ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 09.07.13
JUN-2013

Perfect

Cazarea a fost foarte buna.

Personalul deosebit de amabil, permanent cu zambetul pe buze.

Curatenia, nota 9 din 10. In fiecare zi ni se facea curat in camera si ni se schimbau prosoapele, pe care le puteam lua si la plaja.

Masa era in regim de bufet, all inclusive, foarte proapata, cu multe legume si salate, dar si carne gatita sau gratar. Prajiturile, delicioase!

Cel mai mult m-a impresionat animatia, au fost 16 animatori, baieti si fete, care s-au ocupat minunat de noi de la 9 dimineata pana la 2 noaptea, zi de zi. Terenuri de volei si fotbal, atat pe plaja cat si pe iarba, minigolf, tir cu arcul, tenis, apoi aerobic pe plaja, in gradina sau in piscina ori in apa marii, salsa dance sau zumba. De toate pentru toti, nu ai avut timp sa te plictisesti.

Plaja privata foarte aranjata, cu barul aferent, dar si restul plajei destul de curata, cu posibilitatea de a merge si cu caiacul hotelului. Apa marii de o temperatura potrivita, 25-26 grade Celsius. Si in iunie noi am prins 28-30 grade Celsius in aer.

O saptamana e prea putin, recomand 14 zile. Nu am avut timp decat de o iesire scurta, la un zoo cu delfinariu, Friguia. Cam scump, 100 euro pt. 3 persoane.

Mi-ar fi placut sa fac excursia in desert, pretul ei era 115 euro de persoana, pentru 2 zile de aventura, insa am considerat ca imi rapeste prea mult din timpul de plaja si in plus baietelul meu e prea mic sa aprecieze asa o excursie. Poate data viitoare;).

Singurul inconvenient al acestei excursii, din punctul meu de vedere, au fost zborurile. Noi am plecat de la Timisoara cu o ora jumatate intarziere si la sosire ne-au lasat pe aeroportul din Cluj si de acolo ne-au adus cu autocarul la Timisoara. Nu stiu daca se mai zboara de pe Timisoara cu destinatia Tunis. Hammamet-ul e foarte aproape de Tunis, la 40 kilometri, transferul de la si la aeroport s-a facut intr-o ora.

Trimis de Adriana Durla in 09.07.13 16:14:30
Validat / Publicat: 09.07.13 17:41:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA. A mai fost în/la: Caarribean world venus beach, Hammamet

VIZUALIZĂRI: 2540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adriana Durla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un colt de gradina, cu piscina cu topogane.

webmaster [09.07.13 17:41:03] »

@Adriana Durla: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Adriana Durla [12.07.13 16:10:52] »

@webmaster: Multumesc pentru intampinare. Promit sa revin cu impresii despre viitoarele excursii, pe masura ce le voi face.

mariuscfar [10.08.13 22:21:06] »

si noi mergem in septembrie la acest hotel, multumim mult pt informatii. Daca ne puteti spune ce distanta era pana la parcul de distractii si unde am putea face cumparaturi v-am fi recunoscatori. Multumim!

Adriana Durla [10.08.13 23:42:56] »

Pana la parcul de distractii Cartageland sunt 4 km, el fiind situat in Yasmin Hammamet. Se ajunge usor si ieftin cu taxiul, va costa nu mai mult de 4 dinari (2 euro) un drum, deci 4 euro dus-intors. Sa nu le dati mai mult soferilor, negociati pretul de la plecare. Cumparaturi puteti face de la mini-marcheturile hotelurilor din jur, sau, cel mai usor, de la bazarul din orasul vechi (Medina). Negocierea e obligatorie, va recomand sa le dati pe produse nu mai mult de jumatate din pretul cerut, e ok chiar si asa pentru ei, sunt tot in castig. Exista in bazar un magazin cu preturi fixe, unde nu negociaza nimic, insa preturile sunt cele corecte.

Va recomand sa alegeti excusia in Sahara, am inteles ca e senzatie, costa 115 euro de persoana, dureaza 2 zile, insa merita. Sper ca v-am fost de ajutor.

Sunt sigura ca veti avea un sejur de neuitat, va doresc distractie placuta!

mariuscfar [11.08.13 12:58:37] »

@Adriana Durla: Va multumim mult, noi suntem la al 4-lea drum de Tunisia, dar pana acum am fost la Sousse, deci prima data la hammamet, si nu stiam unde e medina si daca sunt magazine aproape de hotel. Va multumim inca o data!

Adriana Durla [11.08.13 15:44:32] »

@mariuscfar: Noi am ales Hammamet pe criteriul sa fie cat mai aproape de aeroport si a fost o alegere perfecta, din punctul meu de vedere. Va inteleg ca faceti al 4-lea sejur in Tunisia, si mie mi-a placut enorm. Vom incerca si noi sa ne intoarcem pentru un al doilea sejur, cel putin.

Am uitat sa specific, Medina e la distanta de 7 km. de hotel, taximetrul va ia 5 dinari de drum, insa preturile din bazarul de acolo justifica cei 10 dinari dus-intors, mai ales daca faceti mai multe cumparaturi.

Sejur placut inca odata si daca va place animatia din resorturi, aici veti vedea ca se face perfect, distractia e la mama ei acasa in Carribean World Venus Beach, nu ai timp sa te plictisesti.

mariuscfar [11.08.13 19:14:02] »

exact de asta am ales hammamet-ul e mai aproape de aeroport (acum mergem cu fetita de 2 ani) si nu avem chef sa o plimbam prea mult cu autocarul. Primele doua tururi de Tunisia au fost ok am avut plecare din cj la monastir 9care e la 5 min de statiunea sousse, se pare ca operatorul are contract cu o linie aeronautica care zboara doar pe Tunis. Daca o sa alegeti ca viitoare destinatie Susse-ul va putem da cateva ponturi.

Adriana Durla [11.08.13 20:50:41] »

@mariuscfar: Multumesc de recomandari si de oferta. Cred ca vom reveni in Tunisia in momentul in care vom avea din nou zbor de la Timisoara. Tinem legatura.

nana [01.06.14 16:10:23] »

Va rog sa imi dati cateva informatii suplimentare:

- ce imi puteti spune despre internet? cat costa, este wi-fi?

- sunt bauturi gratuite in frigiderul din camera?

- prosoapele si saltelele pentru piscina si plaja sunt gratuite?

- exista gustari care se pot lua intre mese?

- cum este mancarea? sunt fructe, inghetata? dar bauturile?

mariuscfar [01.06.14 17:11:43] »

@nana: este wi-fi zic ei dar nu merge, bauturi in frigider zero, prosoape de plaje zero, mancarea destul de ok. Am fost de cateva ori in Tunisia si cred ca cel mai bine e in Sousse.

Daca ma mai intorc vreodata sigur nu in Hammamet

nana [01.06.14 18:02:57] »

@mariuscfar: Multumesc.

Adriana Durla [01.06.14 20:46:06] »

@nana:

Wi-fi este gratuit doar in holul principal, in zona receptiei si functiona destul de bine. In rest nu pot spune nimic despre internet, pentru că noi ne-am descurcat doar cu cel free.

Băuturi gratuite in cameră nu, doar cumpărate si eventual duse în frigider.

Saltelele pentru sezlongurile de la piscine si de pe plaja erau gratuite, prosoapele in schimb nu, dar au fost turisti care au folosit prosoapele din cameră si la plajă. Însă cred că v-as putea recomanda să vă duceti prosoape de plajă cu dumneavoastră, să nu vă expuneti la comentarii stânjenitoare din partea personalului.

Gustarile dintre mese sunt 2, intre micul dejun si prânz si intre prânz si cină. De obicei erau clătite, gogosi sau un soi de plăcinte/wafe, cu diverse topinguri la cerere.

De mâncare nu pot să spun nimic de rău, foarte variată si deosebit de gustoasă, gen bufet, de la specialitati locale, până la bucătărie italiană (pizza, paste de mai multe feluri), cu fructe si prăjituri la desert. Apa se servea la carafa, deci nu imbuteliata, existau sucuri gen tec (nu foarte bune), vin rosu si alb si bere locală la halbă (nefiind bautoare de bere, nu o pot clasifica). Vinul era ok. Apă imbuteliata găsiti la barurile hotelului, de 4 ori mai scumpă decât în bazar si de 2 ori mai scumpă decât la mini-market-urile aflate pe sosea la 10 min. distanta (sticla de 1,5 l costă la bar 2 euro).

Sper că v-am fost de ajutor, voi recomanda acest hotel tuturor celor interesați, deoarece noi ne-am simtit extraordinar.

nana [01.06.14 22:30:41] »

@Adriana Durla: Multumesc frumos, mi-ati fost intr-adevar de ajutor.

mare2016 [30.12.18 15:42:28] »

Cum se numeste hotelul?

Ati facut plaja?

Cum era intrarea in apa?

Adriana Durla [30.12.18 20:10:35] »

Hotelul se numește Carribean World Venus Beach.

Da, am făcut plajă atât la piscinele hotelului, cât și la mare, unde sunt sezlonguri ale hotelului, atașate 2 sezlonguri si o umbrelă. Plaja e cu nisip, lată. Intrarea în mare este foarte lină, aveți 50 m până la abrupt.

Adriana Durla, mare2016, mariuscfar, nana
Alte impresii din această RUBRICĂCarribean World Venus Beach Hotel: