ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2013

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Sub NICI o formă

Experiența cu această vila a fost extrem de nefericită.

Mai întâi, proprietara în afară de sârbește și de limbajul gesturilor NU cunoaște nici o altă formă normală de comunicare articulată și rațională. Cred ca este nepermis să pretinzi că faci turism atâta vreme cât nu poți comunica normal cu cei pe care îi găzduiești.

Apoi, apa caldă... o problemă majoră. Fiecare cameră are la dispoziție un boiler foarte mic pe care

1. trebuie să îți amintești să-l pornești (el nu poate să meargă incontinuu pentru că se ard siguranțele),

2. apa din el te ține cam jumătate de duș sau 3/4 de duș pe fast forward.

Vila este un cvasi-bricolaj care îți crează senzața de improvizație sau ”Uite că și ție ți-am luat banii cu șandramaua asta! ”

De ospitalitate NICI nu încape vorbă, la ora 10 AM doamna Vukica ne-a făcut check-out-ul motivând gestual că ceilalți oaspeți vin mai devreme. De vreo două ori a dat buzna peste noi în cameră.

Budva, din păcate, un pom mult prea lăudat, o locație mizerabilă cladită cu aprozare claie peste grămadă, fără nici o viziune coerentă de urbanism.

Prețuri exagerat de mari pentru tot ceea ce oferă stațiunea: o bere locala 5 euro, o pleskaviță 6 euro, un porumb fiert pe stradă 7 euro. Lista poate să continue la nesfârșit.

Recomandarea noastră este să alegeți Budva numai dacă:

1. Nu sunteți cardiaci,

2. sunteți polițiști si aveți dezvoltat al IX-lea simț care depistează infractorii (indivizi dubioși de la chelneri până la cei care se plimbă pe stradă),

3. sunteți rude cu Isărescu (prin urmare banii nu sunt o problemă și puteți lua charterul pentru Ibiza) etc.

Noi nu vom mai merge acolo never ever :)

Trimis de catatibori in 10.07.13 17:19:28
Validat / Publicat: 10.07.13 17:44:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 2097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catatibori); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Costi [10.07.13 18:32:26] »

@catatibori:

Ca să-mi fac o impresie cu privire la doza de subiectivism a impresiilor tale, ar trebui să ştiu cum ai găsit această cazare, cât a costat şi ce oferea ea.

Altfel, pot să-mi imaginez, de exemplu, că ceva te-a supărat şi te-a făcut să scrii aşa.

Am fost şi eu anul trecut în Muntenegru şi mi-este foarte greu să-mi imaginez cum a avut loc această adevărată explozie a preţurilor, de care povesteşti.

catatibori [10.07.13 20:46:44] »

Dragă Costi, orice review este subiectiv, după cum orice întâmplare este personală. "Minunăția" de vilă am găsit-o printr-o agenție de turism din Timișoara [...]. Acolo am fost în 2011 în plin sezon.

Am omis să povestesc momentul în care un taximetrist a frânat brusc în fața mea ca să-i lovesc mașina și apoi s-a coborât din mașină ca să mă bată pentru că am frânat la timp și nu i-am dus planul la bun sfârșit. Ce să mai zic?

webmaster [10.07.13 20:55:25] »

@catatibori: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Gyurkoci [16.07.13 15:45:32] »

Salutari!

Nu stiu pe unde a umblat acest "domn" prin Budva din simplul motiv ca noi saptamana aceasta am ajuns acasa de acolo...

Nu stiu unde a vazut el bere la 5-6 euro, eu nu am gasit mai scump (pe croaziera) la 3euro. Porumb fiert pe PLAJA 1 Euro, tigari 1,5-1,7 Euro (cele normale, cele scumpe pe la 2,7Euro), mancare FF. ieftina!

Deci... ??? Pe unde a umblat!?

webmaster [16.07.13 15:48:30] »

@Gyurkoci: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

catatibori [16.07.13 15:51:47] »

@Gyurkoci: Poate anul acesta, însă eu am fost în iulie 2011, așa cum am menționat. DATE SEJUR: JUL-2011, DURATA 7 nopti. Scrie mare... în partea stângă. Ochelari, domnule, ochelari! Sau poate din cauza asta ți s-o fi părut totul atât de... ”frumos”?

Nasshu [16.07.13 15:58:24] »

@catatibori:

o bere locala 5 euro, o pleskaviță 6 euro, un porumb fiert pe stradă 7 euro.

si eu am fost in 2011 - culmea in august cand e mai scump - tot in Budva, insa preturile mentionate de tine sunt valabile NUMAI DACA SUNT PENTRU TOATA FAMILIA., altfel daca sunt per bucata sunt niste aberatii.

Tigarile erau chiar mai ieftine ca in RO, iar bera nu am dat mai mult de 2-3 euro pe plaja, maxim 1,5 euro in magazin.

De porumb nici nu mai vorbesc, poate sa dau porumb fiert la toata vila sa ajung sa platesc 7 euro pe el.

De altfel tot ce scrii tu in review este total cam aiurea la adresa Budvei, nu ma pronunt vis-a vis de cazare.

Esti sigur ca ai fost in Budva ?

catatibori [16.07.13 16:00:02] »

@webmaster: Mii de scuze, nu am știut. Pe viitor voi acorda atenție acestui aspect.

catatibori [16.07.13 16:03:25] »

@Nasshu: Foarte sigur Poate că am fost foarte ghinionist sau tu extrem de norocos. Adevărul este mereu la mijloc. (Eu nu am menționat nimic de țigări)

traian.leuca † [16.07.13 16:48:18] »

Am vizitat staţiunea Budva în 26 iunie 2013, cu ocazia unui sejur in Croaţia-Muntenegru.

Sincer îţi spun, mie nu mi s-a părut a fi o staţiune mizerabilă. Preţurile pe care eu le-am aflat în Budva, nu mi s-au părut a fi prea mari.

Benzina 1,35 euro, magneţi amintire Budva, între 1 şi 3 euro, parcarea de lângă citadelă sub 1 euro/oră, o cutie de amoxicilină +aspirină+paracetamol 3 euro, bere din market sub un euro, iaurt foarte bun la un litru 1 euro etc.

În Trogir-Croaţia, am stat două zile la o pensiune în care gazda nu ştia decât croata şi germana (la care noi eram bâte) şi asta nu ne-a împiedicat să ne simţim EXCELENT.

catatibori [16.07.13 16:55:12] »

@traian. leuca: Mă bucur mult că v-ați simțit bine. De asemenea mă bucur că lucrurile s-au mai schimbat pe acolo. Un concediu ratat, rămâne ratat și îți aduci aminte de el tot timpul. Exact ca și în cazul meu.

Nu mai țin minte cât era combustibilul. Parcarea pe Sf. Ștefan era 2 euro/ora, știu asta sigur. Prin Africa pe unde am mai umblat, nu știau toți engleză, însă aveau o atitudine, ok, respectuoasă, cumsecade. Serbia și Muntenegru pentru mine sunt excepții... sau poate nu am întâlnit eu oamenii potriviți. Cine știe?

GavrilaA1978* [14.03.14 14:34:00] »

Eu cred ca dumneata n-ai fost niciodata la Budva. Eu nu am stat niciodata la vila despre care scrii, dar la Budva am fost de 4 ori, ultima data in 2013 august, preturile sunt a zecea parte din ce (spui) dumneata. O bere locala la sticla de 1/2 sau la doza costa intre 40 - 70 eurocenti in magazin iar pe plaja o halba de bere la jumatate costa 1.2 -1.5 euro, o pleskavita 2 euro, 1 porumb fiert 0.50 centi. Cat despre statiunea Budva una dintre cele mai frumoase din Europa numai unul rau voitor sau care nu a iesit niciodata din tara poate afirma asa ceva.

Andrei G.

webmaster [14.03.14 14:48:44] »

@GavrilaA1978:

dar la Budva am fost de 4 ori, ultima data in 2013 august,

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

catatibori [14.03.14 15:00:25] »

@GavrilaA1978: Eu nu am nici o vină pentru faptul că dumneata te exprim subuman și în total dispreț față de relativitatea opiniilor, a impresiilor sau a gusturilor. Mie pur și simplu NU mi-a plăcut acolo din motivele pe care le-am enumerat mai sus.

Mai mult, nu înțeleg de ce ai această atitudine virulentă, măi Gavrilă!? Mama ta nu te-a învățat să vorbești numai dacă ești întrebat?

webmaster [14.03.14 15:11:08] »

@GavrilaA1978 &@catatibori: va rog sa continuati discutia in termeni civilizati, sau pe privat, in caz contrar se lasa cu cartonase!

catatibori, GavrilaA1978*, Gyurkoci
Alte impresii din această RUBRICĂVila Kentera: