ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2013
ÎNSCRIS: 09.06.09
JUL-2013

Mai frumos decat ma asteptam

Am plecat cu inima indoita spre destinatia Sol Nessebar Mare. Am citit parerile tuturor si mi s-a parut ca nu este ceea ce caut eu. Insa am fost un grup mai mare si am cedat presiunilor majoritatii cu gandul ca oriunde am pleca ne vom simti bine fiind impreuna.

M-am ingrijorat degeaba: In plus fata de bucuria de a petrece un sejur cu familia si prietenii am descoperit conditii excelente din absolut toate punctele de vedere.

Voi incepe punctual pentru a reda cat mai exact ceea ce, cred eu, intereseaza pe toata lumea:

Camera: suficient de mare, 2 paturi lipite si un fotoliu pat separat. Baia draguta, dotata cu tot ce ii trebuie. Va recomand sa va luati un uscator de par cu voi, cel din dotare nu face fata. Eu am avut park view, nu sea view. Panorama este frumoasa, chiar si spre parcare, in departare se vede Sunny Beach, insa balcoanele sunt mititele, cat sa-ti usuci prosoapele si hainele de plaja.

Masa: ireprosabila, diversificata, poate la dulciuri ar trebui sa mai lucreze, insa poti regla glicemia din clatitele de dimineata. Restaurantul maricel, cautai circa 5 minute o masa, insa merita. Poti alege sa mananci pe terasa sau inauntru. Este cred ca a 8-a oara cand ajung in Bulgaria, iar de departe mancarea de aici este cea mai buna. (ma refer la hoteluri de 4 stele, inclusiv Kaliakra - Albena)

Bauturile: nu minunate, dar baubile. Berea ok, vinul ok, cocktailurile interesante. Exista automate pt cafea, ciocolata calda, nesquik, astfel ca pentru ele nu trebuie sa stai la rand.

Barul: exista mai multe locatii din care iti poti procura bauturile: la piscina, in interiorul restaurantului, la entertainment bar (se deschidea doar seara), sau la receptie. La plaja nu ai all inclusive, trebuie sa urci cateva scari pana la barul cel mai apropiat;

Plaja: Nu este lata, e chiar micuta, dar draguta. Era punctul slab al hotelului, dar mi-am dat seama ca mi-am facut griji degeaba. Am prins la un moment dat foarte aglomerat, dar am avut un locsor unde sa-mi pun cearsaful. Intr-o jumatate de ora, oricum s-a eliberat. Va recomand umbrela de acasa, nu exista pe plaja hotelului nici sezlonguri, nici umbrele. Decat in zona privata, in care, desigur, trebuie sa platesti. Orele perfecte de plaja: 16.30-19.00. Dupa ora 19.00 se face umbra, si devine racoare. Exista o plaja situata mai sus, pe ciment, insa nu m-a inspirat prea tare. Acolo este si barul care deserveste plaja.

Apa: curatica, calda, fara valuri.

Parcarea: exista 60 locuri numarate, insa cu plata (cred ca 10 leva/zi). Noi am parcat toti vis a vis de hotel si a fost ok. Nu mai erau locuri de parcare, insa nici nu ne incurcau 80 leva in buzunar.

Locatia: Dupa ce treci de Nessebar, trebuie sa continui inca 2-3 km drumul spre Ravda-Burgas si vei descoperi lantul Sol Nessebar. Sunt 380 km din Bucuresti, pe care ii faci in 5-6 ore, depinde unde poposesti.

Entertainment: Pe langa cel al hotelului, care nu a excelat, te poti relaxa la o terasa din Ravda, sau in Nessebarul vechi. Exista un autobuz cu ore stabilite, insa recomand sa circulati cu masina proprie. Atentie la parcare in Nessebar, asigurati-va ca ati parcat regulamentar, ca sunt multe hiene care de abia asteapta sa va inhate banutzii. Pentru destinatia Ravda va puteti folosi picioarele, este la 50 metri de hotel si au o faleza absolut superba. Imi pare rau ca am descoperit-o tarziu.

Piscina: de departe cel mai mare punctaj. Exista piscina exterioara cu sectiune pt copii, la 10 metri o alta piscina pentru copii, impartita la randul ei in: bazin pentru topogane, bazin pt copii de 4-5 ani, bazin pentru copii de 2-3 ani. Sezlonguri aproape suficiente, era bine sa-ti asiguri pe la 8.30- 09.00 macar 1-2 locuri unde sa-ti asezi lucrurile ca oricum nu apuci sa stai pe ele prea mult. Cei de la hotel strangeau in fiecare dimineata prosoapele asezate pe sezlonguri. Nu se accepta metoda rezervarii cu prosoapele, decat poate dupa 08.30-09.00.

Piscina interioara este foarte mica la Sol Nessebar Mare, insa exista la Palace suficienta pentru toate 3 hotelurile din lant. Noi am fost de cateva ori acolo, atunci cand ploua sau era vant si mi-a facut o impresie buna.

Cam atat. Astept intrebari, mai ales acum ca totul este proaspat in minte.

Distractie placuta si nu va faceti nici o grija!

Merita toti banutzii!

Trimis de adynutza26 in 09.07.13 14:17:30
Validat / Publicat: 09.07.13 15:07:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipuri, Constantin si Elena, Obzor

VIZUALIZĂRI: 2708 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

bobchi
    [31.07.13 14:45:11]

Buna!

Am si eu o intrebare: cum este intrarea in mare, lina sau abrupta?

Multumesc!

adynutza26AUTOR REVIEW
    [15.08.13 12:22:59]

Intrarea in apa este lina, mai spre capatul plajei sunt pietre, dar in proportie de 80% simti nisip sub picioare.

adynutza26, bobchi
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Mare Resort & Aquapark: