ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2013
ÎNSCRIS: 29.01.12
JUL-2013

Pentru copiii din noi

Poate dintr-o dorinta mai veche, poate dintr-un impuls de moment, prin mai am decis sa revad anul acesta Barcelona. Si pentru ca mi-am dorit mai mult decit un city break, am inceput sa rasfoiesc harti si carti, google si toate site-urile in care am incredere ca sa leg acest frumos oras de altceva. In cateva ore m-am decis: Port Aventura!

Am facut rezervarile in acea zi: zbor Bucuresti – Barcelona - Bucureti, 3 nopti in Salou – hotel Santa Monica Playa, 2 nopti in Barcelona, hotel Century Park.

Am asteptat cu emotie trecerea lunilor si pe 5 iulie 2013 am aterizat pe El Prat Barcelona. Nu am citit nimic despre parcul de distractii pentru ca am vrut ca surpriza sa fie totala. Tot ce am citit au fost review-urile despre hotelurile alese si despre transferul din aeroportul El Prat si statiunea Salou.

Din El Prat (terminalul 2 –T2) se ia un tren pina in statia centrala Barcelona Sants. Daca aterizati pe terminal 1 (T1) aveti la dispozitie un autobuz (verde), gratuit, ce va va transfera in T2.

Toate informatiile cat si orele de plecare ale trenului din aeroport catre Sants le gasiti aici:

aeropuertobarcelona-elpra ... to_tren4010.htm

Din Barcelona Sants aveti mai multe variante de tarif pentru a ajunge in Salou, dar cea mai ieftina variant este cea de 8,2 euro…. sau mai bine zis era in iulie 2013…puteti consulta tariful si orarul pe renfe.com

In Sants, chiar daca am avut de asteptat cam o ora si jumatate, nu m-am plictisit. Fiind un punct central, un loc in care metroul se intalneste cu trenul, exista mai multe locuri in care se poate manca, se poate bea o cafea sau banci puntru cei obositi.

Drumul pina in Salou dureaza cam 1h 20 min. Trenurile sunt curate si conditiile civilizate. Daca ati optat pentru cazare in Port Aventura, gara este cam cu 2,3 minute inaintea celei din Salou. Oricum o sa vedeti pe geam parcul si o sa va dati seama ca urmeaza sa coboriti (in tren sunt anuntate statiile).

Pentru 2 zile de distractie maxima in Port Aventura am platit 73 de euro. Puteti opta pentru bilete care includ si parcul acvatic sau pentru bilete express care va faciliteaza accesul direct (fara sa mai stati la cozile uneori interminabile) la toate atractiile din parc.

La intrarea in parc am fost intampinati de Woody Woodpecker care ne-a urat bun venit si ni s-a alaturat intr-o fotografie. Parcul este impartit in 6 sectiuni sau mini-orasele, fiecare cu atractiile sale.

Intrarea se face prin Mediterrania, un frumos oras catalan. De aici se poate lua un tren care va va plimba in tot parcul sau puteti opta pentru o plimbare cu vaporasul. Dar eu m-am oprit aici fascinat de Furious Baco, o chestie in care am aflat ca pot ajunge in doar 3 secunde la 135 km/h. M-am regasit abia cand am ajuns la final…evident ca la acea viteza ramasesem mult in urma. Atentie la incaltari! Plasa de protective pastreaza multe amintiri…papuci, pantofi, sandale…

Am ramas o vreme sa admir frumoasa fantana arteziana din Mediterrania si apoi am plecat catre Far West, Vestul Salbatic, un orasel foarte frumos amenajat in care este imposibil sa nu o intalniti pe sarmanta Betty Boop. Fie ca va va da un pupic dulce, fie ca se va fotografia cu voi, intalnirea cu ea este emotionanta…...

In Far West am ajuns la o ora in care soarele deja isi facea de cap asa ca a fost ok pentru o baie in adevaratul sens al cuvantului…Fie ca alegeti Silver River Flume Ride sau Grand Canyon Rapids Ride, balaceala este garantata. Si daca nu aveti chef sa iesiti uzi din aceste atractii puteti sa ii udati pe altii. Contra unor sume modice de bani puteti sa folositi pistoalele cu apa pentru ai ii uda pe toti care au ales Grand Canyon.

Multe alte atractii va stau la dispozitie in Vestul Salbatic: Caruselul, Buffalo rodeo, Tomahawk, sau Stampida…ceva pentru nivel mediu.

Am am evitat tot ceea ce se invartea si am fugit catre Mexico, un orasel cu atractii medii. Mi-a placut El Diablo – Tren de la Mina. In prima zi mi-am facut curaj pentru a doua aventura serioasa (dupa Furious Baco), adica Hurakan Condor... un turn in varful caruia te intrebi ce naiba cauti acolo. Nu experimentasem astfel de emotii si momentul in care m-am ridicat deasupra parcului a fost infiorator. Mi-am facut curaj sa ma uit si in sus sa vad cat mai aveam de urcat si in jos la parcul Port Aventura minuscul. Sus, dupa de urcasem lipiti de turn, am fost inclinati in fata si cu o viteza de 130 km/h am coborat in cateva secunde. Senzatia nu se poate povesti. Ideea este ca mi-a placut atat de mult incat m-am mai dat de 2 ori (a doua zi).

Cand cautam intrarea catre Hurakan Condor am gresit coada si ne-am asezat la El Secreto de los Mayas. Cu adrenalina la maxim (crezind ca urma sa exerimentam caderea in gol) am intrat in acest labirint enervant, pentru copii, din care nu mai reuseam sa iesim. Culoarele pline de oglinzi nu te lasa sa gasesti iesirile decat atunci cand te apuci sa pipai peretii, oglinzile sau pe ceilalti care cauta, ca si tine, iesirea.

Nu va vand pontul cu iesirea. Va las sa va enervati si voi!

Dupa Mexico urmeaza China, un loc in care se gasesc cele mai tari atractii: Shambhala si Dragon Khan. Am ales la intamplare o intrare, nici nu-mi mai pasa unde nimeresc intre cele doua. Am ajus la Dragon Khan, cea mai nenorocita inventive omeneasca. Semnul pus la intrare cu interzis celor care sufera de inima trebuie luat in serios. Am avut parte de un minut si ceva (cred) de adrenalina maxima. Am coborat ragusit si am murit de ras cand am aflat de la prieteni ce strigam. Am crezut ca nu vazusem tot, urma Shambhala, o atractie pe care o urmaream inca de cand am intrat in parc.

Ideea este sa nu mancati altceva decat (poate) micul dejun. Eu am urcat in Dragon Khan pe la 5 seara si nu am mai fost in stare sa aleg si Shambhala in aceiasi zi. A doua zi, dupa o noapte in care visasem picajul (sau picajele) din Shambhala, am decis sa scap repede de stress. Mi-am propus sa ajung pina la ora 10 acolo. Dar cu cat ma apropiam cu atat pulsul crestea. Asa ca am decis pentru ora 12…si tot asa, pina pe la 18 cand mi-am facut cruce si m-am asezat cumint la o coada de jumatate de ora, un timp care te omoara... te tot gandesti cum sa iesi din coada, ce-ti trebuie tie asa ceva, cine te obliga… La final am decis ca Draghon Khan este mai greu dar nici din Shambhala nu am iesit mai putin ragusit.

Peste Sesamo Aventura am sa sar pentru ca este un orasel al copiilor foarte mici in care nu am intrat.

Polynesia este spectaculos prin vegetatie dar si prin Tutuki Splash, o alta plimbare cu barcile in care te poti racori bine pentru ca nu ai sanse sa nu te uzi pina la piele.

Pe parcursul zilei au loc mai multe spectacole, la ore stabilite. Informatiile le gasiti in harta parcului. Nu le-am vazut chiar pe toate dar m-au impresionat decat We are Music Generation, Bubblebou si Sea Odyssey 4D Aquaride. Templo del fuego merita daca nu este coada. Eu am stat peste o ora la coada, intr-o caldura infernala, iar spectacolou nu a meritat efortul.

Pentru a servi masa aveti la dispozitie multe restaurante a la carte sau rapide (impinge tava) si terase, iar pentru a cumpara o amintire, un tricou, o sapca sau orice altceva cu sigla Port Aventura, se gasesc mai multe magazine…preturile sunt ok.

De la ora 23.00 incepe Sesamo Parade, o parade care nu m-a impresionat, o parade in care ii puteti revedea pe toti artistii parcului dar si cateva personaje din desene animate. Trebuie sa va indreptati deci pina in ora 23 in Mediterrania (cu 15 minute inainte se inchide accesul si trebuie sa ocoliti mai mult de jumatate din parc), nu atat pentru Sesamo Parade cat pentru FiestaAventura, spectacolul de fantani, muzica, artificii si nu numai care va incheia ziua. Un spectacol foarte frumos care va mai adauga o picatura la reusita unei zile de vis.

Puteti sa mai admirati dupa spectacol fantanile cantatoare deoarcece trenuletele si autocarele inca va mai asteapta pentru a va duce in Salou. Iar cei care au ales cazarea in Port Aventura (intr-unul dintre cele 4 hoteluri: Gold River, Portaventura, Caraibe sau El Paso), pot sta linistiti pina tarziu in noapte… sa se bucure de una dintre cele mai frumoase zile din viata lor!

PortAventura este o experienta, cu siguranta unica, pe care v-o recomand din suflet. Atat pentru voi, pentru copiii vostri dar si pentru copiii din voi!

Trimis de vlado2 in 13.07.13 16:32:01
Validat / Publicat: 13.07.13 17:40:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Lloret de Mar - Costa Brava, Barcelona

VIZUALIZĂRI: 5112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Woody Woodpecker va intampina la intrarea in Port Aventura

[13.07.13 16:42:37]

vlado2AUTOR REVIEW
[13.07.13 17:21:16]

@webmaster: Daca se poate atasa http://www.youtube.com/watch?v=vhamJrMxrJU

Multumesc

----------------

[by webmaster]: Rezolvat.

gea
[11.08.14 11:24:35]

Buna. Spune-mi, te rog, cat costa trenul din aeroport pana in Barcelona sants?

vlado2AUTOR REVIEW
[11.08.14 11:28:03]

@gea: Pe cuvint daca mai tin minte. Dar poti intra foarte simplu pe www.renfe.com sau http://www.portaventura. co. uk/how-to-get-to-portaventura1

gea
[11.08.14 13:10:26]

@vlado2: Multumesc foarte mult. Doream sa vad cum este mai ieftin: cu autobuzul Plana, care merge direct din aeroport in Salou, sau cu trenul pana in Barcelona Sants si apoi in Salou.

gea, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂPort Aventura (parc de distracții & aquapark):