ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2013
ÎNSCRIS: 29.06.11
JUL-2012
2 AD. + 1 caine COPII

Concediu impreuna cu patrupedul

Anul trecut am cautat un singur lucru pentru vacanta de vara, un hotel unde sa putem merge cu puiul nostru de ciobanesc german. Fusesem cu el la mare cu doua saptamani inainte de concediu si chiar ne-am plimbat prin gradina din fata de la Topaz si mi-a placut locul. Inca de cand aveam 1 an si pana in adolescenta am fost cu ai mei in fiecare an la Agat, la Cap Aurora, asa ca si nostalgia dupa locurile copilariei si-a spus cuvantul.

Am citit pe site ca sunt acceptate animalele de companie, chiar mai mult, fara taxa suplimentara, si am facut rezervarea pe booking.

Hotelul nu este luxos, insa este ingrijit si foarte curat, doamnele de la receptie foarte dragute, mereu ne zambeau si ne intrebau ce mai facem, cum a fost la plimbare, cum se simte catelul...

Camera a fost peste asteptari, modernizata, cu termopane, cu plasa de tantari, mobila noua, aer conditionat fara suprataxa, gresie pe jos, ceea ce era perfect pentru ca puteam sa ii pun pampers pad cainelui, el fiind mic, nu astepta mereu sa iesim afara. Se facea curatenie in fiecare zi. Doar usa camerei ramasese nemodernizata si tot de pe vremuri au ramas si balansoarele de pe balcon dar sper sa nu se schimbe, sunt foarte relaxante si pitoresti. De la balcon se vedea marea.

In hotel este wireless, la fel, gratuit, dar noi la etajul 4 prindeam destul de greu semnal. Insa poti sta linistit la parter cu laptopul sau tableta, nu te deranjeaza nimeni, sunt fotolii, televizor, se poate fuma...

Hotelul are un bar si o terasa foarte intima, cu marchiza, cu vedere la parc si mare. Acolo luam micul-dejun. In pretul cazarii era inclus micul dejun dar in baza bonurilor valorice. nu mai stiu exact daca erau in valoare de 210 sau 250 de lei.comanzi din meniu ce vrei sa mananci, apoi iti aduce nota si poti sa o achiti cu bonuri. bineinteles ca ar fi mult mai convenabil un bufet dar deocamdata cam asta este sistemul pe litoralul romanesc. Seara mancam la cantina la Agat unde preturile sunt simbolice, (desi anul asta s-au scumpit putin), sau prin statiuni, depinde pe unde eram cand ni se facea foame.

Parcul interior este comun cu hotelurile Cristal si Opal, si e frumos amenajat, foare multi trandafiri, curat. acum 2 zile am trecut pe-acolo si mi s-a parut chiar mai frumos ca anul trecut, mai multe flori si de data asta era si apa in piscina artizanala din gradina.

La plaja se coboara cateva randuri de scari. plaja o stie toata lumea, cu golfulete, cu nisip si scoici, cu diguri, mie, care am copilarit acolo, imi place foarte mult. Este si o piscina frumoasa, cred ca este a Opalului si am inteles ca se poate merge contra-cost dar noi nu am fost asa ca nu pot da detalii.

Statiunea e bine pozitionata pentru ca in fiecare zi te poti plimba, ori spre Saturn si Mangalia, ori spre Olimp. Noi mergeam in fiecare zi pe jos pana in Olimp si era o placere, ne opream la cateva terase pe drum, simteam din plin briza marii, ne opream la plaja o ora sau doua imediat dupa complexul rezidential, unde apa era superba, azur si foarte curata, apoi pe terasa la Belvedere sa bem ceva si inapoi.

Seara statiunile sunt animate, foarte multe terase, pentru toate gusturile, si mai relaxante si mai de fitze...

As sfatui pe toata lumea sa dam o sansa si litoralului romanesc, nu este modern, nu se compara cu Bulgaria, dar uite ca hotelul asta e un bun exemplu ca totusi se incearca sa se ofere niste conditii, poate ca o sa inceapa sa se miste ceva si la noi... Oricum, lucrurile s-au schimbat mult fata de acum 6 ani cand toata lumea fugea cu disperare de Romania in Bulgaria si Turcia

Desi anul trecut am promis ca tot la noi la mare venim si anul asta, am facut greseala sa mergem in Grecia si mi-a parut foarte rau, tot la noi este mai frumos, si pana la urma, in orice alta tara esti un strain, la noi esti acasa... si am fost in destule locuri ca sa stiu ce spun.

Recomand hotelul tuturor, este placut, primitor si foarte bine localizat

Trimis de marian gabriel in 11.07.13 09:59:10
Validat / Publicat: 11.07.13 10:59:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 1676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂTopaz Hotel [Cap Aurora]: