ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
ÎNSCRIS: 18.05.09
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

O vacanta placuta

Hotelul Royal Park - Elenite, Bulgaria, perioada 28.06 - 05.07 2013. Este un hotel super ok, curat, iar din punct de vedere arhitectural este fara cusur. In Romania nu vom avea asa ceva nici in urmatorii 100 de ani. Cu alte cuvinte, din punct de vedere turistic suntem in urma bulgarilor cu cel putin 100 de ani. La ei s-a investit masiv in turism si asta se vede cu ochiul liber. Sa incepem cu inceputul.

Am fost 2 familii, fiecare cu cate un copil cu varsta de pana in 8 ani. Ajunsi acolo (ne-am deplasa cu masinile personale) am gasit parcare, care este doar contracost - 6 Euro/zi, am platit pentru tot sejurul 42 Euro pentru parcare. Parcare pazita 24/24. De la parcare si pana la hotelul nostru, Royal Park, distanta era de aprox. 300 m, doar ca de la parcare am fost preluati si noi si bagajele aferente de catre o masinuta speciala (ca aceea de golf). Am fost dusi pana la receptia hotelului, bagajele ne-au fost carate de catre un hamal. Cazarea se facea in jurul orei 14:00, dar pentru ca erau camere libere am fost cazati de cum am ajuns. Bagajele ne-au fost duse in camere tot de un hamal. Dupa ora 14:00 - ora la care se facea de drept cazarea am fost chemati la receptia hotelului pentru a ni se aplica acele bratari, moment din care ne puteam bucura de toate facilitatile.

Camera - foarte mare, foarte curata, pat de mijloc enorm, canapea extensibila pentru copii. Prosoapele se schimbau zilnic, iar asternutul o data la doua zile. Lifturile hotelului au functionat ireprosabil pe toata durata sejurului, doar ca nu le-am folosit. Noi am stat la etajul 5 si am preferat de cele mai multe ori sa folosim scarile - pentru miscare

Piscina hotelului - destul de mare, apa curata, dar un pic cam rece.

Plaja - nisip fin, curata. Apa foarte curata, fara alge sau gunoaie menajere, in schimb erau foarte multe pietre. Sezlongurile erau foarte putine in comparatie cu numarul de turisti cazati in tot complexul, motiv pentru care trebuia sa te trezesti un pic mai devreme pentru a-ti ocupa un sezlong (2sau 3).

Aqua Land-ul Atlantida - super ok, foarte multa curatenie. Intrarea gratuita, sezlongul costa 2.5 Euro de persoana.

Sistemul de masa - se servea masa in 2 ture (doar pranzul si cina), in functie de bratara de la mana. Micul dejun - de la oua ochiuri, omleta, oua fierte, salate, deserturi, branza feta, mezeluri, carnati prajiti, cremwursti, clatite, prea multa mancare. Pranzul si cina - nu a existat zi fara gratar, supe, salate, prajituri, pepene rosu si galben etc. Intr-adevar se formau cozi, dar nu era atat de deranjant. Se astepta la coada si 15 min, dar nu ramaneai nemancat. Mancare foarte diversificata, pentru toate gusturile. Restaurantele a la carte - noi l-am ales pe cel traditional bulgaresc - mancarea super ok - aperitiv, salata bulgareasca, ciorba si friptura din miel, deserturi. Barurile - cele de pe plaje se deschideau la ora 8:30 si se inchideau la ora 17:00. Se putea servi, bere, bauturi spirtoase, sucuri racoritoare atat cabogazoase cat si necarbogazoase, fornetti, mici traditionali bulgaresti.

Barul din receptia hotelului era deschis de la ora 8:30 pana la orele 0:00. Pana acum nimic deranjant. Singurul lucru care m-a deranjat, era faptul ca in hotel (de fapt in tot complexul) erau cazati in proportie de 95% rusi - foarte prost educati, copiii lor erau ca niste termite, intrau in tine, nu se uitau pe unde merg, vorbeau foarte tare. Acolo unde se forma coada, ei intrau in fata - niste nesimtiti. In rest totul a fost ok, iar toate minusurile prezentate de cei care au postat inainte, sunt "minusuri" usor de acceptat, trebuie doar sa stii cum sa le eviti.

Pretul platit pentru un Hotel de 4 stele cu sistem de masa AI, conditiile si facilitatiile oferite sunt mult peste asteptari. Mie personal mi-a placut si m-as reintoarce acolo fara ezitare.

P. S. Romanii sunt o natie de pretentiosi, greu de multumit. Vor conditii de Burj al Arab, vor sa fie tratati regeste, dar la pret de nimic.

Trimis de fantozzi007 in 14.07.13 10:50:34
Validat / Publicat: 14.07.13 12:37:43

VIZUALIZĂRI: 2757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fantozzi007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

valeria2012
[14.07.13 14:47:44]

facusem si eu o rezervare aici pt un pret f bun, dar parerile proaste de pe site si de pe tripadvisor m-au facut sa anulez... acum imi pare rau.

poate la anul!!

fantozzi007AUTOR REVIEW
[15.07.13 14:22:27]

Buna ziua. Pentru mine a fost ceva de ultima clipa. Daca imi faceam rezervare in ianuarie, cu early booking pretul biletului era o nimica toata.

Eu personal nu am luat in calcul parerile romanilor. Acum 2 ani am fost in Turcia, in Kusadasi, la un hotel de 5 stele - Fantasia de Luxe (parca asa se numea ). Serviciile, hotelul, facilitatiile erau parca venite din alta lume. Totul la superlativ (vezi impresii). Pana si aici s-au gasit cativa romani "mofturosi" sa spuna ca nu le-a placut. Pentru mine a fost o lectie.

Asa ca atunci cand am plecat in Elenite, am plecat pur si simplu, fara sa tin cont de parerile altora si asa cum am scris si in review - instinctul nu m-a inselat, totul a fost absolut ok.

Multi au prea mari pretentii pentru cei 600 Euro. Se asteapta la un sejur in Paradis, dar ei de fapt au plecat in concediu in Bulgaria.

Cam atat. O zi buna va doresc!

fantozzi007, valeria2012
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: