentru că nu veţi reuşi sa-l mâncaţi. Pt. un cuplu de ex. o porţie de coaste la gratar cu garnitură şi o salată grecească este cam suficient. La noi tot timpul desertul a fost din partea casei, la Taverna Mouses.

eleste*
[14.07.13 15:28:43]

@marsus: Multumesc mult pentru info, abia asteptam sa plecam

roth
[14.07.13 23:08:54]

Frumoasa insula Thassos, nu se dezminte prin faptul ca inca e o destinatie placuta de romani, calitate /pret uneori chiar foarte buna, asa rezulta si din ce spui tu. Preturile vad ca se pastreaza inca la un nivel acceptabil, cat despre portii... se stie ca e unul din punctele forte ale greciei.

puiutea
[17.09.14 13:39:53]

Bun review-ul, am trecut pe "raboj" si Vila Poppi, DACA ne facem curaj, poate ne vom duce vara viitoare! Multumim pentru review-uri!

Simo.C
[14.01.20 19:59:16]

@puiutea: Trebuie să mergeți! Nu veți regreta!

eleste*, marsus, puiutea, roth, Simo.C
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Popi: