ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
DIN: Praga
ÎNSCRIS: 01.07.13
JUL-2013

Un Sfat Si-O Bere: Potrefena Husa

Cehilor le plac proverbele si zicatorile. Cand am inceput sa lucrez in acelasi birou cu mai multi cehi si cehoaice am auzit atatea zicatori pana cand le-am memorat inaintea oricarei alte parti din vocabularul si gramatica lor. Cateva exemple:

"Bez práce nejsou koláče. "
Fara munca nu-s prajituri

"Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. "
Morile Domnului macina incet, dar sigur

"Bez peněz do hospody nelez. "
Nu te du la carciuma fara bani

Nu ca ne-ar fi trebuit multi bani - pe atunci un meniu special de pranz era sub 100 KC (4 euro) Uneori era un pic mai mult, mai ales cand intram in carciumi mai internationale. Pentru fiecare limba straina in plus la meniu, 10-20 KC. Daca pe usa in loc de abtibildul Sodexho gaseai doar VISA si American Express, 50 KC in plus.

Am mai invatat un proverb interesant, care mi-a luat ceva timp sa-l interpretez:

"Potrefena husa se vzdycky ozve" - Gasca nimerita intotdeauna da de veste.

In interpretare romaneasca, gasca nimerita este persoana cu musca pe caciula, care face galagie din motive mai mult sau mai putin clare la prima vedere, dar asta tocmai fiindca este cu musca pe caciula...

Potrefena Husa, sau Gasca Nimerita, are aspect de pub englezesc. Un meniu interesant, pe foi de hartie de lungime inegala lipite pe un fund de lemn. O creatie a fabricii de bere Staropramen, conceptul s-a dezvolatat si include "restaurante", "sport bar-uri" unde se pot urmari meciurile pe ecrane uriase, si "beer point"- cele mai mici, de obicei in mall-uri, pentru un plin de bere. O lista completa se gasesta pe acest link, staropramen.cz/husa este in ceha dar cred ca se intelege. Am sa dau si una in engleza pentru restaurante.

Sloganul Staropramen "Jeden za vsechny a vsechny na jedno" este o modificare a proverbului muschetarilor "toti pentru unul si unul pentru toti" asa ca a devenit "unul pentru toti si toti deodata" fiindca toti dau halbele pe gat deodata.

De la meniul destul de englezesc - fish & chips, placinta irlandeza cu mere (bestiala, cu multe mere si un sos de vanilie) - au trecut la specialitati care s-au dovedit mai populare pentru cehi. Fiindca Potrefena Husa este inainte de toate o carciuma pentru cehi.

Felurile de mancare sunt impartite in trei categorii:

1. Bar

Amuse-bouche (platou de branzeturi, quesadilla de pui, chips & salsa 76 KC)

Supe (recomand Kulajda, o supa de origine slovaca, alba cremoasa cu marar si un ou fiert tare) 60 - 70 KC

Aperitive (carpaccio, pate de vanat, biftec tartar) 120 - 130 KC

2. Carciuma

Specialitati cehesti (gulas, rata coapta cu miere, svickova) sub 200 KC

Gratare (coaste, cheesburger, pui la cuptor si ce mai vreti) 200 - 300 KC

3. Paste si Salate - ca in orice restaurant care se respecta, Salatele sunt si la jumatate de portie'

Prin comparatie, meniul de pranz (Luni-Vineri) este mai accesibil, cu supa la in jur de 30 KC si felul principal in jur de 100 Kc, deci 130 - 150 KC de persoana fara bere. Sau luati bere in loc de supa si ati rezolvat problema.

Oferta de bere - fiindca Gasca Nimerita este de rasa Staropramen - contine 22 de feluri de bere, de la nealcoolice la foarte alcoolice, bere blonda, bruna, neagra, jumi-juma, cu sucuri (radler), nefiltrata etc. Fiecare isi gaseste favorita. Si avand in vedere ca tipurile obisnuite costa sub 40 Kc pentru 1/2 L, nu aveti de ce sa stati pe ganduri.

O trecere in revista a primelor trei Huse in ordine cronologica o gasiti aici potrefene-husy.cz/en

Cele mai centrale restaurante se gasesc: una pe Strafa Platnerska, intre Piata Orasului Vechi si Podul Carol, si cealalta pe strada Hybernska, in spatele Teatrului Hybernia care este vis-a-vis de Turnul Pulberariei. Foarte probabil sa aveti vreuna pe langa hotelul Dvs. Consultati lista de pe pagina in ceha. Si daca ati nimerit - atat Dvs carciuma cat si carciuma gusturile Dvs - nu uitati, Gasca nimerita intotdeauna da de veste. Dati de veste pe Am Fost Acolo!

Pofta buna!

Trimis de Pragheza_Gotica in 08.07.13 22:55:51
Validat / Publicat: 09.07.13 01:05:32

VIZUALIZĂRI: 4541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pragheza_Gotica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster13 [09.07.13 09:02:26] »

Nu sunt sigur dacă această melodie este în cehă sau slovakă, sper însă să vă placă!

Pragheza_Gotica [09.07.13 21:48:50] »

@webmaster13: Multumesc frumos, este o idee excelenta, am sa caut melodii potrivite si pentru celelalte.

Aici insa as prefera melodia din clipul atasat - daca se poate.

youtube

Multumesc inca o data - puteti sterge mesajul daca vreti dupa ce atasati melodia.

by webmaster: ataşat videoclipul indicat ca preferinţă ca ilustraţie video-muzicală a articolului

sunflower [09.07.14 13:41:50] »

Merci de sfat, berea... la Praga!

Costi [09.07.14 15:38:47] »

Gasca nimerita intotdeauna da de veste.

Cred că e vorba de gâscă... sau cumva de gașcă?

Interesant este că pentru textele în cehă ai găsit diacriticele cuvenite...

În rest, ce să zic... Praga rămâne Praga, așa cum am cunoscut-o eu în 1981 și cum am regăsit-o de fiecare dată când am mai ajuns pe-acolo. Iar berea e, dacă nu cea mai bună, în orice caz printre cele mai bune!

În 1981, timp de două săptămâni, cât am stat în Cehoslovacia, nu am băut apă!

Acum, de ceva vreme beau numai Staropramen, chit că e fabricată la noi, dar tot are gustul specific...

P.S. îmi permit să dau și eu eventualilor cititori un sfat, legat de bere. O bere deosebită se poate cumpăra de la Kostel svatého Tomáše (Biserica Sf. Tomas), din apropiere de Malostranské Náměstí. Este berea proprie, făcută de călugării augustini și care se poate bea chiar acolo, în curtea interioară. Coordonate GPS: 50.088553, 14.405197.

Pragheza_Gotica [09.07.14 17:15:48] »

@Costi: Bineinteles ca am pus diacritice cehesti, si asta pentru ca in computer am diacritice cehesti dar nu si romanesti. Nu cred ca lipsa diacriticelor opreste pe cineva sa viziteze carciuma.

Poti te rog sa-mi explici rostul postarii tale? La Potrefena Husa nu cred ca ai fost, fiindca ai fi stiut exact daca este vorba de o gâscă sau de o gașcă. Doar sa ma ataci la persoana pentru niste diacritice? Sa fim seriosi!

Poti sa-ti permiti sa faci cate review-uri vrei, dar daca dateaza din 1981, o sa ajunga foarte, foarte la coada. Si pentru informatia ta, Praga NU mai este cea din 1981, Cehoslovacia nu mai exista, din manastirea augustinienilor este acum un hotel de lux etc etc. Dar poti sa incerci, o sa fie mai retro : -) Tot mai bine decat sa ataci persoana fara legatura cu subiectul.

Pragheza_Gotica [09.07.14 17:18:35] »

@sunflower: Cu placere Floarea Soarelui, a mai fost cineva acum catva timp, cred ca la cea de pe langa Ceasul Astronomic si a fost multumita, dar a mentionat Potrefena Husa in review-ul ei, nu a comentat si aici.

Da-mi de veste cand vii, mergem la o bere! : -)

le_maitre [09.07.14 18:52:17] »

@Pragheza_Gotica: Eu am următoarea idee, simplistă ca şi mine de altfel... intră rogu-te aici, instalează diacriticele româneşti şi, pentru a evita viitoarele neclarităţi, foloseşte-le când este nevoie (vezi gasca/gâsca/gaşca).

Şi, pe viitor, încearcă să fii mai permisivă cu părerile altora, nu toată lumea care îşi manifestă opinia divergent faţă de a ta este un potenţial răuvoitor.

Părerea mea...

Costi [09.07.14 21:08:43] »

@le_maitre:

Nu merită efortul. Dacă te uiți mai atent la ecoul adresat mie, vei vedea că ”are în computer” și diacritice românești, pentru că a scris așa:

ai fi stiut exact daca este vorba de o gâscă sau de o gașcă

De fapt, aici este vorba de comoditate și de lipsa unui minim respect față de limba maternă.

Aș întreba-o pe autoare dacă la cehi se întâmplă așa ceva. Evident, e o întrebare retorică, nu aștept răspuns, pentru că îl știu deja.

Dar unii dintre noi, după ce au ajuns pe meleaguri străine, uită de unde au plecat, se ofuschează dacă le aduce aminte cineva... și consideră că sunt atacați la persoană pentru niște biete diacritice...

Din păcate, categoria asta este prea numeroasă!

Dabator [10.07.14 01:20:07] »

@le_maitre + @Costi: Aș fi spus și eu ceva dar ați spus voi totul.

@Costi: te invidiez - eu beau 4-5 litri apă pe zi - dacă aș înlocui 2 săptămâni apa aș pune de o cisternă de bere.

P. S. De când îmi propun o Praga...

webmaster21 [10.07.14 01:31:50] »

@Dabator:

De când îmi propun o Praga...

Nu știu dacă ai aflat, AFA chiar are oferte foarte bune pe această destinație... Încearcă o cerere de ofertă pe consilier_city_breaks[-@-]amfostacolo.ro și s-ar putea să-ți placă ce răspunsuri vei primi.

Bineînțeles, te așteptăm apoi cu un review beton, că nu scapi așa ușor...

Pragheza_Gotica [10.07.14 09:55:06] »

@le_maitre: Eu am urmatoarea idee si mai simpla: acest review a trecut de furcile caudine ale webmasterului fara probleme, asa ca nu vad de ce l-as modifica pe el sau pe altul. Daca ar fi fost refuzat pe motiv de diacritice era alta treaba.

Daca vii la Praga si vrei la carciuma te orientezi oricum dupa numele cehesc, nu dupa cel romanesc. Iar daca nu vii la Praga si comentezi de acasa din fotoliu, care-i diferenta? Ceea ce faceti voi este cyberbullying pur si simplu.

In ceea ce priveste parerile de tot felul, am si eu dreptul la a mea chiar daca e divergenta de a ta, nu crezi?

Pragheza_Gotica [10.07.14 10:07:10] »

@Costi: Nu, nu am diacritice romanesti. Am cerut o traducere pe Google si am copiat de acolo. Asta nu inseamna ca am sa fac acest lucru la fiecare cuvant.

Daca chiar nu aveam respect fata de romani si fata de limba materna si daca nu-mi facea placere sa-mi impartasesc experientele cu compatriotii nu ma mai oboseam sa scriu nimic aici, scriam pe alte site-uri. La asta nu te-ai gandit asa-i?

Si da, se mai intampla si la cehi sa nu aiba diacritice. In acest caz scriu fara, si e OK. Mie nu mi-a reprosat nimeni niciodata ca nu am diacritice cehesti si am scris fara mai bine de 10 ani, zi de zi.

Cehii nu corecteaza strainii decat daca acestia cer expres, oricate greseli ar face. Sunt extraordinar de permisivi cu cei plecati in afara sau cu emigratii de mai multe generatii care nu au invatat niciodata ceha bine sau stiu doar cateva cuvinte. Chiar daca au fost candva in blocul comunist nu se compara cu noi.

Daca as fi uitat de unde am plecat nu mai scriam aici. Asa ca daca ai ceva de spus cu privire la Potrefena Husa esti binevenit sa scrii, dar opiniile tale personale fata de mine tineti-le pentru tine.

Admin [10.07.14 11:22:38] »

În urma unor întrebări / solicitări de clarificări (prin mesaje private), cred că e bine să precizez public

AmFostAcolo RECOMANDĂ folosirea diacriticelor româneşti (vezi dealtfel iniţiativa noastră "Scrie Româneşte pe Net"), însă o asemenea practică nu deloc obligatorie (sau o condiţie impusă) pentru a scrie pe sait.

Dealtfel, în lipsa unei tasturi FIZICE româneşti (cu layout românesc), este destul de greu, pentru mulţi (în aprecierea-mi personală) să folosească diacritice româneşti - pe tastaura "virtuală", software.

Menţionez că AmFostAcolo oferă, în continuare, tastaturi cu layout românesc - în cadrul concursurilor săptămânale, ca minipremii, săptămână de săptămână. Cine doreşte o astfel de tastatură, e imposibil să nu "prindă" un astfel de premiu, la un moment dat. [Expedierea e gratuită, pentru provincie; cei din Bucureşti le ridică personal de la reprezentantul AFA]

Am încheiat cu asta off-topicul.

Vă invit să vă concentraţi - aici şi pe alte fire de discuţie, pe subiectul TURISTIC al firului de discuţie respectiv - şi să evitaţi ORICE off-topic.

sunflower [08.08.14 22:50:04] »

Sunt acolo!! Berea la litru ma face sa ma gandesc ca nu stiu cum vom ajunge la hotel. ) Merci!!!

Pragheza_Gotica, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm, bem în Praga?: