Drumul spre Antalya

12.07.2013
Avatar andi13
înscris/ă în 19.01.09
JUN-2013

Evitati daca se poate Istambulul! (macar la dus)

Ne-am intors de o saptamana din Antalya si m-am hotarat sa scriu acest review incercand sa fiu de folos celor care urmeaza sa calatoreasca catre aceasta destinatie.

Am pornit din Bucuresti la 11 dimineata (de obicei plec cu noaptea in cap, dar a trebuit sa astept ca fata mea cea mare sa iasa de la un test de limba engleza), la 12 eram intrati in Bulgaria, cu vignieta luata, gata de drumurile bulgaresti cu gropi si radare.

Traseul prin Bulgaria a fost cel pe care l-am folosit si anul trecut adica: Ruse - Razgrad - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo - Lesovo - granita cu Turcia (Hamzabeyli), si l-am facut in mai putin de 4 ore, vazand la timp radarul clasic de la Omurtag (in 3 drumuri din 4, a fost acolo), si slalomand printre gropile din apropiere de Lesovo.

Am trecut in cateva minute de cele 2 vami, rapiditatea cu care s-au miscat turcii fiind ceva nou pentru mine, (altadata am stat in vama lor si jumatate de ora) asa ca imi faceam calculele ca pe la ora 21 voi fii in hotelul din Izmit, unde ne rezervaseram cazarea intermediara.

Totul a fost super OK, dupa circa 30 km se intra pe autostrada Edirne - Istambul (pentru accesul pe autostrada se plateste un sticker ce trebuie lipit pe parbriz - 30 Euro. Sistemul cu card KGS nu mai este activ. Cel nou se numeste HGS), asa ca am ajuns la portile marelui oras cu putin inainte de ora 19.

Anul trecut am traversat orasul in 40-45 de minute, anul acesta mi-au trebuit aproximativ 2 ore si jumatate! Ne-am oprit de la peste 20 de km distanta de pod si ne-am tarat pana la pod si cativa km dupa. Asta in conditiile in care nimerisem intr-un interval orar in care circulatia masinilor de mare tonaj era interzisa. Am nimerit, in schimb, intr-o mare de microbuze, camionete, dubite si autoturisme care se revarsau de peste tot, taindu-ti calea fara nici o notiune de respect de prioritate sau macar de semnalizare a schimbarii de directie, incercand cu totii sa castige macar cativa metri in detrimentul celorlalti.

Am dat vina pe ora la care am intrat in Istambul, gandindu-ma ca probabil e ora la care se intorc ienicerii acasa de la munca si am fost convins de lucrul asta pana la intoarcere cand la ora 10,30 dimineata pe sensul de mers dinspre Europa spre Asia am vazut aceleasi cozi de masini care porneau de la multi km de pod. Pe sensul nostru de mers, dispre Asia spre Europa, am traversat podul in 15 minute si am iesit din Istambul in 35-40 min.

Despre cazarea intermeiara (hotel Seka Park, in Izmit) am sa scriu intr-un alt review probabil, dar este un loc foarte potrivit pentru un scurt popas, cu un mic dejun mult mai bogat si variat decat cel de la Gran Cinar din Kutahya.

Despre Limak Lara, hotelul la care am stat, cred ca s-au scris destule review-uri, dar daca cineva doreste informatii proaspete ii stau la dispozitie cu mare placere.

Impresii încărcate de andi13 in 12.07.2013 20:25:48

Validat / Publicat: 12.07.13 21:57:12

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Lara, Kusadasi
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Bulgaria

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (andi13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9000 PMA (din 12 voturi) nota2

- narcisa
[12.07.13 22:54:24]

Istanbulul l-ati traversat pe O1 sau pe O2? Multumesc.

- eug
[12.07.13 23:07:20]