ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2013
JUL-2013
[?] AD. + 2 COPII

Către satisfăcător

Concediu partial ratat

Vin si eu cu cateva impresii din perioada 1-10 iulie despre hotel Astera si statiunea Nisipuri. Nu am ce reprosa hotelului, cazarea a fost foarte buna, camera tip familly room, mare cu paturi suficiente, mobilier nou, baie perfecta.

Mancarea parea a fi foarte buna, fara gust dubios, totusi si fata cea mare de 13 ani si eu, am facut indigestii de am zis ca pana aici ne-a fost. Baiatului de 4 ani i-am dat numai supe si ciorbe, atat la masa de pranz, cat si la cina si mai manca el un desert cu capsuni intr-un suc foarte bun si nu a avut probleme. Nici sotul, cu toate ca si el a acuzat la un moment dat o senzatie naspa la burta, dar a ''tratat-o'' cu cate o rachie si a a scapat.

Alt aspect negativ ce m-a deranjat rau de tot si i-am auzit si pe alti romani discutand despre asta pe plaja, a fost muzica ce se auzea toata noaptea de la alte terase, pur si simplu, daca esti mai sensibil, nu poti dormi si pace!

In rest, statiunea foarte faina, multe hoteluri, turisti nemti, suedezi, englezi, lume multa. Totusi, cred ca sistemul All Inclusive, nu mai este ok, pentru ca in goana dupa profit, fiind si bulgarii tot un popor sarac, se folosesc produse alimentare cu low cost, aproape de termenul de expirare, asa incat organismelemai sensibile nu rezista si pica asa cum s-a intamplat si in cazul nostru.

Noi am hotarat ca daca mai mergem in Bulgaria, vom lua doar micul dejun, iar pranzul si cina le vom lua in oras, unde esti rugat sa intri la terase sa mananci, nu are rost sa-ti strici vacanta la sistemul AI sau UAI.

Asa incat recomand hotelul celor fara copii, care nu doresc sa se odihneasca neaparat, ci sa se distreze non stop, iar la masa recomand mancarea putin procesata, si eventual supe si ciorbe.

Concediu (mai) placut tuturor!

Trimis de danadin bacau in 13.07.13 13:43:52
Validat / Publicat: 13.07.13 14:51:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Riu Evrika (Sunny Beach), Laguna Beach (Albena)

VIZUALIZĂRI: 3741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadin bacau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [13.07.13 23:05:21]

De bun simt comentariul tau, si eu am trecut de curand prin chinuri inimaginabile si nu la un allinclusive, dar cred ca trebuie evitate sosurile, maionezele, ouale daca se poate (eu nu pot a renunta la ele), tocaturile si in general trebuie evitat a se amesteca mancarea aiurea, multi romani mananca mult si tot ce le place, recunosc si eu sunt un gurmand, insa daca vrem sa evitam astfel de evenimente ar trebui sa luam aminte mai bine la ce bagam in gura si mai ales in ce cantitate.

Alexandra Cdr*
    [18.07.13 11:09:39]

@danadin bacau: Doar ce m-am intors de la Astera- Nisipurile de Aur.

Mie personal mi-a placut foarte mult acest hotel si cu siguranta ma voi reintoarce.

De obicei in vacante urmarim sa ne simtim bine, sa ne relaxam, sa facem o sauna, o piscina interioara, sa savuram un cocktail pe plaja.

Sa ai plaja ta in Nisipurile de Aur este un lucru foarte de apreciat.

Nu am putut insa sa nu observ cum romanii mancau cu cate doua guri, efectiv.

Este foarte normal sa faci indigestie cand mananci pui + porc + peste + maioneza plus cine mai stie ce.

Este responsabil hotelul ca nu ne gestionam noi cum trebuie alimentele?

Nu am avut aboslut nicio problema digestiva.

Nu inteleg de ce nu se scriu review-uri obiective.

Hotelul are totusi 4 stele si funtioneaza de foarte mult timp.

[18.07.13 11:46:14]

@Alexandra Cdr: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

danadin bacauAUTOR REVIEW
    [18.07.13 13:47:24]

@Alexandra Cdr:

Am fost foarte obiectiva cand am scris review-ul. Nu suntem genul de oameni care mananca mult, sau aiurea, nu stiu daca aveti copii, dar cand ai copii, inveti sa mananci si tu, ca parinte, lucruri sanatoase. Fata cea mare nu mananca de felul ei maioneze, sosuri, tocaturi, si aici la ASTERA, a mancat doar cartofi prajiti, friptura la gratar si bulete de cartofi, salata, fara maioneza. Asta a mancat in ziua premergatoare indigestiei, iar eu am mancat acelasi lucru, in plus am mancat un ardei umplut, mic, cat o nuca. Si este corect ca dupa un ardei mic umplut, treuie sa mori? Pentru ca asta am simtit eu o zi si o noapte... Deci, fiecare sa vorbeasca/scrie in numele lui si, doar punctul lui de vedere sa fie.

Am mai zis, ca daca mananci lucruri aproape expirate, poti sa patesti ceva, sau nu. Probabil ca voi sti fost mult mai norocosi, dar eu nu pot sa scriu altceva decat adevarul trait de familia mea. Bine?

aly_by_yna
    [08.08.13 15:57:03]

eu am fost in aceeasi perioada cu tine, n-am avut probleme de nici un fel, dar crezi ca altii din statiune folosesc alte produse alimentare? tot alea-s si pe la terase... iar despre galagie... sunt uimita, eu cand inchideam usa de la balcon nu mai auzeam nimik din statiune. oricum statiunea e tinereasca, pt distractii...

adynutza26
    [10.09.13 17:14:20]

@Alexandra Cdr: Un pic cam dur ecoul tau, nu crezi? Mie mi s-a parut foarte obiectiv review-ul lui danadin bacau. Iar al tau tare rautacios. Sunt curioasa: ai copii, sa intelegi prin ce a trecut? Ea a reusit sa posteze un review absolut obiectiv, luand in considerare si aventura digestiva. Tu mi se pare ca nu ai avut timp sa ne impartasesti impresiile tale, fie ele chiar si subiective...

[10.09.13 17:19:20]

@aly_by_yna: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

traian.leuca †
    [10.09.13 18:20:53]

Nu cu mult timp în urmă, credeam că problemele de indigestie şi enterocolitele de care se plângeau turiştii (mai ales în Bulgaria), sunt poveşti.

Între timp am stat de vorbă cu persoane care au avut astfel de probleme şi chiar astăzi un vecin mi-a povestit că şi-a întrerupt sejurul din Bulgaria, pentru că el şi copilul s-au îmbolnăvit de enterocolită.

adynutza26, Alexandra Cdr*, aly_by_yna, danadin bacau
    Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: