ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2013
ÎNSCRIS: 21.06.09
JUL-2013

Cu maşina Bucureşti - Istanbul (aeroport Sabiha Gokcen) + zbor Antalya. Varianta de luat in seama

Am revenit din vacanta pe data de 10 iulie si as vrea sa povestesc despre o varianta mai usoara de ajuns in zona Antalya cu avionul fara sa platesti taxa de aeroport.

Plecarea a fost pe data de 1 iulie ora 2 noapte din Bucuresti [sector 3] pe o ploaie care nu anunta o vacanta superba. Am fost 3 masini si intr-o ora am fost in vama unde am platit 27 lei podul, fara probleme la punctul de control am trecut la vecini nostri bulgari care nici macar nu au intrebat unde mergem si am intrat in Bulgaria, la primul sens giratoriu sunt 2 ghisee [sau gherete] pe partea dreapta, vigneta pentru 2 saptamani 12 euro sau 60 de lei.

Drumul urmat de noi a fost: Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Sliven - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli [granita cu Turcia] aproximativ 300 de km parcurs in 5 ore [pana la Elhovo a plouat torential].

Am bagat benzina pe euro la Lukoil in Bulgaria unde pretul este asemanator cu al nostru, specific ca am avut la noi si o canistra de benzina de 10 litri.

La ora la care am trecut granita turca nu se afla nici o masina pentru control, la 3 masini a durat 20 de minute vama cu o masina care avea de la consulat imputernicire.

Dupa iesire am urmat drumul spre Edirne [nici daca vrei nu te ratacesti] si intrarea pe autostrada unde am oprit ptr cumpararea HGS o varianta noua care se plateste pe sensul opus drumului nostru si a costat 35 de lire [cladirea de unde se cumpara este ultima asa ca mare grija cum traversati are si un afis este usor de recunoscut],

am urmat drumul E 80 care te duce pana la aeroportul Sabiha Gokcen dupa ce treceti primul pod din Turcia si tot inainte o sa apara pe indicatoare [hava alani care inseamna aeroport si numele de Sabiha Gokcen].

Aici este o mare problema pe care trebuie sa o rezolvati la intrarea in parcare aveti un panou cu taxe pentru perioada de stationare noi am facut un abonament pentru 7 zile si a costat 132 de lire nu stiu daca primeste euro ptr ca noi am avut lire.

Bagajul de cala pentru ca este o cursa interna poate sa cantareasca undeva la 15-17 kg de persoana si nu zice nimeni nimic iar bagajul de mana undeva la 7-8 kg.

Drumul cu avionul dureaza 45 de minute si este o varianta ff buna de transport daca biletul este achizitionat in luna decembrie sau inceputul lui ianuarie undeva la 70 de euro de persoana la compania Pegasus.

Pentru intoarcere numai sunt taxe decat la trecerea peste podul de la Giurgiu 2 euro sau 10 lei.

Va doresc vacante minunate.

Trimis de manuta_1969 in 13.07.13 09:25:04
Validat / Publicat: 13.07.13 10:53:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3576 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (manuta_1969); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Interior aeroport Sabiha Gokcen

[13.07.13 09:55:11]

[13.07.13 11:14:58]

@manuta_1969:

Este prima dată când aud că poți plăti podul de la Ruse, la întoarcere, ȘI în lei. Știam că acest lucru nu este posibil. Am asistat la nenumărate episoade când românilor le-a fost refuzată plata cu lei, bulgarii acceptând euro sau leva.

Ai omis să precizezi faptul că se plătește și autostrada Istanbul-Edirne, probabil deoarece costul acesteia ți s-a scăzut din creditul preplătit pe HGS.

Interesantă varianta propusă de tine de a ajunge în Antalya. Ar fi util de precizat și costul transferului de la aeroport la hotel, care, funcție de stațiunea unde ai cazarea, nu este de neglijat.

Dacă tu ai plătit 70 de euro avionul dus întors de persoană, preț foarte bun, s-ar putea să nu fie la fel de avantajos pentru o familie cu 1-2 copii.

[13.07.13 11:47:26]

@nicole33: clar ca pt 2 adulti si 2 copii din istanbul sint 280 de euro... cu acesti bani am facut piatra neamt alanya in motorina aproximativ 300 euro dus intors cu un diesel 5 la suta o noapte cazare intermediara de 60 euro la dus...

varianta prezentata de manuta cam slaba... 55 de euro doar parcarea in istambul... cred eu ca transferul aeroport antalya hotel dus intors inca 50 euro... scumpisor si asa...

[13.07.13 14:15:14]

@Alexiarom:

Același lucru vroiam să-l subliniez și eu. Nu au fost calculate nici costurile drumului cu mașina până la Istanbul și înapoi. Traversarea Bulgariei noaptea este un alt aspect care nu mă încântă de fel, dar, plecând la o altă oră, nu mai prindea avionul.

Prea complicat pentru gustul meu.

Iar dacă în Antalya mai vrei să te deplasezi, fără propria mașină, dai alți bani.

danamandache
[13.07.13 15:19:54]

Eu am platit acum 2ani taxiul de la aeroport la Delphin Botanik 90euro dus iar la intoarcere mai putin cu 10-20 de euro.

yns99
[13.07.13 18:54:50]

@nicole33: mi-a adus aminte de o faza intamplata la intrare de la bulgari cand soferii care nu aveau leva sau euro trageau masinile pe stanga si umblau pe la ceilalti sa schimbe.

[14.07.13 11:22:42]

iar autostrada se intelege prin cumpararea hgs si specificat pana unde mergi sau o suma de bani fixa [ ptr nicole33]

despre drumul din piatra neamt - istanbul nu pot sa comentez deoarece este mult mai departe, eu vb de o varianta de mers mai lejera fara stres si oboseala.

Mentionez ca anul trecut am plecat cu masina pana in Lara si am inoptat la Kutahya costurile au fost mai mari decat anul asta.

Despre transfer a fost 15 euro de persoana dus-intors pana in Kizilot [daca mergi in lara este mai mic pretul].

Varianta de mers noapte nu este obligatorie este in functie de orarul de zbor [asa cum a spus si nicole33] pe care il vrei sa intri devreme si sa iesi tarziu sau dupa bunul plac.

Poate singurul inconvenient este ca nu ai masina cu tine dar depinde de ce iti doresti de la vacanta.

Sper ca este utila orice varianta ptr a ne face o parere despre costurile unui transport in siguranta si fara stres.

Numai bine.

[14.07.13 11:28:55]

O intrebare ptr ALEXIAROM ai scris ca cu 300 de euro si o cazare ai fost pana in alanya? cate plinuri ai facut in Turcia si la intoarcere nu ai dormit? poate mai calculam odata pana la granita cu Bulgaria din piatra cat ai consumat?

[14.07.13 11:55:28]

Piatra neamt alanya dus intors motorina 300 de euro fara un pic...

o cazare in burdur 60 euro la dus 2 adulti si 2 copii cu mic dejun super hotel 4 stele negociat...

in plus fata de voi am consumat lire pe stiker edirne adapazari dus intors pe autostrada...

mentionez ca avem 2 minori... un diesel cu 5 la suta familiar vw passat... consum mic... iar in banii astia am ajuns fix in parcarea hotelului...

daca eram doar 2 adulti poate nota de plata era alta la avion... dar asa... sintem 4 pt avion...

[14.07.13 14:48:11]

@manuta_1969:

Salut, revin sa va spun urmatoarele, cum sa calculez benzina sau motorina pana in Istanbul cand oricum se trece pe acolo [iar consumul este diferit la fiecare, noi am avut un renault, un opel si logan, noi nu am bagat benzina in Turcia unde este 2 euro si ceva asa ca poate iesi mai bine]]

Cred că nu ai înțeles rostul întrebărilor suplimentare. Tu ai vrut să ne prezinți o variantă ”hibridă” de a ajunge de la București în Antalya. Pentru a putea face o comparație pertinentă între varianta propusă de tine și cele clasice, exclusiv cu mașina și exclusiv cu avionul, trebuie luate în calcul absolut toate costurile implicate, carburant, taxe (de aeroport sau de autostradă, după caz), transferuri (aeroport-hotel și retur), eventuale cazări intermediare etc., precum și durata pentru fiecare variantă.

Chiar dacă nu ai mai alimentat în Turcia, unde știm cu toții cât de scumpă este motorina și, mai ales, benzina, totuși și plinurile făcute în România și la ieșirea din Bulgaria au costat niște bani și nu puțini.

Aici ar fi fost util de precizat că ai plătit o sumă fixă de bani anul acesta, însă creditul rămas îți va ajunge pentru încă cel puțin un drum până în Antalya dus-întors dacă nu mai mult în anii următori.

Despre transfer a fost 15 euro de persoana dus -intors pana in Kizilot[ daca mergi in lara este mai mic pretul].

Ai aranjat transferul din țară sau la fața locului? Taxi, microbuz, autobuz?

Poate ne spui câteva cuvinte și despre hotelul din Side la care ai fost cazat.

[14.07.13 17:54:46]

De acord cu nicole... nu vreau sa intru in contre cu manuta... Fiecare cu varianta lui... insa pt familia noastra nu bate bine ideea lui...

[14.07.13 17:59:40]

@manuta_1969: in turcia am facut un plin in burdur la dus aproximativ 50 litri si la venit nu am dormit desi imi pare rau caci din cauza oboselii am luat un radar inainte de bucuresti pe care nici nu l am vazut si am m ai pus aproximativ 25 de litri in zona adapazari cu care am ajuns aproximativ pe la yambol omv

[15.07.13 09:17:21]

Ptr nicole 33, transferul a fost platit din tara si am fost luati cu un microbuz [noi am fost 12 persoane 8 adulti si 4 copiii]

bineinteles ca o sa scriu despre hotelul din Side.

Despre motorina din tara am facut un plin la plecarea din Bucuresti si am completat in Bulgaria la intoarcere in aeroport am pus motorina [benzina de la noi] asta a fost tot.

Cati km sunt din Bucuresti pana in Alanya de curiozitate noi am facut in jur de 75 de km din aeroport pana la hotel si indicatorul de Alanya mai indica inca 60 de km de unde am fost noi cazati.

Dar fiecare cu varianta lui.

[15.07.13 09:53:53]

@manuta_1969: bucuresti alanya 1500 km (aproximativ)

Alexiarom, danamandache, manuta_1969, nicole33, yns99
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Antalya: