ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2013
ÎNSCRIS: 29.06.12
JUN-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 6&4

Izvoarele termale - KOS

In sud –estul insulei, dupa Ag. Fokas, intr-un peisaj salbatic, care iti taie respiratia, se gasesc « Izvoarele Termale ».

Nu aveti cum sa le ratati, deoarece exista un singur drum de acces (drumul principal), care se termina chiar acolo.

Langa sosea exista o parcare destul de mare, iar de acolo se coboara pana jos la mare pe un drum pietruit, diferenta de nivel fiind destul de mare. Am vazut si cativa curajosi care au coborat cu masinile pana aproape de plaja.

Si cum grecul vrea sa scoata bani din orice, ca doar e criza, coborarea si urcarea se poate face si calare pe magari: 5 EUR un drum, 7,5 dus-intors.

Izvoarele termale sunt niste ape sulfuroase si foarte fierbinti, care izvorasc din munte, si care se varsa in mare. La intrarea in mare, e « amenajat » ca un mic lac, inconjurat de stanci, de adancime cam 80cm, in care poti sa stai si sa te bucuri de apele fierbinti, dar si de apa marii care patrunde printre stanci si care te mai racoreste.

Cei care vor sa se racoreasca, pot face baie in mare. Intrarea in mare parea lina, dar cu pietricele, si izolat, bolovani.

Plaja este ingusta, cu nisip si pietricele.

Langa « Izvoarele termale » exista: o constructie aflata in paragina, o plaja ingusta cu sezlonguri si umbrelute, si un chiosc.

Din fericire nu trebuie platita niciun fel de taxa, ca nu ar fi justificata.

Noi am ajuns dimineata, inainte de ora 10, iar pe la 10:30 a inceput sa se aglomereze, ca nu mai aveai unde sa stai in micul lac cu apa termala.

Fata de zona de nord a insulei (Marmari), apa marii ni s-a parut mai rece.

La agentiile locale de turism existau si excursii pana la « Izvoarele termale ».

Trimis de tazmumy in 10.07.13 16:40:38
Validat / Publicat: 10.07.13 17:12:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tazmumy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 micul lac cu apa termala

ovidiu7020010
[17.07.13 09:50:58]

frumos. abia astept sa ajung. Care sunt orele cele mai potrivite pentru a merge la baile termale?

tazmumyAUTOR REVIEW
[18.07.13 08:48:00]

@ovidiu7020010: noi am ajuns pe la 9:30, iar dupa ora 10 a inceput sa se aglomereze. pe la 10:30 am plecat.

Nu pot sa spun care sunt orece cele mai potrivite. Cum in Kos (ca si in Grecia) e foarte cald, noi am preferat sa calatorim dimineata.

A fost frumos, iar peisajul merita deplasarea.

ovidiu7020010
[18.07.13 09:01:18]

@tazmumy: Multumesc. Ma gandeam si la ,,activarea'' magarusilor, dacă şi-au baut sau nu cafeua la ora 10. Si noi ne ferim de a calatori in miezul zilei, caldura excesiva find motivul. Vroiam sa te mai intreb daca ati fost cu masina voastra sau ati inchiriat acolo o masina, la ce pret si care din firmele de acolo ti s-au parut mai ok?

tazmumyAUTOR REVIEW
[18.07.13 09:15:50]

@ovidiu7020010: Cand am ajuns noi, magarii inca nu erau la post. Abia cand am plecat si-au inceput munca.

Noi am fost cu avionul, iar acolo am inchiriat masina: un Fiat Panda pentru 3 zile a fost 80 EUR. In general, pentru 1 zi o masina mica e 30 EUR, dar pentru 3 zile se mai negociaza pretul. Inaltatoarele pentru copii au fost gratuite.

Masina am inchiriat-o de la una din firmele de inchiriere din zona hotelului. Erau vreo 5 firme de inchiriat masini in Marmari, si noi le-am vizitat pe toate. Desi aproape toate ne-au facut reducere la inchirierea pe 3 zile, noi am ales firma Kombos, pentru ca avea program de lucru 8-22, si am putut lua masina la ora 8. Restul incepeau programul pe la ora 9.

Am alimentat vreo 15 l de benzina, si ne-a ajuns pentru 3 zile.

Masina era mai veche, dar ne-am facut treaba cu ea, si functiona chiar bine aerul conditionat.

ovidiu7020010, tazmumy
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind insula Kos: