ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 13.07.11
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Pine Bay Hotel, o impresie din 2013!

Nu stiu cum a fost si in alti ani, dar anul asta a fost minunat.

Am ajuns cu autocarul destul de devreme, la ora 8 dimineata, dar nu ne-am cazat pe loc.

Ne-au dat bratarile pentru masa, am sevit micul dejun, iar pana la ora 12, cand am primit camera, am explorat hotelul si am lenevit pe plaja, pe un șezlong.

Ne-am cazat la casute, camera 227, in varful dealului. Aleile sunt destul de abrupte, dar pentru noi nu au fost probleme, ca suntem oameni in putere si cu ocazia asta mai ardeam din calorii, care s-au tot adunat pe perioada sejurului. Pentru cei cu dificultati de mergere sau pentru cei cu bagaje, hotelul pune la dispozitia turistilor masinute de golf care te transporta peste tot, dar din cauza faptului ca hotelul este foarte mare si aglomerat, este greu de prins una. Resortul este impartit in doua zone: hotelul propriu-zis si zona de casute, care se intind pe un deal plin de vegetatie.

Camerele la casute sunt numerotate descrescator, de jos in sus; cele cu numere mari jos, la baza dealului si asa mai departe. Camera noastra a fost dubla: o mica camera la intrare, cu doua paturi, si camera principala, spatioasa, cu doua paturi care puteau fi unite. Baia era foarte mare, cu dus, fara cada sau cabina. Totul foarte curat. Aerul conditionat mergea ok, dar cum noi suportam foarte bine caldura, l-am tinut pe minim sau mai mult inchis.

Curatenia se facea zilnic si frigiderul se alimenta cu o sticla de apa plata de 1.5 l si doua sau trei sticle de Coca Cola. La tv era si un canal romanesc, TVR International, si printre altele, un canal de muzica turcesc care difuza Inna si Alexandra Stan la greu…Atat despre camera, ca nu am venit in concediu sa stam inchisi... A! Si inca ceva, cei sensibili la tantari sa nu uite aparatul si pastilele de tantari.

Acum despre distractie: hotelul are trei piscine mari, una interioara, si doua exterioare: una in dreptul hotelului si cealalta in zona Aqua parcului. Mai sunt si doua pentru copii, dar nu prea i-am vazut pe acolo. Piscinele sunt mari, dar in perioada de varf, adica dupa ora 10 sau 11, sunt extrem de aglomerate si nu prea mai ai loc. Daca vreti, singura perioada de timp cand sunt numai ale voastre este pana in ora 9, dupa aceea incep sa se deverseze hoardele urlatoare de mici nemti, francezi, englezi, belgieni, etc…Occidentalii au o atitudine extrem de relaxata in privinta grijii fata de copii si ii lasa sa faca ce vor, asa ca nu stii cine iti aterizeaza in cap sau te stropeste din cap pana in picioare. Pentru sezlonguri trebuie sa va treziti de dimineata sa le ocupati, deoarece se aglomereaza foarte tare si se poate sa nu mai gasiti sau sa prindeti in plin soare. Noi am stat la piscina mare din zona Aqua parcului pentru a avea acces atat la tobogane cat si la mare. Daca se aglomereaza foarte tare piscina, plaja din spatele amfiteatrului este cu nisip si o portiune din mare la fel, asta ca o altenativa placuta la piscina. Toboganele sunt diversificate si distractive, mai ales unul in care te dai cu colacul, doua persoane, si care iti creste serios nivelul de adrenalina.

Animatorii organizeaza tot felul de activitati pe timpul zilei, dar, cum nu prea eram amatori, nu am mers decat seara, la cateva spectacole. Va puteti plimba gratuit cu hidrobicicleta sau cu canoea, tot ce este cu motor sau scufundarile se platesc. Seara, daca nu gustati spectacolele organizate de animatori in Amfiteatru, va puteti relaxa privind peisajul spectaculos si savura o bautura pe terasa Piano Bar, unde un chitarist canta live melodii din repertoriul international sau turcesc, chiar foarte bine. Mancarea este la superlativ.

De dimineata de la ora 7, pana seara la ora 22 puteti manca in- continuu. Dimineata la micul dejun: oua, omlete, salate, placintele, branza de toate felurile, masline, clatite, fasole cu carnati pentru englezi, cafea, ceai, totul la discretie. Dupa ora 10, la Efe Cafe se servesc gözleme, clatite turcesti, umplute cu carne, spanac sau branza, de-a dreptul divine. As manca non stop, cu un airan rece.

Dupa 12.30 se serveste masa de pranz, unde puteti manca supe, tocanite, gratar de pui, curcan sau peste cu orez, bulgur, paste, cartofi prajiti, legume gratinate sau pane, kilometri de prajituri si fructe: piersici, caise, père, mere, prune, struguri sau nelipsitii pepeni verzi si cantalup.

Cina este cea mai spectaculoasa. In fiecare seara se organiza o seara specifica: far east, turceasca, italiana, mexicana, internationala, egeeana, pescaresca, unde, pe langa felurile principale, se servesc specialitati specifice: sushi, salata de creveti, taco, buritto, peste la gratar sau in crusta de sare, paella cu fructe de mare si, cu o mentiune speciala pentru supa de pepene verde servita rece, ceva delicios, si pentru cantalup pane!!!

Iar daca nu v-ati saturat, se putea face rezervare gratuit o data pe sejur la unul din restaurantele a la carte, dar pentru noi a fost de ajuns.

Una peste alta, a fost un sejur minunat, in care ne-am relaxat peste masura…

Despre excursii am sa relatez separat: coloniile grecesti Priene, Milet, Didima si despre excursia in Samos. Despre clasicele excursii la Efes si Pamukkale, pe care le-am vizitat in 2009, cand am venit prima oara in Kusadasi, s-a tot povestit, asadar n-am s-o mai fac si eu.

Trimis de Xander in 14.07.13 06:46:14
Validat / Publicat: 14.07.13 07:56:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer: Salima Club Kusadasi: Adakule

VIZUALIZĂRI: 4863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Xander); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casuta in care am stat

[07.01.14 16:21:08]

@Xander: Buna ziua. Daca cand ati sosit a-ti servit micul dejun si pranzul cand ati iesit ati mai servit masa la pranz? Topoganele sunt cu program? Vom merge si noi anul acesta la Pine Bay .Multumesc si daca mai am intrebari o sa vi le mai adresez.

[07.01.14 20:05:28]

@mymysu: Salut!

Cand am sosit, cei de la receptie ne-au dat bratarile si am putut beneficia de toate serviciile chiar daca nu ne-am cazat in camera decat dupa ora 12. La plecare se poate servi pranzul, cred ca si cina daca plecati mai tarziu. Noi la plecare am predat camera si dupa aceea am mancat de pranz.

Toboganele sunt deschise de la ora 10.00 pana la 17.00.

Hotelul ne-a placut foarte mult si cred ca ati facut o alegere inspirata.

wyo*
[08.01.14 09:34:38]

Super... Cred ca este in primele 5 hoteluri din kusadasy. In 2009 ne am petrecut vacanta la acest hotel. sper sa nu se fi schimbat.

[08.01.14 12:07:11]

@Xander: Mersi. Ce stii camerele sunt nerenovate? Asa ne-au spus de la agentie. Trebuie bagat ceva in pasaport ca sa ne dea o camera mai buna? Oricum eu sunt multumita de alegerea facuta.

amero
[08.01.14 12:22:28]

o destinatie de retinut ptr. vacanta de vara si un SB binemeritat.

[08.01.14 19:32:17]

@mymysu: Salut din nou. Hotelul este compus din 2 zone: zona de casute si cladirea principala. Din cate m-am informat la momentul respectiv cea mai mare parte din camere erau renovate recent. Noi am stat la casute din mai multe considerente:

-cazarea era mai ieftina

- imi place sa fiu inconjurat de verdeata, iar sunetul scos de cicade este cel mai odihnitor lucru pentru mine. Este muzica vacantei...

-nu prea am stat in camera

Casutele sunt dispuse pe un deal, iar aleile de acees sunt destul de abrupte si daca aveti pe cineva care se misca mai greu este mai dificil de mers. Numerotarea casutelor incepe de la 100 in varful dealului pana la 1000 care sunt la baza. Cele de la baza sunt mai accesibile dar sunt aproape de zona de distractie si este mult zgomot pana la ore tarzii in noapte.

Aparatele de aer conditionat pot fi destul de zgomotoase, dar le tineam pe minim sau le inchideam. Dotarea camerelor este basic, dar foarte curate.

[08.01.14 21:08:29]

@Xander: MUltumesc pentru informatii si detalii. Daca o sa mai am ceva curiozitati o sa mai revin cu intrebari.

[21.01.14 11:50:34]

@Xander: Te rog spune-mi si mie daca ati luat cazare intermediara. Daca ati avut unde si cat v-a costat?

[21.01.14 18:17:45]

@mymysu: La plecare ne-am dus cu autocarul, fara cazare intermediara, intoarcerea in tara am facut-o cu avionul. Am postat pe site si o descriere a calatoriei cu autocarul.

adrianstefan
[18.02.15 17:14:41]

@Xander - am inteles ca exista doua tipuri de camere la vile imi poti spune cumva iti multumesc

[18.02.15 18:58:08]

@adrianstefan - Salut! Singura diferenta intre camerele de la vile este ca cele de la etaj au balcon, iar intrarea in camera se face de pe urmatoarea alee. In cladirea principala sunt mai multe tipuri de camera, dar sincer recomand vilele chia daca sunt mai greu accesibile din punct de vedere al mersului.

adrianstefan
[18.02.15 20:32:52]

@Xander - nu ma deranjeaza mersul dar un operator de la o agentie mi-a spus ca sunt niste camere mici si ingrmadite si am fost surprins din ce spui tu inteleg ca sunt ok noi suntem 2 adulti si 2 copii de 5 si 10 ani iti multumesc

adrianstefan, amero, mymysu, wyo*, Xander
Alte impresii din această RUBRICĂPine Bay Holiday Resort: