ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2013
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 02.12.12
JUN-2013

Trebuie să fii mult prea cârcotaș pentru a pleca nemulțumit de la Batihan Beach Resort

Am să încep cu punctul slab al acestei vacanțe. Recomand ca mai întâi să vă interesați la agenție dacă hotelul oferă camere cu vedere la mare/camere superioare pentru Europa de Est (problemă de touroperator pe Europa sau România). Agenția de la care am cumpărat cazarea a aflat acest amănunt de la hotel când a primit confirmarea rezervării, evident că s-au oferit să ne returneze plata, în cazul în care nu mai doream cazarea în aceste condiții.

Să înceapă vacanța... Am ajuns la hotel pe data de 17 iunie, în jurul orei 12; evident camerele nu erau gata, dar asta nu a fost nicio problemă, am lăsat pașapoartele, am primit brățările și am servit prânzul, timp în care au fost gata și camerele.

Am să descriu puțin resortul. Hotelul este mare - 2 corpuri, cam 1000 de turiști, restaurantul și terasa acestuia pe măsură. Camerele destul de spațioase, nu foarte mari (suprafață 20mp), dar cu un pat generos și suficiet spațiu, cât să nu ne împiedicăm unii de alții, baia cu cadă. Amenajarea camerei e cu bun gust, nu luxoasă. Din restaurant se iese pe terasă (loc de servit masa), iar de pe terasă se coboară în zona de pișcine (5 la număr) cu șezlonguri, umbrele, bar, amfiteatru. Spre plajă, resortul se continuă cu loc de joacă pentru copii, o pajiște cu gazon, palmieri, leandri, șezlonguri, teren de tenis, mini-golf, volei, baschet, șah și încă un restaurant (ziua-barbecue, seara-a la carte) cu bar. Apoi urmează plaja cu nisip, nu foarte lată - 5 rânduri de șezlonguri (se trece lejer printre rânduri), o umbrelă la fiecare 2 șezlonguri. Intrarea în mare e lină și cu nisip. Marea Egee este superbă ca și colorit, însă foarte sărată, mai sărată ca Mediterana iar cu Marea Neagră (mare salmastră) nici nu se poate compara. Aș dezvolta puțin subiectul pișcine. Sunt 5 la număr, 3 pentru copii cu topogane și ciupercă de apă; și 2 pentru adulți, cea mică dreptunghiulară e semiolimpică, cea mare în forma literei ”B” are latura dreaptă lungă de 40m. Curat peste tot, plajă, pișcine, restaurant. În camere se face curat zilnic, la fel se schimbă și așternuturile, cred că și prosoapele (eu mereu plec cu prosoapele mele și de baie și de piscină). Cameristele stau prost la capitolul aprovizionare cosmetice, dar dacă le spui, lor sau la recepție, reacționează imediat. În a 2-a zi, seara pe la 23.30 când am ajuns în cameră, am constatat că bateria lavoarului devenise mobilă. Am anunțat la recepție fiind siguri că în acea seară nu se mai poate face nimic, era aproape miezul nopții. Ei, în maxim 5 minute au venit si au rezolvat problema. Am avut probleme și cu cartela de la cameră (este o cartelă per cameră indiferent câte persoane sunt cazete în cameră), până nu au remediat-o nu s-au lăsat. Și personalul din restaurant e foarte atent, într-o seară la cină, soțul meu a cerut o bere la draft tocmai când se terminase butoil, noi nu am mai așteptat, am ieșit pe terasă să servin cina, între timp eu s-au aprovizionat și a venit sa-i aducă berea cerută.

În ceea ce privește masa este imposibil să nu ai ce mânca. Când am luat prânzul pe 17 - ziua sosirii, prima mea senzație (pentru noi a fost prima vacanță AI) a fost de cantină, datorită zgomotului de fond al tacâmurilor. Fiind atâta popor la masă, dacă nu erai primul utilizator al mesei, se putea întâmpla sa găsești fața de masă pătată, însă între mese nu. Micul-dejun, prânzul și cina erau bufet suedez. Cel mai slab, după părerea mea, a fost prânzul. Toate cele 3 mese earu bogate, diversificate și permanent alimentate. La micul-dejun se fac clătite, omletă, ouă ochiuri non-stop. Foarte multe sortimente de brânză (7-8) și foarte bune, ouă fierte 3 minute, ouă fierte 5 minute. Ca și orar de masă-se manâncă non-stop: 7.30-9.30 mic-dejun; 10-12 snak-bar în zona de pișcine; 12-17 barbecue (gratar de pui și vită cu salată, cartofi prajiți); 17-19 iar snak-bar; 19.30-21.30 cina; 23 supă. Înghețată până la ora 19, cât erau și pișcinele deschise, bautură până la ora 24. Este imposibil să nu găsești ceva de mâncare. La barbecue există o persoană care face gosleme (foaie de aluat umlută la alegere cu cartof, branză dulce/sărată, verdețuri - am mâncat în oraș; și copată la caldură de jar). Le recomand cu airam (la dispoziție toată ziua) sunt minunate. Pe lângă toate acestea copiilor le duceu sucuri și prăjituri la locul de joacă.

Dacă dorești să stai în resort nu ai cum să te plictisești, pentru că zilnic se organizează diverse jocuri: volei, baschet, darț, polo, aqua-gim, minigolf. La începutul zilei este anunțat orarul acestor activități și te duci și joci ce dorești. Poți juca și tenis de câmp, sau șah în aer liber, au tot feluri de activități. Seara după cină până la ora 22.30-23, în amfiteatru, se organizează diferite jocuri pentru copii, apoi se continuă cu diverse spectacole, în general de dans (cabaret și altele); iar la ora 24 la subsolul hotelului există o discotecă; tot acolo există și un centru spa (contra cost). Noi am avut camera la etajul 1 și am dormit liniștiți în fiecare seară.

Însă este pacat să ajungeți până aici și să nu vedeți câteva obiective turistice. Musai trebuiesc vizitate 2 siturile arheologice și cu ghid, eu o recomand pe Eda - o turcoaică căsătorită cu un român care vă unge la suflet. Ephesus (este mai mare decât Acropole; și este foarte bine conservat) - în cadrul acestei excursii se vizitează și casa fecioarei Maria (nu mormântul așa cum am mai citit), basilica Sf. Ioan cel mic și ce a mai rămas din templul zeiței Artemis (una din cele 7 minuni ale lumii antice). Aceasta excursie costa 35-40 de euro depinde de firma. Al 2-lea sit arheologic e Hierapolis, aici există și traversele de calcar-Pamukale (muntele de bumbac). Este un loc unic în lume și un peisaj minunat. Această excursie costa 38-45 euro. Excursia asigură transport, intrarea la obiective, masa de prânz. Eu vă recomand și o croazieră pe marea Egee (16-18 euro, în port o găsiți cu 15 dar trebuie să vă asigurați singuri transportul în port), durează o zi, se asigură prânzul, se fac 3 opriri unde vă puteți îmbăia, repet marea este groaznic de sărată, dar o vedeți în toată splendoarea și limpezimea sa. Noi am fost și la o seară turcescă (am înțeles că unele hoteluri organizează săptămânal un astfel de evenimet), eu o recomand, bucatele trediționale ca bucatele, dar se prezintă o serie de dansuri și porturi populare turcești. Trebuie să ajungeți să vedeți și portul este foarte frumos, atât ziua cât și seara. Să mergeți și pe insula Porumbeilor (acum e inchisă pentru reabilitare). În această locație, Kușadai, am vazut cel mai frumos apus de soare. Că esti pe malul mării, în port sau în resort e minunat.

Eu recomand această destinație de vacanță, atât stațiunea cât și hotelul, cu siguranță noi von reveni.

Indiferent care vă este destinația eu vă doresc vacanță plăcută!

Trimis de Emilia Panus in 13.07.13 17:37:20
Validat / Publicat: 13.07.13 18:57:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2552 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Emilia Panus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

moro
    [14.07.13 19:13:42]

as vrea sa-mi spui si mie cum a fost vremea si apa marii in acea perioada? ms

Emilia PanusAUTOR REVIEW
    [16.07.13 00:09:28]

Orașul Kușadasi are o climă mediteraneană. Noi am fost în perioada 16-23 iunie. A fost cald intre 30-35 grade Celsius (3 zile caniculare - 35-36 grade Celsius). Cu toată canicula, datorită climatului uscat, nu transpiri; și este mult mai ușor de suportata. Evident, în luna ”lui cuptor” mai cresc ceva gradele în termometru.

În ceea ce privește apa mării e caldă, te obișnuiești foarte repede, din mers.

La marea Egee nu temperatura e problema, ci salinitatea - în cazul în care vrei să înoți, că alt fel există dușuri, pentru a te spăla de sare, și pe plajă, și pe vasele de croazieră.

Va stau la dispoziție cu orice informație.

Mariana Z.
    [24.01.14 10:58:14]

@Emilia Panus: Ma voi duce din 21.06.2014 la acest hotel si am platit "superior room", dar nu am inteles din debutul review-ului dvs., daca recomandati sau nu acest tip de camere? Stiti cumva daca cam. acelea cu iesire directa la piscina sunt considerate "superior room"? Eu as dori o asemenea cam., dar nu am reusit sa aflu daca am /nu sanse sa ma cazez intr-o asemenea cam. (daca am platit "superior room") ?

Corina70
    [24.01.14 11:22:27]

@Mariana Z. : iarta-mi curiozitatea, dar de ce ai vrea o astfel de camera? din ce am observat eu, tocmai acele camere mi se par cel mai expuse galagiei si privirilor celor care trec sau care fac baie in piscina respectiva.

pe site-ul hotelului camerele respective se numesc "select family pool". de fapt, toate camerele din corpul nou al hotelului au "select" in denumire. cele din corpul vechi au "standard".

Mariana Z.
    [24.01.14 19:58:16]

@Corina70: Copilul (12 ani) isi doreste, daca se poate, sa sara "din pat" in piscina, in fine... iarta-ma dar din ce mi-ai raspuns, nu am inteles decat ca voi fi cazata (cel mai probabil) in corpul nou al hotelului, dar tot nu am inteles daca se merita/nu cumpararea acestor superior rooms?

Corina70
    [27.01.14 09:59:42]

@Mariana Z. : in 2009 am fost cazata in corpul vechi, in 2013 in cel nou. din cate am inteles, atunci cand s-a construit noul corp, si cel vechi a beneficiat de o renovare/modernizare. diferente majore intre camere nu sunt, cele din corpul nou au balconul mult mai generos. camerele cu iesire la piscina mi s-au parut ciudate rau, stai ca omul la o cafea/tigara si se holbeaza cei din piscina sau cei care trec pe langa. sa-i spui fiului tau ca seara/noaptea e interzisa intrarea in piscina, chiar daca e vorba despre camerele select pool. am vazut cum niste romani (cine altii?) abia sositi, cazati intr-o astfel de camera, in prima seara au intrat in piscina pe la ora 22 si imediat a intervenit gardianul, rugandu-i sa iasa.

iar in legatura cu camera superioara, din punctul meu de vedere nu merita sa arunci banii, pana la urma cat stai in camera ? cat dormi, cat faci un dus, cat te schimbi. si repet, in camerele cu acces la piscina nivelul de zgomot in timpul zilei/serii este la maxim, e posibil sa te afecteze acest lucru.

Corina70, Emilia Panus, Mariana Z., moro
    Alte impresii din această RUBRICĂBatihan Beach Resort [Long Beach]: