ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2013
ÎNSCRIS: 10.07.13
JUL-2013

Destinatie superba

Giannis Ploutarhos - Se xanw

In cadrul destinatiilor de vacanta, avem mai multe categorii. Prezenta destinatie nu ofera lux, servicii de 4,5, ... stele, nu ofera nici plaje foarte accesibile cu foarte multe dotari. Pentru cei care cauta distractie pana in zori, trebuie stiut ca nu sunt cluburi si nici viata agitata de noapte, daca doriti asa ceva fixati destinatia Nidri.

De ajuns in Agios Nikitas se ajunge din capitala Lefkas, in 15-20 de minute, dupa parcurgerea a 12km. pe un drum de coasta care ofera privelisti superbe.

Agios Nikitas ofera un cadru natural superb, neatins foarte mult de civilizatie, nu este o statiune in adevaratul sens al cuvantului. Este o oaza de liniste ascunsa intre munti, de unde poti contempla marea asa cum arata ea inainte sa se inventeze turismul.

A vorbi despre Agios Nikitas inafara contextului general al insulei este imposibil. Asadar, pe scurt, Lefkada se prezinta astfel: o insula muntoasa, cu tarmuri stancoase si cu plaje greu accesibile. Cele mai frumoase plaje se gasesc pe coasta de vest iar in opozitie, pe coasta de est intalnim statiuni populare, aglomerate, opusul lui Agios Nikitas. Exista o multime de obiective de vizitat, ceea ce inseamna ca Agios Nikitas poate constitui o baza de plecare ideala chiar si pentru persoane dinamice care si-au propus sa petreaca fiecare zi in mod diferit.

In mod cert sunt destule de facut, nu va veti plictisi.

Intai, superbele plaje: Milos, greu accesibila, presupune un traseu de cca. 20 minute peste un deal, traseu accidentat prin padure. Cand plecati spre Milos luati in calcul si drumul de intoarcere, eventual si arsita soarelui care poate multiplica dificultatea. Oricum, aspectul salbatic al plajei si al mazii de turcoaz merita categoric efortul. Daca asteptati pana seara, apusul vazut de pe plaja este extraordinar. Mai exista (in sezon) si varianta unei barci, "Milos Express" care paote transporta vreo 16 persoane si care face curse la 30min. intre orele 11am si 6pm (costa 6 euro dus/intors de persoana).

Urmatoarele plaje ca apropiere de sat sunt Kathisma si Pefkoulia, ambele au unele facilitati mai putin obisnuite pe insula, insemnand sezlonguri, umbrele, terase, parcare, etc. Acestea se afla la 3-4 km de Agios Nikitas. Nu faceti gresala de a pleca spre ele pe jos, 1 km mers in panta, pe serpentine si cu soarele in cap poate insemna cat 5 km in linie dreapta. Kathisma este o plaja moderna, cu tot ce este nevoie, inclusiv baruri cu piscina, pentru cei care s-au saturat de prea mult soare, si cu restaurante suficiente sa ai de unde alege. Pefkoulia este impartita in doua, o parte amenajata (mai sumar decat Kathisma) si o parte mai salbatica, intinsa, cu nisip mai fin si relativ putine pietre.

Plaja satului este oricand la indemana pentru o zi de pauza, daca nu mai vreti prea multa agitatie. Este destul de mica, se aglomereaza usor. Are aceeasi mare cristalina de culoare turcoaz, intrarea in mare nu este asa de abrupta ca in restul plajelor. Deasemenea, stancile din lateralele plajei sunt un bun loc de scufundari /snorkeling, plin de o multime de soiuri de pesti.

Pentru restul plajelor: Egremni, Porto Katsiki, Agiofili, Vasiliki, etc. nu fac obiectul acestui review asa ca va las deliciul sa le descoperiti. De preferat sa aveti la dispozitie o masina (de acasa sau inchiriata) altfel veti fi blocati si veti pierde multe dintre obiective.

In continuare, in Agios Nikitas exista o serie de taverne, toate insirate de-a lungul strazii principale, strada care coboara din drumul de coasta ce vine din capitala. Toate sunt bine aprovizionate si ofera bucatele traditionale grecesti, incepand du frigaruile "souvlaki", continuand cu tzatziki, gyros, si ajungand pana la variate preparate din peste si fructe de mare proaspat "culese" din pescariile locale. Portiile sunt mari, consistente si contin inclusiv garnitura si salata, aveti grija sa nu comandati prea multe. Nu voi da nume acum, parerile pot fi impartite, insa recomand sa incercati in fiecare zi alta taverna, fiecare are hazul si personajele proprii.

Ca viata de noapte, exista localuri unde se poate respira aerul marii in compania prietenilor si a unei carafe de vin, exista portiuni de pe mica plaja care se transforma spectaculos odata ce vine seara. Unul din aceste locuri (dealtfel un landmark) este in imprjurimile barului "On The Rock", unde se poate contempla la lumina reflectoarelor o portiune de plaja insotita de o stanca spectaculoasa, numai buna pentru poze foarte reusite.

Strada principala din Agios Nikitas este in sezon animata pana tarziu in noapte. Desi magazinele se inchid cam in jurul orei 12 noaptea, tavernele si barurile sunt in plina activitate pana dupa orele 1-2am.

Magazinele se gasesc pe aceeasi strada, printre taverne. Acolo gasiti o varietate de produse, de la suveniruri cu iz de kitsch pana la bauturi indigene si de import, de la mezeluri pentru un mic dejun pana la bidoane de 3-5 litri cu ulei de masline. Mai sunt si produse necesare la plaja: creme, umbrele, prosoape, seturi de echipamente de snorkeling, jucarii pentru copii... presupun ca stiti dja genul de magazine.

In contrast cu un review anterior trebuie sa spun ca oamenii sunt foarte prietenosi, nu urmaresc numai banul. Am fost surprins, fata de alti greci, cat de serviabili sunt cei de aici. Ne-au ajutat cu indicatii pentru drum, cu povesti si "tratatii" suplimentare la masa, chiar cu un drum cu masina cand a fost nevoie, toate fara prea multe insistente. Iar in ceea ce priveste banii, nu odata s-a intamplat sa "rotunjeasca" restul in defavoarea lor.

Daca doriti sa faceti excursii, tineti minte cateva reguli: nu va aruncati din prima, nu luati de la insotitorii de grup ai tour-operatorului, asa zisa asistenta turistica inseamna de fapt a va lua bani in plus pentru a-si rotunji comisioanele. Veti gasi in Nidri aceleasi preturi, poate chiar mai bune si veti putea alege ce vas va place, in ce zi va place. Excursia principala cuprinde foarte multe obiecive: Egremni, Porto Katsiki, Kefalonia, Ithaca si insulele din jurul lui Nidri: Meganisi, Scorpios, Scorpidi, etc. Nu intru in detalii insa mentionez ca este o excursie obositoare, cu mult timp petrecut pe vas, jumatate din obiective fiint "vizitate" doar de la distanta, fara debarcare. Acolo unde se debarca se sta putin, nu prea e timp nici de comandat o mancare, doar de o scurta plimbare.

Recomand sa va faceti propriul traseu pe insula si eventual sa apelati la croaziera cu doar 3 obiective, cele trei plaje celebre: Egremni, Porto Katsiki si Agiofili. Vasiliki ar fi iar o destinatie majora, din pacate nu am ajuns, l-am vazut doar din larg.

In final revin cu mentiunea: este absolut necesara o masina, ori cea proprie, ori inchiriata. Transportul public este dezastru, doar 2-3 masini pe zi catre capitala si retur. Acestea ajung si la plaja Kathisma insa prima este deabia la ora 11:00, intarzie frecvent pana spre 11:20, deci se ajunge la plaja deabia spre miezul zilei. Spre alte obiective nu exista autobuze, pentru a ajunge de exemplu la Vasiliki trebuie trecut prin capitala, ocolind trei sferturi de insula. Inainte de plecare am citit si eu astfel de atentionari insa am crezut ca ne vom descurca. La fata locului nu ne-a venit sa credem, era parca o conspiratie a companiilor de inchiriat masini, pentru a le mentine afacerile in floare :). Exista foarte multe posibilitati de inchiriat masini, la preturi incepand de la 35 euro pe zi, la care se adauga si asigurarea.

Acestea fiind spuse, va urez sejur placut. Dincolo de poze si cuvinte, Lefkada si Agios Nikitas constituie in mod sigur o destinatie de vazut intr-o viata, cu un parfum special care pe unii dintre noi ii va atrage din nou peste ani.

Trimis de cryogen72 in 10.07.13 18:39:51
Validat / Publicat: 10.07.13 20:44:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu (Acharavi), Thassos (Potos)

VIZUALIZĂRI: 6395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cryogen72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 La poalele barului "On The Rock", la lasarea serii.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

webmaster [10.07.13 19:13:37] »

cippp [10.07.13 21:06:21] »

Fain! ceva informatii despre zona Frini-Agios Ioannis?

adrianaglogo [10.07.13 21:07:55] »

MUltumesc pt postare, plec sambata si a fost util ce am citit.

RamonaH* [10.07.13 22:01:20] »

Foarte frumos si adevart, ne-am intors de cateva zile de acolo. Atasez si o poza facuta in Ag Nikitas.

no_oxigen [10.07.13 22:33:48] »

bun bun... si noi ne-am intros de curand, a fost foarte frumos. Sper sa gasesc si eu timp sa scriu.

cryogen72 [11.07.13 13:29:57] »

@cippp: Sorry, nu am acoperit zona respectiva...

webmaster13 [11.07.13 16:54:34] »

cryogen72 [12.07.13 10:14:11] »

@webmaster13: Multumesc, buna ideea

noi doi [16.07.13 22:38:53] »

Buna! Frumos review, felicitari! vara viitoare si noi vom pleca in Lefkada, Aghios Nikitas si vroiam sa te intreb cat de scumpe sunt tavernele lor? Cam ce preturi au in Aghios Nikitas mancarurile traditionale grecesti?

cryogen72 [16.07.13 23:19:46] »

@noi doi: preturile nu sunt mari comparativ cu alte locatii din "afara".

O portie obisnuita de macare costa 8-10 euro si include de obicei si garnitura+salata. Poti gasi gyros la 7.5 cu varianta "mica" la doar 4 euro.

Daca preferati specialitati din fructe de mare sau peste s-ar putea sa fie un pic mai scump, dar nu mult.

Pe noi ne-a costat in medie o masa pentru doua persoane undeva pana in 30 de euro cu tot cu bauturi, in conditiile in care am incercat toate specialitatile locale.

Informativ, o bere este 2.5 - 3 euro la taverna, la magazin fiind 1.2 - 1.5 euro.

noi doi [17.07.13 10:57:16] »

@cryogen72: Cam asa au fost preturile si in Corfu, ma gandeam eu ca sunt tot pe acolo. Mersi

mulinita [19.07.13 20:44:59] »

Foarte frumos review-ul. Chiar ma gândeam să scriu și eu despre superbul Agios Nikitas, deoarece m-am enervat la culme citind review-ul anterior. Dar până să-mi fac eu timp de scris, mi-ai luat-o înainte și pentru asta te felicit.

Un vot și de la mine!

takis [29.07.13 17:53:01] »

@cryogen72: Va multumim din suflet din partea satului Ag. nikitas

adrianaglogo, cippp, cryogen72, mulinita, noi doi, RamonaH*, takis